• |
ide | kryesore

Shkencëtarët australianë nisin testimin e dy vaksinave për koronavirusin

Lajme, Të fundit

Shkencëtarët në Australi kanë nisur testimet për dy vaksina potenciale për koronavirusin. Kjo, sipas BBC, është një arritje.
Vaksinat janë përgatitur nga Universiteti i Oksfordit dhe nga kompania amerikane, Inovio dhe kanë marrë dritën jeshile nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.
Agjencia Australiane e Shkencave do të vlerësojë nëse vaksinat do të funksionojnë dhe nëse do të jenë të sigurta për njerëzit.
Testimet e para te njerëzit nisën në SHBA muajin e shkuar, por u shmang faza e testimit te kafshët.
“Normalisht duhen nga një deri në dy vjet për të arritur në këtë pikë, por ne e kemi shkurtuar këtë periudhë në dy muaj”, – tha dr. Rob Grenfell.
Rezultatet e para të testimeve priten në qershor. Megjithatë, ekspertët paralajmërojnë se duhet të plotësohet afati prej 18 muajsh që të përmbushen standardet.
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.