• |
ide | kryesore

Plagosje me armë zjarri në Tiranë

Arkiva, Lajme, Të fundit

Plagosje me armë zjarri është shënuar në Tiranë në zonën e Xhamllikut. Mësohet se ka pasur të shtëna me armë pranë shkollës “Nikel Dardani” në Tiranë.

Burimet paraprake thonë që ka edhe të plagosur, megjithatë, policia pritet të japë informacione të detajuara në vijim.


4 Comments

 1. Armë nga Shqipëria

  Një nga metodat e përdorura për furnizimin e Ruandës me armë është ajo që autorët e quajnë: “Metoda anglo- franceze e detit të hapur”. “Sekserët dhe tregtarët britanikë kanë përdorur kompani nënkontraktore me bazë në vendet pa taksa, për të kryer aktivitetet e tyre në Ruandë”, shkruajnë autorët bazuar në përgjigjet e marra nga personeli i avionëve britanikë, që kanë qenë të involvuar në furnizimin me armë të ruandezëve në ekzil dhe të milicisë hutu. “Avionë mallrash të regjistruara në Afrikë, por me bazë në Europë kanë ndihmuar për tregtinë e fshehtë të armëve,” thuhet në libër, ku jepet si shembull pohimi i bërë nga një pilot britanik dhe një person që është marrë me ngarkesën e mallit.

  “Një pilot britanik dhe një punonjës i ngarkesës pranuan se në maj të vitit 1994, një avion i një kompanie britanike fluturoi bosh nga Oostendi i Belgjikës deri në Tiranë, ku u mbush me armë të vogla nën kontrollin e oficerëve izraelitë. Aeroplani fluturoi në Goma, ish Zaire, pa asnjë lloj kontrolli doganor dokumentacioni për ngarkesën, duke përfshirë edhe rimbushjen me karburant në Kairo. Ata thanë se fillimisht nuk ishin të vetëdijshëm se fluturimi i tyre kishte të bënte me transport armësh. Pastaj menduan se kishin të bënin me një tregti midis qeverive, deri sa panë se në Kigali nuk u bë asnjë lloj dokumentimi,” shkruajnë autorët, duke shtuar se ekuipazhit të avionit i kujtohet që ka bërë gjatë asaj kohe edhe fluturime të tjera nga Shqipëria, Bullgaria dhe Izraeli.

  Për disa fluturime nga Shqipëria dhe nga Izraeli në drejtim të Gomas dhe Kinshasas flasin edhe dokumentet e gjetura në vitin 1996, nga dy gazetarë të “Corriere Della Sera” në një kamp refugjatësh në Mugunga. “Këto dokumenta konfirmojnë pohimet e ekuipazhit britanik për fluturimet e fshehta ndërmjetësuar nga agjentë perëndimorë. Shtatë transporte ajrore të armëve të vogla me vlerë 6,5 milionë dollarë janë bërë nga Tirana dhe Tel Avivi nga mesi i prillit deri në mes të korrikut të vitit 1994, për forcat që ishin duke kryer vrasjet masive për të cilat mediat ndërkombëtare raportonin përditë”, shkruajnë Johan Peleman dhe Brian Wood. Ata tregojnë edhe për milionat “e humbura” rrugës, dhe një biznesmen francez që ia kërkon zyrtarëve hutu të ministrisë së Mbrojtjes në Ruandë, si dhe për mbledhjen e armëve për masakrën tjetër, atë në Brazavillë, Kongo.

  1. Ore kete shkrim ti e komento ne shume faqe Ça lidhje kon kto karlliqet qe shkru me titullin e mosiperm???Apo karantina po bo punen e vet??

 2. Ore 12:53
  Paske qene idiot i lindur
  Po’ njeriu flet njehere dhe i ze vend fjala nuk ben si tellall.
  Po’ pastaj ata aeroplanet qe la Berisha apo ata ngecen ne rere ne lushnje.
  Ore budalla po’ keshtu do e shtyje ky popull Ca’ me salen Ca’ me ramen
  Po’ ik o tu mbyllte gjej ndonje Pune tjeter se u bere gazi i botes.
  Ik shiko andej nga kodrat qe po’ zhvishen per vilat e pasanikeve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu