• |
ide | kryesore

Malajzia këshillon gratë: Bëni grim dhe mos bezdisni burrat në karantinë

Lapsi Leaks

Autoritetet malajziane kanë këshilluar gratë të bëjnë grim dhe të shmangin bezdisjen e burrave të tyre gjatë mbylljes së koronavirusit. Kjo ka shkaktuar akuza për seksizëm. Shteti i Azisë juglindore ka urdhëruar 32 milionë njerëzit e tij të qëndrojnë në shtëpi për të frenuar përhapjen e koronavirusit, i cili ka infektuar më shumë se 2 700 njerëz atje.


Në një seri postimesh në Facebook, ministria e grave në Malajzi ofroi këshilla se si gratë duhet të sillen gjatë bllokimit. Në një foto shihet një çift duke varur rrobat së bashku pranë një murali që këshillonte gratë të “shmangnin bezdisjen” e burrave të tyre.


Një qeveri drejtuese për personat e cenueshëm, përfshirë viktimat e abuzimit në familje, në Malajzi ka parë një rritje të thirrjeve prej më shumë se 50% që nga fillimi i bllokimit në 18 mars, raportojnë media lokale. Malajzia aktualisht ka 2.766 raste të konfirmuara dhe 43 vdekje, tregojnë shifrat e fundit nga ministria e shëndetësisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu