• |
ide | kryesore

Ç’do të thotë “Lingo-Lingo” dhe a është histori e vërtetë “Miracle in cell no.7”?

F1, Paparazzi

Ndërkohë që ne flasim, “Mrekullia në qelinë e 7 (Miracle in Cell No.7) po thyen rekord shikueshmërie në Netflix.

“Mrekullia në  qelinë nr.7” ose siç quhet në turqisht “Yendinci Kogustaki Mucize”, është një film i realizuar në 2019-ën në Netflix i cili renditet në top 10-të filmat më të parë të fundjavës. Ky film mund të jetë diçka e re për audiencën amerikane, por me kalimin e kohës të gjithë mund t’ë kenë një kuriozeitet për ta parë. Mund të thoni gjithçka për vetë izolimin por  në fund të fundit ju nuk do të anashkaloni asgjë për të parë në Netflix.


Një ribërje e filmit Korean të vitit 2013 me të njëjtin emrin, është lloji i një tregimi emocionues, po aq dhe dramatik i cili  jep një vëmendje të veçantë baballarëve dhe atyre persoanve që vuajnë nga një problem mendor.

Çfarë do të thotë “lingo lingo”?

Në film, Ova dhe Memo kanë  një traditë që njëri prej tyre thërret “Lingo Lingo” dhe tjetri përgjigjet “Bottles” (Shishe). Ky referim  bazohet në një këngë tradicionale Turke, e cila përdoret zakonisht nga kërcimtarët “belly dancer” që quhet “Lingo,Lingo, Shisheler. Fjala “Shisheler, e cila përkthhet në “Bottles” (Shishe), ndërkohë shprehja “Lingo, Lingo” nuk ka asnjë kuptim në turqisht ose në Anglisht, është sit ë thuash “La La La” në çdo gjuhë.

A është e bazuar në një histori të vëertëtë ky film?

Siaps të dhenave filmi nuk është I bazuar në një histori të vërtetë, është e gjitha një punë e bazuar në një trillium. Gjithsesi, është një ribërje e filmit Korean I vitit 2013.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu