• |
ide | kryesore

NY Times, Reuters, AFP/ Ndihma e mjekëve shqiptarë për Italinë tërheq vëmendjen e medias botërore

Arkiva, Lajme, Të fundit

Nisja drejt Italisë, një nga vendet më të prekura në botë nga pandemia e COVID-19, e 30 mjekëve dhe infermierëve shqiptarë, ka tërhequr sot vëmendjen e medias ndërkombëtare.

AFP


Shqipëria dërgoi të shtunën 30 mjekë dhe infermierë në Itali, vendi europian më i prekur nga epidemia Covid-19, ku jeton një komunitet i madh shqiptar.

Ekipi mjekësor u shoqërua në aeroportin e Tiranës nga kryeministri shqiptar Edi Rama.

Ata do të udhëtojnë “për në rajonin e Lombardisë për të ndihmuar kolegët e tyre italianë”, tha Edi Rama në një video të transmetuar drejtpërdrejt nga aeroporti, tha agjencia franceze e lajmeve, AFP.

REUTERS

Shqipëria, një nga vendet më të varfra në Europë, dërgoi një ekip mjekësh dhe infermierësh në Italinë fqinje për ta ndihmuar për pandeminë e koronavirusit, pasi rastet e veta ende nuk e kanë rrezikuar atë.

Italia e ka ndihmuar Shqipërinë pasi u përball me një numër krizash, pasi rrëzoi komunizmin në fund të viteve 1980, duke përfshirë rrezikun e urisë në fillim të viteve 1990 dhe anarkisë në 1997. Tirana e sheh ndihmën mjekësore si një shans për të shlyer favoret nga ana e Italisë.

Rreth 400 000 shqiptarë jetojnë dhe punojnë në Itali, duke dërguar para për familjet e tyre, si dhe duke investuar kursime dhe ekspertizë të fituar atje për të ndërtuar biznese, shkruan agjencia britanike e lajmeve, Reuters.

“New York Times”

Ka pasur 197 raste të konfirmuara dhe 10 vdekje në Shqipëri. Në Itali, rajoni i Bergamos është ai që është prekur më shumë nga koronavirusi.

Shqipëria, një nga vendet më të varfra të Evropës, ka dërguar sot një ekip mjekësh dhe infermierësh në Italinë fqinje për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së re të koronavirusit.

Qeveria e kryeministrit Edi Rama do të paguajë 11 milionë lekë (rreth 90 000 euro) për të paguar 30 vullnetarët që do të punojnë për një muaj në zonën e Bergamos.

Ambasada italiane në Tiranë tha se “falënderojmë qeverinë shqiptare për këtë akt solidariteti dhe dashurie. Përgjithmonë të bashkuar”.

Roma ka ndihmuar Shqipërinë në krizat me të cilat është përballur që nga rënia e regjimit komunist në fund të viteve 1980, dhe Tirana i sheh ndihmat tani si një mundësi për të “shlyer” këtë borxh, edhe pse kontributi i tyre është i vogël.

IBTIMES

Veprimi i Shqipërisë është një gjest miqësor dhe një mënyrë për të shlyer fqinjin e saj gjatë kësaj kohe krize.

Vetë Shqipëria ka raportuar 197 raste të koronavirusit me 10 vdekje. Megjithatë, pavarësisht se është shumë afër Italisë nga rruga ajrore dhe detare, Shqipëria ende nuk është prekur shumë nga shpërthimi i koronavirusit, shkruan agjencia IBTIMES.

Globalnewshut

Mjekët shqiptarë mjekë do të punojnë së bashku me mjekët italianë gjatë disa javëve pasuese, sepse sistemi i kujdesit shëndetësor i Italisë po përballet me rritjen e numrit të vdekjeve që vijnë nga koronavirusi.

Agenzianova

Një avion u ul në Fiumicino me një ekip prej rreth 30 mjekësh dhe infermierësh nga Shqipëria për të mbështetur sistemin shëndetësor italian për t’u marrë me emergjencën e koronavirusit. Për t’i mirëpritur ishte ministri i Punëve të Jashtme dhe Bashkëpunimit Ndërkombëtar, Luigi Di Maio, i cili falënderoi kryeministrin Edi Rama dhe gjithë qeverinë dhe popullin shqiptar për “solidaritetin e madh” të treguar, njoftoi agjencia italiane e lajmeve, Agenzianova.

Kathimerini

Roma ka ndihmuar Shqipërinë në krizat me të cilat është përballur që nga rënia e regjimit komunist në fund të viteve 1980, dhe Tirana i sheh ndihmat tani si një mundësi për të “shlyer” këtë borxh, edhe nëse kontributi i tyre është i vogël.

Rreth 400 000 shqiptarë jetojnë dhe punojnë në Itali, shkruan mes tjerash gazeta më e madhe greke ”Kathimerini”.

Il Messaggero

“Ne nuk jemi të pasur dhe aq më pak të privuar nga kujtesa dhe nuk mund të lejojmë të mos i tregojmë Italisë se shqiptarët dhe Shqipëria nuk e braktisin kurrë mikun e tyre në vështirësi”.

Me këto fjalë kryeministri shqiptar Edi Rama shoqëroi largimin e ekipit prej 30 mjekësh dhe infermierësh për në Itali, shkruan gazeta e njohur italiane ”Il Messaggero”.

time24.news

Shqipëria, e cila ka një mungesë mjekësh, 1,2 mjekë për 1 000 banorë, kundër 4,1 mjekëve në Itali, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) – kohët e fundit u bëri thirrje rreth 2 000 mjekëve në pension të rihynin në shërbimin aktiv dhe të ndihmojnë në ndalimin e përhapjes së koronavirusit të ri.

“Sot ne jemi të gjithë italianë (…) Italia do ta fitojë këtë betejë”, tha Edi Rama, në një ceremoni të shkurtër në aeroport.

ANSA

“Unë dua të falënderoj kryeministrin Edi Rama, qeverinë shqiptare dhe njerëzit për solidaritetin që po na tregojnë”, deklaroi ministri i Jashtëm LuigiDi Maio në ”Fiumicino”, ku ai mikpriti ardhjen e 30 mjekëve dhe infermierë nga Shqipëria.

“Solidariteti që tregon Shqipëria është një vlerë e përbashkët që lindi në Bashkimin Europian”, shtoi Di Maio duke sqaruar se mjekët do të shkonin në Lombardi.

”Mjekët dhe infermierët shqiptarë që mbërritën në Romë do të kalojnë natën në Cecchignola dhe nesër ata do të nisen për në Lombardi”, shpjegoi Di Maio.

Në ”Fiumicino”, duke pritur ekipin e mjekëve shqiptare, ishte edhe zëvendësministri italian i Shëndetësisë, Pierpaolo Sileri dhe nënkryetari i Departamentit të Mbrojtjes Civile, Agostino Miozzo.

Radio ”Lombardia”

“Kontigjenti i mjekëve dhe infermierëve i vënë në dispozicion nga qeveria shqiptare është gati. Nesër, së bashku me ministrin Di Maio, ne do të jemi në aeroportin ”Orio al Serio” për të lejuar që kjo bërthamë prej 30 punonjësish shëndetësorë të jetë në gjendje të shkojë menjëherë në repart dhe të mbështesë kolegët italianë”.

”Kjo bërthamë e re do të destinohet për spitalet në Brescia dhe zonat përreth, të cilat aktualisht janë në një krizë serioze. Në javën e ardhshme, mjekë të tjerë vullnetarë italianë do të arrijnë në Bergamo, në të gjithë Lombardinë dhe në rajonet që kanë aplikuar tashmë për ta në Mbrojtjen Civile.

LaPresse.it

Fluturimi u nis nga Shqipëria me një ekip mjekësh dhe infermierësh në bord për të mbështetur italianët në luftën kundër koronvirusit.

”Me sa mësojmë, ata do të zbarkojnë në ‘Fiumicino’ rreth orës 17:30 pasdite, ku ministri i Jashtëm Luigi Di Maio do t’i mirëpresë ata.

La cronaca di Roma

Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio mbërriti pak kohë më parë në aeroportin ”Fiumicino”, ku 30 mjekë dhe infermierë nga Shqipëria pritet të vijnë në Itali për të ndihmuar vendin në luftën kundër koronavirusit.

Stafi mjekësor do të transferohet më pas në Bergamo, qyteti më i prekur nga virusi.

Sipas marrëveshjeve të bëra me kryeministrin shqiptar, mjekët do të ndalen në Itali për një muaj dhe do të paguhen nga Shqipëria.

tuttomercatoweb.com

Kryeministri shqiptar, Edi Rama njoftoi në profilin e tij në Facebook dërgimin e 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali për të ndihmuar kolegët në luftën kundër koronavirusit.

”Një vendim i marrë”, shpjegon Rama, ”duke pasur parasysh marrëdhëniet e shkëlqyera midis dy vendeve dhe për të shlyer mirëseardhjen që shumë prej bashkatdhetarëve tanë në të kaluarën kanë gjetur në vendin tuaj”.

Interris.it

Shumë solidaritet po lehtësojnë punën e stafit italian kundër koronavirusit.

Puna e saktë është bërë nga Ministria e Jashtme e cila ka lejuar ardhjen e mjekëve nga vendet të tjera.

Dhe sot, ministri i Jashtëm Luigi Di Maio njofton ndihmën e Shqipërisë, e cila ka vendosur të dërgojë 30 mjekë në Itali.

Një ekip prej rreth 30 mjekësh shqiptarë do të arrijnë në Itali nga Shqipëria për të ndihmuar vendin tonë në urgjencën e koronavirusit.

Pas mbërritjes së tyre në Romë nga Tirana, mjekët do të transferohen të gjithë në Bergamo, një nga qytetet më të prekur nga Covid-19.

Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe ministri Di Maio kanë qenë në kontakte të vazhdueshme.

Është e rëndësishme të nënvizohet se sa themelorë janë këto certifikata efektive të solidaritetit ndaj vendit tonë, të shkatërruar nga lufta kundër virusit.

Jo vetëm, në rastin e Shqipërisë për të nxjerrë në pah rolin thelbësor të mbështetjes së luajtur nga vendet fqinje, por edhe për të kujtuar angazhimin europian për kohezionin në një kohë të shëndetit dhe krizës ekonomike./Arian Jorgaqi, atsh

29 Comments

  1. Obobooo shullaku me kompresa.
   O shullak, mos u merzit. Per ate shkruan NYT. Per ty shkruan gazeta boterore, lapsi. Bej nje artikull, nga ato qe di vet ti.
   Dhe pastaj bej dhe nja 20 komente, qe te dukesh qe ke mbeshtetes.

   1. O hajvan, ti mendon me te vertete se kjo ka qene nje ndihme qe italianet mezi po e prisnin. Po jo more rilndidjote te molepsur nga te gjitha llojet e mikrobeve te shek 21, kjo “ndihme vullnetare” ku leket i paguan qeveria shqiptare, pra Rama dhe jo nga llogaria e vet personale, por nga taksat tona, ka vetem nje qellim PUBLICITET per nje person kuotat e te cilit jane nen zero. As Putin dhe as Xi i Kines nuk dolen te percillnin mjeket ddhe per me pak te deklaronin se sa do paguheshin mjeket qe po dergonin ne Itali, vetem ky piktori i deshtuar ben nga keto. Prite kur te dale e te thote se e beri per te mos lene Italine te binte nen ndikimin e Rusise dhe Kines se pafytyresia e tij nuk ka fund. Ndersa per mjeket qe shkuan atje, urimet me te mira dhe te kthehen shendoshe e mire ne atdhe sepse ata e nderojne kombin dhe jo zhgarravinat ne ekspozitat qe hap ky piktori i deshtuar dhe i pafytyre qe kerkon vetem vemendje dhe ben vetem propagande.

   2. Ploi dmth aty te rreh mendja ty o truthat se per ATE po shkruajn???? Per ke o qelbesin, per udheheqesin ? Jo po po shkrujn per Shqipnin;Shqiperia prej borgjit te vet po i pagun, e jo prej xhepit te ketij horr; dhe shum mire problemi a kur pagujme per hordheqet e ketij fundrrine ;140milion Euro vec me Becchetin

   3. Dalin ne pasqyre ‘te paemrit”? Se do te kerkoja te shiheshe nje here ne pasqyre…..
    Nuk e kupton fare qe keta mjeke dhe infermiere jane te gatshem te shkojne te punojne atje sot edhe prane vdekjes se perkohshme sepse ketu veshtire se gjejne vende dhe page te sakte per te punuar neser, prane “vdekjes” se sigurt ekonomike e sociale

 1. Kjo ka qene arsyeja e vertete e çuarjes se tyre ne Itali !Ja ndjen edvin Rames per Italianet e Italine,kurre ne bote jo !Nuk ndjen asgje ai,nga malli qe merr,por edhe nga femijeria e tij,eshte i rritur nen terror e dhune,padashuri,nuk i dhemb gjekundi !Mendje e semure,qe vdes qe te duket !Edhe ne aktin terrorist ne France mori tre fetare me vete,thjesht forme !!!Ne Itali grupi i mjekeve e infermiereve u shoqerua nga nje debil qe hapte dhembet e krimbura e gajasej duke qeshur,a thua se po takonte nje njeri te lumtur,si ministrin e jashtem Italian?!As nje mase mbrojtese,asnje qendrim serioz,normale qe nuk leni asnje vend pa e treguar veten rilindas e ju hijena qe u kane mbartur nga gopi i semes se Baton Serboviçit!

  1. Ka shume akuza per Saliun si proserb, por asnjera e vertetuar. Per Batonin e ka vertetuar vete Milloshevic ne Gjykaten e Hages dhe jo vetem kaq, por edhe mbeshtetja publike qe Batoni i jep planit per ndarjen e Kosoves gje qe Saliu nuk e ka bere ndonje here.

 2. O Bushat ca jane keto tituj!
  Ca lidhje kane me situaten!
  Lere budallain nenpune te vet, mos i jep rendesi. Lere se mezi po e mbajme ne kurriz.

 3. Qendra e vemendjes neper lajme e botes per zombie zhulsi Rama qe 30 mjeke ne Italy. Gjoja Rama i thote atyre une shume i mire per popullin e Italise “ qe as i behet vone per ata “, por atij i punon mendja djallezore per hapjen e negociatave ne BE per Shqiperine dhe
  gjithashtu bashkepunimin me mafien serbe a ruse kushdo qofte te jene ne Itali per droge dhe arme .

 4. Shikojeni kete DEMON, eshte hajduti i kafshates se fundit te bukes tuaj, shikojeni kete VAMPIR, eshte shkatrimtari i te ardhmes se femije tuaj, shikojeni kete TERRORIST, eshte vrasesi i jeteve tuaja, shikojeni kete PERBINDESH, eshte shkaktari i cdo te keqe dhe fatkeqesie qe po kaloni, shikojeni kete VIRUS, eshte shkaktari i cdo krimi ne keto 7 vite, shikojeni kete HAJDUT, eshte ai qe ju vjedh dite e nate papushim, me taksa, ppp, koncesione, tendera, shikojeni kete NARKOMAN, eshte ai qe e ktheu vendin ne Kolumbi, te Evropes, shikojeni kete TE PAFE, eshte sherbetori besnik i djallit te zi, shikojeni kete TE PA ATDHE, eshte vegla e kriminelit SOROS, per te zhdukur kombin shqiptar, shikojeni kete TE PA FAMILJE, eshte ai qe i ati e beri me djale, shikojeni kete JEVGJIT, eshte endacak pa kombesi, llacifac, shikojeni kete FRIKACAK, te strukur ne bunker, naten se ze gjumi dhe rrin me driten ndezur, shikojeni kete DIKTATORUC, eshte ai qe me banditet e tij me uniforme trimerohet dhe tregon dhembet kundrejt te pafuqishmeve dhe te pambrojturve, shikojeni kete SHPIRTKATRAN, eshte ai qe me punet e tij te ndyra e ben BERISHEN, te duket SHENJTOR, shikojeni kete MJERAN, ky sebashku me cfare i dhemb dhe i djeg me shume, brez pas brezi, do t’a ndjeki mallkimi dhe nema e 4.5 milione shqiptareve, ne FERR-XHEHENEM, ky dhe pasardhesit e tij, jane nga ata qe do te sherbejne si lende djegese, ne FERR.
  Kushedi sa maska, tampona, buke, uje, do te ishin blere me parate e vjedhura nga taksat e fukarase, qe lugati Edi Rama, i ka paguar per reklame ketyre mediave mashtruese, dezinformuese, te kriminelit nderkombetar SOROS?!

 5. Shikojeni kete DEMON, eshte hajduti i kafshates se fundit, te bukes tuaj, shikojeni kete VAMPIR, eshte shkatrimtari i te ardhmes se femije tuaj, shikojeni kete TERRORIST, eshte vrasesi i jeteve tuaja, shikojeni kete PERBINDESH, eshte shkaktari i cdo te keqe dhe fatkeqesie qe po kaloni, shikojeni kete VIRUS, eshte shkaktari i cdo krimi ne keto 7 vite, shikojeni kete HAJDUT, eshte ai qe ju vjedh dite e nate papushim, me taksa, ppp, koncesione, tendera, shikojeni kete NARKOMAN, eshte ai qe e ktheu vendin ne Kolumbi, te Evropes, shikojeni kete TE PAFE, eshte sherbetori besnik i djallit te zi, shikojeni kete TE PA ATDHE, eshte vegla e kriminelit SOROS, per te zhdukur kombin shqiptar, shikojeni kete TE PA FAMILJE, eshte ai qe i ati e beri me djale, shikojeni kete JEVGJIT, eshte endacak pa kombesi, llacifac, shikojeni kete FRIKACAK, te strukur ne bunker, naten se ze gjumi dhe rrin me driten ndezur, shikojeni kete DIKTATORUC, eshte ai qe me banditet e tij me uniforme trimerohet dhe tregon dhembet kundrejt te pafuqishmeve dhe te pambrojturve, shikojeni kete SHPIRTKATRAN, eshte ai qe me punet e tij te ndyra e ben BERISHEN, te duket SHENJTOR, shikojeni kete MJERAN, ky sebashku me cfare i dhemb dhe i djeg me shume, brez pas brezi, do t’a ndjeki mallkimi dhe nema e 4.5 milione shqiptareve, ne FERR-XHEHENEM, ky dhe pasardhesit e tij, jane nga ata qe do te sherbejne si lende djegese, ne FERR.
  Kushedi sa maska, tampona, buke, uje, do te ishin blere me parate e vjedhura nga taksat e fukarase, qe lugati Edi Rama, i ka paguar per reklame ketyre mediave mashtruese, dezinformuese, te kriminelit nderkombetar SOROS?!

 6. E kujt i plasi kari ca shkruajne, ato ate pune kane te mbushin faqet apo tashti qe shkuan keto do sherohen italianet. Ti shife se me cfare ironie shkruajne, vendi me i varfer ne Europe, dmth po te ndihmon nje vend vari karin

 7. POTHUAJSE TE GJITHA GAZETAT FILLOJNNE ME FJALET “SHQIPERIA VENDI ME I VARFER
  NE EUROPE” POR PER TA PLOTESUAR PSE ESHTE VENDI ME I VARFER NE EUROPE, DUHET
  TE SHTONIN SE KA KLASEN POLITIKE ME TE KORRUPTUAR NE BOTE, SE KA QEVERINE
  DHE KM ME TE PASKRUPULLT DHE ME SHUSHUNJE NE EUROPE.

 8. Mire qe u veprua keshtu , po pse duhej permendur shperblimi. Kjo rrezon qellimin e ketij akti.
  Vetem mercenaret e jeniceret shkonin ne lufte per shprblim me te mire.
  Kjo duhej shpallur vullnetarizem e solidaritet. Rama eshte trap fare vetem per show sikur po i paguante vete e jo se jane leket e popullit.

 9. Shqiperia vendi me i varfer ne Europe… Keshtu e cilesojne shume agjenci lajmesh. A ka ndonje faj ky qe ben sikur ndihmon te tjeret duke i paguar nga leket e buxhetit dhe jo nga xhepi i tij (ne fund te fundit 90 mije euro jane thuajse aq sa ka paguar per tu bere gruaja e Bilalit) qe ka shtate vjet qe qeveris ne menyren me te keqe te mundeshme? Apo fajin e ka Saliu qe keto shtate vjet ky ka vjedhur cdo dite si te ishte ne diten r fundit te mandatit

 10. E bere dhe kesaj here reklamen more moterqir, ti mizantrop I ndyre qe nuk I fale 1kw energji te varferve te tu. O plere e ndyre qe s’ ka fjalor qe ta nxere felliqesine tende morale.

 11. Me parate e shpellkareve te salihut stalinit zigurit fax rama arriti ti bleje te gjithe keta media keshtu do thote neser salihu tosi Qimi shkullaku sonila zheji titi tritani muli dhe te tjere shpellkare mediatik neper tv e paguara nga salihu likja e lulushi

 12. lajm interesant. pra me sa kuptoj qe nuk po kuptoj asgje se nuk jam as e droguar dhe as e cmendur pasi e mbytem italin me hashash me kokain dhe heroin dhe te tjera po dergojm dhe ca mjek kloun cirku per te treguar cfare??!!!! ata na njohin shum mire. dhe jo vetem ata……

 13. Po nje here o te qifsha motren dhe gruan o-i paemer-mavi shkruaj jo tre -kater here ne nje faqe.Kete ke kusurin se ma kape prape me goje.

 14. Vendi me i varfer shkruajne?
  Cudi.
  A e dine ata se jemi vendi me i pasur per morra te kuq. Si mund te jemi te jemi ndryshe.

 15. Do me thene , ne kemi derguar 30 kamikaze me triko leshi per ne vendin me te infektuar me coronavirus? Dhe e gjitha kjo me leket tona qe Karministri te bejen show ne tv e gazetat italiane?.Perse kishte me shume politikane se doktore e infermjere bashke?qesharake patetike!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu