• |
ide | kryesore

Shifrat pesimiste/ Shqipëria me vdekshmëri të lartë prej koronavirusit

-Instant, Lajme, Të fundit

Fundjava e tretë e izolimit total ka shenuar edhe viktimën e 20 nga koronavirusi në Shqipëri duke çuar në 24 orët e fundit, numri e rasteve të reja në 29 nga mbi 330 të raportuar zyrtarisht.

Në Spitalin Infektiv në Qëndrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” dhe spitalin” Shefqet Ndroqi” në Tiranë, janë shtruar 67 te prekur.


Sipas te dhënave të Deutche Velle, bilanci i deritanishëm është shqetësues në raport me popullsinë prej 2,8 milionë të Shqipërisë:  nga 2247 të testuar janë 333 të prekur me moshë mesatare 59 vjeç, mes të cilëve 9 fëmijë, në moshë mesatare 8 vjeç.

Shqipëria mban një rekord negativ në Ballkan me numrin më të lartë të vdekjeve për 1 milion banorë, apo për çdo 100 të infektuar. Ne kemi gjithashtu numrin më të ulët të pacientëve që e kanë kaluar pa probleme sëmundjen nga 100 të prekur me COVID-19. Vetëm 63%  prej tyre rezultojne te tille, ndërkohë që në të gjithë rajonin ky numër është ndjeshëm më i lartë.

Por kryeministri Edi Rama ka gjerur.nje tjetër statistikë për të qenë optimist. Jo numrin e të vdekurve por atë të shëruarve për 1 milion banorë.

Sipas grafikut të postuar në facebook nga kryeministri, Shqipëria rendit e dyta, pas Sllovenisë, për numrin më të lartë të të shëruarve për 1 milion banorë.

grafiku

“Bilanci i luftës bëhet në fund po s’do lejojmë askënd të sabotojë çfarë kemi arritur deri këtu!“, shkruajti Rama. Por pavarësisht nga grafikët optimistë shefi i qeverisë e quajti të premten, këtë fazë ky po hyn pandemia e virusit vdekjeprurës ” zona e zjarrit”. “Kemi hyrë në zonën e zjarrit, ku armiku po synon të na marrë më shumë jetë, pasi rezistenca jonë deri tani e ka ndaluar të bëjë kërdinë duke na shkatërruar barrikadën bluzave të bardha”  theksoi ai në rrjetet sociale dhe bëri thirrje për rezistencë, mbrojtjen e jetës dhe zbatim me rigorozitet të masave kufizuese.

©Lapsi.al

 

34 Comments

 1. Filluan keta te lapsit tani te behen specialista ne statistika .
  Cfare thote ‘ Deutche Velle’ dhe cfare thote Rama ,
  Statistikat jane nje shkence egzakte , por varet nga cili kendveshtrim i sheh. Dhe te gjithe kane te drejte , panvarsisht se nga cili pozicion e sheh ato statisitka.

  1. Statistikat mund ti afrohen “shkencave egzakte” vetëm në shtete ligjore me demokraci të konsoliduar dhe është e marrëzishme ti konsiderosh ato të sakta në vende me regjime diktatoriale.
   Po sjell një shembull të vjetër për Shqipërinë.
   Në fund vitet 80 në Shqipëri, ishin vitet më të vështira sa i takon nivelit të ushqimit.
   Në treg mungonin ushqimet bazë si mishi, qumështi e produktet e tij e deri tek zarzavatet .
   Mungonte edhe kafeja e pensionistët e gjorë pinin lëng elbi të pjekur n. vend të kafesë,
   .Ushqimet filluan të ndahen të racionuara në minimum me tollona në .
   Pikërisht në këtë kohë, në bazë të “statistikave” që propogandonte diktatura enveriste e Shqipërisë në Organizatën e Ushqimit në OKB, një komision i përbërë kryesisht nga komunistë i kësaj organizate në Meksikë, i dha Shqipërisë një çmim ndërkombëtar si vendi që e ka zgjidhur më mirë problemin e ushqimeve.
   Dëgjova Ramën që këto ditë kjameti, të thotë se në Shqipëri “nuk ka vdekur asnjëherë e nuk vdes askush për bukë”.
   Sigurisht ai një bir e nip i bllokut të PPSH, as e ka idenë se çështë mungesa e bukës.
   Edhe kur ishte emigrant në Francë e jetonte nën urat e Parisit, e kishte zgjidhur problemin duke shitur ikona të vjedhura.
   Ndërkaq sa ishte në opozitë, ulërinte se “Saliu”, ndonëse ju akordoi rreth 40 mijë familjeve të varfëra ndihma sociale, apo i dyfishoi rrogat e pensionet, se “diktatori” po i vdiste shqiptarët për bukë.
   Ka shtatë vite që duke qenë në pushtet, jo vetëm që nuk ka bërë asnjë rritje rrogash e pensionesh, por ju a hoqi ndihmat sociale edhe 70 mijë familjeve të varfëra.
   Nëse do të nisemi nga “atatistikat” që paraqet Rama sëbashku me sejmenët e tij qeveritarë në propogandën publike, ai e nxirte Shqipërinë si vendin me nivelin më të lartë ekonomik dhe me kriminalitetin më të ulët në botë.
   Por çfarë thonë statistikat e Ramës e çfarë thotë realiteti që pasqyrojnë mediat shqiptare që ai i sulmon duke i quajtur “kazanë plehrash”.
   Veç faktit të provuar se e ka mbushur,parlamentin, qeverinë e bashkitë me njerëz me të kaluar kriminale, e faktit se Shqipëria në qeverisjen e tij u kthye në një narkoshtet, a keni dëgjuar që zyrtarisht me statistika të jepet numuri i saktë i shqiptarëve që kanë emigruar këto vitet e fundit, e që është një dëshmi e një gjëndje katastrofale të gjithë treguesve socialë e ekonomikë ?
   Këtë numur e kemi dëgjuar që të na e thonë institucionet ndërkombëtare e qeveritë europiane.
   Le të shkojmë tani tek “statistikat” e pandemisë.
   Deri tani nga këto statistika na del se në Shqipëri ka vetëm 20 viktima të Covidit e nga këto, vetëm një pacient në Shkodër nuk “arriti” të vdesë në Tiranë po vdiq në spitalin e Shkodrës.
   Për të vlerësuar gjendjen e pacientëve të dyshuar nga Covid, ka funksionuar vetëm numuri telefonik 127 për gjithë Shqipërinë.
   Në vartësi të kapaciteteve shumë të ulta të verifikimit me teste apo të mungesës së shtreteve spitalore e paisjeve mjeksore të reaminacionit, janë publikuar vetëm pacientët që kanë mundur të hyjnë në spitalin Covid 1 , edhe ky i ngritur me vonesë.
   Por kush i ka verifikuar edhe me autopsi në këto tre muaj të këtij viti, që njerëzit që kanë vdekur në të gjithë vendin, mund të kenë pasur edhe Covidin përderisa nuk janë bërë testime ?
   Vetëm në 10 ditëshin e fundit në SHBA-në prej 370 milionë banorë, pasi janë bërë mesatarisht 5000 testime në një milion banorë, rezultojnë të infektuar mbi një milion e 200 mijë persona.
   Në Shqipëri ku janë bërë vetëm 781 testime për një milion banorë, na del numuri i të infektuarve 333 e numuri i viktimave 20.
   Ka vende më të vogla se Shqipëria por të pasura që kanë bërë deri 80 mijë testime për një milion banorë që megjithëate kanë një numur më të ulët te viktimave..
   Përse ka ndodhur kjo ?
   Sepse nga testimet masive janë verifikuar jo vetëm simptomatikët por edhe bartësit e pasëmurë të përhapjes së virusit, e kjo ka ndihmuar në izolimin e tyrë apo edhe në përkujdesjen mjeksore e higjenike paraprake
   Sigurisht se nuk janë vetëm testimet faktori vendimtar për frenimin e pandemisë, por janë edhe ato që përmenda më sipër e faktorë të tjerë që akoma shkenca nuk ka mundur ti zbulojë, por rëndësi të madhe në përballlimin e kësaj situate, ka transparenca publike e statistikave reale që duhen publikuar nga qeveritë.
   Qeveria diktatoriale komuniste e Kinës, vendi nga ku erdhi ky virus, e fshehu në fillim epideminë e më vonë dha shifra që sot vlerësohen katërfish më të ulta se ato realet.
   Kjo e gaboi edhe OBSH por edhe shtetet më të fuqishme të botës që ta mernin më seriozisht këtë epidemi që në muajin mars u kthye në pandemi botërore.

  2. Ti ????? nuk e di si del vdekshmeria????
   Pjeseto 20÷361=5,5%
   Shifra me e larte ne Ballkan. E di sa e ka Amerika 0.2% . Vetem ltalia e Spanja jane mbi ne. Dhe te mendosh qe qe me” rastine pare”( gjoja) u futem ne karantinen me te eger te rruzullit tokesor.
   DHE SA TAMPONE NE DITE ???? ATU TE +,– 100!!!!!
   ME KAQ TESTE DO TA MPOSHTIM KORONAVIRUSIN NE ” FANARI NDRICUES I BOTES””
   DO TI HAME MUTIN.

 2. nuk behen ashtu grafiket jo ne shqiperi por ne asnje vend sepse asnje shtet pervec Korese Jugore asnje ska bere teste te popullsise, ne hollande jane bere 6000 testime edhe kane vdekur 1700 vete edhe si i bie? Lapsi te lutem mos beni gabime te tilla se ky testi eshte vetem per disa qe lexojne vetem shifrat tuaja

 3. Nje shkrim tipik per fundjave qe komentuesit dukshem do ndahen,sepse lapsi fut neper shifra ramen dhe ketu ziguri i lulushit nuk te fal

 4. O komentusit me siper . Sa e vrisni mendje dhe ju . E kujt i plasi per statisitkat.
  Na duhen ushqim ( ferra) ditor per gomeret e ketij portali . Ata nuk marrin vesh nga statistikat .
  Mjafton tju shkruash ne titull ‘ Shifrat pesimiste , Shqiperia me keq se … ”.. Dhe kaq mjafton per gomeret per tu ngopur dhe per te pellitur gjithe diten pastaj.

  1. O gomari i ferrave, shpik ndonje gje tjeter se ke mbetur tek feerat e gomereve, shpellkaret, Saliu dhe Luli. Teorine e lakuriqeve kineze sikur e keni harruar keto ditet e fundit se ke frike mos fyen miqte kineze. Kaq pa fantazi je o njeri? Shpik ore shpik teori te tjera, psh Saliu e futi covidin ne Shqiperi me shperthim te vonuar, ose ruset e Bashes shperndane covidin, ose rritja e rrogave kur ishte Saliu ne pushtet ishte genjeshter. Shpik o njeri, per cfare te paguan partia mavi ty? Te shpikesh dhe te besh sikur je nje nga te shumtet qe ta trembesh kete popull me keq se e tremb ai nga bunkeri i Surelit. Shpik se do te ta rrallojne racionin e supes, do te ta bejne nje pjate supe ne dy dite

   1. Mos e ngaterro kete te gjore me teorite. Niveli i tij blegtoral i lejon e shumta te kaloj nga gomari e ferrat tek dhia dhe tagjia. Lete cobanin e gjore te zbavitet me telifon.

  2. O gomar, e di atë thënien, kur ujku po e hante, gomari thoshte ishalla jam në ëndër.
   Kështu jeni edhe ju debilat parazitë.

 5. Qar Albanistanesh edhe ne pandemi duhet ti dalim ose te shkruajm per kurvin qeveri mire, po ku e gjeni ate kurajo mo aman, po ky plakushi thinjosh qe e ka deshir dhe enderr ti therrasim babai i kombit ky e meriton me qar gjestesh dhe gjoja leksionesh po jep ky e meriton ta djegsh te gjalle mo aman , po rrini rehat dhe mendoni per familjen tuaj mo se po te ngelim duke pare kete te droguarin do shkojm per lesh te gjthe.

 6. Nuk jane keq shifrat po he. Keto shtete te Ballkanit jane mire. Mos harroni ti krahasoni keto shifra me shtete si Holanda, Zvicra, Italia, Anglia etj te cilat kane shifra te frikshme per 1 mln banore.

 7. Maqedonia e ka 8 per 1 milion banor nr e vdekjeve, ne e kemi 7. Sllovenia e ka 13 per 1 .milion banor. Danimarka e ka 28 per 1 milion banor edhe Irlanda e ka te larte, Luxemburgu, San marino dhe Andorra gjithashtu. Duket se ka te bej dhe me popullsine sa me i vogel nje vend dhe sa me afer vatrave te krizes si Italia dhe Spanja dhe sa me shume i hapur qe eshte aq me shume rritet nr i vdekjeve per 1 milion banor

 8. Eshte njeri po komplet Gomar se nuk harron asnjehere te na mburr salihun qe rriste rrogat por nuk thote asnjehere sa lek i rriste salihu,po ta kujton une o Gomar qe kam punuar ne shtet ne kohe te salihut,cdo vit nga 485 lek ne muaj,per te tjerat ke shkolle vete o gomar

 9. Une them qe lapsi duhet te kishte pyetur parashikuesin qim peka tur zhejin ljubon sonilen per shifrat e covidit ne shqiperi,keta tetevjecaren e kane mbaruar me dhjeta ne matematike,eshte i vlefshen kendveshtrimi i tyre per fundjave

 10. Ne jemi shume mire po te marresh parasysh se sa te papergjegjshem jane nje pjese e madhe e popullsise dhe thuaj shyqyr qe qeveria mori masa ekstreme se perndryshe sot do numronim viktima pa fund dhe megjithe masat e marra prape ka “trima”qe nxjerrin me krenari video duke pire dhe kercyer nga 20 veta bashke…

 11. Statistikat e Ripjellës janë e vetmja gjë që dinë të bëjnë në kuadër të propagandës…. Kur njerëzit vriteshin rrugëve nën moton e Sajmirit : “jo më pak se dy të vdekur në ditë…” këto raportonin për drejtues mjetesh të ndaluar për shkelje të rregullave të qarkullimit….

 12. Shoh njerin qe thote se Salihu i rriste rrogat me 485 leke cdo vit. Nuk ia kam idene se nuk kam patur asnjehere deshire per te qene administrate si zoteria qe adhuron km. Nga nje mik i imi qe ka punuar ne administrate di qe ka filluar ne 2006 me 30.000 leke dhe ne 2012, vit ne te cilin eshte larguar nga Shqiperia e ka patur rrogen 50.000 leke. Pra per 6 vite rroga i eshte rritur me afro 67%. Nuk mund te them se eshte e vertete, sepse e kam me te degjuar, por po marrim shifren prej 485 leke qe thote bythelepiresi qeveritar, per 8 vite qe ishte Salihu ne pushtet, rrogat na qenkan rritur me 3.880 leke. Shume pak e padiskutueshme, por a mund te na thote se me sa leke i ka rritur Rama rrogat per shtate vite? Me sa kam degjuar rrogat nuk jane rritur fare, pra 0 leke. A mund te thote bythelepiresi i mesiperm se kush eshte me e madhe 0 apo 3.880? Kuptohet qe ajo qenje e mjere qe ushqehet duke lepire prapanicat e pushtetit te rradhes eshte aq injorant sa vetem ne administrate mund te punoje e per kete arsye ka kete nivel, por do ishte e arsyeshme qe te tregonte nese e ka mbaruar klasen e katert fillore dhe nese kjo qenje e mjere e di qe me 3.880 leke mund te blesh dicka te vogel ndersa me zero leke s’mund te blesh asgje

 13. ÇFAR ngaterroni me Itali zvicer e holland Ku mesatarja e jete gjatesis eshte shum me shum se tè ne kembana do tja degjoni me pas tani Kur tè mbaroi propaganda do kaloin vdekjet nga uria me shum se kovidi

 14. Ti gomari e ke me te thene,kurse une kam punuar ne kohe te salihut dhe rritja ishte 485 lek,dhe ne 2008 hoqi cdo djete qe une e te tjere merrnim per sherbim e kam te jetuar jo si ty qe e ke te digjuar,sot nuk punoj ne administrate por privat,ne 2005 kur salihu yt erdhi ne pushtet nje sheqer ishte 48 kg,vaji 86lek,orizi 56lek etj,ky salih pusht brenda 300 diteve te para keto cmime shkuan dyfish dhe nuk ndaluan rritjen deri diten qe populli me vote I tha shko ne pidh te semes salih karaxhic berishes o gomari me te thene

 15. PO JANE TE LARTA SEPSE PJESA ME E MADHE E TE INFEKTUARVE NUK JANE TE RINJ( SI NE VENDET E RAJONIT DHE NE EUROPE) DHE ATA QE JANE INFEKTUAR KANE 2 A ME SHUME SEMUNDJE TE CILAT I KANE ME VITE DHE NUK SHEROHEN DOT NGAQE ILACET QE VINE NE VENDIN TONE JANE NGA TURQIA DHE DIHET QE NUK JANE SHUME TE EFEKTSHME DHE SEMUNDJA E TYRE ZGJATET ME VITE. SHPRESOJM SE ILACET QE PERDORIN PER TRAJTIMIN E COVID TE JENE ME CILESORE TE PAKTEN.

 16. O ju te lapsit pyesni Qafirin salih per te vdekurit se e ka per hobi te flasi per vdekjet e covidit,por e sigurt ai nuk shkruan vete por dikush tjeter,nga burime te sigurta ai nuk eshte ne gjendje per te folur dhe jo me te shkruaj,ai salih ka me shume se dy jave qe nuk del nga dhoma e izolimit ne nje nga vilat e tij jashte tiranes

 17. Per te gjitha qelbesirat e RIPJELLJES!!!
  Nuk e kuptoni ndryshimin vertet?
  Tek FB e KM te bejne bllok sapo te besh nje kritike.
  Tek FB e „salihut“ mund te shkruash c‘te duash.
  Tek Mero Gelbaza t‘a bllokojne komentin sapo te kritikosh KM
  Tek Lapsi shkruan c’te duash
  O Ridhjeres kush thote Te verteten dhe kush ben propagande tani?

  1. ça po thua o hale palla,po une bera nje koment normal te fcb e Berishes dhe thjeshte pse e kritikova per menyren si sillet dhe pse mu pelqye komenti nga me shume se 100 veta,me beri direkt bllok…

 18. Ti ????? nuk e di si del vdekshmeria????
  Pjeseto 20÷361=5,5%
  Shifra me e larte ne Ballkan. E di sa e ka Amerika 0.2% . Vetem ltalia e Spanja jane mbi ne. Dhe te mendosh qe qe me” rastine pare”( gjoja) u futem ne karantinen me te eger te rruzullit tokesor.
  DHE SA TAMPONE NE DITE ???? ATU TE +,– 100!!!!!
  ME KAQ TESTE DO TA MPOSHTIM KORONAVIRUSIN NE ” FANARI NDRICUES I BOTES””
  DO TI HAME MUTIN.

  1. seshte e vertet se nuk behet ashtu ne shumicen e rasteve ajo ka lohet me simptoma te lehta edhe po te maresh parasysh qe nr 127 eshte mare mbi 1 000 000 x mendo sa te infektuar ka pased
   por te maresh ne baze te popullsise ne jemi shume me larte se 90% e vendeve te tjera
   Psh Hollanda ka 16000 testime, ka 1700 te vdekur i bie perqindja shume larte oke mos meso Salen se eshte i vetmi doktore qe ska bythe te shko nte atije ku ne gjithe boten jane bere nje me luften kunder korones , kurse ai vetem shfryn

 19. ca flisni mer bythqit e PeDes po vdisni nga marazi qe Edi Rama po e perballon situaten me shume sukses Cfare mund ti beje Rama nje populli bageti si shkodranet qe nuk respektoin karantinen po dalin xhiro per inat te Edi Rames …. popull idiot

 20. Lexoni denoncimin e doktoreshes pastaj shkruani per popullin per
  shkodranet per saliu kur nuk i shrbehet 1 doketori vaj me det

 21. Akoma krahasoni qelbistanin me vende te tjera? Po ketu rrena eshte institucion. Ore ketu nje cencus u zhvillua dhe nuk u mor vesh agje. Kujtoni se shteti behet me sigurimsafshatarhajdutgejevgjita?

 22. Nje shkrim per te qare dhe qeshur. So qe e ka shkruar kete artikull as qe e ka idene fillestare te beje nje analize te mirefillte statistikore. Referojuni database te universitetit John Hopkins qe mbahet si referenca me e sakte per Corona Virus. Aty do te shikosh renditjen e vendeve po te maresh si baze numrin e vdekjeve per 100.000 banore. Ne rajon Shqiperia eshte perafersisht njesoj si Greqia por eshte me mire se Maqedonia, Bosnja Hercegovina, Serbia dhe Slovenia. Vetem Kroacia ka numrin me te vogel te vdekjeve per 100.000 banore ne rajon.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu