• |
ide | kryesore

Thirrja e intelektualëve botërorë: Garda e vjetër me mentor Grenellin, rrëzoi qeverinë Kurti

-Instant, Kryesore, Lajme

Një letër në mbështetje të qeverisë në detyrë të Albin Kurtit


Intelektualët dhe akademikët qëndrojnë në solidaritet me Albin Kurtin dhe qytetarët e Kosovës në këto periudha të vështira.


Një veprim i pa dëgjuar më parë ka ndodhur javën e kaluar në parlamentin e Republikës së Kosovës.

Ndërsa vendi – si shumë vende të tjera – është goditur nga pandemia, qeveria e re e Kosovës, e cila fitoi pushtetin vetëm në fillim të shkurtit ditë më parë, kishte menaxhuar mirë situatën. Kishte vendosur masa të rrepta parandaluese, ndërsa e mbante popullsinë të qetë dhe pa panik.

Përhapja e virusit ishte përmbajtur në mënyrë më efektive sesa në vendet drejtpërdrejt fqinje, pjesërisht një efekt fatlum i izolimit fatkeq të Kosovës, aktualisht i vetmi vend në Evropë me një regjim vizash për Zonën Shengen.

Megjithëse qeveria e re gëzon mbështetje të konsiderueshme nga një shumicë e votuesve (dhe jo votuesve), ajo ka shqetësuar interesat e elitëve të vjetër, të cilët kanë qeverisur Kosovën për 20 vjet. Meqenëse kjo qeveri kundërshton privatizimin dhe politikën neoliberale, si dhe korrupsionin e thellë, një aleancë joformale kundër saj është arritur midis mbrojtësve të politikës së vjetër dhe korporatave private lokale.

Kjo aleancë “e pabesë” ka gjetur një mentor në Richard Grenell, diplomatin Trumpian ortodoks, në kërkimin e sukseseve të lehta të politikës së jashtme që mund të krijojnë përfitime shtesë për fushatën e tanishme të Trump dhe qëndrimin politik. Teknika të famshme të thyerjes së krahut të Grenellit u përdorën për të shtyrë qeverinë e Kosovës të pranonte një marrëveshje të padrejtë dhe të rrezikshme me Serbinë, e cila përfshin ndryshime në kufijtë e tanishëm dhe në këtë mënyrë shpërngulje të njerëzve. Sipas shumë analistëve të Ballkanit, ndryshime të tilla kufitare do të përfshijnë shkëmbime të popullsisë – dhe shumë vuajtje.

Kjo marrëveshje nuk u pranua nga Albin Kurti, kryeministri i ri i majtë i Kosovës. Por presioni i Grenellit, i kombinuar me taktikat e Hashim Thaçit, presidenti i gardës së vjetër, rezultoi në një ndarje brenda qeverisë së koalicionit. Partia konservatore qendrore e djathtë, LDK, paraqiti një votë mosbesimi kundër qeverisë. LDK ishte partner pakicë në qeverinë e re dhe, ndërsa ata “vlerësuan shumë” punën e bërë nga ministrat në parandalimin e pandemisë virale, si dhe masat kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, ata pretenduan se ishin të detyruar të rrëzojnë qeverinë. Qeveria u akuzua se po rrezikonte aleancën e Kosovës me Perëndimin dhe BE-në.

Siç tregojnë shumë politikanë dhe specialistë të Ballkanit nga SH.B.A. dhe BE, nuk mund të jetë kështu. Si rezultat, këta politikanë, figura publike dhe specialistë mbështetën publikisht qeverinë Kurti, dhe denoncuan taktikat e Grenell dhe tërë marrëveshjen (përfshirë shkëmbimin e territorit) për të cilin qëndroi ai. Megjithatë, mocioni i mosbesimit fitoi një shumicë në parlamentin e Kosovës. Si rezultat, qeveria e Kurtit është tani vetëm një “qeveri e kujdesshme”. Do të jetë në detyrë vetëm derisa të mbahen zgjedhjet e reja pas pandemisë.

Situata në Republikën e Kosovës me pandeminë është nën kontroll dhe e menaxhueshme. Kosova është një nga vendet që ka ndërmarrë masa të hershme në luftimin e përhapjes së virusit, dhe gjithashtu duke shpallur gjendje emergjente mjekësore. Qeveria jo vetëm që është plotësisht përgjegjëse për aftësitë dhe kapacitetet e saj për të siguruar shëndet dhe siguri, por i ka vendosur ato me aq sukses sa që asnjë masë e emergjencës nuk është bërë ende e nevojshme. Përkundër kësaj, për shkak se Kosova është një nga vendet më të varfra në Evropë, ajo ende ka nevojë për solidaritet ndërkombëtar dhe mbështetje për të përballuar COVID-19.

Me këtë letër ne, intelektualët dhe akademikët e nënshkruar më poshtë, qëndrojmë në solidaritet me qeverinë në detyrë të Albin Kurtit në këto periudha të vështira për të, popullin e Kosovës, dhe kundër pranisë së përhapur të korrupsionit në politikë.

Nenshkruesit

Frank Ruda, senior lecturer in philosophy at the University of Dundee, Scotland

Gabriel Tupinambá, psychoanalysts, member of Circle of Studies of Idea and Ideology, post doctorate researcher at Philosophy Department at UFR

Slavoj Žižek, International Director of the Birkbeck Institute for the Humanities

Natalia Romé, Chair Professor and Researcher. Instituto de Investigaciones Gino Germani, Facultad de Ciencias Sociales.

Vittorio Morfino, associate professor of History of Philosophy at the University of Milan-Bicocca

Ted Stolze, professor of philosophy, Cerritor College, L.A.

Catherine Malabou, Professor at the Centre for Research in Modern European Philosophy at Kingston University

Nick Nesbitt, Professor of French and Italian at Princeton University

Rodrigo Nunes, professor of modern and contemporary philosophy at the Catholic University of Rio de Janeiro (PUC-Rio)

Michael Hardt, professor of literature, Duke University

Warren Montag, Brown Family Professor of Literature at Occidental College in Los Angeles

Alenka Zupančič, research advisor at the Institute of Philosophy, Scientific Research Center of the Slovene Academy of Sciences

Mladen Dolar, Professor and Senior Research Fellow at the Department of Philosophy, University of Ljubljana.

Riccardo Bellofiore, professor of Political Economy, University of Bergamo

Ceren Özselçuk, Associate Professor of Sociology, Boğaziçi University, Turkey

Robert Pfaller, professor of philosophy, University of Art and Industrial Design, Linz, Austria

Michael Roberts, economist UK

Saskia Sassen, Columbia University, New York

Todd McGowan, Associate Professor of English at the University of Vermont

Justin Clemens, Associate Professor at The University of Melbourne, Australia

Sophie Wahnich, historian, director of research CNRS, Paris
Eric Alliez, philosopher, University Paris 8

Simon Hajdini, University of Ljubljana

Gregor Moder, University of Ljubljana

Kohei Saito, associate professor of political economy at Osaka City University.

Mark De Kesel, Titus Brandsma Institute, Radboud University Nijmegen, The Netherlands.

Adrian Johnston, Distinguished Professor and Chair Department of Philosophy, University of New Mexico

Lidija Šumah, University of Ljubljana

Nick Srnicek, King’s College, London

Matthew Abbott, Federation University Australia

Christian Ingo Lenz Dunker, Professor at Psychology Institute of Universidade de São Paulo
Laurent de Sutter, Professor of Legal Theory, Brussels

Gavin Walker, Associate Professor at McGill University, History and Classical Studies

Bruno Bosteels, Professor at Latin and Iberian Studies, Columbia University

G.M.Tamás, Professor at Central European University

Sheila Kunkle, Associate Professor, Metroplitan State University, Minnesota

Matthew Flisfeder, Associate Professor of Rhetoric and Communications, The University of Winnipeg

Jela Krečič, University of Ljubljana17 Comments

 1. Te gjithe shoket e Zhizhekut, Po te shkoje ne universetet me te mira te botes dhe t’i thoje qe Albini eshte njeri qe u ngjit ne pushtet fale populizmit nacionalist te kombinuar cudtishem me Marksizmin populist, pra nje coctail Trump-Sanders, do kishe mbledhur 10-fishin e ketyre firmave kunder tij.

 2. ” Intelektualëve botërorë”’ paskan bere nje leter .
  Po kujt ja kane derguar kete leter ?
  Administrates Trump ?
  BEs ?
  Apo thjesht po i japin zemer Albinit.
  Albini ra , nuk eshte me.
  Albinit do ti duhet ti fitoje zgjedhjet dhe me thelle qe mos ja fusin sic ja futen kesaj here.
  E kujt i plasi se u indinjuan disa ‘ intelektuale boterore’.. Politika eshte pragrmatizem , interes, dhe ne fund parime.
  Kjo leter me duket me shume si nje ilac per Albinn qe ta kaloje me qete dhe pa dhimbje koke ate qe i ndodhi se sa nje leter qe do ndryshoje politikat e TE MEDHENJVE.
  Nuk e di po sado qe me shpirt me pelqen letra, prap jam skeptik per rezultatin e saj. Eshte njesoj sikur te hapesh nje vrime ne uje. Pa rezultat .
  E vetmja gje pozitive qe shoh eshte se i jep zemer dhe kurajo antareve te Vetevendosjes qe heren tjeter te jene me te mobilizuar.

 3. Politika boterore ka pare ‘ lojra ‘ politike shume here me te tharta dhe te hidhura se kjo qe i ndodhi Albinit.
  Habitem se si kane gjetur disa ‘ intelektuale boterore’ te cilet po revoltohen per dicka qe ka ndodhur rendom ne demokracite e europes per mese 50 vite dhe jo me tani qe ndondhi ne nje shtet me 2 miljon banore.

 4. habitem me keta mbeturina qe bejne te tilla komnte.ne vend qe te drejtojne gishtin nga autoret e ketij grushti shteti merren me profesore e intelektuale de i njeh gjithe bota.a e kuptoni cfare po ndodhe.ky thaqi ky mut muti duhet te ishte ne burg te pakten si perkrahes i ndarjes kosoves.duhet ta kuptojne mire qe kosova nuk eshte prone e pushtetareve te cilet nderrohen vazhdimisht por eshte e kosovareve autoktone e jo e serbeve endacake qe u vendosen ne kete pjese te ballkanit.

  1. Po ketyre intelektualeve nuk i rruhet as per Kosove, as per Rrugove e as per Jashar, por vetem per Marksin. Pse qenkem une mbeturine dhe jo Marksistet qe jane konsumuar e hedhur ne koshin e historise prej dekadash?

   Keshillat e ketyre jane recete per dizaster.

  2. kurse ti nuk e paske idene fare per ato qe po komenton. Lexoji dhe nje here komentet me siper se mbase i kupton.
   Ti po flet tamam si ne kafene.
   E quen ‘ grusht shteti ‘ …mesa duket nuk ja ke idene fare se cfare eshte grushti i shtetit. Sa qeveri Italiane , Spanjolle , Franceze, Angleze kane rene me kete mekanimzmin e ‘ votebesimit’ , nuk ka folur njeri per grusht shteti . Politika eshte kurve , dhe qe te jesh politikan i mire duhet te jesh kurvar.
   Thua ‘ profesore e intelektuale de i njeh gjithe bota’ .. kush bote i nje keta . As qe jane degjuar ndonjehere.
   Thua ‘ ky mut muti ( Thaci) duhet te ishte ne burg si perkrahes i ndarjes kosoves’ .. Ku e di ti se ka nje plan per ndarjen e kosoves ? Nese e ke pare ndonje te tille ti , na e trego dhe ne te tjereve.
   Po shoh qe me shume komenton me ‘ emocione ‘ se sa me realizem.

  3. Nuk ka gje per tu habitur, ja pse jemi kaq para ne si komb, se keta tipat jane shumice, nuk ke nje koment pa sharje.

 5. Proletarë nga e gjith bota bashkohuni përreth Albin Kurtit. E gjith kjo sharadë veq se e konfirmon se Albin Kurti me Co. jan Marksist të përbetuar.

 6. O na cat trapin me kurtin, ore nje pyetje kam, se ketu me shqiperi kurtin e duan, sepse shikoj te ai nje fare shprese, nga fakti qe ktu kena ngel vetem me rama-bashen-meten, dhe skena alternative tjeter, kshu qe kurti shikohet si anti modeli i atyr qe permenda, dhe po te ishte ketu do fitonte.
  Tani ne kosove kete e kan, pra e kan alternativen e thacit-mustafes-haradinaj, tani pyetja qe lind pse nuk e votojn kurtin ne kosove por vetem 24% i tyre.
  Jan trapa apo ky pervec pikave nacionaliste nuk ka gjo tjeter?

 7. Thelbi i thirjes eshte i drejte. Klasa politike e kosoves tregoje nje primitivitet te dhimshem me rrezimin e qeverise Kurti vetem per instikte primitive personale. Ndjek nje tv 7 qe e drejton Berat Buzhala, me habit metamarfozimi i ketij njeriu dhe e njerzeve qe sjell ne studjo. Injorance, mllefe primitive, mashtrus idesh politike, njerez qe brenda disa minutash thojne gjithçka e asgje. Te tmeron kenaqesi primitive e ca figurave intelektualesh koti qe se kane per gje te kundershtojne dhe veten per hiç gje. Zoti na ruajt!

 8. Lista e partive internacionales komuniste,si ato qe flisnin per partine e enverit,albini nuk mund te bente karderrin kur kishte vetem25%elektorat,75% e kane te tjeret kjo eshte politika,pakica nuk mund te dominoje shumicen e votave te popullit

  1. Shume komente boshe shume sharje ndonjëri nga këto mund te jete admirues dhe lepires i shalgjatit kalit qe terheq zvarrë nje karro te shkaterruara ku ne te jane hipur dhe ca gazetar ne thonjëza ,Peza, me miliona euro , ne duhet te bejme fjale për komb dhe jo per l epirsa pushtetesh dhe individesh

 9. mutes botror por zhizhek dhe bushati jab kryesorit.zhizhek ju deshiroi vdekjen natos,klinton e bler,kurse bushatliu kerkon revulucion komunist ne kosov me kurtin.a i besohet keti pisi qe ju basjkua rames me 21 janar e tash behet kundershtar i rames gjoja ,pos bukes goja e bushatit han dhe mut me keq se rama.ai e quajti belban halil matoshin pra si ram qelbesira qe shan njerzit me te meta.pirdhu ne qenef negjmije bushat,shikoje listen ,gjysma e ture jan sllavorus.

 10. Te kishin bere me mire nje flete rrufe per vizat, Kosova eshte i vetmi vend ne Evrope te cilit nuk i lejohet levizja e lire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *