• |
ide | kryesore

Rama zbulon armikun për testimet e pakta

-Instant, Kryesore, Lajme

Kryeministri Rama ka vendosur të merret edhe njëherë me pikën më të nxehtë të krizës së koronavirusit: pa aftësinë e sistemit tonë shëndetësor për të kryer testim masiv sipas rekomandimeve të organizatës botërore të shëndetësisë dhe eksperiencave të vendeve më të suksesshmë si Koreja e Jugut apo Gjermania. Dhe sipas logjikës së tij të komunikimit për të gjetur gjithmonë një armik ai ka vendosur ti përgjigjet opozitës dhe jo shqiptarëve që i kanë sytë hapur për të ndjekur eksperiencat më të mira botërore.

Lexo më tej:


Andi Bushati: Solidaritet, jo lojë me mjekët

‘A mundet dikush t’ia thotë PD se qeveria nuk vendos sa teste bëhen a nuk bëhen?!

Aq më pak qeveria mund të marrë mendjen e PD-së për këtë punë!

Strategjinë e testeve e bën Komiteti Teknik i Ekspertëve dhe PIKË!

Qeveria zbaton ato që vendos Komiteti dhe PIKË! PD i’a fut kot. PIKË!’, shkruajti kryeministri Edi Rama në Twitter.

Natyrisht, të gjithë e dinë se kujt i bëhen testet, se cilët janë të dyshuarit që gjurmohen, apo si ndiqen presonat që kanë qenë në kontakt me të infektuarit nuk e vendos qeveria por specialistët. Por ajo ku kryeministri bllofon është tjetër gjë: se mjekët dhe specialistët që merren me Covid – 19, i vendosin stratrgjitë e tyre në bazë të mundësive materiale dhe financiare që kanë në dispozicion. Ata nuk pyesin qeverinë se kë të testojnë, por ata testojnë aq persona sa u jep mundësi qeveria. Pikërisht për këtë Shqipëria është vedndi që kryen më pak teste në të gjithë rajonin. Pikërisht për këtë sasia e testeve që ka sot vendi mbahet sekret. Pikërisht për këtë ne nuk i përgjigjemi dot apellit të OBSH për sa më shumë testim të popullatës.

Deklarata për testimet/ Ogerta Manastirliu kapërcen çdo limit, i merr shqiptarët për idiotë

Por për të mos i dhënë përgjigje këtyre pyetjeve kryeministri bën sikur replikon me armikun e tij të dashur. duke treguar me gisht opozitën. Ai hyn në një konfrontim fallco dhe shterpë, sikur dikush e akuzon se vendos ai për testimet. Jo qeveria vendos vetëm për mundësintë e pamjaftueshme që i ka dhënë mjekëve.

©Lapsi.al

39 Comments

 1. Ne vijen e pare te zjarrit ,eshte Edi bolja pike,Lali dhjeri pike ,Taulant bytha pike, Olta picka pike,Gerta mo Gerta pike ,keta duhet te shperblehen me miliona evro se po frenojne kovdin ,dhe jo mjeket ,biles “Ismail Qemali “mund te beje cdo lloj testimi eshte I gjithanshem,eshte hata fare ,ja nuk e kinI vene re qe po zvendeson zotin ,ketej e tutje do ti faleni vetem Ed suxhukut ,ate kenI nene, babe dhe zot,ai do vendosi per lindje ,jeten dhe vdekjen, mjere shqipot ke kane ne krye.

 2. Basha ja fut kot, sepse ka nje llogjike ne testim, nese strategjia eshte te gjithe ne shpi, atehere si te testos apo mos testos eshte isoj , ne kete rast ku jemi edhe ne, testimi eshte thjest lek i harxhuar kot .
  Testimi do ket kuptim kur te hapet ekonomija, sepse duhet te dish kush eshte dhe kush jo, qe ai qe eshte i infektuar te qendroj mbyll. Tani jemi te gjithe te mbyll kshu qe testimi masiv nuk te sherben.

  1. Jo ore, po pse car ke henger kto dy jav ti qe nuk paske dal fare nga shtepia ajer apo bar??
   Qe Basha ja fut kot ajo dihet, se nuk mund te na krahasosh ne as me Gjermanine, as me Koren po te pakten mos dilni ktu duke mbrojt Edin kot pa lidhje.

 3. Sikur te qe siklet numri i testeve ne dispozicion, pse do perndiqte qeveria cdo ofrues privat testesh, madje me akuza te renda per terrorizem? E pra, lepuri fle tjeterkund.

 4. Po me maskat c’pate o derdimen.
  Pse u talle.
  Nga veshet e nga bytha nuk futet virusi dhe nga veshtet jon
  Mbulo hunden e gojen dhe je ne rregull jashte shtepise.
  Ishallah ngordh ky mut virusi ne temperaturat qe ne Maj si gjithe te tjeret.
  O Shqipetare qepni maska vete ne shteli dhe i lani cdo dite ne temp mbi 90 grade.
  Lani duart per cdo veprim qe beni e ruani distancen 2 m. OBSH ja eshte bashkefajtore ne kete krim makaber. Gjume e trallala palle ariu.

 5. Kjo eshte si te thuash e vendosin mjeket se kush vdes apo kush jeton. E vertete eshte por mjeket do te donin t’i shpetonin te gjithe po te kishin mundesite materiale. Pa testime masive nuk eshte cudi te shkojme edhe ne në ate situate. Vetem se kam frike se dhe aty do fusi doren Rama, ndoshta prandaj kane filluar t’i lepijne bythen shume analiste.

 6. Te qifte Kina nenen more mallist e hajdut,pike !Nuk ke kite se i ke vjedhur leket,pike !Basha eshte fiks,po ben kryeministrin qe i duhej ketij vendi,pike !Komiteti i leshit me Albana Fico,motra e gruas tende te peste,qe ia ke dhene me qera Bledi Çuçit,dhe mekembesit e tu te pervuajtur jane lesh-lesh para teje dhe mos u fshih,pike.Do ta shtysh pafund izolimin qe te shtysh pushtetin por je i marre fund,pike !Nuk ka zot mbi kete toke qe do ta zgjase me pushtetin,pike!

 7. Ty o i paemer i ores 18:12 qe kupton kaq shume, te nxjerrte Edi Rama ne Kapshtice dhe te lente aty per nja 30 dite per te dhene mesim se si maloket jane budallenj dhe ti je kaq i zgjuar, sa edhe femrat e fisit ia le kryetarit tend per nje pjate groshe kazani. Pasi te mbarosh pune ne Kapshtice, ne kthim te ndalesh ne Elbasan qe te ta bejne shoshe bythen elbasanlljte dhe nese bie hero duke u palluar ne bythe, vec groshes qe ke ngrene ne te gjalle, marrc edhe nje medalje si bythe heroine e punez mavi nga vete Rama dhe konkubina e tij Erjona Veliaj. Hajt tashti, me vrap ne Kapshtice se po shkove ne Kakavije po mbetesh pa Elbasan

 8. Gjen kudo armiq, si shoku Enver…..
  Fjalet dhe togfjaleshat qe i ka me shume deshire t’i permende jane kryesisht: “lufta”, “vija e zjarrit”, “armiku”, “fronti”, “llogore”…..
  I kujtohen historite me partizane qe i tregonte babaPilua…..

 9. Ka një muaj që jo vetëm opozita por gjithë shqiptar[t pyesin se pse bëhen kaq pak testime Pikë.
  Kush veç komunistëve i fshehin të vërtetat popullit Pikë pyetje.
  Tani po përhapen lajme se Shqipërisë po i vijnë nga Turqia, Kina apo SHBA nga sejcili prej tyre, nga 30 mijë teste Pikë.
  Po pse nuk u porositën testet.sëpaku që kur shpërtheu epidemia në Itali Pikë pyetje
  Po kaq budallej i kujton Rama shqiptarët që nuke paskan kuptuar që në Shqipëri mungojnë testet prandaj bëhen me pikatore maksimumi 150 në ditë kur në të gjitha shtetet normale, bëhen mijra testime në ditë Pikë pyetje.
  Gjithë kryetarët normalë të qeverive e shohin me dhimbje mbylljen e gjithë popullit në shtëpi pa punuar pasi e dijnë se çfarë pasoja ekonomike sjell kjo. I vetmi kryeministër që jo vetëm i gëzohet kësaj, por edhe i kërcënon qytetarët se do ti gjobisë, burgosë apo fusë me dhunë në shtëpi, është Rama Pikë
  A e gjen dot kush se pse e ka me kaq qejf të madh Rama mbylljen e gjithë shqiptarëve në shtëpi e rrugëve të ketë vetëm ushtri e polici Pikë pyetje

 10. Ka një muaj që jo vetëm opozita por gjithë shqiptar[t pyesin se pse bëhen kaq pak testime Pikë.
  Kush veç komunistëve i fshehin të vërtetat popullit Pikë pyetje.
  Tani po përhapen lajme se Shqipërisë po i vijnë nga Turqia, Kina apo SHBA nga sejcili prej tyre, nga 30 mijë teste Pikë.
  Po pse nuk u porositën testet.sëpaku që kur shpërtheu epidemia në Itali Pikë pyetje
  Po kaq budallej i kujton Rama shqiptarët që nuke paskan kuptuar që në Shqipëri mungojnë testet prandaj bëhen me pikatore maksimumi 150 në ditë kur në të gjitha shtetet normale, bëhen mijra testime në ditë Pikë pyetje.
  Gjithë kryetarët normalë të qeverive e shohin me dhimbje mbylljen e gjithë popullit në shtëpi pa punuar pasi e dijnë se çfarë pasoja ekonomike sjell kjo. I vetmi kryeministër që jo vetëm i gëzohet kësaj, por edhe i kërcënon qytetarët se do ti gjobisë, burgosë apo fusë me dhunë në shtëpi, është Rama Pikë
  A e gjen dot kush se pse e ka me kaq qejf të madh Rama mbylljen e gjithë shqiptarëve në shtëpi e rrugëve të ketë vetëm ushtri e polici Pikë pyetje.
  Po dëgjojmë Ramën këto ditë pasi dhjetë herë në ditë ka deklaruar se unë do të bëj këtë e unë do të bëj ate, që unë i bindem Komitetit Pikë
  Për cilin “Komitet” e ka fjalën, Pikë pyetje

 11. publikon sot, një artikull interesant të botuar në 9 maj 1984 në gazetën “Zëri i Popullit”, nga pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë së atëhershme, Sali Berisha.

  Artikulli titullohet “Njohja e epidemiologjisë së sëmundjeve, çështje kryesore në shërbimet e specializuara”.

  “Eshtë vënë re plogështi dhe vonesë e pajustifikueshme në drejtimin profilaktik në veprimtarinë e shërbimeve të specializuara.

  Mjekësia profilaktike mund të parandalojë në masë të konsiderueshme, jo vetëm sëmundje ngjitëse, por edhe shumë e shumë sëmundje të tjera”, shkruan Sali Berisha në artikullin e majit ’84 në “ZP”.Lexoni o llapaqenolloge si è luftonte salihu epidemine duke spiunuar koleget si del i partise komuniste

 12. Ore keni 5 jave qe thoni po sbem testime situata do perkeqesohet, do ikem per lesh, por aktualisht kemi 22 te vdekur, po te kishte ik situata ky numur do ishte 10 fish me i madh. Pse ska ik situata per lesh?
  Sepse ska lidhje me nr e testimeve, por me faktin qe jemi mbyllur neper shpia. Jemi i vetmi vend qe beri mbyllje totale me rastin e pare pozitiv.
  Numri i testimeve do ishte nevojshem vetem po te kishim shperthim si ne itali, apo spanje ose ne shtetet qe sbene karantime totale por te avasht sic ishte gjermania, uk, franca, usa, ngaqe si mbyllen pernjehere kshu duhet shoqeruar me teste, dhe tani qe ju eshte rrit nr (ngaqe sben uzolim) duhen te bejn akoma edhe me shume testime sepse kan perhapje te madhe. Kjo nuk eshte rasti jone.

 13. Lapsi a do ishte me mire te testoheshim te gjithe nese ka tampona per 3 milione shqiptare?
  Ne te njejten kohe meqe po testohemi te gjithe te na lejohet te dalim prape rrugeve si me pare? Te infektohemi ci qi robt, te vdesim se ju keto po doni

  bythqira

  1. Nuk ia ke idene se cfare do te thote testim dhe aq me pak depistim. Nje popullsi kaq e vogel sa popullsia shqiptare depistohet shume kollaj. Me max 100 mije tampone ia arrin te zbulosh nje perqindje te larte te semuresh, por nuk kam kohe te te shpjegoj depistimin. Po te arrihej aty ku thua ti qe te kontrolloheshin te gjithe shqiptaret, kostoja do ishte diku tek 30 milione dollaret, nje tampon kushton rreth 12 dollare, pra shume me pak se ato dy kilometrat e Unazes se Re. Ne kete rast do gjendeshin te gjithe te semuret aktuale, pra perhapesit e mundshem, kontaktet e tyre qe do te vetekarantinoheshin per nje periudhe 2 javore dhe pjesa tjeter do mund te shkonte ne pune duke bere qe perfitimi ekonomik te ishte shume me i madh. Por ne Shqiperi mendohet se si te vidhet dhe jo si te rritet ekonomia dhe pasojat do shihen me vone. Me 30 milione dollare pra me testimin e cdo shqiptari, perfitimet do ishin maksimale. Po ju llogarite i beni me zhgarravinat e shefit tuaj dhe aq merrni vesh

 14. Ky i paemri rilindor, ka tre dite qe publikon kete shkrim te 1984. Me sa kuptohet ky eshte nje shkrim i tipit “kemi bere shume, por kemi akoma shume per te bere sidomos ne disa fusha te caktuara”. Tipike per periudhen e komunizmit. Pra edhe ne komunizem pranohej se kishte gjera qe nuk shkonin apo nuk ishin bere mire, ndersa rilindoret jo vetem qe nuk pranojne asnje gabim, por e mbajne veten si qenje superiore. Aq superiore jane, sa cdo gje e lidhin me Sali Berishen qe tashme ka shtate vite qe nuk qeveris me. Me sa duket cdo nate shohin Berishen ne enderr dhe iu eshte kthyer makth e nuk i le te bejne gjumin rehat. Iu eshte bere Berisha si coha e kuqe qe perdoret per demat ne Spanje dhe behen si te terbuar, nuk iu shohin me syte, e vetmja shqise qe iu ka mbetur funksionale

 15. Jo ore shpellkar te kuptosh o kok bosh se si salihu i fuste kolegene popullin neper burgje per agjitscion dhe jo ne 72 por ne 84 por shpellkar lind dhe vdes shpellkar o stalin

  1. Stalini ka qene simbol i se keqes dhe ka vrare me shume komuniste se Hitleri o idiot i lindur qe sado te rilimdesh vetem idiot do te jesh. Te permenda Saliun se jeni ju qe po e permendni ne cdo moment dhe te merresh me nje person qe i ka ikur vakti, eshte kulmi i fukarallekut mendor. Eshte njelloj me ato budallenjte e PD qe merren me te jatin e atij qe i lepin bythen, i cili ne vitin 1988, pra kater vjet me vone se Saliu dhe ne momentin kur komunizmi dukej qarte se ishte ne grahmat e fundit, firmosi denim me varje te nje poeti. Ai qe ti ia lepin bythen eshte i biri i nje krimineli dhe kjo dihet. Sali Berisha ka shume gjynahe, por ai qe ti ia merr ne goje e ka idhull dhe e imiton ne shume veprime. Mos ia shaj idhullin te birit te kriminelit, se nuk e ka per gje te vrase kedo

 16. Kur ndodhi termeti e pame te gjithe ne cpike ishin katandisur strukturat e emergjences civile. Tani me pandemine po shohim ne cpike jane katandisur strukturat mjekesore. Cfare te presesh kur vendi qeveriset nga nje proto-diktator qe i ka mbushur institucionet plot me te korruptuar, te kriminalizuar e te paafte. Ky, edhe ato punonjes e eksperte te perkushtuar edhe te ndershem qe kane mbetur i ka bere me hije.

 17. O dobic I paemer I ores 19 56 je I vetem ne kete portal ,qe nga goja jote e ndyre dalin vetem sterkla muti te infektuara me kovid ,o jargac ,o plendc derri o te qifte cfar te permban libri shtepise Sala dhe Shaban Memia ,o ti o kurviiiiiii ose kurveeeeeee qe bytha dhe goja nuk te pushujne nje here pa ngrene,o ti qifte Ver Llapa ,ta kemi bere bene do te gjejme kudos qe te jesh ,dhe do te cojme ne mes te kallapsezve qe te ta rregullojne bythen dhe gojen .

 18. O pleh Kryeminister me gjithe lakenjte qe te rrethojne .
  Sot qeveria Gjermane e Merkelit mori vendimin qe se bashku me Belgjiken te marrin femije nga kampet e refugjateve ne Greqi e ti sjellin ne gjermani.
  Ca do u thush shqiptereve o kriminel, apo qe merkel futi BOMBA , te huaja , se ti do fusje bombat tua, brenda.??
  Apo qe gjermania tani sdo kete vend me per varre???
  Apo sic shkruante sot VEMJA Ngjela qe Merkel po kerkon vdekjen masive te gjermaneve?
  Gjej ndonje BATUTE qe te ngjise te LLUMI qe po ushqen me mjeshteri o kriminel ordiner.

 19. O staliner e leniner te salihut o shpellkare ju paskan ushqyer mire me supe lakuriqi e minj halesh prandaj jeni aktiv sot,vazhdoni orgjine te bodrumet e shqupit deri ne mengjes

 20. publikon sot, një artikull interesant të botuar në 9 maj 1984 në gazetën “Zëri i Popullit”, nga pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë së atëhershme, Sali Berisha.

  Artikulli titullohet “Njohja e epidemiologjisë së sëmundjeve, çështje kryesore në shërbimet e specializuara”.

  “Eshtë vënë re plogështi dhe vonesë e pajustifikueshme në drejtimin profilaktik në veprimtarinë e shërbimeve të specializuara.

  Mjekësia profilaktike mund të parandalojë në masë të konsiderueshme, jo vetëm sëmundje ngjitëse, por edhe shumë e shumë sëmundje të tjera”, shkruan Sali Berisha në artikullin e majit ’84 në “ZP”.

 21. I paemri !dobici ,se ai sperdor emer pse nervozohesh o trim neve pak do taveme qe mos te shkruash me mir o kurve / kurvi fillo nxirr jarge nga goja vazhdo kerme se do te shkerdhejme ty dhe fisin ,kur do takohemi!

 22. Shkoni qini motrat vajzat qe te kenaqet salihu,nga ju shpellkare per shtimin e rraces suaj dhe kjo behet mire me incestin qe salihu ju ka mesuar,kenaquni me motrat vajzat mamkat o shpellkare,nuk kam gje ne dore se ju jeni vetem per Aushvic neper furra o rrace e ndyre

 23. Armë nga Shqipëria

  Një nga metodat e përdorura për furnizimin e Ruandës me armë është ajo që autorët e quajnë: “Metoda anglo- franceze e detit të hapur”. “Sekserët dhe tregtarët britanikë kanë përdorur kompani nënkontraktore me bazë në vendet pa taksa, për të kryer aktivitetet e tyre në Ruandë”, shkruajnë autorët bazuar në përgjigjet e marra nga personeli i avionëve britanikë, që kanë qenë të involvuar në furnizimin me armë të ruandezëve në ekzil dhe të milicisë hutu. “Avionë mallrash të regjistruara në Afrikë, por me bazë në Europë kanë ndihmuar për tregtinë e fshehtë të armëve,” thuhet në libër, ku jepet si shembull pohimi i bërë nga një pilot britanik dhe një person që është marrë me ngarkesën e mallit.

  “Një pilot britanik dhe një punonjës i ngarkesës pranuan se në maj të vitit 1994, një avion i një kompanie britanike fluturoi bosh nga Oostendi i Belgjikës deri në Tiranë, ku u mbush me armë të vogla nën kontrollin e oficerëve izraelitë. Aeroplani fluturoi në Goma, ish Zaire, pa asnjë lloj kontrolli doganor dokumentacioni për ngarkesën, duke përfshirë edhe rimbushjen me karburant në Kairo. Ata thanë se fillimisht nuk ishin të vetëdijshëm se fluturimi i tyre kishte të bënte me transport armësh. Pastaj menduan se kishin të bënin me një tregti midis qeverive, deri sa panë se në Kigali nuk u bë asnjë lloj dokumentimi,” shkruajnë autorët, duke shtuar se ekuipazhit të avionit i kujtohet që ka bërë gjatë asaj kohe edhe fluturime të tjera nga Shqipëria, Bullgaria dhe Izraeli.

  Për disa fluturime nga Shqipëria dhe nga Izraeli në drejtim të Gomas dhe Kinshasas flasin edhe dokumentet e gjetura në vitin 1996, nga dy gazetarë të “Corriere Della Sera” në një kamp refugjatësh në Mugunga. “Këto dokumenta konfirmojnë pohimet e ekuipazhit britanik për fluturimet e fshehta ndërmjetësuar nga agjentë perëndimorë. Shtatë transporte ajrore të armëve të vogla me vlerë 6,5 milionë dollarë janë bërë nga Tirana dhe Tel Avivi nga mesi i prillit deri në mes të korrikut të vitit 1994, për forcat që ishin duke kryer vrasjet masive për të cilat mediat ndërkombëtare raportonin përditë”, shkruajnë Johan Peleman dhe Brian Wood. Ata tregojnë edhe për milionat “e humbura” rrugës, dhe një biznesmen francez që ia kërkon zyrtarëve hutu të ministrisë së Mbrojtjes në Ruandë, si dhe për mbledhjen e armëve për masakrën tjetër, atë në Brazavillë, Kongo.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu