• |
ide | kryesore

Lubonja letër të hapur italianëve: Çfarë fshihet pas gjestit të Ramës me 30 mjekët

Lajme, Të fundit

Të dashur miq italianë,


ndërsa në pothuajse të gjitha mediat italiane glorifikonin gjestin shqiptar të 30 mjekëve dhe infermierëve të sjellë nga Kryeministri i tyre, Edi Rama, në Itali – i konsideruar si “mësimi shqiptar” (ndaj Evropës), “një mrekulli e Zotit” – në mediat sociale shqiptare ka qarkulluar kjo batutë:


“Njoftim i Rëndësishëm i Ministrisë së Shëndetësisë:

për shkak të mungesës së termometrave në farmaci, për shkak të krizës së koronavirusit, Ministria e Shëndetësisë paralajmëron:

nëse dyshoni se keni temperaturë, vazhdoni si më poshtë: merrni tre fara misri, vendosini në rektum, nëse kërcejnë jashtë si kokoshka, njoftoni menjëherë numrin e urgjencës 127”.

Është një shaka mes shumë atyre që qarkullojnë dhe që të kujton shumë nga humori i zi gjatë regjimit komunist edhe sepse atmosfera që mbretëron sot në Shqipëri ka shumë aromën e asaj kohe”.

Në këtë mënyrë shkrimtari dhe gazetari Fatos Lubonja ka nisur një letër të hapur drejtuar italianëve, duke demaskuar atë që ai e konsideron si propagandë të kryeministrit Edi Rama, gjestin e dërgimit të 30 mjekëve dhe infermierëve në Itali. Lubonja e nis letrën duke thënë se i kupton emocionet që ngjall gjesti i kryeministrit tonë, si dhe interesin politik italian që qëndron pas tij, por njëherësh i fton ata të zbulojnë kuptimin dhe qëllimin e tij, duke kuptuar edhe jetën e shqiptarëve.

“Shqipëria ka humbur 1 milion banorë pas rënies së komunizmit” – vë në dukje Lubonja, duke shtuar se: “E gjithë kjo sepse Shqipëria përfaqëson shembullin më dramatik midis vendeve ish-komuniste që kanë pësuar një kalim të shpejtë nga diktatura komuniste në kapitalizëm të egër, në një kohë të shkurtër pak oligarkë – këtu kryesisht eksponentë të krimit të organizuar – kapën shtetin duke i bërë institucionet e tij asgjë më shumë se mjete për të zgjeruar fuqinë e tyre ekonomike, duke e lënë pjesën më të madhe të popullsisë në varfëri ekstreme. Edi Rama, si menaxher i interesave të të paktëve, po e çon vendin drejt një sistemi gjithnjë e më autoritar, me hapësira demokratike të reduktuara gjithnjë e më shumë“.
Mandej analisti tregon se si Edi Rama grabiti zgjedhjet e vitit 2017 me ndihmën e krimit të organizuar, duke cituar “Bild”-in, si shtyhu opozitën të dilte nga Parlamenti, ku Shqipëria u cilësua nga “The Independent” si “Kolumbia e Evropës”.

“Pushteti vendor është 100% në duart e partisë së vetme në pushtet. Hyrja në Parlament e trafikantëve dhe vrasësve vitet e fundit është një fenomen që as nuk mund të imagjinohej në vitet 1990. Media kombëtare dhe lokale pothuajse të gjitha kontrollohen nga oligarkia që e rrethon. Gjyqësori dhe sistemi i drejtësisë janë skllavëruar plotësisht nga pushteti”, citohet në letër.

Lubonja e krahason mënyrën se si u paraqit gjesti i Edi Ramës, me atë se si u prit Gaddafi në Itali disa vjet më parë, sipas tij “duke na bërë të ndihemi si anëtarë të një fisi të udhëhequr nga një kryetar dhe jo njerëz që aspirojnë të jetojnë në demokraci të vërtetë”.

“Urgjenca shëndetësore e koronavirusit në Shqipëri gjithashtu menaxhohet me metodat e një regjimi”, shkruan Lubonja duke shtuar: “Duke përdorur Edi Ramën gjuhën e regjimit të vjetër, tanimë fjalëkalimi: “Ne jemi në luftë dhe kush nuk zbaton rregullat është armik, tradhtar, sabotator”.

“Të dashur miq,
Si ju në Itali, edhe ne në Shqipëri po kalojmë një periudhë në të cilën, siç do të thoshte filozofi juaj Giorgio Agamben, na shfaqet spektri i “njeriut lakuriq”, njeriut të reduktuar vetëm në biologjik, që mendon të mbijetojë”, shkruhet në letër.

“Tani për tani të gjithë jemi privuar nga shumë të drejta themelore, ne jemi pothuajse të zhveshur nga ato dimensione që na bëjnë njerëzor, ato politike, sociale dhe fetare, duke e pasur Parlamentin të zbrazur, kishat dhe xhamitë e zbrazura, shkollat dhe universitet e zbrazura. Qenia njerëzore është shumë e brishtë para të gjithë atyre që kanë etje për sundim dhe shtypje. Kam frikë, dhe nuk jam i vetmi, që disa metoda shtypëse që po përdoren për të menaxhuar urgjencën shëndetësore do të mbeten edhe kur urgjenca shëndetësore s’do të jetë më. Dhe vendet më të rrezikuara janë ato më të varfrat në antitrupa demokratikë si Shqipëria”, thekson Lubonja.

Në fund analisti shprehet se nuk e vlerëson aspak këtë Bashkim Evropian i cili nuk ka arritur të tregojë kuptimin më të thellë të ekzistencës së tij në këtë moment. Letra mbyllet me fjalët: “Fillim prilli 2020. Një përshëndetje të sinqertë me dashuri nga Tirana. Fatos Lubonja”. ©LAPSI.al 

28 Comments

 1. YMER GELBAZA KELLIRA CARLO BOLINO SKENDER KURVA MINXHOZI SOKOL BALLA , BYTHLEPIRES DHE ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA thotë:

  BRAVO ZOTI LUBONJA,JE ME TE VERTET NJE GAZETAR I DENJE DHE RACIONAL,..POR ME SHUME ME DUKET SE JANE ZEMRUAR ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA ,MERO GELBAZA ,SKENDER KURVA MINXHOZI CARLO BOLJA BOLINO SE SA ORGANIZATA ,

  1. Cfare thua mor idjot, ai seshte mire nga trute, nuk e kapercen dote qe Rama ka bere gjehen me te duhur per shqiptaret me masat qe ka mare se do ishit me keq se Italia, ai eshte qeruar nga urejtja qe ka edhe po kalon ne psikopat si njeri, e kutoni o njerez se ky eshte shpirt zi kunder shqiptareve, ky eshte ta pushkatosh edhe ta leshe ne diell ta hane krimbat aq psikopat eshte

 2. Ky ka shkuar per lesh .
  Para afersisht nje muaji ju beri nje leter BEs qe mos ti hapeshin negociatat Shqiperise se nuk e meritonte.
  Tani ju ben leter Italianeve duke share Ramen.
  Eshte bere si ato kurvat e keqija .

 3. Fama dhe popullariteti i jashtezakonshem qe ka Edi Rama jo vetem e Itali por ne gjithe boten
  jo vetem si nje artist i jashtezakonshem qe i ben nder jo vetem Shqiperise por gjithe Ballkanit
  dhe Europes por edhe si nje politikan vizionar ,nje burre i vertet i madh shteti qe po e merr
  perdore Shqiperine vogel drejt “tokes se premtuar” BE-se, nuk mund ta zhbejne shkrimet
  inatcore te Lubonjes.
  Vertet Shqiperia ndodhet sot ne krizen me te thelle,politike,ekonomike,morale dhe tani edhe
  shendetesore qe pas renies se komunizmit, vertet korrupsioni, lidhja me krimin, blerja e votave
  pothuajse kane dale sheshit, vertet njerzit po vuajne edhe per kafshaten e gojes dhe mijera
  femije bien gjume pa e ngopur barkun me buke,vertet vendi po shpopullohet frikshem dhe
  shpresa se ky vend mund te behet eshte venitur per shumicen e populliit , por kjo i ul
  aspak vlerat Rames sic po mundohet ta beje Lubonja. Sepse Rama me intuiten e tij prej
  gjeniu po punon per te ardhmen, per jnje Shqiperi te lumtur e te begate, pert nje Shqiperi
  te rilindur e natyrisht si cdo lindje do kete dhimbjet e saje.Keto dhimbje ne dukje te
  padurueshme jane te castit ne krahasim me epoken e ndritur qe kemi perpara.E cfare
  jane 7 vjet ne njeten e nje kombi? Shume pak ne krahasim me dekadat e lumtura qe e
  presin ne rast se Rames nuk i ngaterrohen neper kembe dhe e lene te jetesoje vizionin
  e tij qe kerkon dekada.

  1. Ipaemer idiot dhe bastard i lindur .
   Ta leme Edvinin edhe 20 vjete te tjera ,si Putini ,ta shkaterroje Shqiperine ta beje kolumbi siç e beri babai kristaqi me shoke !
   Nga nje bastard nuk mund te presim gjera te mira .
   Por sa te kete ne shqiperi idiote dhe bastarde ne pagese si ty Edvina te tjere do te lulezojne perseri .
   BASTARD!

  2. Hahahaha.edhe te cmendurit e 5 paskan mesuar te shkruajne.apo ke qene ne nje dhome me ramen e tahirin?ik mor shkruaj te zeri i popullit o i cmendur!!!

 4. PER JU -Emu ,SI DUKET JENI OSE MERO GELBAZA OSE CARLO BOLINO,POR JUVE VETEM MUND TJA FUSNI LLAPEN NE BYTH FATOS LUBONJES PER TA TESTUAR MOS KA DIAHORREA FATOSI

 5. Skaner i sakte dhe i plote i Lubonjes por do ishte me mire te shmangte ngarkesen ideologjike, sepse perndryshe duhet t’i shpjegoje Italianeve se c’lidhje
  ka krimi i organizuar me kapitalizmin . Sic italianet e dine mire besoj thyerjen me radikale me socializmin e pati Polonia ku u aplikua per here pare terapia e shokut, proces qe deri diku u ndikua edhe nga vete Thatcer. Polonia nuk ka as te 100-ten e krimit tone. Gjithashtu sic e dine te gjithe, oligarkia ne radhe te pare varros tregun pastaj shtetin. Me mire do ishte te perdorte ate metaforen e vet qe ne vazhdojme te vuajme pasojat e kufomes se komunizmit ne kalbje e siper(metafore e Lubonjes). Nga ana tjeter ne kete kohe me shume se jemi reduktuar ne qenie biologjike jemi lartesuar ne qenie morale, duke sakrifikuar veten per te tjeret. E vetmja qenie banale biologjike ne kete mes qe nuk reagon ndaj asnje lloj morali eshte Edi Rama. Pergezime Lubonjes per guximin qe ia corri masken, sepse per kete qe beri do kete shume sulme, ndoshta jo vetem tek makina. Pastaj, nese eshte ne Shqiperi tamponin nuk do ta shohe me sy edhe nese i ben gjithe misrat e ares kokoshke me bythe. Do e lene te vdesi me siguri te plote.

 6. Jam totalisht dakort me ato qe shkruan Fatos, por keto leter duhet tua drejtosh shqipetarve, nuk ke asnje arsye qe jua drejton italianeve, sepse problemi eshte i joni dhe ne duhet ta zgjidhim (italjaneve si plas as do i plasi nai here per ne, e perdoren dergimin per te atakua), dhe nuk ka rendesi nese ato e kuptojm apo jo arsyen e vertete, neve sdo te na ndryshoje gje, problemet tona do ngelin.
  Por nese veprimi i Rames ka sjell edhe nje perfitim te vogel, ske pse per inat te atij ta heqesh kete duke ju cuar letra. Me duket si gest inacor dhe personal nga ano jote.

 7. Ku e lamë? Te gjyqi me BILD.

  Asnjë gjyq nuk ka fituar jashtë Shqipërie Kryeplaku u Surrelit! As gjyqet e shtetit e as të vetat.

  Edhe nga gjyqi që do bënte me BILD qënka tërhequr me bisht ndër shalë.

  Pra atje, tek “Drejtësia e vërtetë” sic tha dhe vetë me pompozitet, u nis të heqë vetllat po la sytë. Ja preu rradakja se ka në dorë edhe gjykatat gjermane…

  Pu pu pu pu pu sa rëndë!

  Me thënë të drejtën po e prisja jo pa kuriozitet një gjykim në Gjermani, mbi një çështje të super provuar nga BILD. Por u tërhoq! Iku si frikacak i kapur në flagrancë nga mashat e veta.

  E mbani mend me çfarë pompoziteti na njoftoi se “…firmosa autorizimin për avokatin. Do ta hedh në gjyq BILD, në Gjermani. Te drejtësia e vërtetë..”. Këahtu tha. (Meqë ra fjala sa mund ti ketë vajtur fatura e shërbimeve të avokatisë?!)

  Ja fundi i pompozitetit! Ia theu turinjtë muri me provat zyrtare të shtetit të vet që iu vunë përpara, mu tek “drejtësia e vërtetë”.

  E kujt ja bënë pa? Kryetarit më të madh të OSBE-së, ndër të tjera.

  Qesharak pa fund!

  Ndërkohë, media Gjermane jo vetëm që nuk mbylli gojën, por vijon ta denoncojë rregullisht Kryeplakun si sundimtar në Shqipëri.

  Megjithatë insistoj që Prokuroria jonë këtu duhet ta çojë deri në fund atë çështje dhe krahas pyetjes se kush vodhi votat, duhet të sqarojë se KUSH JA DHA MEDIAS GJERMANE DISQET ME PROVA ZYRTARE?!

  Krahas shkatërruesve të zgjedhjeve duhet të mbajnë përgjegjësi edhe shkatërruesit e hetimit, që nxorrën provat në publik. Druaj se lufta e rreptë brenda llojit nuk njeh kufinj… Por, hetimi duhet ta sqarojë këtë gjë.

  Pa asnjë dyshim kjo përgjegjësi nuk i kërkohet medias, në asnjë rrethanë

 8. JUVE ZAGAREVE TE TREDHUR NGA EDI RAMA DHE LAL ERI ,NXJERRENI KOKEN NGA BYTHA E EDI RAMES DHE LALI ERIT,SE FATOS LUBONJA E THOTE TE VERTETEN DHE REALEN

 9. Por nxitimi me të cilin po zëvendësohet strategjia e hapjes së panikut për viktimat që nuk po shtohen, me strategjinë e përhapjes së panikut me krizën ekonomike që do vijë, tregon vetëm faktin se kasandrat e krizës së parë u dorëzuan.E kuptoni kush jane Kasandrat salihu i pd

 10. Faleminderit z. Lubonja per kete shkrim te vertete. Je sh i qarte. Per ata qe duan ta kuptojne te verteten ajo duket sheshit se cfare kryemuti kameleon kemi ne krye.

 11. Njerezit tamam e dine shume mire kush eshte Fatos Lubonja. Por ne te mjeret na hodhi Zoti ne kete vend mjeran ku rrezikohemi nga lloj lloj ngjarjesh te dhimbshme qe i dine shume mire te gjithe! Shkrimet e Fatosit ngjajne si nje ze i mekur shprese per kete popull qe shprese nuk ka me dhe i ka humbur dinjiteti, krenaria, trimeria per tu perballur me kedo qe ushtron padrejtesi. Uroj t’ia dalim dhe te kete pak lumturi per ne por injoranca e pjeses me te madhe te popullit qe ka ngelur ne Shqiperi e favorizon serish kete makineri te te keqiave qe po na sundon ne mizerje!

 12. I shemtuar jashte e brenda.
  I vrerosur koke e kembe..
  I lig deri ne palce.
  Nuk te kane faj shqiptaret dhe Shqiperia.

 13. Hahahahahah letrat e ketij jane bere si ato qe dergonin shqiptaret komitetit qendror te partise. Italianet do punesojne nje person apostafat per letrat e ketij.

 14. LUBONJA THUAJE PA FRIK SE KETA JANE SEKTI KEQ DHE KUNDER FAMILJES,ATEDHEUT,KOMBIT,DHE NJERZIMIT KETA BEJNE PJES TE ILBGANEAOTRFKLKNJY7T6R

 15. Bythëlëpirësit kryeministror vazhdojnë detyrën e tyre duke komentuar kundër kujdo që guxon të kritikojë kryeministrin.

  1. Ky eshte kryeminister?jo jo jo eshte kryemonster.ky eshte ndyresia me e keqe qe i ka rene per pjese popullit shqiptare.ky eshte shume here me i keq se hoxha multiplikuar per njeqind. Lubonja eshte shqiponja e rama miu i haleve.

 16. Bravo shpellkare te pd,nga sot largoni lulushin dhe salihun dhe kerkoni qe lubonja te mare drejtimin e pd dhe ju do jeni me mire dhe do shikoni kush eshte lubonja kur mer pergjegjesi,sepse sot eshte ne tirane dhe flet kunder be,neser shkon ne firence dhe flet kunder shqiperise,arsyeja e vetme semundja patologjike qe ka me ramen ky spiun burgu

 17. Ky vend do filloj te ndrise, kur banoret mos ti thone mirmengjes njeri tjetrit por ta peshtyjne ne fytyre njeri tjetrin.
  Ne te kundert termeti e pastron disi. Kete jete duhet ta meritosh. Halete e ketij vendi nuk e kane merituar por e kane marre si mall nga baba ose duke e vjedh ose duke vrare. Vdekshin sigurimsatfshatarevgjitergejkomunista.

 18. Të lutem i paemër 8:35 dezinfektoje llapën para se ti lëpish bythën kryeministrit se mos na ndodhë ndonjë hata.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu