• |
ide | kryesore

Kurti i drejtohet Thaçit: Shpërnda parlamentin!

Lajme, Të fundit

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti i ka kërkuar presidentit Hashim Thaçi shpërndarjen e parlamentit dhe shpalljen e zgjedhjeve të parakohshme.

Në letrën drejtuar Thaçit, Kurti thotë se pas mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë, e vetmja rrugë mbetet shpërndarja e parlamentit dhe shpallja e zgjedhjeve të parakohshme dhe se kjo është e vetmja çështje që ai do diskutojë me të.


10 Comments

 1. O bythgrisur albin ti tani nuk jep dot urdhera,shko ne shtepi dhe qendro me gruan ne karantine dhe shiko te tjeret si behet politike

 2. normal qe duhet te shperndahet. pas nje mocioni” mosbesimi” po a do ta beje thaqi?! sigurisht jo. ndryshe nuk do ishte thaq.

  1. Nga cila kushtetute e nxorre ti qe ‘ ESHTE NORMAL te shperndahet parlamenti mbas renies se qeverise si pasoje nje votbesimi’ ???
   Apo ta do shpirti ty qe te behet keshtu dhe thua qe ‘ ESHTE NORMAL ‘ te behet kjo gje.
   Po hik o militant partie se ato gjera i dine vetem juristet qe merren me kushtetuten.
   Ne na pelqen dicka dhe themi se ‘KESHTU ESHTE’ se me pelqen mua.

 3. BRAVO ZOTI KURTI,SA ME SHPEJT AQ ME MIRE ,DUHET ZGJEDHJE TE REJA DHE ALBIN KURTI DO TI FITOJ VETEM ,PASTAJ LE TE MBESIN SI QELBESIRA TE QELBURA HASHIM THAQI ,ISA RRAHMON MUSTAFA,BATON HAXHIU SI KURVA, NGA KETEJ DO TJU DERGOJM MERO GELBAZEN PER TE JUA FUTUR LLAPEN NE BYTH DHE VETEM

 4. Me duket e logjikeshme qe parlamenti i nje vendi, qe votoi rrezimin e qeverise Kurti, te shkoje ne zgjedhje te parakohshme. Çdo gje tjeter bie ndesh me logjiken e nje shteti parlamentar demokratik. Ne demokraci vendimi i deputeti meshiron vendimin e popullit dhe jo vendimin e tij personal. Ne te kunderten eshte anomali. Ne qofte se keta deputet vendosin te votojne nje qeveri tjeter po pa Kurtin kryeminister me arsyetimin sepse vendi eshte ne krizen e pandemise, atehere shtrohet pyetja, perse u rezua qeveria Kurti kur vendi eshte ne krize pandemie? Nuk mund te pritshin politikanet e Kosoves sa te mbaronte pandemia e ta rrezonin qeverine Kurti?. Pa dyshim qe ne kete rast demokracia vetem demokraci nuk eshte.

  1. Ne demokraci , qeveria dhe parlamenti jane ‘ numra’ . Cdo vendim demokratik qe thoni ju ne fund te fundit do perplasen tek ‘ numrat’ . Nese konfigurimi aktual i parlamentit te kosoves e lejon ‘ MATEMATIKISHT’ krijimin e nje qeverie pa zotin KURTI, atehere gjithshka eshte e mundshme.
   Mos harro se ‘ LOGJIKA DEMOKRATIKE ‘ ka nevoje per rregulla dhe ligje ( kushtetuta) , perndryshe ajo vetem emrin do te kishe DEMOKRATIKE sepse do te ishte shume prane anarikise.
   Nese kushtetuta e Kosoves e njeh hapsiren e nevojshme per tu krijuar nje qeveri tjeter , duke respektuar % e dala nga zgjedhjet e meparshme, cdo aleance politike qe do ta shfrytezonte kete hapsire per te krijuar nje qeveri te re pa kaluar nga zgjedhjet e parakohshme.
   Dhe nje here ‘ LOGJIKA DEMOKRATIKE ‘ qe ju permendni ne komentin tuaj , ne fund te fundit do te perplaset me realitetin MATEMATIKOR ( te numrave) dhe ate juridik te kushtetutes .

 5. E vetmja gje e rendesishme eshte qe kushtetuta e lejon mbajtjen e zgjedhjeve te parakohshme ne kete rast. Ato qe nuk pranojne zgjedhjet kane frike nga populli dhe rrjedhimisht nuk kane legjitimitet. Nuk ka asnje menyre per t’i ardhur verdalle kesaj. Nuk eshte diskutim qe e zgjidh gjykata por vetedija demokratike e njerezve. Te justifikosh mos-mbajten e zgjedhjeve do te thote te jesh i zhytur ne mut dhe mos te te dhimbset fytyra. Turp per ata gazetare, analiste apo intelektuale qe e bejne.

  1. ”” Nuk eshte diskutim qe e zgjidh gjykata por vetedija demokratike e njerezve””’ ?????
   VETEDIJA DEMOKRATIKE E NJEREZVE ????

   E kujt njerezve ? Mesa di une vetem 24% e ketyre njerezve votuan Kurtin. Dhe kjo ‘ VETEDIJJA DEMOKRATIKE ‘ e ketyre 24% te popullsise do ta zgjidhi kete pune ?

   1. Po c’hyn Kurti ketu mor zoteri? Zgjedhjet jane te njerezve jo te Kurtit, qe nuk eshte cudi te kete frike edhe vete. Keta po perpiqen te zgjidhin me makinacion nje gje qe zgjidhet njehere e mire vetem me vote. Kunder votes votojne vetem politikanet. Cfare dreqin je ti? Pse qenka kaq e veshtire te kuptosh A-ne e demokracise? Kur ka gjera te veshtira ne diskutim dhe procese qe nuk funksionojne, eshte populli qe konsultohet. Anglia eshte shembull fantastik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu