• |
ide | kryesore

Arrestimi/ Rama gënjeu mediat italiane apo në formularin e dekriminalizimit?

Kryesore, Lajme

U ndalua? U arrestua? Bëri sherr me policin italian? Apo asnjë nga këto? Kryeministri shqiptar ka dhënë versione të ndryshme për një histori të tregouar po prej tij në një intervistë dhënë për Gazzeta Dello Sport në 31 mars. Duke folur për diskriminimin që kishin pësuar shqiptarët në vitet e para pas rrëzimit tyë diktaturës, Ramë tha se ishte arrestuar një herë në Bolonja pasi kishte kundërshtuar një polic.

“Një herë më kanë arrestuar në Bolonja, pasi u revoltova ndaj një polici, i cili pyeste një grua shtatzënë se çfarë kishte në bark. I afroi qenin dhe ajo, e cila nuk dinte italisht, ra në gjendje të fikëti” – thotë Rama në intervistën e tij. (foto lart majtas)


Por ky rrëfim mbart në vetvete një problem ligjir për numrin “një” të mazhorancës. Ai nuk e ka përmendur këtë arrestim në formularin e dekriminalizimit që ka dorëzuar në KQZ. Në dokument (foto lart djathtas) shihet se Rama është përgjigjiur se nuk është arrestuar asnjëherë.

Ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, një nga hartuesit e ligjit të dekriminalizmit thotë se “kryeministri nuk e ka deklaruar këtë arrestim në formularin e Dekriminalizimit! Ne rast mosdeklarimi ligji dikton se ai humbet te gjitha funksionet publike. Edhe si deputet edhe si kryeministër!” – thotë Bylykbashi.

Pas këtij qëndrimi Rama ka dhënë një gjysmë-përgjigje të veshur me notat e tij folklorike të zakonshme. Në një postim në Twitter, Rama e ndryshon versionin e historisë duke e bërë nga “arrestim” në një “sherr me një polic”.

“O Zot të lutem në gjunjë t’u japësh pak vaj për kandilin e trurit, se u është fikur krejt e nuk dinë ç’nxjerrin nga terri i gojës! Unë flas me mediat italiane për racizmin antishqiptar në Itali gjatë viteve ’90, duke sjellë shembull një sherr me një polic në aeroport, po këta?!

Këta flasin për formularin e dekriminalizimit ku s’paskam deklaruar ndalimin nga policia! O Zot pse nuk e pate mendjen kur i krijove këta, po i le si karabina pa mure, pa elektrik, pa ujë?! Ndërhyr Zot i madh se gjynah këta, po gjynah edhe ky popull që çfarë nuk dëgjon prej tyre!” – shkruan Rama.

Tani Rama duhet ta ndajë mendjen. Ishte arrestim apo sherr me policin. Nëse ishte arrestim ka gënjyer para ligjit. Nëse ishte sherr ka gënjyer italianët.

Ish-deputeti Bylykbashi thotë se ka dy mundësi: “Ose në delir e sipër ka gënjyer median italiane ose ka gënjyer në formularin e dekriminalizimit. Alo Edi, pa u nervozuar dhe pa batuta bajate duhet të përgjigjesh për këtë. Je gënjeshtar delirant apo te duhet të dorëzosh mandatin si çereku i deputetëve të Partisë tënde?” – e mbyll Bylykbashi. ©LAPSI.al

45 Comments

 1. Eshte menderisht i papergjegjshem – i lejohet te thote cdo gje!
  Madje edhe italianet e dine kete!
  Asnje s’ka genjyer…… pervec mjekut psikiater qe e quan “te pergjegjshem”!

  1. Lajmi pa dal mire akoma nga bytha e shullakut. Ky i MYTURI ME MUT LAPSI.
   I pari i qe nxitoj te haj. Dhe eshte dhe i pari qe akuzon te tjeret se han sufllaqe.
   Ty te paguan shullaku me mut cdo dit. Qe te akuzosh te tjeret. Dhe ti si i pa ngopur me fekale. Vjell cdo dit mut nga goja. Ha or ha, se shullaku ka plot per ty dhe nja dy si puna jote. Tju bej mire.

 2. Merruni nja 10 dite me kete fishekzjarr qe ju hodhi Rama tani.
  Doli tema e re e analizave te thella psiko-filozofike-sociale – politike te anal-istave tane te medhenj Shkurdhaku dhe Bushat kurva.
  U siguruan dhe ferrat e sotme per gomeret e uritur te ketij portali.

 3. LLAPSI. CFAR PO DERDELLISNI? NDALIMI DHE SHOQERIMI, POR EDHE ARRESTIMI PA U BER OBJEKT PER SHOQERIM TE CESHTJES NE GJYKAT.
  ESHTE NUL. POLICIA MUND TE NDALOJ KEDO EDHE TA ARESTOJ. PO JO TE GJITHA VEN NE GJYKAT. DHE PO NUK VAJTI CESHTJA NE GJYKAT, NUK KA NDODHUR ASGJE.

 4. Gjelle me lakuriq kinez e breshka italiane per te gjithe shpellkaret e lapsit e te pd stalin lenin bylykBasha e shume lakuriqe te salihut qe do ushqehen gjate ketyre diteve,ju futi te gjitheve ne nje kosh Plehrash,deri tani vetem lulushi nuk e ka futur veten te ky kosh plehrash

 5. PD iu desh shume kohe ta identifikonte kete rast. Nuk ka nevoje te pyesni, cila eshte e verteta. Vete individi, publikisht, me vullnetin e tij ka deklaruar se eshte arrestuar ne rrethana per kundershtim te punonjesit te policise, ne Itali. Dergojeni rastin te SPAK, kjo eshte detyra juaj. Pamvaresisht se tashme, me berjen publike SPAK mund dhe duhet te nise vete hetimin, kryesisht. Nese jo, pra qe nuk ka qene ndaluar ose arrestuar, atehere perseri ka kryer veper penale, shperdorim detyre. Pasiqe ne funksion te cilesuar, si kryeminister ka genjyer ne interviste. Kaq e thjeshte eshte, hekurat.

  1. Or taj laver , me siguri qe duhet te jesh jurist 6 mujor i plepave ose i kristal vitrines se 2008 .Sa tju kete ju Rama i fiton edhe zgjedhjet e 2025 .

   1. Nuk ka nevoje te jesh jurist per te njohur, kuptuar dhe zbatuar ligjin. Dhe ju zonje apo zoteri, nuk ka nevoje te adresoni si personale komentin. Ju mund me te drejte tu vije keq nga kjo gafe apo lajthitje e kryeministeit. Porse ligjet jane njesoj per te gjithe dhe te gjithe jemi te barabarte para ligjit. Nese rasti eshte sikunder ka vetdeklaruar, kryeministri ka shkelur ligjin, se pari ne Itali, ku ka kundershtuar autoritetin publik (Policia). Se dyti ne Shqiperi , ku nuk ka bere deklarimin konform ligjit, madje duke genjyer per rrjedhoje falsifikuar. Si i tille eshte penalisht i pergjegjshem dhe duhet te zbatohet ligji ndaj tij.
    Kjo nuk eshte ceshtje deshire, pelqimi etj. Eshte ligjore. Edhe nese nuk eshte e vertete, perseri ka shperdoruar detyren, me ose pa shkak te arsyeshem (ska rendesi). O njera o tjetra. Te gjitha te tjerat jane prralla.

    1. Ca harxhon kohen me sqarine, nuk e shikon qe i ka derguar partia me mision, mbrojtjen e kryekarit.. E dine shume mire ca po flet, por merren me sofizma. Mire qe sot i paskan ven emra se ngelen kopila pa emer, thjesht askushi mbeten vk!

 6. Ky kryeM….. Ka te drejte te beje cdo gje : te mashtroje , te vjedhi , tu prishi shtepite shqipetreve , ti varferoje , ti burgosi per faturen e dritave, tu mari pronen , ti poshteroje, ti talli, tu bene cdo gje te keqe sepse ne Shqiperi gjykatat, prokuroria, mediat , shoqeria civile Jan te kapura prej che Jane te korruptuara mbaheni me shendet kete palo kryeminister se e meritoni o popull pule

 7. Ja u futi prape Rama o koqet e PD. Do merreni ca kohe e lagu se lagu dhe ai prape eshte kryeminister. Dhe se ka per gje te thote se e bera per show mediatik. Po i rruhet medias italiane se cfare thote Rama. Akoma nuk zute mend nga aksioni Babale. Ne opozite do rrini deri sa te prodhoni njerez te rinj me ide te reja.

 8. Amon or laver juristi se na dhjeve n brek tu qesh kur thu qe ” ne funksionin si kryeminister denohesh per deklarate (te rreme ose jo ) ne interviste ne media .

 9. Eshte si eshte Rama dihet. Por qe do ja fusi rregullisht kesaj opozite kjo nuk do shume mend. Boll te mendosh qe vjet kjo opozite desh dogji Shqiperine dhe ku eshte sot? Po ben politiken e rruges se nga institucionet u largua si legene dhe tani nuk perfaqeson asnje segment te popullsise. Rama vazhdon te jete kryeminister dhe duket qe do te rrije gjate ne pushtet.

 10. Korona viruset e rilindjes paskan vershuar me komente. Llumi i rraces shqiptare paska vershuar me fyerje..fjale banale. Mjafton te lexosh komentet e rilindasve ketu dhe do kuptosh qe keta nuk jane bij nenash por bij kur..vash

  1. Po ti pse merresh me komentuesit ? Ty te ha prapanica vete.
   Merru me lajmin , ate bej.
   Komentues do gjesh nga te gjitha ngjyrat politike, nivelet e inteligjences dhe nivele te ndryshme kulturore.
   Kurse per nivel edukate , nuk mendoj se ti mund te japesh mend, sidomos me ato sharje qe ke shkruar ne fund.

 11. Me vjen mire qe Shkullaku nuk ka qene ne burg dhe eshte i gatshem per ne nevojtore.
  Rama tall karet me ju ore loqe Shkullak.
  Shkullak vlen sa nje e kruar sume sepse pordha vlen me shume.
  Ik more dobic injorant .

 12. hodhi rama nje kocke dhe gallofet e hengren si amatore

  o debila, arrestimi seshte gje. vlere ka vetem denimi nga gjykata. na mbyti injoranca.
  sa per ilustrim, kantidatin demokrat e per president bernie sanders e ka arrestuar disa here policia neper protestat kunder qeverise kur ishte i ri. arresto lesho arresto lesho. prape ai mund te zgjidhet president se eshte i padenuar. apo do vije oerti bybybylja ti jape mend amerikanve? 😆

 13. A ka me gjynah se ti Edvin Rama e te vrafte zoti i madh,tym e flak te befte !!!Po vete flet o psikopat e pastaj shan te tjeret,o perbindesh ?!Njeri me te lig nena nuk ka bere ndonjehere se ti,edvin !Mashtrues i ndyre,hajdut i peshtire,pervers i paperseritshem,gojebythe unik, djall i teri !Ne fakt edvin ty te kane arrestuar ne France,kur trafikoje ikona!Ne shqiperi nuk te arrestuan dot atehere kur shisje viza Greke(Konsulli,ishte Ekaterina Nasika,e dashura jote)me Zamir Çelen dhe nje ish miss (Kola)!Po tregoje racizmin e Italianeve ndaj Shqiptareve,po genjen pleh !Po shikojeni o rilinadas mamabaxhella se çfare gjuhe raciste,bulliste,ofenduese,denigruese perdor ndaj kujt thoni ju?!Oerd Bylykbashi,sinonim i qytetarise dhe aftesise ne profesion !I fandaksuri i shpelles se Surelit,thjesht je nje kokerr monstre!Kur zoti te ka krijuar ty o i peshtire rob,ka menduar qe ti denoje shqiptaret me nje perbindesh si ti !Dhe me keq se te gjithe ata qe te kane nxjerre ne dukje çmendurine tende,duke te dhene besimin e tyre,gjysma se gjysmen i ke vjedhur ti,e ke zanat, vjedh shume !!!

 14. o Klodi o bythshpartalluar i Sali Malokut merru me veten tende ne fillim mer karse ke shku per lesh , leri komentuesit

 15. mua me ka kap ter ato here policia ne stadium me fanatiksat per parulla e sharje tifozesh
  asiher sjam denu
  ca thote oert bilibolja per kte rast? as mua sme lejohet te zgjodhem?

 16. Tironco nga tepelena !Nuk ka Tironce qe eshte i majte,asnjehere !Ose ka mundesi te jesh deviance,pyete mamane se ku e si te ka ngjizur,mbase ndonje sigurims,atypari ka sjelle nje legen si ti ne kete dynja !Pastaj kuptohet sa tironc je nga fundi i komentit tend.Gjithsej tre rilindas te fuges shkruajne ketu ne Lapsi.al !T’fala edvinit !

 17. Nuk ka ndonji gja t’re nga Nastradin Rama.Ai ka 7 vjet qe rren’.
  Per popullin dele ridhi’ndas asht ma i miri.
  Te na e rruaje sa Alpet e Veriut Edmuti i ine!

 18. Goje me te ndyre se ka Rama nuk besoj se mund te ekzistoje(pas ca vendeve bosh vjen Saliu)! Po te gjithe juve me lart qe po na tregoni kocka e te pergera qe leshon Rama, duke futur ne kurth te tjere, lexojeni dhe nje here se cfare shkruan Bylykbashi . Ben vaki tI jepni te drejte qe ne njerin nga rastet ai ka genjyer. ( mendoj se ka genjyer italianet). Kaq.

 19. Jo nje her po dhe ne Franc ka denoncim publik per vbedhbe ju Zyrtaret e paguare me taksat tona mos hani shum Po thoni eshte e vertet ?

 20. Ju stafi i Lapsit a nuk ja rruani Rames leshte e k….dhe me kete lesh beni supe qe te kenaqeni ju dhe padronet tuaj?

 21. Para te pastra keni mare o shpellkaret e llapaQenenolloget e salihut,keni patur pune sot ju fyti ne pune rama o shpellkare funksional,stalin e lenin meritoni dhe torte sot pas supes me lakuriq qe ju gatoi rama

 22. Su ngooen duke henger ate te butin rilindasit te tema emero gelbazez e tani jan sule edhe te lapsi vetem e vetem te mbrojne jafshen biologjikr Edi derrrrr drogen

 23. Diskutime qe vetem budallenjte e mbyllur ne bodeumet e pallatit te kongreseve per te perfituar nje tas supe ne kohr krize, mund t’i bejne. Frike e tmerrshme nga nje plak 75 vjecar qe vetem njerez pa piken e kurajos mund ta bejne publike. Ofendime te marra hua nga kinezet qe vetem njerez me deficenca intelektuale mund t’i shprehin. Cdo gje eshte shume e thjeshte. Para disa kohesh, Rama deklaroi se bunkerin e Surelit ia kishte sjelle e shoqja ne paje dhe pak kohe me vone, i zene ngusht nga nje student ne Vlore deklaroi se e kishte bere me kursimet nga puna si refugjat ne dekaden e fundit te shekullit te kaluar, duke harruar se ne vitin 2010 ndoshta, kishte deklaruar vetem 3.000 euro gjendje. Genjeshtra, mashtrime dhe fshehje pasurije pra veper penale te kryer edhe me perpara. Ne rastin aktual, njeri nga deklarimet e Rames eshte i genjeshtert dhe kjo nuk perben risi, risi do ishte e kunderta. Risi do ishte nese Rama do thonte te verteten. Ketu problemi eshte se cila nga thenjet eshte e vertete dhe, a do duhej te deklarohej? Nese do duhej te deklarohej eshte e sigurt qe perben veper penale bazuar ne ligjin e dekriminalizimit dhe per kete duhet te vuaje pasojat. Por edhe nese nuk eshte dicka qe duhet deklaruar, titullin e nderuar “GENJESHTAR” nuk ia heq askush, po ashtu sic nuk e beson askush pervec atyre qe perfitojne therrimet e tij

  1. Do te te jepja te drejte nese “e gjithe bota” do perbehej vetem nga ata 4-5 njerez qe shkruajne nga Pallati i Kongreseve dhe, qe per nje shishe uje mali jane gati te shesin edhe prinderit… Por sot, qe me shume se kater miliarde njerez ne kete planet jane ne karantine, zor se i bie kujt ndermend per Ramen, Spiropalin, Ballen, Bashen, Berishen apo Kryemadhin. Vetem ndonje i rritur nga nena Parti sepse e kane braktisur ne ndonje kazan plehrash kur ka lindur, mund te mendoje per te siperpermendurit

 24. Vazhdoni te hani torten qe rama gatoi per ju shpellkaret e salihut se ju per gje tjeter nuk ju duan,salihu ju do per gje tjeter shkoni te gjithe ju shpellkare dhe palloni motrat tuaja qe te shtohen shpellkaret e rinj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu