• |
ide | kryesore

‘Future Nostalgia’, Dua Lipa rrëfen sfidat e këtyre viteve

F1, Paparazzi

Ajo dinte dy gjëra para se të fillonte vazhdimin e debutimit të saj masiv që nga 2017: ajo do ta quante atë ‘Nostalgia Future’. ‘Do të ishte një album me të vërtetë argëtues dhe më bëri të doja të kërceja dhe të fshija botën e jashtme”, thotë ajo . Pak albume kanë përmbushur qëllimin e synuar. ‘Nostalgjia e Ardhshme’ në shqip, erdhi të premten e parë të bllokimit nga koronavirusi në Britani. Lipa nuk ishte e sigurt a ishte e drejtë ta lëshonte atë gjatë pandemisë, por arriti në përfundimin se himnet e saj të shkëlqyera rrymë disko – në llojin që i shndërrojnë pllakat e kuzhinës në një Studio të improvizuar  – mund të shkëpusin fansat nga realiteti i hidhur nga lajmet.


Ne FaceTime në mbrëmjen e hershme të ditëlindjes së parakohshme ‘Future nostalgia’, Lipa në një bluzë të Christopher Kane “Techno Sexual”, flokë model kashte të lidhura, ajo ka qenë e izoluar, duke ngrënë patate të skuqura dhe duke parë Tiger King. Ndryshe nga të gjithë, ajo po e bën atë në një shtëpi me Airbnb me të dashurin e saj model Anwar Hadid (vëllai i modeleve Gigi dhe Bella).


Në vitin 2017, Lipa ishte këngëtarja femër më e transmetuar në botë. Një vit më vonë, ajo u bë e para artiste femër solo që mori pesë nominime Brits (ajo fitoi dy), dhe këngëtarja më e re që arriti 1bn shikime në YouTube me videon e saj për New Rules, single që e shndërroi atë nga popsinger në superstar. Këtë janar, ajo arriti në 2bn.

‘Suksesi krijon liri dhe presion,’ thotë Lipa. ‘Njerëzit pothuajse më bënë të ndihem keq për arritjet e mia, ose nuk më lejuan të ndjehem krenare për gjërat që kam bërë sepse ata më bënë të ndjehesha sikur isha pothuajse e padenjë për ta,” thotë ajo. “Edhe pse e di që kam punuar shumë dhe kam bërë aq shumë nga puna, shfaqjet dhe prapaskenat.”

Prindërit e Lipës janë emigrantë myslimanë kosovarë që ikën nga Kosova e shkatërruar nga lufta për në Mbretërinë e Bashkuar në 1992. Ajo lindi në 1995 dhe jetoi në Londër derisa familja u kthye në Prishtinë kur ishte 10. 15 vjeç, ajo u kthye për të ndjekur muzikën, duke bindur prindërit e saj se do të kishte një shans më të mirë për të hyrë në një universitet britanik nëse mbaronte shkollën këtu. Një lidhje çoi në një tjetër dhe ajo nënshkroi së pari me ekipin drejtues të Lana Del Rey, pastaj me Warner Music.

U deshën dy vjet nga publikimi i këngës së saj të parë, New Love – duke treguar vokalin e saj. “Unë po bëja gjëra të reja, po mësoja atë që pritej nga unë, si të jem para një aparati fotografik, si ta përmirësosh performancën e fundit.”

Në kohën kur ajo lëshoi ​​dy bashkëpunime të njëpasnjëshme – fansat u shqetësuan se ajo ishte e destinuar për pirgun e popit. Pastaj ajo lëshoi ​​videon New Rules, “dhe ishte si rakete”, thotë ajo. Ajo kurrë nuk dyshoi në perspektivat e karrierës së saj. “Unë thjesht nuk mendoja se do të ndodhte kështu.”

Lipa fitoi Grammy për artistin më të mirë të ri në vitin 2019. “Njerëzit janë si:‘ Ajo nuk e meriton atë, blah blah blah, “” kujton ajo. “Ka pasur raste që unë mendoja se njerëzit më urrenin kaq shumë, saqë kur dikush më njohu dhe më tha:” Me të vërtetë më pëlqen muzika jote “, isha:” O Zoti im, jo ​​të gjithë më urrejnë! “.

Lipa shpreson se lëvizja #BeKind e shkaktuar nga vdekja e Caroline Flack mund të përmirësojë ligjërimin në internet. “Vëzhgimi jo vetëm në mediat sociale, por në media, veçanërisht ndaj grave, është kaq i fortë dhe i pasaktë dhe me të vërtetë është duke u përpjekur për të shkatërruar njerëzit,” thotë ajo. “Tabloidët e dinë shumë mirë se çfarë bëjnë, dhe kjo prek me të vërtetë të gjithë. Ju duhet të bëheni prej çeliku për të mos lejuar që fjalët t’ju marrin. Eshtë aq e trishtueshme sa duhet të mësojmë mësime nga vdekja e dikujt. ”

‘Nuk më pëlqen të kërkoj falje nëse nuk besoj se duhet të kërkoj falje për diçka,” thotë ajo tani. “Unë besoj në mbështetjen e grave në të gjitha fushat e punës. Koha tregon gjithmonë,” shtrëngon ajo. “Dhe ndërkohë, unë do të punoj vetëm që njerëzit të më marrin seriozisht.”thotë ajo.

Future Nostalgia, përfundon me baladën e saj të vetme, Boys will be boys, ku kori i fëmijëve mbështet Lipën duke kënduar se si vajzat rriten më shpejt në një botë mashkullore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu