• |
ide | kryesore

Albin Kurti: Dikush do gjakderdhje në Veri për t’i hapur shampanjat e ndarjes së Kosovës

Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka thënë se politikanë në Serbi e Kosovë dëshirojnë konflikt në Veri të Kosovës për të realizuar planin për shkëmbim territorial.

Ata duan të provokojnë tensione sepse ata duan incidente. Sepse projekti i tyre për shkëmbim territorial sikur të realizohej do të shkaktonte konflikte e gjakderdhje të reja. Ai projekt dështoi. Tash duan konflikte e gjakderdhje në terren për t’u rikthyer te shkëmbimi e ndarja e Kosovës”, ka thënë ai.


Kurti ka thënë se edhe ideja për gjendje të jashtëzakonshme është në funksion të kësaj iniciative.

Ai ka bërë thirrje qytetarëve të ruajnë gjakftohtësinë.

Ruajeni gjakftohtësinë dhe mos bini në kurthin e atyre, të cilët për t’i zbrazur shampajnat e tyre kanë nevojë të derdhet gjaku jonë. Mos bini në provokime. Ato janë kurthi që do të bien vetë ata”, ka shtuar ai.

Kurti iu ka bërë thirrje kryetarëve të dy Mitrovicave që mos të tensionojnë situatën. “Atyre që kontribuan për ndarjen e Mitrovicës mos ju besoni”, ka shtuar ai.

2 Comments

  1. NJE FJALIM SHUME SHPRESDHENESE DHE SHUME BURREROR ,NJE FRYMEZIM DHE QETESI NDAJ POPULLIT NE KETE KOHE KRIZE SHENDETRSORE,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu