• |
ide | kryesore

Telebamirësia/ Shpërthimi i një pafytyrësie që po banalizohet

Arkiva, Kryesore, Lajme

Sjellja e vjetër e atyre që ishin te ndrojtur për ta nxjerrë në pazar bamirësinë që u kishte lindur në zemër, pothuajse është varrosur bashkë me viktimat e koronavirusit. Duke filluar që me disa VIP-a që ndihmonin në fundjavë të varfërit, duke vazhduar me ata që i’u “gjendën” në fatkeqësi të dëmtuarve nga tërmeti i 26 nëntorit, tani në kohën e pamdemisë, po shndërrohet në fenomen spektakli i bamirësisë.

Si gjithmonë sa herë në horizont shfaqet ndonjë fenomen karikatural, i pari që e çon në ekstrem atë është Erion Veliaj. Ai po na shfaqet përditë në ekrane dhe në mediat që i shërbejnë, me trasta në dorë, rrugëve me baltë të fshatrave, duke i shpënë ndihma familjeve të vobekta. I ka harruar mbjelljet e pemëve, pozat përkrah Noizit dhe Laert Vasilit dhe është përkushtuar telebamirësisë.


Kulmi i paturpësisë, siç bëri sot në Ndorq, i boton dhe emrat e atyre të ngratëve të cilve u shpie nga një qese ushqime. “Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ishte sot në familjet e Nazim Currit, Bardhyl Trimit dhe Muhamed Trimit në Ndroq” njoftonte zyra e stërmadhe e propagandës së Bashkisë.

Pyetjet që dalin pas kësaj skene të përshtirë që e shohim përditë të xhiruar me një skenografi të re janë disa? Mirë që kanë vendosur t’i çojnë ndihmat të shoqëruar me kamera, po pse aktori i vetëm është Lali Eri? A ka nevojë ai t’i shpërndajë ato personalisht, apo e bën thjesht për t’u dukur? A nuk ka nënpunës të tjerë bashkia, pse ata nuk shfaqen kurrë në TV? Apo mos bëjnë vallë vetë dy qoka në ditë, sa për të në shpifur ekranet duke kujtuar se fitojnë pikë politike në kohë të kolerës?

Nuk ka diskutim që këto pamje që shohim janë një aksion i neveritshëm propagande. Një kopjim banal nga kryebashkiaku i saj që e bën në mënyrë më të sofistikuar dhe në nivel më të lartë Edi Rama.

Edhe kryeministri, me nismën e dërgimit të 30 mjekëve në Itali, pati të njëjtin qëllim, me një serial financiarisht më të kushtueshëm dhe për një publik më të gjerë në numër. Po të mos e kishte për qëllime propagandistike, por thjeshte për solidaritet ndihmën për Italinë, ai nuk do mbante para të 30-ëve një fjalim të panevojshëm në dy gjuhë. Ai nuk do të vishte në mënyrë të panevojshme me skafandra të bardha mjekët që në Rinas, ai nuk do kujdesej që të tregonte pagën e tyre 3 mijë euroshe, për të tërhequr vëmendjen se ata nuk ishin vullnetarë por mercenarë që po paguheshin për një operacion marketingu të ideuar prej tij.

Se sa fort ka dashur Edi Rama të ishte në qendër të vëmendjes në këtë ngjarje, e tregon edhe një fakt i thjeshtë.

E stisi që e stisi fallco, ai mund ta kishte organizuar edhe ndryshe. Duke ditur faktin që Italia kishte bërrë thirrje për ndihmë nga mjekët dhe infermierët ai mund të kishte zgjedhur një regji tjetër. Mund ta kishte bërë seiku vetë 30 shqiptarët iu përgjigjën kësaj thirrjeje. Por jo, ai u kujdes deri në fund që kjo mos dukej si një solidaritet spontan i shqiptarëve të thjeshtë ndaj italianëve që vuanin, por si një bamirësi që ai po i bënte Kontes dhe Di Maios. Ai e kishte propozuar, ai e kishte ideuar dhe ai e kishte financuar. Thesht për të zënë ekranet dhe faqet e para të gazetave.

Ky pra është turpi i kësaj telebamirësie që po banalizohet aq shumë se po tenton të duket si normale. Dhe e keqja është se edhe ndonjë zë i pakët që tenton t’a denoncojë kryqëzohet në turën e druve të turmës së cilës kjo metodë i është bërë një normalitet.

©Lapsi.al

 

50 Comments

  1. turp,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/////

  2. Ky Erjon haleja i nxjerr edhe punetoret e bashkise qe te pastrojne rruget e pusetat ne oret e qarkullimit qe t’i shohin njerezit e te fitoje pike. Por ne te njejten kohe shton rrezikun e kontaminimit duke e pluhurosur ajrin. Eshte nje nga njerezit me te pafytyre qe ka pare ky vend dhe njekohesisht me skuthi. Por do ta thyeje koken se njerezit nuk hane bar. Qelbaniku

 1. Njeri më te peshtire se Eriom Neveria,nuk e gjen ne Bote.Ne traditen shqiptare,bamirësi nuk i jepte vetë dhuratat apo ndihmat, qe te ruante dinjitetin e fukarait,qe nevojtari t’mos ndjehej keq,t’mos ndjehej borxhli,prandaj paguante dikë tjeter,te huaj ne ate zonë,qe tia dergonte ne Shtepi,shpesh herë edhe fshehtas,ku ja linin pas deres.
  Shuma qe paguajn takspaguesit kryeqytetas per ata qe ndjekin pas Erion Makiavelin,per te publikuar”heroizmat” e tij,eshte 100 mijë herë më e madhe se shuma qe harxhohet per keta familje në nevojë,ndersa vjedhja qe u bën
  takspaguesve kryeqytetas ky birbo,është një milion herë më madhe.Edhe hajdut,edhe altruist,mut perzier me mjalte!

 2. Personazhe pa dinjitet , nuk i han me Shqiptaret keto maskaralleqe , nuk kane buke te hane , sepse cdo gje qe kishin ne dore e moren per vete , te pa skrupullt , te peshtire , fallco , vemje!???

  1. Kristi 30 e ca vjecar ka qene bythqire ne realitet,e pallonin 12 shenjtoret 17-18 vjecare qe i shkonin pas.
   Ne Greqi te gjith prifterinjt qihen ne bythe.Edhe ti bythqire je perderisa pranon emrin e nje homoseksuali.

 3. Nga emri qe ke o vemje jo ped qe je por dhe mbartes i HIV AIDS,o Krist o lepires karrotash bej hysmet sumes tende mor i gjor,se ore e cast te kruhet nga hunjet qe ke ngrene ,mos bej shume gojore.

 4. YMER GELBAZA,SOKOL BALLA ,CARLO BOLINO ZAGAR DHE BYTHLEPIRES TE EDI RAMES DHE LAL ERIT thotë:

  ANDI VETEM SHIKOJ ,ZAGARET E TREDHUR DHE SUPER TE PAGUAR NGA EDI QKA BEJN DUKE I REKLAMUAR NEPER GAZETAT E TYRE, PSH CARLO BOLINO ,YMER GELBAZA KELLIRA,SKENDER MINXHOZI ANILA BASHA ,SOKOL BALLA ,TV KLANI ,NEWS 24 ,,NUK KA ME TURP NE BOTE SE KJO,ATE MASKEN E ERION VELIAJT ATO JANE BREKET E EDI RAMES SE ARY LALI LEPI MUT DHE QIME BYTHE

 5. Nje shkrim me gjelle e kosto,per shpellkaret e llapaqenollogeve sahanlepirseve shurranjoseve skifterave te salihut qe do pushtojne shkrimin me komente,bravo lapsi,pas gjelles qe ju gatoi rama me ate punen e arrestimit kur ju dhe pd e bylykbasha dolen prap sot keni fundjaven sot dhe ky shkrim ketyre diteve ju shkon,ziguri kristi gelbaza stalini lenini e filluan punen

  1. O i pa emer i degjeneruar i ripjelljes..e bete shwiperine me keq se palestina..turp

 6. Pse te mos shkonte Erjoni te bente bamiresi? A e dini ju se gjyshja e Ajoles qep fustane si ai qe i pati qepur Ajoles e qe bente nja 2 mije dollare? Kete e pati thene vete Ajola para disa vitesh. Pra gjyshja e Ajoles, qep fustane me cmim te lire dhe kursen ca leke nga pensioni, me keto leke Ajola del e blen ushqimet dhe ia jep Erionkes e ky i fundit i shperndan si bamires i madh qe eshte. Po Erjoni nuk ben bamiresi vetem me leket qe mami i vet dhe gjyshja e Ajoles kursejne nga pensionet. Ai ben bamiresi edhe me leket qe fiton duke lyer ndonje shkalle

  1. Qeveria miratoi, të enjten, një akt normativ me fuqinë e ligjit, i cili shtyn pagesën e qirave mes subjekteve private. Sipas këtij akti, familjarët që kanë humbur punën nga koronavirusi, bizneset e vogla dhe studentët të cilët kanë kontratë me qiradhënësit, do kenë të drejtën ta shtyjnë pagesën e qirasë të muajve prill dhe maj për në qershor e më vonë dhe atëhere të paguajnë detyrimin e prapambetur me këste.

   Akti normativ ndryshon një nga detyrimet kryesore të kontratës së qirasë të rregulluara nga Kodi Civil (KC). Neni 812 i KC parashikon se një nga detyrimet e qiramarrësit është të paguajë qiranë në afatin kohor të përcaktuar mes palëve.

   Kodi Civil mund të ndryshohet vetëm nga Kuvendi me një shumicë prej tre të pestash dhe jo me një akt normativ me fuqinë e ligjit.

   Këtë gjë e ka konfirmuar, me një vendim të vitit 2014, Gjykata Kushtetuese e cila është shprehur se një ligj, miratimi i të cilit bëhet me tre të pestat e Kuvendit, nuk mund të ndryshohen me akte normative.

 7. Motren dhe gruan te shkerdhevsha o mamaqiri I -pa emer-mavi-O-KOPILI-I partise,,o fis qire rri nje here o te qifsha robt dhe femijet e djepit .pa ngren mut ,prape ne goje na imerr.

 8. O dobic i ores 18 24 nga motra nuk te shaj se ndodh incest,e kupton vet ti kush eshte mami jot,po te qifsha ty, gruan po ishe i martuar e cfar ke ti per zemer o klysh mavi ,qe nuk te rrihet pa marre hunj bythes,dhe pa i ber gojore njerezve po ca ke mor krimb haleje ,mor vemje bythe ,mor jarge e sumes se Lali dhjerit ,o bushter ,rri nje here ,dhe pusho pa ngrene sperme,nuk u lodhe duke e marre ne goje

 9. O dobic i ores 18 24 nga motra nuk te shaj se ndodh incest,e kupton vet ti kush eshte mami jot,po te qifsha ty, gruan po ishe i martuar e cfar ke ti per zemer o klysh mavi ,qe nuk te rrihet pa marre hunj bythes,dhe pa i ber gojore njerezve po ca ke mor krimb haleje ,mor vemje bythe ,mor jarge e sumes se Lali dhjerit ,o bushter ,rri nje here ,dhe pusho pa ngrene sperme,nuk u lodhe duke e marre ne goje

 10. Ky qe komenton ne favor te lali Erit, nderron cdo here emer per t’u dukur sikur jane shume komentues, a nuk eshte edhe kjo nje forme bamiresie?

 11. Tani këto familje që morën ndihmën e vyer nga kryetari i bashkisë jo vetëm që dolën nga kriza por do të rrjeshtohen tek familjet e pasura.

 12. Ne fakt eshte neveritese dhe terrorizuese ne extrem.Kudo ne bote dhe atje ku ka qytetare fisnik,bamiresia eshte nje gjest i heshtur dhe qe nuk e merr vesh askush.Ai qe ben bamiresi as nuk don qe ta maare vesh nevojtari se kush eshte bamiresi.Ketu ne vendin e maskarenjeve nje qese miell apo oriz,shperndahet me sirena dhe tam -tame.Nje media kriminale si Top-Gjirizi i rrin mas bythe Erion Perversit.E turpshme dhe kriminale,Kerkoj turp te Erjon Velia e te Top-Gjirizi………………..

 13. Po vari mo .. bidonin le ti shperndaje ato ndihma se te pakten ben nje gje te mire sado te peshtire qe e publikon per PR apo doni te na qije mir e mire duke na rrjepur e te mos beje asgje? Ju nuk e keni me kete plehre problemin e madh po me ate partine qe nuk doli ne zgjedhje se dihej qe PS do ishte rrezuar me kohe e vakt po te kishte kundershtare oppziten si pjesemarrese ne zgjedhje! Tani t’i pime lengun ketij monstre se nuk patem mundesi ta votojme kunder se nuk doli opozita ne zgjedhje!

 14. Torte kur do na jepni? te dali re haje dynjaja si zulu.

  Mish qingji kur do therni te dera bashkise? Te dali dynjaja si kandahar

 15. Kristi e lenini shkruajne njelloj se dhe motrat e vajzat bashke i pallojne per endrren salih,stalini si gjithmon mbasi i qin fort motrat dhe vajzat kujtohet dhe per mamin qe ta palloje per te gezuar idhullin salih,sot keni gjellen gati te gatuar nga lapsi per fundjave

 16. Motren, gruan edhe mamin biologjike po e ke gjetur o -Kopili- I partise-ipaemer mavi te na bejne ndonje gojore por ti kene lare dhembet.

 17. Stalin haloperidolin kerkoja salihut se do ftillohesh nga lodhja pasi i shkerdheve motrat vajzat bashke me leninin qe te shtoni rracen e shpellkareve te salihut,ha me pak sup nga guzhunjeri shkullak

 18. Moster mavi njers si ky japin mesazhin me tè keq ne publik keta lloi qe i bejn tè gjitha lloit e punve vet asnje pun nuk e mbaroin .Kultur servile gjithe andei

 19. Motren dhe gruan prape te shkerdhevsha o -pa emri mavi-mamken do te ta le per te Henen se do lehtesoje masat ai I droguari.

 20. Te peshtiroset politika, e komentet, e brenda tyre edhe opinionisti me zgjyre, e me kodosh bire kurvi, si pjelle e qelbesirave rilindase, e si i kudo ndodhur ne komente, me kunder venijen ndaj oponenteve te qeverise e hajnave qe permenden ne shkrimin e lapsit, tregohet me se qarte se ne ckapacitet e llogjike na kunder vihet ky guerrias i kuq qe nuk jeton me kohen por me legenat e mbeturinave qe e ushqejne kriminelet shteterore qe ku bastard sikur edhe nje here te veteme te thote te verteten per ate qe na ka bere ky pushtet, me psikopatin qe kemi ne drejtim. Meshire per kete fatzi komentues,,,,,IPAEMER,

 21. O stalin mos u mundo të perdoresh emra te tjere se ti mut muti kuptohesh dhe nga shpellkari me idiot ne qarkullim je me trim bythqir kur flet me emrin tend

 22. Kellira ,,,IPAEMER, zgjebja e demokracise,,, mos infekto shoqerine me morrat e kuq, e dobicllekun nga na ke ardhur, o qelbesira e kromes rilindase.

 23. Ky i pa emri i ores 9,25 nuk gjen dot babin ju udhezoj qe ta kerkoni tek pasardhesit e mao ce dunit sic e ka gjetur stalini. Shoku juaj me siguri ne kine do jete

 24. O xixa i janit te stalinit ta kam thene dhe nje here tjeter per cfare sherben ti,kur lulushi del dhe pjerdh ti zbukuroja ma XIXA keto pordhe kete mor kelushKurve ti di ta besh mire si bythelepires funksional i lulushit,ndajeni kush jeni o ju qifte maoceduni pragun e shtepise qe mereni me mua

 25. Kur bythëlëpirësit e kryebashkiakut nuk ia dalin dot atëherë thërrasin në ndihmë ekspertët bythëlëpirësit kryeministror.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.