• |
ide | kryesore

Qeveria shton masat në vendet ku ka grumbullime njerëzish

Lajme, Të fundit

Qeveria do të shtojë masat në vendet ku ka grumbillime njerëzish. Kështu u shpreh ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, gjatë një komunikm për mediat. Sipas Manastirliu do të vendosen kordone në tregje dhe shërbimet e higjenës do zbresin në terren. “Në tregje do të vendoset kordoni sanitar për të ruajtur distancat“, – tha Manastirliu.

“Jemi në mesin e një beteje që nuk është ndalur në asnjë moment, lufta nuk ka mbaruar”. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale bëri këtë deklaratë gjatë një komunikimi me qytetarët duke shtuar se do të forcohen masat për të shmangur në maksimum përhapjen e COVID19.


“Që prej fillimit të epidemisë, Shqipëria ka një kurbë në rritje të moderuar të numrit të të prekurve. Sikundër është fakt se Tirana ka sot disa vatra të reja të përhapjes së infeksionit të shkaktuar nga COVID19. Shkodra ka vatër të re. Po ashtu Fieri, Durrësi, Elbasani dhe Kavaja. Falë masave të distancimit social të ndërmarra nga Qeveria shqiptare, sot kemi një numër të prekurish dhe viktimash nga Covid 19, shumë herë më të vogël, se sa do të kish qenë ky numër, po të mos i kishim marrë këto masa”, tha Manastirliu.

Ministrja e Shëndetësisë tha se nuk do të bëhen hapa mbrapa në drejtim të masave të distancimit social.

“Për fat të keq, në ditët e fundit, të gënjyer mbase nga krahasimi i shifrave të Shqipërisë me ato të vendeve të tjera, shumë prej jush do të kenë menduar se, ia hodhëm dhe kësaj lufte. Jo! E kundërta është e vërtetë. Jemi mu në mesin e një beteje që nuk është ndalur në asnjë moment, me një virus që sot, për shkencëtarë dhe mjekë në mbarë botën, ka më shumë të panjohura, se sa të njohura”, u shpreh Manastirliu.

12 Comments

 1. Kjo eshte kapur me plagjature, pse nuk denohet per “Falsifikimi i dokumenteve” dhe “Përvetësimi i titullit apo i detyrës shtetërore”.

  1. sepse sistemi i drejtesise i cili duhet ta ndeshkoje apo ndonje komision per verifikimin e titujve shkencore dhe kualifikimeve eshte llum. kjo garja sdi te menaxhoje gje perderisa eshte e pakualifikuar ne ate fushe.

  2. O KURVË e mjerë po ty vetë krerët e shëndetësisë rilindase deklaronin se mezi prisnin të infektoheshin shqiptarët! O kërma mavi po e vdisni këtë POPULL urie. Mos i bëni më fresk të ÇMENDURIT të SURRELIT se do plasë më keq se në 97′ e do vriten e do digjen të njomë me të thatë, por një gjë është e sigurtë që ju me Liderin tuaj qelbësirë do hiqeni zvarrë!

  3. Kjo pacavuria e ka nje zanat, ate te prostitutes, pse valle i zgjedhin mbi 3 kritere baze; prostitute mashkull/femer, injorant/e genetike dhe hajdute patru?!

 2. Ju komentuesit e mesiperm e keni shume gabim. Te drejtosh nje ministri, bashki, drejtori apo ndonje

  institucion tjeter nuk eshte kriter kualifikimi arsimor,shkencor e pallavra te tjera ae pretendoni ju

  Rendesi ka te jene te kualifikuar nga shkolla e Rilindjes. P.sh. Ahmetaj mesues anglishteje minister

  i financave e tash superminister. ish-ministrja e arsimit kishte mesataren 5.8,kjo e manastirit ska

  asnje lidhje me mjekesine,ministri i bujqesise ka mbaruar per jurist,profesion qe nuk e ka ushtruar

  asnjeher, vete KM per mesues vizatimi , pa permendur “gjeniun” e ministrise se jashteme.

  Shih kush e drejton dhe shih rezultatin. A nuk i kishim edhe ne kohe te xhaxhit drejtuesit

  me universitetin e Hawardit te Laprakes (shkolla e partise), dhe ku na cuan?

  Por te pakten keta e kane nje aftesi qe smund tua mohoje askush: Per te vjedhur c’tu bien

  ne dore jane specialista e doktor-profesore bile po te kishte ndonje cmim Nobel per vjedhje

  e korrupsion keta do te ishin kandidatet me kredibel.

  1. Mos perdor pseudonimin tim o shok. Ta gjej une nje po deshe. Si thua per “njeri pa fantazi”?Gjithsesi, jam dakord me komentin.

 3. Pse mo, ministre eshte kjo? E keni gabim. Minister per cdo gje eshte vetem Rama te tjeret jane zedhenes. Vetem Ahmetaj eshte minister pervec Rames, por edhe ky vetem tek leket dhe jep llogari dmth i ndan leket thjesht sipas urdherave te Rames. Ka vetem nje gjeneral, nje adjutant dhe disa kaptere ne kete lufte. Te tjeret jane ushtare. Edhe vete Lleshi qe ka studjuar per luften partizane duke filluar qe nga shkolla e mesme Skenderbej, eshte rreshter i Rames. Ndersa Veliaj ben pjese tek trupat ndihmese me graden kapter nderi.

 4. Kjo pacavuria, ka nje zanat, ate te prostitutes, pse valle i zgjedhin mbi 3 kritere baze; prostitute mashkull/femer, injorant/e genetike dhe hajdute patru?!

 5. 100 here ne dite e duroj Ramen vetem kete cop ministre jo! Kjo thjesht ta shpif qe kur flet e gelltitet dhe e con cepin e buzes ne nje ane der ne vesh.. eshte dhe obeze e i duket vetja e bukur! Ajo e Kultures po qe eshte e bukur, ajo e Arsimit eshte rob i thjeshte por kjo? Nje cop hajdute teveqele

 6. Rrëfimi i plotë i mjekes Genta Dedej:

  Jam me temperature 39.5 grade celcius, me ethe dhe dhimbje trupi. Para 10 ditesh kisha nje kolle te thate dhe dhimbje te lehte te anes se djathte te mushkerise. Njoftova 127, njoftova me mesazhe te verifikuara ate shefin e shkrete te Urgjences “Nderkombetare dhe Kozmike”.

  Tek linja telefonike me doli nje grua( doktoreshe??)qe me degjoi dhe me pyeti- sa e ke saturimin e Oksigjenit??!!! – Nuk e di i thashe. Si ta mas saturimin??!!

  -Izolohu ne shtepi, me tha.

  -Dua te bej tamponin qe te izolohem,i thashe.

  – Po s’pate marrje fryme, nuk behet.- tha. Telefonata eshte e regjistruar.

  Fillova 3 dite azitromicine, dhimbja u lehtesua por me mbeti nje kolle e thate.

  Kam mbi nje ore me ethe dhe temperature 39.5, dhimbje trupi,debulese.

  Gjate ketyre diteve, une nuk u izolova ne shtepi ndaj femijeve te mi,dhe as ndaj mamase time mbi 70 vjec , sepse une nuk mund te vetquhem me Covid kur nuk kam nje rezultat analize.

  Tani, situata eshte delikate.

  Tani NUK KAM CE DUA TAMPONIN O EDI RAMA!

  UNE MUND TE KEM INFEKTUAR GJITHE FAMILJEN TIME. EDHE NJEREZIT NE RRUGE. TI DHE STAFI YT MEDIOKER SIC JE VETE, DO JENI PERGJEGJES PER JETEN TONE. APO KU PYET TI PER HAKUN E ZOTIT!!!

  TI JE NJE KLLOUN,NJE GJYNAHQAR QE ZOTI PO TE SPROVON ME HALLE TE RENDA,SEPSE PANGOPESIA JOTE NUK KA NJOHUR KUFIJ.
  HIPOKRIZIA JOTE NUK KA NJOHUR E NUK NJEH KUFIJ.

  MBAN PRANE VETES NJE PSEUDO- MISRE, QE I KISHTE VJEDHUR TEMEN E DIPLOMES ATIJ KINGUT NGA AFRIKA DHE NUK KA LIDHJE FARE ME MJEKESINE,POR DI TE BINDET PER AFERAT E TUA PPP.

  KESHTU DO VUASH SI QEN, DUKE MOS I GZUAR ATO MILIARDA EURO QE PRETENDON SE DO TI MARRESH ME ATO PPP-te E TUA TE FANTAZUARA.

  DEL SI SKIZOFREN NEPER MEDIA DUKE MBYLLUR NJEREZIT ME 230 MIJE LEKE NE MUAJ,DHE I JEP VETES TE DREJTEN TE QUHESH “BABAI IM”. KU KE FTYRE

  E GJAK TI PER TE PERDHOSUR EMRAT E NJEREZVE TE THJESHTE,O DELIRANT!

  MUA NUK DO ME SHEROSH I O HIPOKRIT QE PERDOR AJETET KURANORE PER TI HEDHUR SYVE HI, NJE POPULLI QE NUK DI.
  MUA DO ME SHEROJE ZOTI DHE PROFESORET E MI, QE TI GUXON DHE JUA ZE EMRIN NE GOJE- DR. NAJADA,DR.TAN KALO, DR. ARJAN HARXHI.

  NESE BEHEM ME KEQ O PLER,DO ME COJE DIKUSH ME MAKINE,DHE JO ME AMBULANCAT E TUA HEKURISHTE.
  ZOTI JU SHTREMBEROFTE E JU NXIFTE ME KEQ SESA JU KA SHTREMBERUAR TE GJITHEVE ATY NEPER QEVERI.

  Ne daç bejeni share, cojani,sme plas fare per keta njerez te Djallit qe ne 80 vite vetem e kane munduar popullin e shkrete!

  Nuk do te mund tju pergjigjem komenteve tuaja ,deri nje kohe te dyte!

  ZOTI QOFTE ME NJEREZIT E DREJTE DHE MALLKUAR QOFSHIN GJITHE HALETE E POLITIKES NE SHQIPERI! AMIN!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu