• |
ide | kryesore

Shqipëria i kërkon NATO-s 500 shtretër e 800 ventilatorë

Lajme, Të fundit

Shqipëria i ka kërkuar ndihmë NATO-s për pajisje e mjete spitalore të nevojshme në luftën kundër Covid-19.


Exit.al i referohet një letre më 27 mars, sipas të cilës qeveria shqiptare ka kërkuar pajisje mjekësore (800 ventilatorë e 500 monitorë) dhe mjete mbrojtëse për stafin spitalor, (1,5 milionë maska të ndryshme e 200 mijë veshje).


Edhe Maqedonia e Veriut e Mali i Zi i kanë kërkuar ndihmë NATO-s për mjete e pajisje spitalore.

Lista me pajisjet e kërkuara nga qeveria shqiptare, sipas Exit:

2 mijë kaska mbrojtëse CPAP
2 mije kaska mbrojtëse NIV
200 njësi monitorimi kontrolli
1 mijë Matës të rrjedhës së oksigjenit
300 mijë Doreza nitrile 230 mm
200 mijë Veshje për mjekët
1 milion maska kirurgjikale
500 mijë maska FFP3
500 monitorë për shumë parametra
500 pompa shiringe
300 ventilatorë për kujdes intensiv (me kompresorë ajri)
500 ventilatorë për kujdes nën-intensiv (me baze turbine)
500 shtretër me dyshekë
500 pajisje për shtretërit
500 dollapë për veshjet.

9 Comments

 1. Keta thone numra ne renie nderkohe porosisin pajisje per 1000 vdekje qe nuk e uroj. Gjithsesi uroj mos te jete ajo qe mendoj sic ndodhi me gripin spanjoll.

 2. e futi ne xhep nje tender. se si mund te besohet sistematikisht nje mashtruesi te ketij kalibri apo te nje lloji te till kudo qofte e cfaredo qofte kete vetem turmat mund ta shpjegojn.

 3. Kjo kerkesa eshte si pyetje retorike, kerkesa do i refuzohet dhe do i jepet vetem 10 %. Po burri ka dhe pak seder, nuk e di ky kokloqe kryeminister nuk i vjen as te mbeturinat e kepuces nje burri si Ismail Qemali. Skenderbeut jo e jo se ishte dhe luftetar jo si ky palaco! Po parate e koncesioneve mos i prek ti aman se te qijne ne bythe ty ata pastaj!

 4. Kerkese NATOS? Cudi more po kjo NATO ishte nate sipas ketij ne tubimin qe beri para ministrise mbrojtjes 3 muaj para se te anetaresoheshim.
  Rruga e KOMBIT rruge per asgjekundi. Cudi per zotin.

 5. publikon sot, një artikull interesant të botuar në 9 maj 1984 në gazetën “Zëri i Popullit”, nga pedagogu i Fakultetit të Mjekësisë së atëhershme, Sali Berisha.

  Artikulli titullohet “Njohja e epidemiologjisë së sëmundjeve, çështje kryesore në shërbimet e specializuara”.

  “Eshtë vënë re plogështi dhe vonesë e pajustifikueshme në drejtimin profilaktik në veprimtarinë e shërbimeve të specializuara.

  Mjekësia profilaktike mund të parandalojë në masë të konsiderueshme, jo vetëm sëmundje ngjitëse, por edhe shumë e shumë sëmundje të tjera”, shkruan Sali Berisha në artikullin e majit ’84 në “ZP”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu