• |
ide | kryesore

Donald Trump bën kthesën e fortë/ Do të kemi shumë vdekje

-Instant, Lajme, Të fundit

Pasi e quajti një grip te theshtë që do largohet me ngrohjen e kohës, pasi e nënvleftësoi duke thënë se kishat do të mbusheshin sërish për pashkë dhe se ilaçi nuk mund te qe më i dëmshëm se shkaku, presidenti i SHBA-së Donald Trump, ka bërë një kthesë të fortë. Të shtunën ai deklaroi se vendi do të shohë “shumë vdekje” javën e ardhshme për shkak të pandemisë globale të koronavirusit.

“Kjo ndoshta do të jetë java më e vështirë midis kësaj jave dhe javës tjetër. Dhe do të ketë shumë vdekje, për fat të keq, por shumë më pak vdekje sesa nëse nuk do ta bënim këtë”, tha Trump gjatë konferencës për shtyp të grupit të punës kundër COVID-19 në Shtëpinë e Bardhë.


Komentet e tij erdhën kur numri i vdekjeve në vend u afrua në 8.200 dhe rastet e konfirmuara në afro 305 mijë. Deri më tani, 14.500 njerëz janë shëruar.

Mjekja që udhëheq ekipin e Shtëpisë së Bardhë kundër koronavirusit, Deborah Birx, paraqiti një model të mërkurën për numrin e mundshëm të vdekjeve nga virusi në SHBA.

Ajo tregoi se midis 100.000 dhe 240.000 njerëz mund të vdisnin nëse SHBA ndjek udhëzimet për distancën në shoqëri dhe shëndetin publik. Nëse nuk do të kishte ndërhyrje, modeli parashikon nga 1,5 deri në 2 milionë vdekje.

SHBA është kthyer në vendin me numrin më të madh të rasteve të konfirmuara me koronavirus, e ndjekur nga Spanja dhe Italia me 124.700 dhe 124.600 raste secila, sipas Universitetit Johns Hopkins

13 Comments

 1. Ai jevgjiti obsh njehere thote se nuk percillet nga njeriu tek njeriu , tani thote qe po.
  Nje here thote qe maskat duhen vetem per personelin mjekesor dhe nje tani se duhen per te gjithe. Vetem perlarjen e duarve paguhet ai me 20. E ca mije ne muaj.
  Ky jevgjit nuk dha alarmin edhe pse e dinte sic po lexojme.
  Qerojeni kete lakuriq nate qe ka pergjegjesi per ato qe duhet te bente.
  Tani eshte vone. Perse duhet . Jazek e turpi njerezimit duhet shpallur surrat ziu.

 2. Trampi eshte fajtori kryesor i tragjedise Amerikane,pasi su ai si kryeministri Anglez nuk e moren seriozisht virusin dhe tani po vuajne pasojat,te njejten gje do pesonte edhe Shqiperia po qe se ne pushtet do ishte Berisha,pasi edhe ai si puna e Trampit nuk do merrte asnje mase me mendimin qe nuk na gjene gje ne se jemi trima…

  1. Kur merreni me politikë globale edhe ju minjtë e bodrumeve mavi, o qenie të pështira! Po ky Trump deshte të mbyllte NewJorkun por u kundërshtua nga opozita sorroiste që qeveris atje.

  2. Medemek ky Edvini yt, ky bastardi i Kristaqit, i vuri gjoksin topit e? Po ky s’ka breke ne bythe o kar, s’ka as tampone ne mase, as respiratore ne rast fluksi dhe as staf te pergatitur e ne numrin e duhur, se u kane ikur te gjithe ne Evrope…..
   Civilizimi perndimor po PERBALLET me virusin (vdekje ka kudo – shih njehere perqindjen e larte te vdekshmerise ne Shqiperi!), kurse ky Komunisti yt me mjekerr te krehur i ka kthyer bythen virusit dhe kercenon 5 here ne dite popullin e tij me birg e gjiba, ne vend qe t’i jape kurajo e te tregoje limitet e verteta e te deshtuara te shendetesise se tij, te cilen dje e shiste per falas

   1. Ate qe e beri e beri ai edvini, qr keni qef ju ta shani. Po nje gje nuk kuptoj un me ju. Pse nuk e keni ndare mendjen akoma. Beri apo nuk beri mire qe vuri rregulla te forta.
    Se ca thoni ne mengjes nuk thoni ne dark.

 3. Qe te jemi te sakte ai qe tha se virusi nuk do jete problem per SHBA eshte Antonio Fauci, drejtori i insitutit per semundjet infektive qe eshte ne ate post prej 36 vjetesh, qe nga koha e Regan. Ky gabim erdhi per shkak se analizat u bene ne baze te mashtrimeve te kinezeve dhe OBSH. Ne fakt virusin ne SHBA me ndonje perjashtim te vogel e injoroi i gjithe spektri politik, mediatik e shkencor. E njejta gje ndodhi ne shume vende ne fakt. Sigurisht qe ishte gabim i tyre sepse dihet qe kinezet feste kombetare kane 1 Prillin.

 4. Bravo. 1 Prillin.
  Sa cudi qe Pekini dhe Shangaji jane afer Wham. 500 deri 10p0 km.
  Ndersa bota eshte me dhjetemijera km dh e u prek.
  Dmth pandemia nuk preku Kinen dhe deri diku Rusine , por gjithe pjesen e vendeve te zhvilluara.
  Doni me per Belulin?

 5. Edhe Trampi është pjesë e kësaj ndyresie qe po luhet kundër njerëzimit, thjesht qendron artificialisht ne polin tjetër, njëherë thotë do t’a hapim pastaj thotë që jo, “se s’e kemi njohur mirë virusin”, teatër. Kurse ai Fauci është komplet i shitur, mashtrues klasi, mos mbani shpresa te këta, nje lojë bëjnë.

 6. Trump ka fajet e veta per mendjemadhesine dhe megallomine qe e larakterizon, por keto shifra mua me duken pas si te sajuara ose te fryra. Mendoj se gjithe qellimi eshte qe fatura e kesaj gjeme ti jepet Kines. Ne amerike kane filluar levizjet per te proceduar Kinen per kete situate sepse eshte fajtori kryesor

 7. Akoma merreni me kte adderall addict knucklehead!!!
  Prisni qe ky bozo me cunn e mamit pence dhe dhendrin klloun te shpetoje ameriken…

 8. OBSh e shpalli epidemi me vetem 150 raste neper bote.????????!!!!!!! vendet antare jane te detyruara ti binden .190 vende. Lexoni ca gjera per kurjozitet jo se do ndryshojm gje nga lufta e balozeve global.
  Nuk eshte problemi i kesaj bote se te varferit nuk ngopen me buke por sepse te pasurit nuk ngopen me para. Qe ju kan arritur ne biliarda. ????lexoni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu