• |
ide | kryesore

Kur do të rinisë shkolla/ Ministrja e Arsimit Besa Shahini jep afatet

Lajme, Të fundit

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini ka deklaruar së fundmi se viti shkollor nuk do të përsëritet. Shahini sqaroi në një intervistë për “Report Tv” se do të lejohen të përsërisin vitin ata nxënës që nuk kanë përvetësuar mirë njohuritë, por jo një gjeneratë e tërë.


“Ne shpresojmë që do arrijmë të kthehemi në objektet shkollore para fundit të vitit shkollor se do ishte mirë të bënim 1 ose 2 javë para se të mbylljes viti shkollor. Ne po përgatitemi për cilindo skenar, edhe sikur mos të kthehemi në shkollë.


Duhet ta mbyllim vitin shkollor, nuk duhet të përsëritim këtë vit shkollor. Edhe pse kemi prindër që na pyesim, rastet individuale edhe do i lejojmë por jo si gjeneratë e tërë. Testet e maturës do të realizohen. Këto janë qëllimet, duhet të ecim përpara me këtë plan”, tha Shahini.

Ministrja theksoi më tej se nëse do të jetë nevoja, viti shkollor mund të shtyhet me një muaj. Ndërsa, sa i përket maturantëve Shahini tha mund të shtyhen po me një muaj edhe aplikimet për në universitet.

“Nëse nuk arrijmë t’i hapim shkollat në maj, duhet ta shtyjmë pak vitin shkollor. Maturantët i kanë zgjedhur lëndët që duan t’i bëjnë në maturë dhe kanë përzgjedhur ku duan të regjistrohen në fakultet”, tha ajo.

Që prej fillimit të muajit mars, pas përhapjes së COVID-19, nxënësit dhe studentët zhvillojnë mësimin online. Nuk kanë munguar as reagimet nga opozita, ku qeveria akuzohet se po bën propagandë. Sipas demokratëve mësimi online ka dështuar, pasi jo të gjithë shqiptarët kanë internet në banesat e tyre.


4 Comments

  1. Domethene edhe njehere partia do pergatisi nje gjenerate kllufash qe do e kene te garantuar pagen minimale mjafton ti bejne LIKE perandorit dhe te dine te perdorin tasieren per te bere copy paste dhe per te hapur profile fb falas.

  2. MERO GELBAZA DHE CARLO BOLINO JA LEPI QIMET E BYTHES BURRIT TE BESA SHAHINIT thotë:

    KJO BESA SHAHINI DHE GENT CAKAJ ,JAN NJE LLOJ SI MERO GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO,BYTHLEPIRES TE EDI RAMES

    1. Bolinon mos e fut ktu kot, atij i vite anash kto morrat e tjere. I ka mare nja 5-6 Milion EUR nga Rama ai deri tani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.