• |
ide | kryesore

Zbulohet prapaskena/ Si dështoi Rama në gjyqin ndaj gazetarit të BILD

Lajme, Të fundit

Publikimi i përgjimeve në qershor 2019 nga gazeta gjermane BILD dhe që implikonin rëndë qeverinë e kryeministrit Edi Rama në përfshirje të manipulimit të zgjedhjeve apo dhe me lidhje me eksponentë të njohur të botës së krimit në Durrës dhe Dibër shkaktoi tronditje te mazhoranca. Vetë kreu i shumicës njoftoi se do të ndiqte rrugën ligjore ndaj gazetarit Peter Tiede i cili kishte botuar përgjimet.

“Sapo i kam dhënë prokurën avokatit gjerman Matthias Prinz, për nisjen e procesit gjyqësor mbi publikimet e BILD! Gjykatat gjermane le ta vendosin kush ka të drejtë e kush ka faj në këtë mes. E bëj sepse shqiptarët meritojnë ta dinë të vërtetën nga drejtësia e atij vendi pa hije” – shkroi Rama në atë kohë Twitter.


Dhe në fakt, në muajin gusht 2019 kryeministri Rama e ka hedhur ne gjyq gazetarin gjerman, Tiede. Burime të lapsi.al konfirmojnë se gjyqtari i çështjes në Hamburg i rrezoi pretendimet e Ramës duke u shprehur se “Rama me siguri ka qenë në dijeni të manipulimit të zgjedhjeve”.

Të njëjtat burime thanë se më pas Kryeministri i Shqipërisë ka provuar edhe dy herë të tjera për të hapur një gjyq civil në Frankfurt, por në fund është tërhequr pasi e kanë informuar se gazetari gjerman Peter Tiede ishte duke grumbulluar fakte dhe prova të reja si dhe dëshmitarë konkretë.

Duke qenë se këto procedura ligjore Rama i ka ndjekur në cilësinë e Kryeministrit, ai është i detyruar të publikoje me transparencë të gjitha shpenzimet që ka kryer në ndjekje të gazetarit gjerman. Gjë që ende nuk e ka bërë.

I pyetur për këtë çështje, gazetari Tiede nuk pranoi të komentonte vetëm tha në mënyrë ironike: “Tërheqja e Ramës është i vetmi veprim i mençur i tij”. ©LAPSI.al

22 Comments

 1. BRAVO STAFI I LAPSI.al JENI ME TE MIRE NE SHQIPËRI, TANI QDO TE THONE ZAGARET E TREDHUR NGA EDI RAMA,MERO GELBAZA ,FRED PEZA,ALBAN DUDUSHI,CARLO BOLINO,SKENDER MINXHOZI LORENC VANGJELI KURVAT VELLEZER NAZARKO SOKOL BALLA

 2. KY EDI RAME BERI GJYQ EDHE ME BEQETIN(brryli BRODWAY) POR SHTETI SHQIPETAR HUMBI £140 milion EURO, SE EDI RAMA NXJERR DIAHORREA NGA GOJA E TIJ,EDI RAMA MENDON SE ATA JANE GAZETAR SI MERO GELBAZA APO CARLO BOLINO TE TREDHUR PREJ TIJ

 3. Fitorja është e shqiptarëve, sepse ne do t’i oaguanim shpenzimet e tij, ky mendon se është me gjykatat tona që i ka nën kontroll me WETTING-un e partisë!
  Asnjë gjyq nuk e ka fituar jashtë, po nuk u tërhoq edhe nga Haradinaj në Kosovë do të humb, edhe pse ka shpresa tek Thaçi….
  Kjo është ripjella e së keqes!

 4. CARLO BOLINO DO TE BEJ NJE SONDAZH : EDI RAMA FITOJ GJYQIN ME DREJTESINE GJERMANE 99.9% thotë:

  RAMA’zoni ka menduar se eshte ARTA MARKU NE GJERMANI HAHA

 5. Mire beri qe u terhoq. Do ishte turp per Shqiperine qe Kryemintri i saj me i afte i te gjitha koherave
  te zvarritej gjyqeve te Gjermanise e lagu apo se laqgu.
  Vertet votat u blene dhe zgjedhjet u manipuluan por ne fund te fundit edhe ata qe fituan qofte edhe
  duke shkelur ligjin, shqiptar jane. Ndersa ti japesh sekretet e tua per lufte popilike nje gazete te
  huaj, kjo thjesht eshte e tmerrshme. Si mundesh te nxjerresh te palarat e tua ne pazar per nje
  apo dy pale zgjedhje te manipuluara. Kete vetem nje opozite pa karakter si e jona mund ta beje.

  1. O Sufllaqexhi Dylber Mavi! Po ai kopili i Tërpanit çfarë tha për Griseldën?! Sa emaile dërgoi ambasadorëve?! Po Tualet Palla çfarë ju deklaronte parlamentarëve europianë që mos votonin liberalizimin e vizave se gjoja shqiptarët do përmbytnin Europën me refugjatë! O çfarë kërmash të ndyra jeni që ju shoftë ZOTI me soj e farë!

  2. Ky ka hedhur ne gjyq baban e tij se e kishte shkuar ma mamane e grigorit.imagjoni ku arrin ky Monster. Te vetmin qe nuk ka hedhur ne gjyq eshte dash peza se flinin bashke.

 6. Edvini pjelle e injorances ish komuniste dhe shprehje è vullnetit jugor ne Shqiperine kontabadiste, BASTARD.
  Djali i Kristaqit mjafton kaq !

 7. KAM DEGJUAR SE MERO GELBAZA DHE BLEDI MANE ,NE DARK IKUN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE FUTEN NE MAKINE DHE MASTURBOJN

 8. aaaaaa pse ky i semure rende psiqikisht vertet eshte marr me gjykakat e gjer. o ky paska ik fare fare fare. epo kujton se ka mrika e drame gjithandej. idjot komplet.

 9. ai i ores 12 48 . e po meqe jane ” shqiptare” le ti japin nga nje flete lavderimi per zbatimin e ” drejtesise” se re te sorrave te emisioni ” shqiptsret per shqiptaret” se i risni dhe shikueshmerine topeve nw.24.

 10. Po gazetari pse nuk vazhdon hetimet sipas lapsit,kjo eshte detyres e gazetarit te informoje opinionin publik pse gazekari gjerman u terhoq megjithse eshte paguar mire nga lulushi i parave ruse,cfare e shtyu gazekarin te terhiqet,pse gazekari nuk vazhdon hetimet per te nxjerre te palarat e votimit apo hetimi i metejshem do nxirrte dhe noken paloken dhe te gjithe grupin e pd qe ishin ne diber,sa para mori ky gazekar qe te mbyll hetimin

 11. Cilin hetim o koqe, ai beri publike vjedhjet e votave dhe lidhjet e politikes me krimin. Tani e ka radhen prokororia ti hetoje e ti vertetoje. Gazetari nuk eshte hetues.

 12. O tosi si kosi,shkrimin lexoje me mend jo me vrimen e bythes,ke shkrimi thuhet qe rama u terhoq se ky gazekari i kishte thene qe do vazhdoj hetimet dhe sipas lapsit kjo eshte arsyeja qe rama u terhoq,dhe une thjesht beta disa pyetje per gazekarin gjerman se per ty o tosi si kosi dhe per shpellkaret e lapsit ju shumezoj me Zero,o kosi si tosi qe e tregon veten sa rrKari qe je

 13. Po me ate nipin e ish deputetit te rilindjes nga Kavaja qe organizonte mbremje gala me kokain ,dhe vriste ndonje qe i vinte pa ftuar te shtepie asaj kurves ku,behesh orgji di gje Ramiu pse doli nga burgu se ai eshte babai drejtesis se re,bashke me Ulsiun,he mo ate gaforren nga Dibra,Ramiu ka menduar ta coje ket ceshtje ne Strasburg,se nuk ka besim te drejtesia ere,kujdes veqot se po dolen pa leje e hegren 15 burg,kurse niprit po vrane nga 10 e siper ,ahere do te denohen se me nje si kap ligji,te fala Ulsiut.

 14. Ti tosi si kosi,nje i zgjuar shpellkar gjithmone nuk ka argument se ti mor tos rrkari pret qe te flase salihu dhe pastaj flet kosi nente uje nje llall

 15. Si ka mundesi,me çfare mund te shfaqen ne publik,keto rilindasit qe mbrojne edvin ramen,flas kane fyture njeriu apo ….?Ka ndonje gorille apo te ngjashem qe mund te gjeje qofte dhe nje arsye te vetme te mbroje nje perbindesh ?!Turpi i madh,po mbase ketu,shkruan edvini vete se nuk mendja me thote te kete normal-human ta beje ?!?!!?Ka vjedhur shqiperine per te vjedhur vota dhe ka vjedhur vota me banda e kriminele per te vjedhur shqiperine,gjeja qe ben me mire eshte te :Vjedhe,hajdut i pameshirshem !

 16. Nuk ka shume nga ata te majte qe e mbrojne drogaxhiun jo .Vetem nje -Bajge-eshte qe komenton nga pese here ne c’do faqe nje moter dhe grua qire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu