• |
ide | kryesore

Legalizimi i kanabisit/ Çfarë loje po luan Rama?

Arkiva, Kryesore, Lajme

A po i rishkel syrin Edi Rama edhe njëherë kultivuesve të kanabisit, ashtu sikurse bëri në fillimet e qeverisjes së tij? A po kërkon ai edhe një njëherë rrugëdalje përmes hashashit, kur një krizë tejet e rëndë ekonomike, pritet të kanosë vendin pas asaj të koronavirusit?


Këto pyetje marrin hov pas intervistës së fundit të kryeministrit në “Zonë e Lirë”, ku ai la të hapur mundësinë për legalizimin e tij për qëllime mjeksore. I pyetur nga Arin Çani për këtë mundësi, ai tha se qeveria është “në një fazë të avancuar, por jo në kapitullin e fundit të diskutimit të kësaj çështje”. Ai shtoi: “Atë (hashashin- shenim i Lapsi.al) pa leje nuk e lejojmë, atë me leje po e studiojmë, se të tjerët e kanë bërë”.


Po a është ky një sinjal që shteti nuk do i prekë ata që merren me bimën aq shumë të anatemuar? Dhe çfarë e detyroi Ramën të ndryshojë kaq radikalisht qëndrim?

Në mars të 2015- ës, pasi miku i tij më i ngushtë, një nga njerëzit më të fuqishëm në PS-në e asaj kohe Koço Kokëdhima, filloi fushatën për legalizimin e kanabisit mjeksor, Rama e kundërshtoi formalisht atë megjithëse Shqipria ishte mbjellë e gjitha me hashash. Në emisioni Opinion ai i tha Fevziut: “Jam kundër legalizimit të kanabisit dhe nën qeverisjen e kësaj mazhorance, nuk do të ketë legalizime të tilla”, konfirmoi prerë ai duke e konsideruar qëndrimin e ish deputetit Kokëdhima, si një opinion personal, të lirë  me të cilin ai nuk qe dakord.

Por edhe në atë kohë dyshimi qe i fortë se Kokëdhima nuk vepronte me kokë të vet, por si njeriu më pranë Ramës ai e bënte këtë fushatë në publik për ti thënë në mënyrë të kamufluar qytetarëve se kjo gjë nuk pengohej nga shteti. Po të shihet intervista e Kokëdhimës me Ylli Rakipin në 2015, del e qartë se kjo hipotezë qe e fortë që atëherë (video poshte).

Efektet e kësaj politike vazhdojnë të ndihen edhe sot. Shqipëria u bë eksportuesi i dytë më i madh i hashashit në Europë dhe ende në verën e vitit 2019 një reportazh i transmetuar në edicionin qendror të lajmeve në Tv RAI 3, e shkërmoqi propagandën e qeverisë shqiptare, se “ka ç’rrënjosur drogën nga territori shqiptar”. Materiali investigues i gazetarit Valerio Cataldi, i faktuar me fotografimet e bëra nga ajri, theksonte se  krahasuar me një vit më parë, prodhimi i hashashit ishte rritur me mbi 1200%.

Edhe në Raportin e Departamentit të Shtetit për drograt Shqipëria konsiderohet si vend origjine i trafikut të kanabisit (poshte).

Pra të gjitha këto, bashkë më implikimin e ish ministrit Saimir Tahiri më grupin e trafikanëtëve Habilaj rrëfejnë qartë se këtij lloj trafiku i është shkelur gjithnjë një sy nga lart.

Ndoshta këtë po bën edhe Rama sërish, duke thënë tani me gojën e tij atë që në 2015 vendosi ta thotë me gojën e Koço Kokëdhimës. Natyrisht pas krizës së fortë ekonomike që po pllakos ngado, pasi vende si Maqedonia e kanë hedhur me kohë këtë hap, Shqipëria nuk ka rrugë tjetër. Nisur nga kjo, nisur edhe nga fakti se legalizimi i kanabisit për qëllime farmaceutike nuk përbën mëkat, nuk është detyrimisht një gjë e keqe, sidomos për një forcë të majtë, ajo që kryeministri tha në Zonë e Lirë nuk përbën detyrimisht një mëkat.

Problemi është se duke parë atë që ndodhi në fillim të mandatit, kjo mos është një lojë për ti thirrur të gjithve: kultivoni hashash. Sepse ndryshe nuk ka si shpjegohet që Rama ka ndryshuar 100% qëndrim, pa dhënë asnjë sqarim për këtë piruetë.

©Lapsi.al

42 Comments

 1. EDHE ASHTU KA DA TE DUESH ,POR TANI DO TE BERTASIN PO E BEJME REFORMEN E DROGES ,HAHA ESHTE NJE LLOJE SI ME REFORMEN NE DREJTESI,EDI RAMA E BENE 1000kg KANABIS -500 kg KOKAINE

 2. shume shtete e kane ,me kohe kurse juve na cate trapin, hollanda ka 30-vjet edhe sflet njeri, juve ju geryen nga inati cdogje qe bene Rama, o zoterin j po te jete e mire per mireqenien e popullit pse mos te behen ?

 3. jane shume vende qe rrisin dhe shesin canabis per arsye mjeksore mer kar e gjysem Nipi Hisniut do flasi per cdo gje dhe pse askush nuk ja ve ne pordhe

 4. Ore varjani ashashit po shikoni shqiptaret ne kufi qe nuk lejohen te shkojne ne shpi .kam nje pyetje per te gjith qe kane familje kush eshte gjeja me e shtrenjte familja apo paraja.dhe per ramen çfar do bente ai per zahon po te ishte emigrant do zgjithte parate apo te ishte me zahon ne kohe lufte

 5. Kjo do te thote qe ne do jemi pergjithmone Kolumbia e Europes. Do jete e pamundur qe ne Shqiperi te kete zhvillim ekonomik dhe rritje te mireqenjes, pervecse me droge.

 6. Po jam me ty,te shikojme si rrine vellezerit tane ne vijen e gjelber as andej as ketej,per kete duhet te ulerijme te gjithe ,gjithmone thika do kthyer nga vetja ,jo huri ne bythe te botes te na duket maje gjilpere dhe kure na futet vete na duket tra,lereni hashashin se ajo dihet as ka ndaluar as ndalon merruni me aktualitetin,se edhe ata shqiptar jane si ne ,varjani dhe mos u merrni me gerdallen se muti s nxjerr gje ne drite ,vetem propogande ai dhe lali dhjeri.

 7. Lojen e te vdekurit po luan!
  Eshte i vdekur politikisht dhe shtetin e ka te vdekur ekonomikisht ashtu si edhe ne shendetesi dhe, meqe eshte i dhjere ne breke, hap nje teme koti qe s’ka lidhje fare me situaten….
  Psh., nese fjala bie kanabisi do te ishte tashme legal, do te thoshte psh., qe do te investoje ne leshim raketash per ne hapesire…..
  Metroja e Tiranes do te ishte nje flluske tjeter te cilen mund ys permendte ne vend te kesaj, ose ose mund te lidhte me ure Shqiperine me Italine ne Kanal te Otrantos

  1. per fatin e keq te shqiptareve ed rama politikisht ka fitu me shum pik se kushdo ne keto 30 vjet. kjo jo sepse eshte “skenderbej” po per nje arsye te thjesht. OPOZIT E KALBUR DERI NE PALC.

 8. SAIMIR TAHIRI DHE FATMIR XHAFAJ DO TE JEN MINISTRAT PERKATES SE REFORMES SE DROGES HAHA HAHA

 9. ska pare njeri keq nga nje cigare hashash o te mbaruar po ca flisni kot kur sdini. gje qe rritet ne natyre eshte o te lodhur, bio.

   1. shko more cop injoranti. fshatar me zile. ik dil njeher nga fshati e shiko boten se cben. ca nxjerr sala nga bytha e nxjerrin nga goja borderot e shqupit ketu. ca te te pergjigjesh ty me keto karlliqe qe thua, je i rilindjes sje i rilindjes, shreh nje opinion tendin njeher ne jet o kar, jo vetem linja e partis. je njeri i lir e duhet te flasesh ndonjeher edhe me koken tende, po atyre su puna jote nuk ka ca u duhet liria, duan baben se ndryshe si japin dt kuptim jetes. mjeran.

  1. Ka parë o pidhropsh Lani se 1 që.ishte bërë dru me cigare hipi mbi trotuar me makinë dhe shtypi fëmijën 3 vjeç bashkë me prindërit.Conadi te Fresku në Tiranë.Edhe duhani bio është po ti qin mushkëritë o fisqir sufllaqexhi rilindas.

   1. po te shkerdhefsha grat e familjes e te fisit se nga e qimja ime sdo ti vij e keqja dhe maksimumi do behesh me vllezer, nipra e kushurinj shtese. dua te te permirsoj rracen o cop injoranti me zile. muhabetet e karit jan per kara me zile si puna jote. thot kari me zile; njeri piu nje cigare e shyti nje femij. po ata qe shtyin pa cigare? po ata qe pin alkol e shtypin? llogjika jote per te sheshi fshatit nuk ben per ketu o cop fshatari.

 10. Shikoni maqedonine ajo do ndodhe dhe ketu,kaq e thjeshte eshte nen mbikqyerjen e shba qe te hani supen e lapsit me oreks

   1. nje impotent si ai nuk ka ca u ben. po silli njeher femrat e fisit tend e te familjes te karantina ime dhe po nuk ta 10 fishova fisin per nent muaj, fisqir shpellar. doktor vdekja ka riskun e vet, se kush ben mekate do ti laj nje dit. po ata si puna jote qe kerkojn baben ne cdo sekond, kan qen, jan dhe d te jen nje kostante e shemtuar te te gjitha sistemeve e rendeve boterore. cop muti.

 11. O Bushat thuaje troc dhe mos i bjer anes. Kjo behet per te perligjut te gjithe aktivitetin kriminal te keti kryeministri dhe grupit te tij ne tregtine e droges dhe kanabisit dhe per te shitur ligjerisht ato tonelata qe jane neper tunele .

 12. Kapaku i komentit, eshte komentuesi i ores21’41,i ku do ndodhuri, eruditi i qelbesirave te rilindjes, qe me sa duket eshte i narkozuar me tufen e horrave te psikopatit Rama, e i duhet te na thote dicka, por si gjithemone pa vlere, e ne hava thote populli. POr c;ti bejme kesaj monstre qe na ka dale nga kermat e qelbura rilindase?????

 13. Kur thonin legalizo barin dhe prostitucionin te ktheheshin komunistat me fytyre te ngrysur. Se morali duhet te rri i paster. Por kur kryekari e hedh ne tavoline keta e marrin ne goje dhe fillojne dhe bejne si pidha some. Ore niko pelesh bythe dhe erion buce brace kane ndonje mendim apo nuk i pelqen bari se e kane me vizen muhabetin. O ju qifsha robt u bot ju te pini kokaine.o kellira.
  Po tjetri vrau veten per nje cigare o ju dalshin te kalamojt
  Se nga qelbesira qelbesira del.

 14. Ju keni menduar se një drogaxhi do të luftonte drogën, se një i korroptuar do të luftonte korrupsionin, se do të kishte drejtësi të reformuar etj. Por gjithça ka ndodhur e po ndodh vjen nga deliri, nga megalomania e psikopatia e sundimtarit. Kjo nuk ka ndodhur as nuk ndodh kurrë. Avujt e hashashit e kanë trullosur keq bashkë me ministrat e shkarkuar që udhëhiqnin trafikun kokainë- kanabis. Pas termetit dhe COVID-19, është koha e drogës. Pastaj e ka radhën legalizimi i prostitucionit për kënaqësinë e 40 kriminelëve dhe hajdutëve që mban afër dhe që lehin për të. Mos prisni asgjë të mirë. Vala e urrejtjes po shtohet, po zien dhe nuk është larg dita, kur ajo do të luajë rolin e kapakut të tenxheres me presion pa valvul, do t’i bjerë kokës atij që bën lojra të rrezikshme.

 15. O xixa dashnori i salihut qenke zgjuar ne tre te nates vetem qe te mbrosh njeriun qe po ngordh ngadale te vila e tij e vjedhur nga parate e ketij populli te varfer,shko tani e fshiji Bythen salihut

 16. Morrat e kuq shanin Ameriken dhe gjithe perendimin, pas 90 i derguan te paret femijet atje.
  Tani perseritet me drogen.
  Me bytheqire me te flliqur nuk ke ku gjen ne bote. Duhet bere nje here shteti qe eshte i shkermoqur dhe te behet me referendum.

 17. Rendohet situata shendetesore e ish kryeministrit berisha,mjeket nuk shpjegojne arsyet e perkeqesimit te situates shendetsore te berishes

 18. Shqiptaret di e pesojne si belshaket
  Kanaba do Ju ngeli ne dere si duhani PA u shitur dhe kanabisi do fluturoje nga ti doje b.
  Ore po’ se dini Ju Rama qysh do tju heqi vemendjen nga tamponet dhe sta te ngelurit ne kapeshtice.Teme per tu hedhur ne diskutim tani eshte kjo.
  Varianti Apollonia
  Hidhe topin larg sa te mblidhen shoket .

  1. vendet e zhvilluara (perfshir dhe Italin ku jetoj) nuk arrijn dot te bejn tampon ne mase pasi nuk ka. pse nuk e kuptoni qe keta varikarsat e opozites fallco apo aleates me te mir te Rames, kan kap nje argument idiot me be politik. si nuk e kuptoni qe sa ti vij rradha shqiperise per tampona ne mas, jan vendet me te fuqishme qe do perfitojn te parat. te tjerat jan llogje pazari per te shit pordh me rigon doktor vdekja & Co.

 19. cfar te keqe ka me e legalizu. dhe jo vetem ate mjekesor por dhe ate rekreativ. nqs njerezit do kishin mundesi ta mbillnin vet si ne shum vende te zhvilluara perendimore, nuk do kishte hapesira qe krimi te bente lek me te. krimi ben lek shum kur eshte i ndaluar. ne fund te fundit, shumica e studimeve mjekesore serioze kan folur vetem per benefitet qe ka marjuana. ka shum semundje qe kuron dhe efektet negative jan ekzagjeruar per shkak te propagandes. vendet e zhvilluara skan me dyshime per kete kurse ne si enveristo-kominusta te pandreqshem si gjithmon, do jemi te fundit ne planet per ta kuptuar kete. mjaften te shofesh komentet e injoranteve ketu me siper dhe e kupton robi se sa provincialo-fshatar kemi ngelur akoma.

 20. Ky palaco kryeminister jep mesazhin per te mbjell kanabis e kete e ben per te vetmen arsye per te mare sa me shume vota per zgjedhjet e ardheshme , kete e beri per zgjedhjet e 2015 , 2017 . Eshte e vetmja zgjidhje per te shumuar votat sepse ai e di si qeni se me votime te drejta ai nuk e kalon 30% e votave . Eshte neri i poshter do sajoje dicka per te vjedhur votato

  1. o mesus, do jesh nga ata zevendesuesit ti. politika o zotni nuk eshte me ideal prej shekujsh, tashme eshte interes. te gjith keta shesin edhe grat e mamat per ca vota me shum. behen partiza, ballista, komunista, demokrat te oreve te para, animalista, sportista, alpinista per ca vota me shum. un personalisht jam pro legalizimit, dhe jo vetem atij mjekesor. vendet e zhvilluara qe e kan legalizu, nuk jan injorant po dicka din me shum. e para: nqs eshte legal nuk ka lek per mafjen pasi kushdo mund ta ket. e dyta: cfar i ka gjet vendet qe e kan legalizu? asgje, vetem perfitime kan pas. hollanda u shqep ne euro nga turistat. ne vende si portugalia qe eshte legalizu perdorimi i cdo gjeje, statistikat kan treguar se perdorimi ka ardhur ne renie. kur eshte dicka e ndaluar e terheq me shum rinin.

 21. publikon sot, një artikull interesant të botuar në 9 maj 1984 në gazetën “Zëri i Popullit”, nga pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë së atëhershme, Sali Berisha.

  Artikulli titullohet “Njohja e epidemiologjisë së sëmundjeve, çështje kryesore në shërbimet e specializuara”.

  “Eshtë vënë re plogështi dhe vonesë e pajustifikueshme në drejtimin profilaktik në veprimtarinë e shërbimeve të specializuara.

  Mjekësia profilaktike mund të parandalojë në masë të konsiderueshme, jo vetëm sëmundje ngjitëse, por edhe shumë e shumë sëmundje të tjera”, shkruan Sali Berisha në artikullin e majit ’84 në “ZP”.

 22. korona nuk po luan asnje loj mendoj un. jemi te mbrojtur mire tani dhe nga baza e natos qe po ndertohet ne kukes .mendoj qe do te ket avion re plot radar. ne e duam nje her ameriken po amerika na do shum her me shum. te mos harojm qe dhe ne kosov kemi baz. pra jemi mir. paskam shkruajtur koron ne vend te km .Zoti e shperblefte km ton te palodhur . shqiptaret te flen gjum te qet. jemi te mbrojtur nga 4 anet.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu