• |
ide | kryesore

Kush e përhapi koronavirusin/ Luftë spiunësh Kinë – SHBA

Kryesore, Lajme

Përhapja e koronavirusit në të gjithë botën nuk i qetësoi aspak tensionet gjeopolitike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, të cilat, tashmë po rishfaqen më të forta se më parë.


Nëse ndjek të dhënat zyrtare të të dy vendeve, duket se çështja e koronavirusit, më shumë se sa një emergjencë globale shëndetësore shihet si historia më e madhe e spiunazhit të shekullit. Të dy vendet janë të sigurt për fajin dhe qëllimin në lidhje me përhapjen e virusit nga njëra prej dy shteteve. Pekini akuzon Uashingtonin dhe anasjelltas.


Akuzat e kinezëve kundër Uashingtonit

Zëdhënësi i Ministrit të Jashtëm kinez, Zhao Lijian filloi që në 13 mars dhe përmes faqes së tij në Twitter kur publikoi videon e një seance të mbajtur në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA, gjatë së cilës drejtori i Qendrës për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve pranoi se disa pacientë amerikanë që vdiqën nga gripi para shpërthimit të pandemisë kishin rezultuar pozitive për Covid-19. Me publikimin e kësaj videoje, zëdhënësi kinez akuzoi Shtetet e Bashkuara se kishin fshehur me qëllim këto të dhëna, duke kontribuar në përhapjen e virusit.

Një sistem i tërë akuzues është bërë pjesë e narracionit normal në Kinë ku, midis zërave të brendshëm dhe lajmeve që rrjedhin nga gazetat, virusi u soll në Kinë nga ushtarakët amerikanë që morën pjesë në lojërat ushtarake botërore në Wuhan në nëntor 2019. Mund t’ju duken normale teza të tilla nga një qeveri si ajo e Kinës që shpesh akuzon për komplote botërore, por nuk janë më pak surprizuese edhe akuzat që vijnë nga SHBA.

Trump e quan “virus kinez”

Javët e fundit ka pasur një ndryshim rrënjësor në fjalorin gjuhësor amerikan, veçanërisht në institucionet e tij më të larta. Jo vetëm Sekretari i Përgjithshëm Mike Pompeo, por edhe Presidenti Donald Trump, kanë filluar ta quajnë “koronavirusin”, si “virusi kinez”, ose “virusi nga Wuhani”. Kjo nuk është e paqëllimtë pasi synon të lidhë jo vetëm origjinën gjeografike të virusit, por edhe “fajin” e përhapjes së tij.

“Kina ka shkaktuar këtë plagë në botë dhe duhet të ketë pasoja,” – tha Trump gjatë një interviste të dhënë për Fox News.

Ky ndryshim i fjalorit duket se është shoqëruar me një seri masash kufizuese ndaj kinezëve. Sipas raportimeve nga New York Times , administrata Trump po konsideron seriozisht dëbimin e një grupi të madh të diplomatëve dhe gazetarëve kinezë. Arsyeja? Shtetet e Bashkuara synojnë t’i përgjigjen kështu një lëvizjeje të ngjashme të ndërmarrë nga Pekini, i cili tashmë do të dëbojë rreth 13 gazetarë amerikanë nga vendi.

Ajo që ishte një luftë e thjesht tregtare duket se ka kaluar në një nivel tjetër, duke u shndërruar në një luftë spiunazhi midis dy vendeve që akuzojnë njëri-tjetrin.

Për përgjegjësitë, nëse ato ekzistojnë me të vërtetë, në lidhje me përhapjen e koronavirusit, askush nuk do të dijë kurrë asgjë, duke marrë parasysh sistemin akuzues dhe të dobët të të dy vendeve. E sigurt është se konflikti i deritanishëm tregtar midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës, i cili para përhapjes së pandemisë ishte gati të arrinte pikën e tij të zgjidhjes, mund të shpërthejë më i fortë se më parë, pasi të mbarojë pandemia. ©LAPSI.al

28 Comments

 1. Tanime pak rendesi kane akuzat se kush eshte me shume fajtor, rendesi ka se virusi nuk po ben dallime fare se ke dhe ku po godet. Kriminelet qe nderhyne ne kodin genetik dhe shkaktuan mutacionin artificial te viruesit, planizuesit, shperhapsit e viruesit, tani jane ne panik te plote, rothchildet, soroset, rockfelleret, klintonet, bushet, trampet, netanjahet, bill gatet, masonet, sionistet, cifutet, evangjelistet dhe gjithe kriminelet e tjere, armiq te qenies njeri, jane strukur si minje neper bunkeret e tyre nentoke ne; Californi, Cheyenne Mountain Bunker Complex, Raven Rock Muontain Bunker Pennsylvania, Mount Weather Center, White House Op. Center etj.
  Keta kriminele jane strukur dhe fshehur neper bunkere (edhe ky bastardi yne, eshte fshehur ne bunkerin e tij) dhe presin qe virusi te mbaroj pune me ne dhe pastaj ata te dalim, te qete, te lumtur, te kenaqur me realizimin e objektivit te tyre, “zhdukjen e 7 miliard njerezve”.
  Plani i ketyre sherbetoreve, te djallit te zi, eshte sa makaber aq edhe perfekt dhe pa te meta por nje thenie GJIGANTE, thote: “ata thurrin plane pambarim por mbi cdo plan ka nje plan, ZOTI i GJITHESISE, eshte planizuesi me i madh”!

  1. me realizimin e objektivit te tyre, “zhdukjen e 7 miliard njerezve”..Ti qenke idiot fare, me humbe 10 sekodna duke te lexuar komentin

   1. vetem me dituri urtesi angazhim ne unitet mendimi dhe veprimi perballohen vishtirsit ne mezin ton thotë:

    lini fjalet ,,nuk ka rendesi autor aktor ,jemi ne mbrojtje vetmbrojtje,mbroni jeten ,forc oni systemin imunitare,me fik dhe vaj ulliri ,2,,,3 kokrra viq dhe nje lug vaj ulliri,ne mengjes ,njeheresh keta perms nje rraksioni kimik gjat perzierjes formojne melatoidinen qe truri njeriut e prollon vetem ne moshen 15 deri 35 vjecare,,,mungesa kesaj lende ul imunitetin dhe ekspozon trupin lehtesisht ndaj gjitha semundjeve,sot po futemi ne depression stress nga antenat celularet ,kabujt e dritave,etj pa llogaritur problemet ne melatoidinen duhet sesben ta marrim vazhdimisht qe te fuqizojm systemin imunitare,kosi dhe qepa ,jan te shkelqyra per ti sherbyer marrjes imunitetit ndaj semundjeve qe zhvillohen ,speci djeges I kuq,eshte balancues I shkelqyer per qarkullim gjaku ,hudra eshte nje antibiotic I fuqishem kivi eshte antibiotik I lashte,arra esht si truri shton qelizat forcon kujtesen trefish,,keni nevoj per nxjerrjen e toksinave ,helmeve nga trupi ,keto I nxjerr panxhari I kuq, grihet ne plinter I shoqeruar me pak uje bashke me karrot kullohet dhe pihet,keni nevoj per racionim ushqimore,nga sasi e eshqimit qe ze stomaku futet vetem nje e treta e tije duke len vend per nje pjes uj dhe ajr,dhe ushqimet hani sipas punes keni pun te leht ushqime vitaminoze fruta perime me kalori te vogla punoni shum ushqime me kalori te medha proteina,mjaliti mjaftojne tre lug per mengjese Brenda nje muaji jeni te mbrojtur nga semundjet e mella,mjalti ka keto veti izolon mikrobet ,pengon qelbezimet shpejton mbylljen e plageve,nese nuk keni dizifektant ,mjalti eshte super dizifektant,mund ta holloni me uje dhe fusni ne nje shishe ,si sprajt dhe dizifektoni maskat kur levizni per te rritur sigurin e mbrojtjes suaj kush ka mundesin ,keto jan pa efekte ansore bio ,dhe ku nuk dini pyesni profesionistet,kjo perblellje perqendrohet duke analizuar burimet hyjnore informa cionet shkencore dhe praktike,nuk eshte kohe per te folur por per te mbrojtur veten familjen shoqerin ,duke ju gjendur pran te gjitheve per tiu lehtesuar sado pak dhimbjet,sot o kurr me shum pran njeritjetrit mesohuni te ktheni urrejtjen ne dashuri luften ne paqe dhe problemet me zgjillje ne menyre te ndersjellte njeri me tjetrin ,afrohuni sa me shum me te mallin zoti ,se ai do tu mjaftojne eshte me I fuqishem se virusi dhe gjitha krijesat sepse eshte krijuesi gjithsis zot I botnaverespekt per te gjith

  2. Bravo! Je i mirëinformuar, janë tamam ato që rreshtove (Rothchildet, Rockefelleret e kompani) që janë fajtorët e vërtetë të të gjithë ndyresive ne këtë botë. Por këta harrojnë se i kanë bërë hesapet pa hanxhinë, (Zotin), po do ja dëgjojnë këngën shpejt.

  3. Cfar po thua ore a je mire.
   Ne radhe te pare asnje nuk mund ta thot me siguri nese eshte modifikuar apo jo, e dyta ky virus vret me pak se 0.1% keshtu qe nuk i ke bere llogarit mire. Ne rastin me te keq fare vdesin 5-6Milion Persona ne te gjithe Boten.

  4. vetem me dituri urtesi angazhim ne unitet mendimi dhe veprimi perballohen vishtirsit ne mezin ton thotë:

   u bej thirrje cdo banori te tokes largohuni nga padrejtesia ,afrohuni me te mallin zot ,sa me shum allurim dhe lutje ,jepni mesazhe paqe ne menyre te ndersjellt falni njeri tjetrin mos projektoni armikun ,,respektoni dhe vlersoni lirit dhe te drejtat njerzore ,se vetem keshtu do kemi qartesi gjalleri zgjillje siguri paqe shpres shpetim ,ne mezin ton,,koha nuk pret ,kurr njerzimi nuk ka qen me I rrezikuar se sot ,por shpresoj se Akoma gjinis njerzore nuk I kan shterruar burimet e arsyes zgjilljes shpreses

 2. “Për përgjegjësitë, nëse ato ekzistojnë me të vërtetë, në lidhje me përhapjen e koronavirusit, askush nuk do të dijë kurrë asgjë” – shkruan lapsi.al

  Botues të lapsit, përse e vendosni ne mënyrë hipotetike dhe të panjohshme çështjen e virusit?! Mjafton të lexoni përtej mediave shtetërore ose të korruptuara dhe do filloni të kuptoni që ky është nje virus artificial, i përhapur për qëllime të zeza te mëvonshme, për ndryshime të mëdha politike dhe ekonomike.

  Pak rëndësi ka nëse e bëri Kina apo Amerika, asnjë nuk do t’a pranoj, por që të dy kanë laboratorë special (BSL-4) për modifikim virusesh. Siç po shohim ky virus po përdoret për të kyçur njerëzit brenda dhe për të sjellë ligje të reja diktatoriale botërore, dhe prit se s’ka mbaruar akoma, “Nuk kemi parë gjë akoma!”. Sa te suksesshëm do jenë, varet se sa të verbër do të tregohen njerëzit dhe deri tani duket se shumë pak po e kuptojnë lojën. Gjithçka është e QËLLIMSHME!

  P.S. A i keni parë ato avionët që hedhin pluhur të bardhë nga qielli në gjithë Shqipërinë?

  1. O miro hap ndonej faqe konspiracioni ne FB, ate bej, e leri keto tema se nuk jane per ty

  2. HAHAHA shikoni shume filma ju. Ekziston dhe mundesia qe ta kene krijuar vete per interesat e tyre, por sipas opinjonit tim e verteta eshte se elita boterore po shfrytezon rastin e frikes se njerezve per qellimet e veta, se ku do te shkojme pas gjithe kete nuk di te ta them, por kam frike se do humbim edhe ca liri dhe te drejta sic ndodhi edhe pas 11 Shtatorit.

   1. Me kë e ke që sheh shumë filma, me mua? Apo e hedh ashtu fjalën kot?? Po ngjiti ngjiti. Informohu njëherë dhe VETËM ne anglisht po pati mundësi dhe do mësosh gjera që të dridhen leqet e këmbëve. Sa për fillim…

    #Human-Cloning-Is-Real
    #Spirit-Cooking
    #….

 3. Keto dy fytyra kokat e njeritietrit te cajne po ckusur kan popujt e botes viti 90 mbaroi sot esht e let te flasesh hembargo hembargo kjo esht epoka moderne .

 4. Ai spiunazhi me S te madhe nuk ka ndonje peshe ketu, sepse eshte sekret tashme i hapur dhe i njohur per te gjithe qe Kina e fshehu virusin per shume jave dhe vetem fale nje mjeku hero dhe pasi rastet e atyre qe vinin nga Wuhani u shfaqen ne Kore dhe Japoni u detyrua ta pranoje. Eshte sekret i hapur dhe tashme i njohur nga te gjithe qe ne Kine kane vdekur mbi 40 mije vete dhe jo 3 mije(kjo nuk ka rendesi pervec se per te treguar kush mashtron). Eshte fakt qe Kina deboi gazetare dhe ndaloi cdo ekspert te pavarur te kontribuonte duke i dhene shpirt virusit, sepse Kina eshte akoma vite drite larg perendimit ne kerkim shkencor. Kjo eshte nje tragjedi me vetem nje pergjegjes dhe per mua nuk ka rendesi fare nese e fabrikoi apo jo virusin (edhe pse duket se Kina po del me e fituar se te tjeret dhe ketu ka dicka qe nuk shkon). Me ne fund keto ditet e fundit po fillon reagimi, padite per shperblim demi te pakten nga bizneset dhe organizatat kane filluar kunder Kines. Kjo histori karastrofike nuk mund te mbyllet kaq thjeshte. Ata qe jane kapur ne faj duhet te paguajne. Bejme mire edhe ne bythegrisurit t’i ndjekim mire si do shkojne padite qe ne fund te perfitojme ndonje gje. Mire keta qe na vdiqen, por nuk ja vlen te vdesim per buke per mustaqet e Xi-se dhe komunisteve. Ne s’kemi marredhenie strategjike me Kinen, keshtu qe nuk rrezikojme asgje po kerkuam te drejten toneqe eshte e qarte si kristali.

 5. Rraca e felliqur aziatike esht pergjeqsjs e ksaj situate nik ka rrac me te keqe se kinezet e aziatiket maskarenj dhe sa per SHBA esht e vetmja forc qe mund te shpetoj boten

 6. Pyesni janullatosin se ju jep recetem. Ato orthodokset nga vorioeqiri nuk i ka prek fare. Fsjin s ka Saliu!!!🍆👍🏿🚽🤮

 7. Pyesni janullatosin se ju jep recetem. Ato orthodokset nga vorioeqiri nuk i ka prek fare. Fajin e s’ka Saliu!!!🍆👍🏿🚽🤮

  1. Nuk ka rrace me te felliqur se ripjelleja e kallam deshtakut🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮

 8. Poshte hajdutet dhe kriminelet e ripjelljes..vdekeshin te gjithe nga virusi kinez

 9. Rroftë Partia e Punës me në krie shokun Enver.
  Vdekje imperializmit amerikan e sociarevizionistëve imperialistë kinezë ?

 10. Shkrim per llapaqenolloget e lapsit gjelle e re pa ramen brenda dhe sot na dolen ata me master te kristali qe kane lexuar,mer pjese ketu,atje behi bashke dhe komento dhe pastaj zihen me njeri tjetrin qe une di me shume se ty,po stalinin e lenin i late me Dorianen e lulushit

 11. Kina perdori nje mare biologjike per te demtuar SHBA ne BE. Duke pare konteksin qe Trump I vuri kufirine te thana ekonomise se exportuar, Kina perdori nje virus te stisur jonatyral. Kina nuk lejoi ne janar WHO te bente investigim ne Wuhan. Centrali biologjik I Wuhan eshte me I madhi ne bote per nga rrezikshmeria dhe kjo dihet edhe nga WHO. Ky fakt tregon qarte se Kina duhet te pergjigjet tashme juridikisht per deme njerezore dhe materiale. Kinezerise I djeg ky fakt dhe ka nxjerre ne treg teoriene se gjoja jua hodhi SHBA. Tashme loja eshte e hapur dhe qeveria kineze duhet vene me shpatulla pas murit. Trump ne mes-shkurti blokoi qarkullimin e kinezerise ne SHBA. Ndoshta Amerika por studio hapat e saj edhe pse hapa breshke. Kina duhet ta paguaje haracin jo vetm per coronavirus por per te parandalur nje virus te ri qe ata e hedhin ne keto kushte paq kur te duan, nqs nuk u pritet udha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu