• |
ide | kryesore

Rama flet për gjoba dhe burg: Nuk mund ta humbasim këtë luftë për qejfin e atyre që s’po duan të marrin vesh

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama deklaroi se sot ishte mërzitur nga pamjet skandaloze që kishte parë të ndodhnin në tregun e Kombinatit, në një kohë kur vendi ynë është në izolim për shkak të COVID-19. Teksa foli për përshkallëzim të masave dhe ndëshkimeve për ata që thyejnë rregullat e vendosura nga qeveria në kuadër të situatës kundër COVID-19, Rama deklaroi se jo vetëm arrestimet, por edhe sekuestrim të bizneseve që ushtrojnë veprimtarinë në këtë kohë.


“Sot jam mërzitur pa masë nga pamjet skandaloze nga tregu i kombinatit. Po mendojmë të hapim me pikatoren e lehtësimeve për masën e madhe të njerëzve që po bëjnë rezistencën e duhur për kufizimet e lirisë.


Duam të lehtësojmë pak lëvizjet. Tanimë që kemi konsoliduar liri-daljen e anëtarëve të familjes, vetëm të njërit. Ajo që ndodhi sot në tregun e Kombinatit, s’ndodhi javën e kaluar.

Dyqaneve do u kërkohet me detyrim pajisja me maska dhe doreza e personave që shërbejnë. Shkelja e rregullave do të ndëshkohet deri me heqje lirie. Duhet të mbrojmë personelin dhe klientët.

Ka ndodhur gjithë këto javë që policia e shtetit të kapë dhe ndëshkojë lokale shërbimi, ku ofrohet kafe dhe raki trimave të lagjes. Janë pak raste, por për natyrën e kësaj lufte, janë aq shumë sa të bëjnë hatanë.

Nuk mund të nuk do të lejojmë më që të këtë nga këto raste, por jo vetëm gjoba, por dhe konfiskime. Do të përshkallëzojmë këto masa.

Që një pakicë absurde mos të marrë më qafë një shumicë dërrmuese. Ne nuk mund të humbim këtë luftë për qejfin e atyre që s’po duan të marrin vesh.

Do ta luftojmë këtë luftë. Sot kemi një numër shërimesh që na jep optimizëm. Bilancet e luftërave bëhen në fund. Deri kur të bjerë bilbili i fundit do të vazhdojmë të rezistojmë në këtë mbrojtje, që është një luftë për jetë a vdekje.

Prej së cilës e kemi detyrim që të dalim kryelartë përpara brezave që do të flasin për ne.”, pohoi Rama.

39 Comments

  1. O TERRORIST, kush je ti more i PAFE, i PA FAMILJE, i PA ATDHE, qe i ofron ketij populli vetem pranga, burg dhe zinxhir? O JEVGJIT, qytetaret jane te friksuar nga virusi dhe rrine te mbyllur ne shtepi, o VAMPIR mos e gjenje veten se qytetaret u tremben prej teje dhe prej banditeve, vraseseve, krimineleve te tu me apo pa uniforme!

  2. Ky eshte nje mut i madh ose gjigant sic te pelqen ta thuash…..enveri e mbajti kete vend per nje gjysem shekulli me mercenare nga laberia e skrapari sepse ishin lehtesisht te manipulueshem.

 1. I moll je te lumte keshtu e duan disa te pa ndergjegjshem,lufta fitohet me disipline te tjerat shihen me vone.
  Une Edi Ramen se kam qef per shume gjera por kete qe po ben bravo te madhe se vetem keshtu do dalim nga kjo situate e veshtire per te gjithe,,bravo RAMA vahdo me te njejtin ritem.

  1. O Sufllaqexhi i mjerë po ty vetë krerët e shëndetësisë rilindase deklaronin se mezi prisnin të infektoheshin shqiptarët! O kërma mavi po e vdisni këtë POPULL urie. Mos i bëni më fresk të ÇMENDURIT të SURRELIT se do plasë më keq se në 1997 e do vriten e do digjen të njomë me të thatë, por një gjë është e sigurtë që ju me Liderin tuaj qelbësirë do hiqeni zvarrë!

  2. Nëse e shpall mbrojtjen nga pasojat e epidemisë së coronavirusit si një luftë, lufta nuk bëhet me duar në xhepa por me armë. Deri sa e di dhe e thua se ky “armik” është i padukshëm e të futet fshehurazi edhe mbrenda familjes, edhe për këtë ka një armë e ky është testimi.
   Meqë kryeministri ynë na qenka shqetësuar kaq shumë me çfarë ka parë sot në Kombinat, duke qenë kryekomandant i kësaj lufte, le të bëjë një testim masiv në Kombinat që të verifikojë se sa ka “depërtuar” armiku i fshehtë.
   E si mund të fitohet një luftë kur nuk e njeh numurin qpftë edhe të përafërt të ushtrisë “armike” ?

  3. Njerzit si puna jote e kane pas meritu ate cfar u bente Enver Hoxha.
   Po ti me shoke e keni per eksitim kur ju shtyp, ju percnon pushteti.

 2. kush e ha panikun qe perhap ky i befte mir. kush i beson ende ketij mashtruesi ordiner dhe genjeshtar emblem ok le te vazhdoj. por dijeni qe sa te jet nuk do pushoj se genjyeri se mashtruari dhe pastaj ndersa ju merreni me genjeshtren e radhes ai do beje te keqen e radhes.

 3. Jam dakort! Bjeruni kokes me masat me te ashpra atyre qe shkelin kufizimet .. nuk dua te me vdese askush nga familja per faj te ketyre qe nuk I mban vendi nga faqorja e rakise, qoftes ke daja dhe dashnores (gruas se tjetrit)! Ne qe po sakrifikojme mbyllur nuk jemi me pak te “zgjuar”, thjesht duam te ri-kthehet jeta si me pare!

  1. O ca te te them une ty, nese zdo te vdesesh ka nje zgjidhje shume te thjeshte. Mos dil nga pragu i shtepise dhe je 100% i sigurte.
   A e kupton ca po thua, meqe ke frike ti bashke me gjatoshin duhet te rrime mbyllur ne te tjeret.
   Kjo eshte njesoj se ke frike ti nga makinat hajde te ndalojme makinat. Po ku ia keni idene ju te te drejtave te njeriut te demokracise, ju e keni komunizmin ne ADN.

 4. Durim o njerez,durim se eshte gjynah te na vdesin njerez te afert,beni sakrifice 1-2 muaj qe te kthehemi sa me shpejt ne normalitet,tregoni pak respekt per pjesen e “ngujuar”se nuk jeni me te zgjuar apo me te forte se ata…

 5. Ti e ke kollaj te dalesh i fituar o beu yne se e ke siguruar edhe po te rrosh 1 milion

  vjet,po te humbur jemi ne qe po na mbyll cdo mundesi gjoja ne emer te “luftes’.

  Si mendon se do te dalim te fituar kur jemi pa pune dhe ti thua qe as ju jap gje

  nga shteti (i juaji se i joni nuk eshte) dhe as nuk u lejoj te dilini e te kerkoni pune

  per te mbijetuar? Punet e “bardha” i moret ju me militantet tuaj, me ithtaret tuaj, me familjaret

  dhe ne na late ne te ” zeze” dhe na zezuat e po na zezoni jeten. Ju nuk po na vendosni ne garantine

  nga virusi por po na vendosni ne karantine nga jeta. Dhe ju me administraten tuaj qe jane militantet

  tua, me policine tuaj qe jane militantet tuaj, me ushtrine tuaj qe jane militantet tuaj doni te na

  rrethoni si turqit qe rrethonin kalate duke u prere ujin e rruget e furnizimit me us se ata.

  te vdisnin urie ose te dorezoheshin. Ju jeni 1000 here me mizore . Njerzit po vdesin urie dhe

  ju u permendni burgun . Ju kujtoni se po i kercenoni por burgu eshte njemije here me i mire

  se te jesh i burgosur ne shtepi dhe te mos te te lene te ushqehesh. I gezofsh miliardat

  por njeri nuk je.

 6. Ne fakt titulli qe i keni vene ju, nuk ka lidhje me permbajtjen e lajmit. Thelbi eshte qe po mendohet te liberalizohen pak masat.
  Me kete hap duhet te jemi DAKORT
  Eshte hap ne kohen e duhur. Njerezit duhet te ndergjegjsohen, per distancat dhe mjetet mbrojtese. Nese zgjatet fasha orare e levizjeve , e sigurt qe nuk do kete rradha.
  Mendoj qe eshte levizje ne krahun e duhur.

 7. Nëse e shpall mbrojtjen nga pasojat e epidemisë së coronavirusit si një luftë, lufta nuk bëhet me duar në xhepa por me armë. Deri sa e di dhe e thua se ky “armik” është i padukshëm e të futet fshehurazi edhe mbrenda familjes, edhe për këtë ka një armë e ky është testimi.
  Meqë kryeministri ynë na qenka shqetësuar kaq shumë me çfarë ka parë sot në Kombinat, duke qenë kryekomandant i kësaj lufte, le të bëjë një testim masiv në Kombinat që të verifikojë se sa ka “depërtuar” armiku i fshehtë.
  E si mund të fitohet një luftë kur nuk e njeh numurin qpftë edhe të përafërt të ushtrisë “armike” ?

 8. “Lufte, burg, lufte kllasash, diversantet, inperialistet, armiku….”
  Edhe shoku Enver te ka zili, o te lumte difeku!

 9. O TERRORIST, kush je ti more, i PAFE, i PA FAMILJE, i PA ATDHE, qe i ofron ketij populli vetem pranga, burg dhe zinxhir? O JEVGJIT, qytetaret jane te friksuar nga virusi dhe rrine te mbyllur ne shtepi, o VAMPIR mos e gjenje veten se qytetaret u tremben prej teje dhe prej banditeve, vraseseve, krimineleve te tu me apo pa uniforme!

 10. O popull sa krime u ben nen emrin tend, biles edhe naltmadhnia flet nen emrin tend.
  Nje njeri mund te mashtroje nje tjeter per nje kohe, mund te mashtroje edhe nje popull per nefare kohe
  po kurre nuk mund te mashtroje nje popull te tere per te gjithe jeten.

  (Sander Prosi te Filmi Gjeneral Gramafoni)

 11. Po per te tere ke pranga ti gerdalle qe vetem propogande dhe genjeshtra thua ,po cfar te duket vetja ty mor cjap pa brire qe na ben sikur je shpetimtari I ketij populli po kush shqiptar me dy gram tru pjerdh per ty ,njerezit kane kujdes dhe rrine brenda per veten e tyre,dhe jo se e hane presion in e zgavres tende as e rruajne fare po fare ,mendo mor zagar si te ndihmosh njerezit ne kete kohe te keqe ,dhe leri presionet se si ha kush .

 12. Mire se po i con njerezit ne burg, po ky vete a eshte i pergatitur per burgun qe do beje se do i vije dita edhe ketij te shkoje ne burg sebashku me shoket e tij politikane qe e kane rrjepur kete vend. Apo kur te shkoje ky ne burg nuk do kete me covid…

 13. Meqenese e fituar luften me mendjen e vet tani i ka shpallur lufte psikologjike dhe ekonomike shqiptareve.

 14. Gojet thone qe miku yt vucic ka dhene per cdo person 100€ shpi me shpi. e shikoni laps sa lajme interesante mund te jepni . ka plot neper bot plot. sido qe te jet sa me gjate te jet ky km aw me shum ertvm do hapi e portalet ka per ti mbyll te gjitha.

 15. Pati nje amnisti keto kohet e fundit dhe u derguan ne shtepi shume te burgosur, tani me sa duket do qe te zevendesoje ata qe kane dale nga burgu. Jane liruar persona qe kane kryer vepra penale dhe do futen ne burg njerez qe do dalin per te siguruar buken e gojes. Ky eshte shtet e jo llafe.

 16. Shkurt,,,pranojme mizerabilin politik qe te na mbylle ne shtepite tona, e qe s;te jep as buke, e ndihme per te jetuar. Pra,ky eshte vampir e katil per ne e te tere popullin. Per c;do gje qe i thuhet, jane mese reale faktike e kohore. Idioti nuk do tia dije,,,,por akoma caraci vlereso vehten, ky gjel maje plehut.

 17. Nuk jeni shume o shpellkar por disa qe doni te beni gallate neper rruge e cepa pallatesh duke pire bira me fara kunglli,per ju funderrina te shoqerise ka vend neper burgje merni dhe profesionin e sapunit dhe jeni gati kur te behet amnistija nga likja e floririt dhe pastaj me zanatin e ti do i sherbeni me mire shoqerise dhe familjes

 18. Eshte bere strateg lufte gjigand apo skenderbe sipas njeres. lufte me koronen qe nuk e sheh dhe lufte me popullin e vet te cilit i premtoi se shtetin do tja drejtonte mire qe ne fakt eshte i dukshem por ai nuk e sheh. ncncncnc. Se si te besojn njerezit ty se ketu ka rene bomba atomike larg qofte une nuk e di.

 19. duhet pranuar qe sado difektoz te jete Edi prape eshte me i miri mes te keqinjve

  imagjino te kishim ne krye nje bibilush skuth si lulezimi
  apo nje kusar si lir koklopa qe per cdo testim do kerkonte 7% te shumes
  apo nje legen si velia
  apo nje krric si dashamir shehu
  nje toc kuklle si kreshnik spahiu

  keta jane politikanet tane. jemi popull qe nuk pjellim dot njerez te hajrit

  1. E kam kuptuar me koh qe amerika ka mbledhur te gjithe komunistete e kuq.eshte normale qe sorros te bente kete per te infektuar nje komb te madh si amerika.nuk mund te gjente virus me te ndyre.sa per kete gerdalle te droguar,ta garantoj qe ne radh te pare nuk eshte njeri e jo me me i miri.eshte turpi i kombit o kokebosh….ik laj ndonje pjate ne ndonje underground ate bej se ne ketu e dime kush eshte.

 20. Po ti sikur po liron kriminelt nga burge perkohesisht mqs ka ra epidemia tani kerkon te fusesh ata qe duan pak ajer te paster dhe qe ti ja mohon gje qe do e ksihn zili dhe Mugabe me shoke. Ndersa ti me lart me nickname EV paske ra rehat me karantinen, sta qikan me gruan te tjeret prandaj qenke dhe mbeshtetes i saj. Nuk eshte e thne te kesh dashnore vetem gruan e tjetrit pasi te dashuruar ka plot

  EV
  04/04/2020 te 17:56
  Jam dakort! Bjeruni kokes me masat me te ashpra atyre qe shkelin kufizimet .. nuk dua te me vdese askush nga familja per faj te ketyre qe nuk I mban vendi nga faqorja e rakise, qoftes ke daja dhe dashnores (gruas se tjetrit)! Ne qe po sakrifikojme mbyllur nuk jemi me pak te “zgjuar”, thjesht duam te ri-kthehet jeta si me par

 21. O popull nuk ju ze corona se jeni me hepatit. Akoma trute e budallait dhe pellumb piprres merrni per baze? Po qekeni loqe fare. Po ditkeni dhe te shkruani! Pensionistet i duhen se i kane votues te mire, jane te gjithe komunista. Kot per kuriozitet sa teste jane kryer per gripin? Si mund te japesh mend kur nuk ke te dhena?
  Braho qelbesira gjalle eshte?
  Mos dilni se na semurni gjyshin braho, o popull kar krenar.

 22. Kryeministri e tha perlën e tij që do të studiohet nga shkencëtarët në të ardhmen ”NË LUFTË RRIHET DHE DY DITË PA NGRËNË DHE USHQIMIN E RUAN PËR DITËN E TRETË”.Vetëm kështu mund ta çoroditësh armikun.

 23. Njerezit jane virusi me i keq.
  Budallenjte dhe qelbesirat jane edhe me keq. Shtrengojeni fort jeten dhe kur te dilni nga kar antina filloni dhe futjani njeri tjetrit. Virusi eshte bekim po qe i vertete. sa do jetoni o te perjershem? Nuk i keni mbyllur hesapet me te ligen do vazhdoni te punoni per te?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu