• |
ide | kryesore

Dua Lipa flet për albumin e ri në ‘The New York Times’

Paparazzi, Slider

Askush që bie në kontakt me Dua Lipa nuk e ka marrë ndonjëherë në dyshim drejtimin e saj. Ajo ia krediton etikën e saj të punës prindërve të saj, emigrantëve shqiptarë të cilët të dy mbajtën dy punë ndërsa shkonin në universitet kur ajo ishte duke u rritur. “Prindërit e mi sakrifikuan shumë për të provuar dhe më bëjnë të ndjehesha sikur nuk më mungonte asgjë”, tha ajo për The New York Times. Emrin e saj e veçoi në shkollë, por ajo nuk u ndje si një e huaj. Kur ishte 11 vjeçe, familja u kthye në Prishtinë, kryeqyteti i Kosovës, dhe megjithëse u përmirësua cilësia e tyre e jetës, Lipa kuptoi që “nuk kishte mundësitë që ajo pati në Londër”.

Ajo iu lut prindërve të kthehej dhe kur ishte 15 vjeçe, prindërit e saj përfundimisht u dëshpëruan dhe e lanë të shkojë vajzën e tyre te një miku i familjes. Por si i bindi ata?


“Babai im thjesht thotë se jam shumë e vështirë për të më thënë JO”, thotë ajo. Në vitin 2018 ajo ndihmoi babanë e saj për organizimin e një festivali muzikor në Kosovë. Para se të bëhej e famshme, ajo punoi në një restorant në Londër.

“Ishte një kohë argëtuese me siguri”, kujton Dua, teksa vetëm pak kohë më pas ajo do të fitonte mundësitë të ishte protagoniste e një reklame për spektaklin e madh “X Factor” në Angli.

Lipa ishte 17 vjeçe kur ajo ra në kontakt me producentin Felix Joseph, me të cilin ajo do të miqësohej në internet. “Unë isha si: E di që nuk jemi takuar kurrë dhe ne e njohim vetëm njëri-tjetrin nga Twitter, por mua më është ofruar vetëm një marrëveshje botimi dhe nuk kam ide se çfarë do të thotë [shpjeguese]”, ka thënë Dua për mediumin njujorkez.

Jozefi e ridrejtoi atë tek avokati i tij, i cili e lidhi marrëveshjen, aty ndodhej edhe menaxheri i Lana Del Rey, Ben Mawson.

“Ajo erdhi në zyrën tonë dhe gjëja e parë që më goditi ishte se sa tepër karizmatike ishte ajo”, tha Mawson, i cili gjithashtu menaxhon Lana Del Reyn. “Ajo kishte ambicie dhe interpretoi disa demo as kohe dhe zëri ishte thjesht i mahnitshëm”, kishte thënë tutuje Ben. Lipa tha që ajo nuk e la punën e saj të përditshme në Restorantin “La Bodega Negra” të Londrës, derisa ajo nënshkroi marrëveshjen e saj me labelin ‘Warner Bros’.

1 Comment

  1. shqipe eshte kjo? nuk keni ndonje perkthyes te hajrit? gam-gam duke kritikuar gjithe boten, por vete as shqipen nuk e respektoni edhe pse shqipja eshte mjeti juaj i punes.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu