• |
ide | kryesore

Basha: Masat ndaj koronavirusit kanë paralizuar financat e familjeve shqiptare, çfarë duhet të bëjë qeveria

Arkiva, Lajme, Të fundit

Lulzim Basha deklaroi se duhet ndryshim radikal i kursit nga qeveria për të mbështetur sakrificën e qytetarëve.

Në një intervistë në emisionin ‘Përballë’ të gazetarit Lutfi Dervishi, kreu i PD u shpreh se masat e qeverisë po paralizojnë familjet shqiptare. Ai kërkon që qeveria të konsiderojë një paketë ndihmëse për familjet shqiptare.


“Me 1 prill, nesër, shumica e familjeve të cilat janë paralizuar ekonomikisht për shkak të këtyre masave nuk do të kenë të ardhura dhe ky është shqetësimi, brenga ime kryesore sot. Si do të mundemi t’i furnizojmë këto familje me mjaftueshëm likuiditet, para, financa për të siguruar ushqimin e tyre, për të siguruar përditshmërinë e tyre?  

Dhe kjo është diçka që duhet ta lërë pa gjumë qeverinë. Ndaj insistoj në rradhë të parë të kemi një paketë realiste mbështetëse, sepse është e pakuptueshme që ne të kemi një paketë tre herë më të vogël se sa Kosova! Si mund të kemi ne një paketë tre herë më të vogël se sa Kosova, kur ata e kanë buxhetin sa gjysma jonë?! A ka ndonjë shpjegim tjetër për këtë përveçse ngadalësisë, paaftësisë apo prioriteteve të gabuara? Sepse nga ana tjetër janë harxhuar 52 milion euro këto tre javë me shpenzime totalisht të panevojshme. Ka vend jo për përmirësim, por për një ndryshim radikal të kursit nga ana e qeverisë për të mbështetur sakrificën e qytetarëve.”- u shpre Basha.

8 Comments

 1. Ia kujton, e po ia thote c;do dite qe te shohe ushqimin, e furnizimin e popullit te shtresave te varfera, por kujt ia thote? Megallomani e ka mendjen tek genjeshtrat e sfilatat politike te vetevetes e qelbesirave, e sa per popullin, vetem ta kyce, ta izoloime forcen e diktatorit, pa i ardhur ne ndihme ne nevojat qe kane keta njerez. E shikojme ne cdo dite e disa here qe na e shfaqin ne ekran te TV, po me te njejtat shprehje e kercenime, po me ato filozofi te kopjuara nga te tjeret, po me ate surrat vampiri qe ka trembur masat e njerezve si me kercenime ashtu dhe me paraqitjen prej vampiri. Kur do na largohet e te na lere rehat nga syte e veshet ky idit, mashtrues.

 2. Po pse brenge? Se ke per plan te dalesh e te shperndash ushqime neser? Apo per ty eshte 1 Prill sot? Jep shembull, bej dicka me shume se vetem fjale, fjale … qe te merresh seriozisht. Komenton gjithcka qe ben qeveria. Bej ore dicka se jeni parti e madhe . Po s’bere gje prit se mbase merr ate qesen me ushqime qe te mbyllesh gojen.

 3. Po pse brenge? Se ke per plan te dalesh e te shperndash ushqime neser? Apo per ty eshte 1 Prill sot? Jep shembull, bej dicka me shume se vetem fjale, fjale … qe te merresh seriozisht. Komenton gjithcka qe ben qeveria. Bej ore dicka se jeni parti e madhe . Po s’bere gje prit se mbase merr ate qesen me ushqime qe te mbyllesh gojen.

 4. Nina, Lule e paske me B prapa, nejse, por kam nje pietje per zonjen, a zocken tende, qe financat e fuqine per rregull e ekonomi e ka opozita, apo pushteti? Opozita quhet opozite sepse korigjon e jep mendime per permiresimin e puneve te pushtetit atehere kur ato nuk japin rezultate, por aqe me keq kur ajo sheh qe ky pushtet i qelbesirave vetem po e rrjep dhe demoralizo shpresat e njerezve per liri demokratike, e ekonomi te zhvilluar per te ecur perpara. Na thuaj moj ninke e LULOS, a i ka bere kjo streha politike qe ti e mbro? JO, e per tu dukur se po na thua dicka, kerko te ngarkosh opoziten me ato qe ky pushtet rrembythje rilindasish as qe ka menduar per ekonomite familjare, e as per tu ardhur ne ndihme mjerimit qe po e fundosin akoma me shume kete popull, qe ky KM e quan dele sepse vete eshte ne Olimp. me forcat policore e ushtarake qe i jane afruar shume diktatures me metodat e derisotme te ketij mashtruesi.KM,,,

 5. Ketu nuk ka asgje pervec planit per izolim dhe falimentim ne mas te bizneseve dhe varferimit edhe me tej jo vetem te popullsise ketu por edhe vjeljen e mir te emigranteve kudo ku jan. me polici e me ushtri. luluja kete e di shum mire . edhe sala edhe meta. te gjith po e ndihmojn mjaft lekuren ta ken ne rregull.

 6. Po pse qeska me miell o nina bytha.
  Kosova jep vetem leke Serbia jep 200 usd per cdo person mbi 18 vjec.
  Apo duhet te fitoje tenderin nje compani celular karesh qe Ahmetaj te fuse 20% e ti ndaje atje ku i ndan.
  Keta jane bande hajdutesh qe zoti i gjykofte.

 7. OVID-ahmetaj jevgu..po mundohem te gjej kush eshte me i rrezikshmi.nese me izolim social e igjen personale virusi mund te luftohet e kunderta ndodh me kete nanovirus jevgjit.ka qe nga vitet 90 qe nuk iu shqitet shqiptareve .i sulmon neper banka,telefona,hidrocentrale,prona,termete edhe neper xhepa.sa here qe fusim doren ne xhep hasim virusjevgjitin.thone qe eshte edhe pa shkolle por edhe keta qe e vene te vjedhi nuk me rezultojne me te shkolluar.

 8. Paskan hyre sot te lapsi stalin e lenin te rinj debatikasit e salihu ne lufte me mullinjte e eres,o cubi lulushi ka nje muaj qe thot te njejten gje dhe ne fund thote rama mos bej propogante po ky o cubi stalin nuk po ben propogante dhe te gjithe bashke i bini me dore

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu