• |
ide | kryesore

Thaçi: Javën e ardhshme me qeveri të re. Grenell: Të nisë dialogu

Lajme, Të fundit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka është shprehur se javën e ardhshme do të ndërmarrë hapat përfundimtarë që do të mundësojnë sipas tij formimin kushtetues të një qeverie të re. Thaçi ka shkruar në Twitter se tarifat dhe reciprociteti duhet të hiqen në mënyrë që të forcohen raportet e Kosovës me SHBA-në dhe Bashkimin Evropian.

“Javën e ardhshme do të ndërmarr hapat përfundimtarë kushtetues për të mundësuar formimin e një qeverie të re me legjitimitet të plotë nga Kuvendi, e aftë për të luftuar pandeminë Covid-19 dhe për t’u shërbyer njerëzve. Tarifat dhe reciprociteti duhet të hiqen në mënyrë që të forcohet mbështetja e SHBA-së dhe Bashkimit Evropian për Kosovën”, – ka shkruar Thaçi.


Menjëherë i dërguari i posaçëm i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell e ka shpërndarë postimin e Thaçit duke komentuar

“Sapo të hiqen tarifa dhe reciprociteti (mbase këtë javë?), atëherë dialogu nis me intensitet më të shtuar. Kam biseduar me liderët në Serbi dhe Kosovë, për ta bërë të qartë se duhet të fillojnë me ndërtimin e besimit sot në përgatitje të tij – dhe ata janë zotuar ta bëjnë këtë. Së shpejti do të ketë më shumë”, shkruan Grenell. ©LAPSI.al

Image

17 Comments

 1. Lajm i mire, ndoshta po behet nje qeveri e re. Ose qeveri Kurti 2 ose ndonje tjeter se mjaft u ba, jo sot jo neser. E lodhet kete popull.

 2. Pa zgjedhje nuk mund te kete qeveri.Ate nuk e zgjedh presidenti,por populli.
  Zonja Grenell te rrije gati qe mas zgjedhjeve,te fillojne bisedimet,RECIPROKE.

 3. Sipas komenteve: Qeverine e zgjedh parlamenti, populli i zgjedhe vetem deputetet. Si te vije ajo dite te kete qeveri me mandat te plote, e te gjate, e ndoshta nuk perseritet me qeveri 50 ditshe. Se u benen gaz i botes.

  1. Hahahaaa po po burre eshte por eshte pak shume pak bytheqire..hahaha😂🤣😂🤣🤣

 4. Qeveria qe ka frike nga zgjedhjet do arrije marreveshjen historike?! Mos u beni qesharake. Per kete marreveshje duhet qeveria me mandatin popullor me te forte te mundshem. Ky eshte proces i deshtuar qe pa nisur. Me kete gafe po i bejne nje super-ventilim vetevendosjes.

 5. JAVEN TJETER HASHIM ,IK BLEJ CA BRISQI DHE FILLON TE JA RRUAN BY***N ALBIN KURTIT ,DHE MOS I HUMB ATO BRISQE PO DO JA JAPESH EDI RAMES TE RRUAN MJEKREN EDHE EDI c,DHE PASTAJ IKNI BASHKE TE …GRENEEL DHE FUTJANI NJERI TJETRIT ….ALBIN KURTI SKA KOHE ME HUMBE ME JU ,PASI TE KALOJ PANDEMIA DREJT NE ZGJEDHJET E REJA ,DHE KETU MBARON TURPI I JUAJ DHE ISA MORINA MUSTAFES DHE BATON HAXHIUT

 6. HASHIM THAQI &EDI RAMA DHE GRENELL ,KAN VENDOSUR TE BEJN NJE TRESHE MUAJIN E ARDHESHEM

 7. O Hashim qe sdi kendim, qeverine e zgjedh populli. Meqe ju nuk ju pelqeu se ishte e keqe, shko ne zgjedhje provoje bythen e nese fiton bej qeverine qe ti ke qejf te besh.

 8. Jemi ne ballkan jo ne vendet nordike..kupton ..nuk behet..sundon e keqja..korrupsioni ..krimi ..mashtrusit..droga ..hajduteria ..kurveria..ok

 9. Lereni Thaqin te shkele kushtetuten. Gjykata kushtetuese e Kosoves ka rrezuar dy president. E rrezon edhe Thaqin. Perndryshe si nuk shkelet kushtetuta, le te vazhdoi .

 10. Interesant jemi ne shqiptaret. Kuvendi voton me 82 vota ndaj 32. Ne themi keto 82 votat nuk jane te popullit, ndersa 32 jane te popullit. Pastaj populli ka zgjedh KM, nuk qendron , populli zgjedh deputetet.

 11. Edhe Kurti ne keto rrethana, e pat qeverine pse nuk e mbajti. Po si po shihet VV dhe Kurtit tani iu ka dal gjumi… nuk diten te qeverisin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu