• |
ide | kryesore

The Guardian: Shkencëtarët në pikëpyetje nëse vera do të ndikojë tek ngadalësimi i koronavirusit

Arkiva, Lajme, Të fundit

Shkencëtarët janë dyshues dhe në pikëpyetje nëse rritja e temperaturave apo vera do ndikojë në ngadalësimin e përhapjes së koronavirusit.

Ndërkohë që në Britani apo Europë pritet të shënohen temperatura mbi 20 gradë Celsius së shpejti, shkencëtarët do të monitorojnë se si reagon koronavirusi në këto kushte të reja.


Epidemitë e gripit zhduken kur dimri përfundon, por a do të ndodhë edhe me koronavirusin?

Por një studim i familjes së koronavirusit, nga vjen dhe COVID- 19 u publikua dhe javën e kaluar dhe tregonte pikërisht se koronaviruset në shkurt kanë një numër shumë të lartë infektimi kurse në verë shumë ulët.

Por studime të tjera tregojnë se koronaviruset janë sezonale në klimat e buta. Pritet vetëm koha ta tregojë se çfarë do të ndodhë me COVID-19 që ka infektuar deri tani mbi 1 milionë e 200 mijë banorë të Tokës.

4 Comments

 1. Cilet shkenctare? As nje burim, as nje emer, po meqe e thote gardiani duhet marr bllok si e vertete.. Sh sh vari lesht si info..

 2. Hahaha hahaha hahaha
  Lakuriqi ma i forti
  Rrofsh qe na bone me qesh.
  Po’ Ca’ shkencetaret leshi me vertet.
  Paskan qene kot fare.
  E paskan prejardhje nga majmuni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu