• |
ide | kryesore

Ilaçi i mrekullisë? Dyshimet se pse Trump po reklamon hidroksiklorinën

-Instant, Kryesore, Lajme

Sa herë që Donald Trump hedh ndonjë nga hapat e tij kontroversë, reagimet e forta nuk mungojnë. Kështu ndodhi edhe pasi presidenti njoftoi se Shtetet e Bashkuara kanë blerë pothuajse 30 milion doza hidroksilklorinë për trajtimin e COVID-19. “Kemi blerë një sasi masive prej 29 milion dozash. Ato po vijnë nga të gjithë laboratorët, tani po e prodhojmë këtu, pasi në rast se funksionon, ne duam ta kemi”, tha presidenti.

Hidroksiklorokina, e njohur me emrin kikina, që përdoret për të trajtuar malarien, lupusin dhe artritin po kor një sukses të madh në kurat që profesori francez Didier Rault po bën në spitalin e tij në Marsejë. Profesor Rault e rekomandon atë në fazën e parë të sëmundjes, për të ulur ngarkesën virale dhe për të mos i lejuar pacientët të rëndohen dhe të shkojnë drejt reanimacionit. Pas këtyre testeve, në pothuajse në 80 pacientë në spitalin e Marsejës (vetëm me një të vdekur), autoritetet mjekësore franceze e kanë përfshirë atë në testet shkencore për të pasur një përfundim të vërtetuar për dobinë e këtij ilaci. Deri më tani kjo nuk ka ndodhur.


Lexo më tej:

Portret/ Shkenctari i çmendur prej nga mund të vijë ilaçi i shërimit

Por në kundërshtim me qëndrimin e Trump, Anthony Fauci (ne foto djathtas duke mbuluar fytyren ndersa Trump flet per koronavirusin), këshilltari kryesor shëndetësor i presidentit në grupin e punës për koronavirusin, ka thënë vazhdimisht se ilaçi nuk është provuar shkencërisht se funksionon. Megjithëatë spitalet në SH.B.A. u kanë dhënë hidroksiklorinë pacientëve me koronavirus, duke arsyetuar se është relativisht i sigurt dhe ka të ngjarë të mos shkaktojë dëme. Ilaçi nuk konsiderohet i sigurt për njerëzit me ritme jo të rregullta të zemrës.
Por si gjithmonë mediat kritike më të ngrejnë pyetjen se pse Presidenti Amerikan po mbron kaq me zell këtë molekulë, megjithë paralajmërimet e imunologut Anthony Fauci, një nga ekspertët më të mirë në administratën e tij?

New York Times është marrë me këtë çështje dhe ka argumentuar se presidenti mund të jetë në konflikt interesi pasi ai është i lidhur drejtpërdrejt me kompani të caktuara farmaceutike që prodhojnë ilaçe të bazuara në hidroksilklorinë. Sipas të përditshmes amerikane, vetë Donald Trump disponon “aksione të vogëla” në kompaninë franceze Sanofi. Gjithashtu ai ka edhe një lidhje më pak të drejtpërdrejtë sepse, një nga financuesit e fushatës së tij dhe republikanëve, Fisher Asset Management, një fond investimesh i menaxhuar nga Ken Fisher është ” një ndër aksionerët kryesorë të Sanofi-t.

Dhjetë gënjeshtrat më flagrante të Trump për koronavirusin

Pavarësisht nga këto lidhje Trump vazhdon ta promovojë hidroksilklorinën. “Unë nuk jam mjek, por kam vullnet të mirë” u përgjigj ai të hënën për ilaçin që po e trumpeton me zell të jashtëzakonshëm.

©Lapsi.al

14 Comments

 1. publikon sot, një artikull interesant të botuar në 9 maj 1984 në gazetën “Zëri i Popullit”, nga pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë së atëhershme, Sali Berisha.

  Artikulli titullohet “Njohja e epidemiologjisë së sëmundjeve, çështje kryesore në shërbimet e specializuara”.

  “Eshtë vënë re plogështi dhe vonesë e pajustifikueshme në drejtimin profilaktik në veprimtarinë e shërbimeve të specializuara.

  Mjekësia profilaktike mund të parandalojë në masë të konsiderueshme, jo vetëm sëmundje ngjitëse, por edhe shumë e shumë sëmundje të tjera”, shkruan Sali Berisha në artikullin e majit ’84 në “ZP”.

  1. Boll mor ti trap qe ke gjithe diten qe postin te njejtin koment per vampirin Berisha,pasi aty me shume del ne pah qe komunisti dhe sekretari i partise Berisha “demaskon”koleget e vet duke i sherbyer me devotshmeri dhe servilizem partise dhe rezultati dihet,koleget armiq kurse Berisha doktor personal i Enver Hoxhes…

   1. Po ti mer rrote kari komentues i dhjere ala me Sali Berishen. Or KAR eshte kohe pandemie ne vitin 2020 jo ne vitin 1984. Po ty me ta QI ne rronje fisin e ke pak….. kaq per sot. Moralisht mos dil te komentosh me se jo vetem nuk i ben nder sufllaqes por je duke i bere qeder vetes or KAR…..RRRRRRRRR

  2. Ti i paemer ketu larte do beje mire te thoshe sekretari i partise komuniste te fakultetit te mjeksise dhe jo petagogu se ate nuk e pranon ai , Pozicioni i pare i tij ka qene sekredhjeri i partise komuniste dhe jo petagogu.

  1. jo kari i besohet vetem edi rames. as ne mend nuk te shkon se cfare do ndodhte nqs nuk do i besonim mediave. kokrra loqes. ik beji gojore shefit tend dhe qep gojen per gjera t tjera. servil robqim

 2. Ketij ja futi BE. Nje pyetje:
  Pse nuk del merkeli hapur mbi qendrimin e saj ndaj soros ? Gjithashtu edhe basha ne kete pike ?

  Hmmmm🤔

 3. Pjesa e Trump ne kete kompani mund te jete vetem $99. Ju te lapsit duhet ta dini qe media eshte kunder Trump. Merruni me mire me ca ndodh aty se duke postuar kesisoj lajmesh beheni dhe ju te pabesuar.

 4. Dite e re, lajm i ri “i paanshem” kunder Trump. Lapsi, lexoni edhe ndonje burim tjeter, jo vetem mediat pseudo liberale.

 5. se eshte gjitholog dhe shum i besueshem si ky ketu. populli vet e komenton si nje qe thot sot nuk e thot neser. te gjithe njesoj. njesoj njesoj.

 6. Trumpi nogja moti ka nis me shit drut krejt asht hup, edhe po e ngon riqard grellin, njerijun qe asht shit moti te serbija edhe te rusija, edhe ja kan dhan serbija rusija disa miljon per kur tefel ne pensijon, edhe po mundohet kosoven me zhduk, tue rrejt trumpin, amerka na pshtoj prej kthetrave te qetnikve serb, edhe prej shum te tjerve, edhe amerika per kosoven asht zoti i dyt, por ter tradhtaer e kombit shqiptar. Po bashk punojn me serbi, edhe po mundohen me ftof ameriken, prej shqiptarve, edhe prej kosoves, edhe me gjujt kosoven prap nder serbi, klika e hashim thaqit, gjavitit, veselit, edhe isa mustafes ish kumunistit jugodllav, edhe shoku i rrahmon morines. Edhe i milloshit, isa nuk ka me cof per pa e qkerdhye kosoven, me i mblue tradhtit, vrasjet efhe korupsjonet, e kosoves qe 20/30 vjet, edhe isa mustafes kombi shqiptar i kosoves, kan me ja dhijee vorrin si kur enver hogjes,

 7. Trumpi nogja moti ka nis me shit drut krejt asht hup, edhe po e ngon riqard grellin, njerijun qe asht shit moti te serbija edhe te rusija, edhe ja kan dhan serbija rusija disa miljon per kur tefel ne pensijon, edhe po mundohet kosoven me zhduk, tue rrejt trumpin, amerka na pshtoj prej kthetrave te qetnikve serb, edhe prej shum te tjerve, edhe amerika per kosoven asht zoti i dyt, por ter tradhtaer e kombit shqiptar. Po bashk punojn me serbi, edhe po mundohen me ftof ameriken, prej shqiptarve, edhe prej kosoves, edhe me gjujt kosoven prap nder serbi, klika e hashim thaqit, gjavitit, veselit, edhe isa mustafes ish kumunistit jugodllav, edhe shoku i rrahmon morines. Edhe i milloshit, isa nuk ka me cof per pa e qkerdhye kosoven, me i mblue tradhtit, vrasjet efhe korupsjonet, e kosoves qe 20/30 vjet, edhe isa mustafes kombi shqiptar i kosoves, kan me ja dhijee vorrin si kur enver hogjes,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu