• |
ide | kryesore

Rama për “La Stampa”: Koronavirusi mundet nëse luan në sulm si Milani i Sakit

Lajme, Të fundit

“Nuk e tradhton dashurinë e tij për Italinë edhe te metaforat kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili dje goditi imagjinatën italiane me fjalët e tij të solidaritetit dhe dërgimin e 30 vullnetarëve, përfshirë mjekë dhe infermierë, për të ofruar ndihmën për qendrat më të prekura në Lombardi”, shkruan gazeta italiane ‘La Stampa”, pas një interviste dhënë nga kryeministri Edi Rama.

“Unë kurrë nuk kam parë që një luftë të fitohet duke u mbrojtur, duhet të sulmosh, ky është një armik i vështirë dhe ne duhet të bëjmë si Milani i Arrigo Sacchit, të gjithë në mbrojtje dhe të gjithë në sulm, ai që luan vetëm humbet”, deklaroi kryeministri Edi Rama.


Intervista për ‘La Stampa’

Kryeministri Rama, pikërisht në një kohë kur Europa po mundohet të tregojë solidaritet, Shqipëria nuk mungoi për t’i dhënë mbështetjen e saj Italisë. Si lindi ideja?

“Ne kemi jetuar me Italinë çdo ditë, përgjithmonë, dhe kur kuptuam se kishte nevojë për forcat e vijës së parë i thashë vetes: “Le të bëjmë diçka, nuk do të jetë shumë, por prapë një ndihmë është… “Kështu që telefonova ministrin Luigi Di Maio dhe së bashku organizuam operacionin, duke u koordinuar edhe me Shëndetësinë. E shkëlqyer ishte përgjigjja e menjëhershme nga mjekët dhe infermierët tanë. Edhe këtu kemi vdekje dhe të infektuar, por situata italiane është më serioze, dhe mobilizimi është ndjerë “.

Si mendoni si po sillet Bashkimi Europian në këtë fazë?

Për ne, Bashkimi Europian është rruga e vetme dhe destinacioni i vetëm, edhe nëse është një projekt i papërsosur, i cili ndonjëherë është bllokuar, është i vetmi që mund të ketë sukses. Ky është një armik i padukshëm, i cili nuk ka nevojë për viza, që nuk shikon kufijtë e Schengenit dhe që nuk mund të hidhet në det: përballë një armiku që sfidon vetë kuptimin e komunitetit tonë njerëzor, frikësohet të shohë vendet europiane të cilat mbyllen dhe bëjnë dekrete shpesh kontradiktore. Kjo jep idenë e pamundësisë për të luajtur të gjithë së bashku.

A mendoni se dobësia europiane rrezikon të lërë një boshllëk politik që të tjerët mund ta mbushnin?

Askush nuk mund të zëvendësojë Bashkimin Europian dhe shpresoj se kjo dobësi do të shndërrohet në mundësi për të gjetur një kohezion të ri të brendshëm.

Shqipëria ka parë bllokimin e negociatave vetëm disa muaj më parë. Si e konsideroi këtë opinion publik shqiptar?

Ishte një tërmet i tmerrshëm psikologjik, madje edhe para atij gjeologjik që pasoi. Për ne, BE është i vetmi vend ku mund të ulemi, një hapësirë ku fati është në duart tona dhe jo në duart e të tjerëve. Në fund të fundit, nuk është hera e parë që ka ndodhur: Unë kam parë mirë zhgënjimin e Italisë të lënë vetëm në krizën e migrantëve, dhe pjesërisht edhe tani, ndërsa po lufton një luftë që nuk është një luftë italiane…

Çfarë prisni nga Komisioni i Ursula von der Leyen?

Ne kemi marrë ‘po’-në për të hapur negociatat vetëm disa ditë më parë, kam një admirim të madh për të, ajo është një grua e jashtëzakonshme, me një ndjeshmëri të veçantë, dhe me një sens të fortë gjeopolitik, mendoj se ajo dëshiron t’i japë një kthesë të thellë strategjike Europës.

Cili është mësimi politik që duhet të nxirret nga kjo krizë e madhe globale?

Unë nuk mendoj se ky virus ka mbërritur për të mirën tonë, por siç tha papa Françesku gjithashtu na jep mundësinë të reflektojmë mbi marrëdhëniet që kemi me natyrën, me familjet tona, me nivelin e komunikimit midis shteteve. Askush nuk mund të përjashtojë që Kina në vetvete nuk do të bjerë viktimë e virusit ose se infeksioni nuk do të kthehet në vendin ku dukej i zhdukur. Është një iluzion të mendosh që nuk duhet të veprojmë së bashku.

Çfarë mendoni për menaxhimin aktual të pandemisë?

Unë mendoj se duhet të reagojmë nga ana ekonomike. Nuk mund ta mbyllim veten për të bërë vetëvrasje, përsëris, ne nuk e fitojmë ndeshjen vetëm në mbrojtje, e as nuk mund ta imagjinojmë se jemi mbyllur në shtëpi për një vit. Por, reagimi duhet të jetë i zakonshëm, i koordinuar, pasi fenomenet nuk mund të funksionojnë të vetmuar. Unë nuk kam iluzione, njeriu nuk u krijua të jetë i përsosur, por duhet të mësojmë të jetojmë me gabimet tona, jo të jetojmë me mëkatet tona.

22 Comments

 1. Kane kohe shume keta te la “STAMPA” te harxhjne me nje si ky! – “Duhet te mesohemi te jetojme me gabimet tona ??? Me nje fjale sippas menjes te semure te kesaj qenie, nuk duhet te mundohemi te eleminojme gabimet,por TE MESOHEMI TE JETOJME ME GABIME! Bre, bre ç’ ilozof, mendim gjenial i te semurit psikik! Po mire o menje pjerdhur sipas imagjinates tende te semure, si do te ishte njerezimi sot sikur te qe mesuar te jetonte me gabimet e tija! Vetm kjo fraze majfton per te ditur se çfare niveli intelekltual ka kjo qenie, e cila kujton se intelekti i nje qenje qendron ne ate se sa i çkathet eshte ai te kurveroje me gjuhen! Kurveri! .dmth te flase te mos thote asgje ,dhe te mos i pergjigjet asnjehere nje pytje direkte, sepse nuk eshte ne gjendje ta beje per dy arsye, e para sepse nuk ka pergjigje, ngaqe puna e tij si kryetar eshte vjedhje e varferi, e dyta se jeton me gabimet e tija, nuk i lufton keto gabime, por jeton me to ! e keshtu keto gabime i duken normale , e jeton e vepron si nje anormal!

 2. Ti more funderrine do fundosesh bashke me virusin…….. . Shfaqjet dhe spektaklet e tua kane nje garniture prej MUTI qe qelbin dynjane. Afrimitetitn dhe nostalgjine e shqiptareve per Italine dhe Italianet nuk e ngren dhe nuk e ul as ti ore MUT i thare. Na kane ndihmuar dhe na kane mbrojtur ne cdo hap dhe shqiptari di ta ktheje miresine ne dite te veshtira, jo se do ti por sepse i flet zemra. Ti je nje QELBESIRE qe mundohesh te perdoresh ne kohe te tilla cdo mekanizem por nuk do te te funksionoje shperdorimi i ndjenjes se shqiptareve per ITALINE dhe ITALIANET…… NE HALE DO PERFUNDOSH

 3. Te tjeret po disiplinojne me qindra milione e miliarda njerez , kurse ky me nje lagje 2.5 milione dhe na mburret se po te ishte tjeter nuk e bente.
  Ky eshte dhe ne mal te zi ne Kroaci Kosove Serbi e ne gjithe vendet e Europes e botes ku ka pak ose aspak
  vdekje . Edhe per Kombetaren ne Europian ky merrte meritat ku beri nje mbledhje byro partie prej 2 oresh ku lojtaret po dremisni. Shume njeri bajat e dale boje.

 4. Ti luan ne sulm vetem me sulmuesit PPP prandaj vendin e ke ne pozic e fundit ne klasifikimin Europian per ekonomi e zhvillim.
  Je dhe mbrapa gjithe Ballkanit.
  O plak mblidh mendjen se po humb pike gjithandej.
  Nuk je i panjohur si virusi i ri.

 5. Hahahahah. Na shkrive te gjitheve.
  Hiq dore nga kjo skeme se je bere demode.
  Je nje karagjoz qe te duket vetje i nukur interesant i zgjuar. Nje cop M… je! Kaq

 6. Edhe per rrugen gjigando ekonomiko turistiko Patriotiko keshtu thoje
  Rruge qe NUK TE CON ASGJEKUNDI.
  Shkodranet kane nje shprehje: Te hyfte vetja ne qejf.

 7. Ju qe po shani Ramen se besoj se mund te jeni me shume se 2 veta, dukeni nga leximi edhe shkrimi
  Ju lutem qe kur lexoni titullin e Lapsit me vrap filloni e shani, haroni qe Lapsi shkruan gjysma gjysma se i thyhet maja rruges.
  Rama eshte me i miri deri ne keto 30-vjet mund te jete drogaxhi, por eshte puntore edhe mendon per kete popull, kurse ju lere me Ramen por shani nga gruaja, femin etj, e kuptoni se deri ku keni aritur,
  me pak fjale jeni bere per tu ardhe keq

  1. Per te shprehur nje mendim nuk ka rendesi e shkruajtura, por thelbi i asaj qe thua o kelysh i ripjerdhjes.e kuptoj qe komenton nga vrimat e bashkise apo kriministrise por nje gje eshte e vertet.ky ne 7vjet i ka sjell nje dem shqiptareve qe as turqia e enveri se bashku nuk ia kane bere.e propaganda e tij prej nje te droguari i ngjan asaj te kim jongut qe i thoshte koreanoverioreve se kishin fituar Kupen e Botes duke mundur ne finale Brazilin 7-1.

   1. O kelyshi Saliut une sjetopj ne Shqiperi edhe mua me intereson ajo qe shpreheni, se te keshe me dike qofte edhe personale. nuk shahet gruaja apo femija, por ju kelyshat qe jeni ketu jeni militante edhe kjo su le perpara te eceni

   2. Ky agroni qenka nje gomar qe i lepihet mutit rrama! Ka shume si kjo bajge qe paguhen per te shkruajtur komente kunder laxuesve qe kritikojne doçin! Plehra llumra!

 8. Shqiperia dhe Ballkani ne pergjithesi perfiton se kone moshe mesatare te re ne krahasim me vendet e zhvilluara. Kjo vjen se vendet e zhvilluara kane kujdesin mjekesor te larte si dhe pensionet per keto mosha.
  Pleqte tek ne jane scarcuar rruges nga ilacemavrite e skaduara dhe pensionet e ulta. Apo jo more….

 9. Agron zoti te ruajte mendte !Ne fakt ata qe mbrojne edvinin jane dy,ti dhe ti !Askush ne kete vend nuk e do,kete lloj hajduti te semure !Veset e tij jane te panumerta,skandalet e tij me shume se cdo gje,vjedhjet e parave te shqiptareve i ka ushqim te padiskutueshem dhe ka dore te rende fort !Eshte totalisht i papergjegjshem!I vemi drejtues ne bote qe vdes per kriminel dhe frikacak i llojit te semure !!!Nese te duken dy apo 2000000 shqiptare qe se duan edvinin,ta provoje nje here te vetme me zgjedhje te lira e te ndershme dhe do e shikosh vertete se sa i vlen lekura,ketij perversi e ndyresire !Mbase mund t’ju bashkojne veset me edvinin qe antivlerat i ngre lart por eshte i mbaruar eshte e kunderta e shoqerise europiane dhe demokratike !Mashtrues i lindur,i pacipe e bullist,i pashpirt e goje jashtqitje,maskara i palimit !Nese do emrin tim ta jap agron apo i paemer rilindas dhe nr.e telefonit tim!Hapi syte,ruaje familjen nga i fandaksuri i surrelit !Eshte fatkeqesi,ngado e çdo gje qe prek!Ka çuar njerez ne çmendine,ka burgosur e kane vrare veten per 3000 leke energji elektrike,ka shkaterruar per inat prona pafund !Ka shpopulluar kete vend,e thua se ka pak qe shajne edvin ramen ?!?!?!?Pafund Agron,pafund !Numerohen me gishta ata qe e mbrojnr ,nuk ja vlen !

  1. Bravo të qoftë!

   Por tipat si Agroni nuk e njohin mënyrën tënde për të replikuar në mënyrë të kulturuar.

   Atyre duhet tua qish mamatë kurva që kanë edukuar zgjyra si puna e këtyre që mbrojnë edvin mortjen.

 10. Cfare prisni nga nje qenie qe lulzon dhe amniston krimin duke e bere sistem. Cfsre prisni nga nje qenie krenohet me krim hajduteri dhe kriminel. Cfare prisni nga nje qenie qe per moral ka amoralitetin……. Dhe se fundi cfare mund te presesh nga nje qenie e vogel dhe tejet meskine e kriminale qe me nje cinizem prej nje krimineli gjakftoht pasi ka mbushur me eksport krimi droge dhe cdo trafik te felliqur te mundshem ate vend qe i hapi deren shqiptareve ne vite te veshtira dhe me remitancat e te cileve ky popull mbahet , i dergon dhe 30 ” infermjer”??????!!!!!!. E po mire gezojuni cinizmit dhe gryksise se nje krimineli ordiner dhe madje duartrokiteni fort e me fort. Po mos harroni italjanet dhe kushdo krimin e njeh mir po ndryshe nga ne nuk e amniston. Dhe vazhdoni jini te tallur e me shum madje se kaq. Ka mijra me barkun bosh dhe pa cati mbi kok.

 11. Një dredhi e kryeministrit Edi Rama. Kështu e quan ish-ambasadori italian në vendin tonë në vitet ’90, Paolo Foresti, dërgimin nga Shqipëria të 30 mjekëve dhe infermjerëve në vendin fqinj.

  Përmes një letre publike për kryeministrin italian Giuseppe Conte, ish diplomatri shkruan ndër të tjera se ky i fundit do të bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila sipas tij, përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare.

  Më tej diplomati kujton edhe procesin gjyqësor të humbur nga shteti shqiptar ndaj Becchettit, një shumë prej 140 milionë eurosh, të cilën sipas tij e pësoi për shkak se Rama mbylli të parin televizion italian në Shqipëri sepse kritikoi punën e e tij dhe të qeverisë.

  Letra e plotë:

  “I dashur Giuseppe,

  Edi Rama do të bënte më mirë për të ndaluar trafikun e drogës me Italinë, e cila përdor sistematikisht atë për xhepat e veta dhe për të blerë votat shqiptare. Unë besoj me vendosmëri se një Evropë që pranon vendet nën një grusht shteti të bardhë të qeverisur nga një krim i zakonshëm, një Evropë apo një Itali pre e mashtrimeve si efekti i një krimineli të përbashkët dhe më mirë që ai pushon së ekzistuari.

  Jo për veprimet në gërvishtjet e emocioneve, edhe nëse ato janë fisnike, por një reflektim i thellë dhe shumë i kujdesshëm mbi situatën e turpshme të qeverisë italiane e cila përdoret në një veprim të efektit nga një mjeshtër piper mashtrues me emrin Edi Rama.

  Edi Rama krijoi një borxh prej 350 milion për Shqipërinë shumë të varfër për gjyqet e humbura në Strasburg nga vendimet antikushtetuese për sekuestrimet pa kompensim të pronave private dhe publike për t’i dhënë oligarkëve të tij në formën e kontratave pa asnjë tender.

  Në Shqipëri ka rrugë që kushtojnë dy herë më shumë sesa ato franceze dhe gjermane.

  Unë nuk jam në komeditë napolitane të bëra nga harlequins që e bëjnë një audiencë mesjetare të qajë dhe të qeshë.

  Kohët e fundit populli heroik dhe shumë i pasur i Shqipërisë duhet t’i japë Beçhetti 140 milion, sepse Edi Rama, pronar i TV ERTV (Edi Rama TV), mbylli TV e parë italiane në Shqipëri sepse errësoi dhe kritikoi punën e delikuentit Rama.

  Le të mos gëzohemi dhe të mos hamë me një lugë boshe”…

  Paolo Foresti ka mbajtur detyrën e ambasadorit të Italisë në Shqipëri gjatë viteve 1993-1997 dhe është një ndër miqtë më të mirë të vendit tonë në shtetin apenin.

 12. Talibanet e Shqupit te bojne gajret edhe per nja 6 vite te tjera. Ndoshta edhe me shume po qe se sali bajraktari na le shendene.

 13. Te njejtet staliner te salihut komentojne ketu,ju shpellkare e llapaqenolloge ju kerkoni Torten e salihut dhe 1000 kreret per kurban te lulzimes per feste e pavarsise qe te suleni me kova e legene me pirunj e luge per ta coptuar torten dhe me qeset neper duar per te mare mishin e kurbanit por keto kohera kane vdekur,tani nje itali u magneps nga solidariteti I mjekeve shqiptare ne ndihme te popullit italiane dhe salvini vete u befasua,ju ketu o shpellkare vazhdoni te hani sallaten e gatuar nga guzhunjeri Paloka minj lakuriqe e qen,ju befte mire o llapaQenolloge te salihut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu