• |
ide | kryesore

Profil/ Peter Tiede anti- heroi që i është qepur Ramës me bukë në trastë

Arkiva, Kryesore, Lajme

Peter Tiede u bë papritmas aq i njohur në Shqipëri, po sa dhe Luljeta Bozo pas tërmetit, apo Pëllumb Pipero në kohën e koronavirusit. Kur në pranverën e një viti më parë, gazeta e tij bulevardeske “Bild” publikoi përgjimet e vjedhjes skandaloze të votave në Durrës dhe Dibër, që i hodhën benxinë zjarrit të konfliktit politik në vend, gazetari me origjinë gjermano lindore nuk e ruajti dot veten nga fama e tij e beftë.

Ai filloi ti përgjigjej me statuse në rrjetet sociale kryeministrit shqiptar, filloi ti shkruajë OSBE-së kundër tij, duke dalë nga kostumi i respektuar i një gazetari investigues.


Lexo me tej:

Gazetari gjerman që nxorri përgjimet e Dibrës mesazh OSBE-së: Edi Rama është armik i medias së lirë!

Me gjasë edhe më këtë reporter politik 50 vjecar ndodhi e njëjta gjë që u ngjan shumicës të të huajve që merren me Shqipërinë: prekja nga ajo që quhet sindroma e Laurencit të Arabisë, që e sheh veten si shpëtimtar në një vend të vogël dhe të prapambetur.

Peter Tiede do ketë dhënë në mediat shqiptare aq intervista me siguri nuk ka dhënë gjatë gjithë jetës në vendin e tij.

Dhe natyrisht për këtë faji nuk është vetëm i gazetarit gjerman, por mbi të gjitha i shqiptarëve që u ndanë përgjysëm, një pjesë për ta trajtuar si hero, dhe pjesa tjetër si sharlatan.

Në qershor të vitit të shkuar, pasi kryeministri Rama vendosi gjoja ta hidhte në gjyq gazetarin gjerman (postimi poshte), një media vendese si Shqiptarja.com, një nga ato që ka guximin të botojë sondazhe që e nxjerin Ramën liderin më të pëlqyer në rruzull, përmblodhi më së miri atë që mendojnë qarqet pro qeverisë dhe servilët e saj për gazetarin gjerman. “Si në Shqipëri, ashtu edhe në Gjermani, në fakt, ai, që përfiton direkt apo indirekt nga përdorimi i materialeve të vjedhura, ka kryer një vepër penale.
Të gjitha këto, Peter Tiede nuk duket se i ka kuptuar dhe ai këmbëngul me agresivitetin e tij verbal, pa e ditur se çdo postim i tij kundër Ramës bëhet një provë e re në dosjen e avokatit sepse ata tregojne qe ai nuk reagon si nje gazetar i pavarur dhe profesionist, por si nje militant qe eshte pjese e nje fushate politike. Kështu që lind pyetja nëse ky Tiede a është vërtet aq naiv, apo vetëm bën sikur është i tillë” shkruante në qershorin e shkuar Shqiptarja.com.

Por, me nota krejt të tjera e përshkruajnë atë mediat e opozitës. Ai është një personazh i vlefshëm për ti bërë portretin. “Tiede lindi në vitin 1970 në një qytezë të vogël me mbi 2 mijë banorë, të quajtur Mejenburg. Në atë kohë, qyteza me një histori të pasur, e cila ka prodhuar jo pak mjekë dhe inxhinierë, ishte pjesë e Gjermanisë komuniste. Kushdo që dëshiron ta vizitojë, mund të gjejë aty disa kisha, një kështjellë të vogël, disa memoriale dhe mbi të gjitha shumë kuaj” raportohet në një shkrim të rimarë sot nga një numër mediash pranë PD-së.

Historia/ Fundi i paralajmëruar i “Dosjes 184” për vjedhjen e votave të Dibrës

Madje aq i rëndësishëm duket personazhi sa ia vlen të përshkruhet edhe qyteza e vogël ku ai ka lindur dhe ku më pas ka punuar si zdruthar në një fabrikë që prodhonte në kohë të komunizmit mobilje për IKEA-n: “Mejenbergu ishte i famshëm që pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore për diçka tjetër: për mobiliet. Në vitin 1946 aty u hap një prej mobilierive më të mëdha në Gjermaninë lindore (Republika Demokratike Gjermane). Thuajse të gjithë banorët ishin të angazhuar në prodhimin e mobilieve në një punishte me sipërfaqe mbi 4 mijë metra katrorë.

Tiede nuk bënte përjashtim. Në jetëshkrimin e tij në Bild thuhet se ai bënte një punë të zakonshme: teknik i specializuar në përpunimin e drurit. Më së shumti, në këtë mobilieri prodhoheshin raftet e famshme ‘Billy’, të gjigantit suedez IKEA”.

Ky gazetar investigues që më parë ka punuar edhe për media me shumë reputacion si “Spiegel”, nuk ka lënë TV shqiptar dhe emision të rëndësishëm politik pa dhënë intervistë. Tani së fundi ai u shfaq në emisionin e Adi Krastës për të shpjeguar se si dështoi Edi Rama në procesin e paralajmëruar ndaj tij. Dhe me stilim e zakonshëm ai paralajmëroi një scoop tjetër: të zbulonte se sa i ka kushtuar kryeministrit shqiptar angazhimi i avokatit gjerman të milionerëve, Mattihas Prinz.

Dy faktet/ Bllofi i Ramës për gjyqin me BILD

Edhe njëherë Tiede e arriti qëllimin dhe u bë lajm ngado.

Por edhe njëherë, jo për ndonjë meritë të vecantë, por për faktin banal se flet në Shqipëri nga lartësia e të qenit i huaj.

Në fakt kjo është arsyeja reale e famës së tij në anët tona. Edhe me scoop-in e parë ai nuk është se kishte ndonjë meritë të vecantë. Ai shfrytëzoi disa përgjime që disa prokurore, që regjimi nuk i linte të hetonin lirisht, arritën ti ‘rrëmbenin”. Ata i dorëzuan tek opozita e cila për më shumë se një vit denoncoi se ato do të dalin. Më në fund ajo gjeti të përditshmen Bild dhe ia dorëzoi. Kaq e vërtetë është kjo skemë politiko gazetareske, sa gazeta gjermane i publikoi edhe në shqip përgjimet që ato të kishin efekt dyfish këtu tek ne.

Natyrisht, pasi ka vërtetuar autenticitetin audio të masakrës elektorale, Tiede ka bërë ata që cdo gazetar race do ta bënte: publikimin e materialeve.

Këtu atij nuk mund ti bëhet asnjë kritikë.

Por ama e vërteta duhet thënë ashtu sikurse është. Ato materiale ai nuk i zbuloi si rrjedhoi e punës investiguese. Ato atij iu sevirën. Ata që besojnë se të njëjtat të vërteta vlejnë më shumë kur shqiptohen në gjuhë të huaj, në një farë mënyre e përdorën gazetarin gjerman. Dhe këtë përdorim ai po e shfrytëzon tani për tu shitur këtu tek ne, si një shembull i reporterit investigues. Dhe e gjitha kjo në kurriz të Edi Ramës, gomarllëqet e të cilit Tiede po i shfrytëzon për aureolën e vet. Madje duke premtuar se nuk ka përfunduar ende.

©Lapsi.al 

50 Comments

 1. Ky gomari plak matuf kryeminister,gjoja mendon ne te tijen se eshte lider global por ky matuf plak se kupton se te gjith tallen me te, ky tip palaqo matuf mendon se e duan ca te gjore por dhe ata 24 vetem e beshtyn kudo ta degjojn dhe shofen, hajdut ordiner, ky majmun qe esht thith lopa me e qmendur qe ka pare historia Shqipetare.

  1. O Selfo !
   Bushati apo kush e ka bërë këtë shkrim, apo më saktë kush e ka formuluar titullin, , qenka në hall të madh që “anti-heroi” Peter Tiede i qenka vënë pas me gurë në trastë Ramës apo siç thuhet ndryshe po i bie kot më qafë kokëministrit tonë.
   Përmenda Bushatin se në fakt është në stilin e tij të bëjë mbrenda një shkrimi , apo midis titullit e shkrimit, në të njejtën kohë edhe pohime edhe mohime.
   Edhe kritikon Ramën me po të njejtat argumenta të opozitës, edhe e sulmon këtë të fundit se pse nuk e kritikon Ramën duke dalë në subjektivizmin e tij majtist.
   Kur mërzitem nga lajmet për pandeminë, për të risjellë humorin, plikoj gazetën “Sot”, ku gjej tituj bombastike , për shkrime me përmbajtje të kundërt me tiullin.
   P.sh. , lexoj titullin bombastik “Përgjigje epokale e Ramës dhënë një qytetari” e kur lexoj më tej shkrimin, shoh se është qytetari që i ka dhënë një përgjigje të zgjuar, ndonjë budallallëku të Ramës.

 2. Andi, po ne gjithe boten materialet nuk gjenden duke germuar o bir. Edhe ne boten e qyteteruar te Amerikes apo dhe Frances gazetaret te dhenat i marrin nga leaks ose dekonspirime. O Andi, mos ji kaq inatcor!

  1. mos ndoshta eshte pak, po pak xheloz? , pse duhet me i ra tieldes?? po mire i ben sepse do i binte tualet palla po mos ti binte andiii

   o zot ca personazhesh kemi :

   taulant balla tipi katunar ambicioz, injorant i gatshem per gjihtcka

   andi bushati i privilegjuar ne monizem i duket se eshte koke e madhe, por nje medioker gazetar qe ivin inat nga Edi Rama me shume, kush e di per ca eshte fisu kunder rames i duket vetja ndoshta hero i bregut , se andej e ka mamin si rama

   eh enver hoxha i ngrite llumin e ber te parin e vendit, e tani keta po bejne te parin e vendit banditet trafikante droge dhe prostitutash

   na del ne faqe te pare cdo dite mark frroku dhe rudina dembacaj. Tmerr llogjik

   marku nje vrases tutor femrash , i skeduar, burgaxhi i stazhionuar, Dhe rudina do ca leke , prostitute high-end.

   eriona veliaj, qe ia kurseu mami leket per dasmen ne kalane e gjirokastres, pasi kishte shitur fiq dhe me nuse arjolen qe e qinin mar e prap andisi me shoke. Ajo eshte high end escort, lali eri nje vemje uturak i Rames

   nivel ordiner i nje elite oridnere ne nje vend te varferuar e te nenshtruar prej skamjes dhunes abuzimit.

   edhe merren me tilden se ia dha opozita faktet, e ngaterrojne me leximet ne wikipedia te lorencit te arabise ne rastin me temire, ose i referohen filmit te viteve 70. Po pse kush do ja jepte , Donald Lu , Vlahutini, apo Palme bytha ?? apo Arta Marku me Fatmir Xhafen ? Kur e mendon si personazh Xhafen, hetues i komunismit baabi i reformes ne Drejtesi me Sorosin dhe Ambasaden USA!!!! Qija nonen!!!

   idiot funksional je o bushat, mos bej si koke, fol kundra rames se aty te kuptojne njerezit jane konkret vete e dine se cndodh dhe ti shfrytezon aksesin per ti thene ca gjera. Kaq. me shume mos pretendo

 3. Inatcor, po pse e akuzon Andin kur edhe ato qe thohen, e shikohen, por botohen, duhen ti shkojne lexueseve sa me afer, si metode informimi. Ne shkrimin qe botohet dihet se gazetari investigativ gjerman ka dhene fakte origjinale te blerjes se votes qe kane bere keta mashtrues hajdute te lirise se votimit, per kete duhet qe te skandalizohemi e jo se perse Andi na merret me kete rast. Po gufosja e ketij KM per hedhjen ne gjyqe si ju dukej me presionet qe bente, a jane te lejueshme.? E mori inisiativen dhe prenotoi edhe avokatin me te shtrenjte elitar te Gjermanise, E c;beri/Pra e terhoqi padine, jo se i ardhi keq per gazetarin, por sepse i mori informacionet se diskretitimi i ketij te diskretituari ishte vetem deshtimi, e vertetsia e shkrimit te atij gazetari. Ky eshte KM yne mashtrues, e hipokrit, qe ka dite qe nuk ben te qarte se sa euro e ka paguar avokatin, e se c;origjine kane ato. Prandaj jo Andi, por e gjithe elita gazetareske duhet qe kete mafioa ta diskretitoje per kesi shfaqijesh neveritese.

 4. Nje gje per lexuesit : PER AQ KOHE SA TE JETE MERKELI ( QE ESHTE KUNDER TRUMP ) NE POLITIKE, NJE LESH KA PER TI NDODHUR RAMES. AJO PO PERDORE SHQIPERINE PER FIGUREN E EVROPES O LOQEEEEE

 5. Dhe kur e lejon gjermania kete gje, vendet w tjera do bejne sic bejne militantet me ramen. Eshte e njejta politik berje.

 6. Marangozi peter gjermania lindor dhe ky nuk i thote ja dha rastin lulushi me nje zarf te majmur flitet per 12 milion euro e ndare sipas situates politike te pd gjate vitit qe shkoje,per kete lulushi futi ne loje dhe gjygjtarin e familjes berisha Hajdarmataj,por ky peter po te jete gjerman duhet te mos terhiqej me stil kur thote qe rama u tregua i zgjuar qe u terhoq,opinioni kerkon te verteten

 7. Shkëlzen Berisha, djali i ish- kryeministrit Sali Berisha duket i përkushtuar ndaj familjes së të fejuarës së tij, Armina Mevlani.

  Së fundmi ai ka punësuar vjehrrin e tij Arben Mevlani në televizionin e ri, ku siç është raportuar “de fakto”, është nën pronësinë e tij.

  Arben Mevlani është shfaqur mbëmjen e djeshme duke dhënë lajmet e edicionit të mbrëmjes, duke braktisur televizionin Klan Plus, ku e kishin dërguar më parë.

  Ndërkohë, krushku Sali Berisha ka bërë një përpljekje për ta reklamuar transmetimin edhe në rrjetet e tij sociale për të afruar sa më shumë shikues.

  Më herët, administratori i këtyre mediave Çlirim Peka, ka reaguar duke mohuar se merrte para nga Sali Berisha dhe Ilir Meta për portalin dhe televizionin, ku siç raportohet deri më tani, ka shpenzuar 1 milionë euro si dhe “rastësisht” studiot i ka në pallatin e Monika Kryemadhit

 8. Rama eshte vetem mashtrues , vetem kete di te beje mire . Pergjigjija qe jep Rama eshte banale ,eshte alla shqipetareshe . Ky eshte mesuar te korruptoje amabasadoret nderkombetare ne Shqiperi si Lu, Sorreka , Boshard , Vlahutin si dhe Euralius . duke UA mbushur xhepat . Duke vjedhur , Duke korruptuar dihet se arka e qeverise eshte boshe . Shpresonim tek SPAKU se do te hetonte korrupsionin qeveritar por doli se eshte pale me qeverine ,nuk ka si te ndodhte ndryshe kur ne kryeM te spakut jane ishe sigurimsat e Hoxhes . Sa per artikullin nuk ke by…… ti Bushat te besh biografin gazetarit te Bild , si duket nuk shkeputesh kollaje nga e kaluara

 9. Shokut Kumandant te Pergjithshem e te Perveçem njekohesisht i ka ngecur sharra ne gozhde me kete Hansin…
  Keta kopila komunistesh kujtojne se mund te genjejne akoma njerezine ne 2020-en si Enveri ne vitet 50….

 10. Po mire, c’te re apo kujt I intereson cfare shkruan ky gazetar? Injorimi qe po I ben Rama po shkakton irritim tek opozita. E cfare pastaj? E lagu se lagu bishtin rosaku. Apo kur s’ke ci ben gomarit i bie samarit. Si puna e komenteve te mia ketu.:)

  1. Nina, shprehjen “s`ke ci ben gomarit, i bie samarit” e ke gabim. Eshte e kunderta, “s`ke ci ben samarit, i bie gomarit”. Sepse gomarit mund ti presesh veshet, ti thyesh kembet, ta vrasesh fare…
   Samarit s`ke ci ben sepse nuk ndjen gje.

 11. Nje gjerman lindor nuk mend te bente gje tjeter nga frika e nje gjygji qe mund ta kthente ne marangoz prap,zarfi i majmur qe ka mare do dilte gjate hetimit dhe deshmitar lulzimen

 12. Lehtësinë për këtë, qeverisë dhe Edi Ramës, nuk ja ka krijuar Ilir Meta, por Lulzim Basha e Sali Berisha, që kanë bojkotuar parlamentin.

  Po të ishin ata në parlament, Edi Rama nuk do ti kishte 84 vota për ndryshime të Kodit Penla. Është kaq e thjeshtë që faji për ndryshimet është I Lulzim Bashës e Sali Berishës, sa vetëm idjotët nuk e kupotojnë.

 13. Saliu ngjarjen e Gerdecit e quajti”gabim teknollogjik” dhe per kete pushoi nga puna K/prokurorin,k/gjykates Tirane,harroi dhe emrin e baxhanakut ..futja pordhes …sa njerez vdiqen…edhe te tjere vdiqen akoma,u nderruan presidente dhe ministra dhe perseri gjak derdhi kafsha Berishe.E kujt i plasi ne bote apo ne Shqiperi,askush nuk cau sumen,mjere ata qe u vrane,mjere ata qe merren Saliun .
  Rama si shoket e tij opozitare (shehu e tha ne TV ..te gjithe kemi vjedhur vota)…. ka vjedhur dhe do te vjedhe perseri vota.,te pakten nuk te vret .Si te thuash te la te hash mut sa te duash,por votat do ti fitoje prap.
  Shkullaku psh eshte nje peshe shume rende ne reputacionin nderkombetar te gazetarise sa edhe ne Kosove e kerkojne me ngulm per keshilltar te virusit 19.
  Dajaku i Saliut ka vlejtur shume sa edhe eshtrat e Remzi Hoxhas nuk dihen akoma.Ne na ka ngordhur gomari qe ne qelb cdo dite por qejfin e kemi te merremi me mizat.

 14. Ky ka qene gjygjtare qe dinte vetem ligjin e maliqit se ligjet e drejtesise nuk kishte qef qe ti dinte thotë:

  Rama tè deklaroi € e avokatit tè tjerat i dim

 15. Xhelozia ndermjet mediave ,apo portaleve,eshte normale,dhe mvaret direkt prej aftesive profesionale,por problemi nuk eshte tek existenca e saj,apo tek diferenca qe ajo ben ndermjet tyre,por problemi del ne pah,kur zbulohet kjo xhelozi,apo edhe me keq,kur xhelozia vetedeklarohet,bile shume trash.Ky moment,pra vetdeklarimi ,bile aq me keq kur behet edhe me trashllekun e vet,tregon hapur,bile mund ta themi pa frike,paaftesine profesionale,dhe nivelin teper te ulet te gazetarise tone,te gazetareve tane,sidomos te analisteve te mediave tona.Keto media,me qe jane te pa afta te zbulonin vete ato pergjime,por qe u treguan edhe me te pa afta,per te na zbuluar,se prej nga rrodhen ato pergjime,kush i nxorri,kujt ja dha,si ja dha,pse nuk denoncoi,nese ishin te vjedhura,por edhe qe rrodhen,qofte edhe prej, vete atyre qe i kishin pergjuar,me nje paturpesi shume injorante (duke e krahasuar me paturpesine e atyre qe bene masakren elektorale,per interesat e fitores qe arriten ne zgjedhjet 2016,qe ata vete e quajne normale,sepse ate detyre kishin,te siguronin sa me shume votues),fajin e ketyre rrjedhjeve,duan perseri tja heqin ,fajtoreve te vertete,pra rilindesave,dhe tja ngarkojne nje gazetari te huaj (bile edhe qofte opozites,qe perseri,ligjerisht,ate detyre ka,qe ne cdo moment dhe cdo rast,apo fakt,te denoncojne qeverine).Sepse ky gazetar,me nje kurajo te admirueshme-jo si gazetaret skutha te disa mediave tona(perfshire dhe Lapsin),i shpartalloi boterisht,jo vetem rilindjen e qeverise dhe zagaret e saj,por edhe skuthat qe paturpesisht flasin ndryshe por,nderkohe veprojne-ndryshe,bile edhe mund te kene vepruar qe perpara,se te kene folur.Geni-eshte gen,jo vetem nuk fshihet,por ai edhe te demaskon,kur kerkon dryshimin e fytyres natyrale.

 16. a ky qenka patate komplet
  ne ballkan vidhet floriri e depot e armeve ky koqja kujton se done rruj njeri per zbulimet e kti

 17. Lehtësinë për këtë, qeverisë dhe Edi Ramës, nuk ja ka krijuar Ilir Meta, por Lulzim Basha e Sali Berisha, që kanë bojkotuar parlamentin.

  Po të ishin ata në parlament, Edi Rama nuk do ti kishte 84 vota për ndryshime të Kodit Penla. Është kaq e thjeshtë që faji për ndryshimet është I Lulzim Bashës e Sali Berishës, sa vetëm idjotët nuk e kupotojnë.Ky peteri i lulzimes te vazhdoje luften Po ka bythe,keshtu me fjali rama u tregua i zgjuar nuk e mer motra lulzime provimin

 18. Ajo që të habit në këtë shkrim, është synimi për ti bërë biografinë gazetarit investigativ të gazetës “bulevardeske” gjermane Bild, që njihet si gazeta më e madhe që shitet në Europë.
  Bild në shqip do të thotë pamje,
  Pra një fotografim i përgjithshëm i realitetit i parë në të gjitha skutet e tij.
  Është kjo arsyeja që kjo gazetë është më e shitura, sepse pasqyron gjithshka, që nga lajmet “bulevardeske”, e deri në intrigat e mëdha politike.
  Janë politikanët e korruptuar e zëdhënësit e tyre mediatikë, ..që ju djeg kjo gazetë, që e cilësojnë ate për ta zhvlerësuar si “bulevardeske”.
  Shoh që në këtë shkrim tentohet të zhvlerësohet gazetari gjerman Tiede, si një ish “zdrukthtar” gjermano lindor, që paskej rënë viktimë e mediave të opozitës shqiptare, duke botuar përgjimet e prokurorisë shqiptare për bëmat e Ramës dhe ekipit të tij .
  E kam dëgjuar gazetarin Bushati, në duetet e tij të shpeshta kohët e fundit me Bollinon, në emisionin “Open” të Top Channell, që ndryshe nga ky italian që me zell të madh kërkon të bëjë të zezën të bardhë për Ramën, të polemizoje me te duke ngulur këmbë se e keqja e madhe Shqipërisë, i erdhi pas përmbysjes së sistemit diktatorial enverist.
  Për Bushatin, Shqipëria u shkatërua tërësisht, vetëm kur në Shqipëri erdhi sistemi kapitalist demokratik pluralist e në pushtet erdhi “Saliu”
  Nuk është i vetmi Bushati si gazetar që e shfaq në mënyrë tinzare nostalgjinë për sitemin diktatorial komunist.
  Edhe nëse vitet e fundit ka vënë në shënjestër të sulmeve të tij edhe Ramën, për të cilin bëri çmos që të vinte në pushtet për të fundosur të djathtën shqiptare, të gjithë merakun e ka se Rama sipas tij “tradhëtoi” idealet komuniste të luftës kundër kapitalizmit dhe u lidh me “oligarkët e Berishës”.
  Ka një kategori gazetarësh e mediash shqiptare nostalgjike të sistemit komunist, që tek qeverisja anarshiste dhe e korruptuar e Ramës, kërkojnë të nxjerrin shëmbëlltyrën e së keqes së madhe të kapitalizmit, sipas tyre, e shpresën e kanë që të dalin liderë Qorra të ideollogjisë marksiste që mund ta shpëtojnë Shqipërinë.
  Në fakt , Rama është produkt i ideve soroiste, që duke parë se sistemi komunist dështoi plotësisht në Europë, bëri çmos që komunistët të përjetësonin pushtetin duke u kthyer në biznesmenë e kapitalistë.
  Qarkullonte që në fillim vitet 90-ë në Shqipëri, tek komunistë injorantë, thënia :
  “Ne e bëmë komunizmin e ne do ta ndërtojmë edhe kapitalizmin”

 19. Nuk e kuptoj përse i ka tradhtuar Ilir Meta këta opozitarët e shqetësuar. A janë këta që bojkotuan Kuvendin? A janë këta që bojkotuan zgjedhjet dhe e përdorën Ilir Metën si kamikaz t’i shtynte dhe pastaj nuk dolën as nga shtëpia më 13 tetor? A janë këta që e mbushën Parlamentin me ata që shikojmë e “shijojmë” çdo ditë?Pd sot.

  1. I paemer i ores 9:59. Eshte i njejti koment me shume pak ndryshime, ndrysho rregjister qe te dukesh sikur nuk je vetem ti qe shkruan, por ka edhe te tjere

 20. Vete artikulli dhe pjesa me e madhe e komenteve, merren me gjerat me te parendesishme ne gjithe kete histori. Disa biles arrijne ne nje shtrmberim brutal te se vertetes qe do e kishte zili edhe shtypi komunist i para viteve ’90. Njerezit merren me biografine e Tiedes sikur te ishte Peter Tiede qe iu rregullon jeten shqiptareve nderkohe qe kjo histori ka pika shume me te rendesishme qe duhen vene ne dukje. Gazetari gjerman, publikoi disa rregjistrime qe dolen nga Shqiperia sic thuhet edhe ne artikull gje qe do te thote qe GAZETARET SHQIPTARE NUK PATEN PRAPANICE T’I BOTOJNE. Ndoshta kjo eshte arsyeja kryesore qe tani merren me biografine e Tiede. Ky i fundit mund t’i kete publikuar edhe nderhyrjen e ndonje politikani afer opozites, apo thjesht sepse gjermanet ka me shume se nje vit qe e kane kthyer pllaken me Ramen, ky eshte problem tjeter, ama realiteti qendron ne faktin se ato u publikuan pikerisht nga Bild. Burimet nga i ka marre ky gazetar nuk kane shume rendesi, rendesi ka qe shtypi shqiptar nuk guxoi t’i publikonte dhe ketu dalim ne konkluzionin se shtypi shqiptar dhe pseudoanalistet e tij, jane te tredhur. Doni nje fakt tjeter per kete? Cili nga “analistet” e pavarur apo edhe me bindje politike ka folur per mega aferen e koncesionit te mbetjeve? Pra nese urregjistrimet u botuan nga shtypi gjerman, arsyeja kryesore nuk eshte thjesht se shqiptaret pranojne fjalet e te huajve, por se shtypi vendas nuk ka guxim te publikoje asgje qe perben cenim per qeverine. Nje fakt tjeter i rendesishem qe lihet menjane eshte terheqja e Rames nga padija. Mos te merremi me justifikimin idiot se u be ngaqe zuri shoqeri me drejtuesit e Bild, sepse kete nuk mund ta besojne as militantet me idiote dhe ketu KM bie brenda me nje pyetje shume te thjeshte “Kush eshte me e rendesishme per te, zbulimi i se vertetes dhe venja ne vend e nderit te tij, apo miqesia me drejtuesit e Bild?” Kaq mjafton per ta vene me shpatulla pas muri. Por nuk eshte ky qellimi. Qellimi eshte qe njerezit dhe “analistet e pavarur” te merren me nje budallallek anesor dhe te harrojne ate qe eshte e qenesishme. Shkrimi i mesiperm, i sherben plotesisht qellimit te KM, NJEREZIT TE MERREN ME DETAJE KREJTESISHT TE PAVLEFSHME DHE TE HARROJNE THELBIN…

  1. Nukm ka spespe ta përgjithësojmë se të gjithë gazetarët shqiptarë, nuk guxuan të publikojnë skandalet e e përgjimeve, pasi pati në të vërtetë gazetarë me kurajo që e ngritën zërin me forcë në intervista e debate mediatike.
   Mandej nuk ka sepse të injorihet fakti se ishte pikërisht vjedhja e blerja e votave nga ekipi i Ramës me paratë e drogës e përzjerja e dy ministrave të mbrendshëm të tij në këtë megaskandal , që e detyroi opozitën që të diltenga parlamenti.
   Mbrenda Shqipërisë, efekti i demaskimit të Ramës si një kryeministër i lidhur me trafikun e drogës, u pa që në lyerjen simbolike të fytyrës së tij me miell, në tribunën e parlamentit.
   Nuk është gjithashtu gazeta gjermane Bild, e vetmja media e huaj që ka publikuar aferat korruptive të kësaj qeverie. Ishte VOA para Bild që kishte dhënë disa sekuenca përgjimesh e pas Bildit ishte edhe RAI3, që i bëri një autopsi të plotë lidhjeve të qeverisë me bandat kriminale.
   Ka pasur shkrime edhe në gazeta e media të mëdha botërore, që kanë folur për korrupsionin e madh të qeverisë shqiptare, siç ka pasur edhe raporte nga institucione zyrtare të huaja.
   Gazetari investigativ i Bild, z.Tiede, më tepër sesa pati kurajon për të demaskuar qeverinë e korruptuar shqiptare, duhet përshëndetur se i dha një shuplakë të fortë hipokrizisë së Komisionit europian, që e paeaqiste Ramën si një “lider reformator”

 21. E pate se ç’justifikim pati per terheqjen ndaj Bild i gjati ine ? Ky eshte ekzemplar ne llojin e tij dhe qesharak ne gjithçka .

 22. Gjermano lindori i stasit peshkoje lulzimen i mori ca para thone 12milion euro per shkrimin qe e ndau ne tresh dhe ne fund gjeti gjuhen ne rame per terheqje dy palshe,qe nuk e kuptoni ju shpellkaret e lapsit

 23. Partitë këtu janë ndërtuar në formën e piramidës së mafies, si klane dhe klika familjare. Vetë partia që u shfaq para 3 dekadash si ‘shpëtimtare’ u kthye në mafie dhe tani tërhiqet si karrocë; para pak ditësh, në kulmin e mortajës, kryetari i saj u dërgua të investojë dhjetëra mijëra dollarë në Amerikë, për imazh. Mafia- si edhe shteti- e di se gjithçka do të ndryshojë, dhe kërkon pika të tjera ku të mbështetet. Mafia po bubërron për të siguruar në cilën anë do të mbajë…

  Si këtu, edhe në Kosovë, mafiozët po presin një gjë: Që nga kjo luftë të dalë e dobët Amerika!

 24. Tek ne shqiptaret eshte i perhapur shume donkishotizmi, i cil per fat te keq kap edhe ata qe kane nje fare formimi gazetar! Donkishotet i egezagjerojne gjerat, ( psh; Vlinjatet skelen e quajne port jo skele si eshte ne te verteet) jo me te keq, si donkishote pra! Psh; autori pasi i ben nje biografi gazetarit te Bild, del ne perfundim se te gjitha keto qe thote Tiede i ben per tu bere nje fare heroi ne Shqiperi?! T’emen o: Po sikur te mos vidhte zgjedhjet kryehajni ne Shqiperia ky Tiede do ishte pa pune, sipas llapsit (autorit te shkrimit) Ky eshte dosnkishtizmi i paster i zotrise kanalist! Te thuash nje mbroçkull te tille je me e pakta je nje donkishot dhe me se shumti nje lepires ne te njeten kohe( ben shejtan budallane)! Shqiperia ka aq peshe ne evrope e peredim saç ka Ura e Brrarit ne lindeje te Tiranes, per Shqiperine! Sa te hulumtoje nje jeeten e ketij gazetari, do ishte me mire te hetoje se si i vjedh parate ai qe shtyp e verferon shqiptaret! Por ti or mik je gjakprishur si shume te sojit ten, Ju u rritet nen shkopin dhe karroten dhe tani nuk beni dot dallimin….. here shkop e here karrote!

 25. Eshte njeri ketu qe thote se Lulzim Basha dhe PD i kane dhene 12 milione euro gazetarit Tiede per te publikuar pergjimet. Per ta perforcuar kete e permend ne disa komente per te krijuar pershtypjen se kjo eshte dicka qe e dine shume rilindas, por duke qene nje i vetem dhe me po aq tru sa qytetari i nderuar i maleve te Librazhdit Taulant Balla, harron qe Rama i dha 140 milione euro Beketit. Qytetari i rritur ne malet e Librazhdit “kishte harruar” se vete rilindja kishte paguar nga buxheti i shtetit dhe jo i partise 12 fishin e kesaj shume. Per cudi edhe qytetari i mesiperm qe mund te jete nga malet e Librazhdit, apo nga ndonje mal tjeter perdor te njejtin raport me Ballen, pjeston shumen e dhene Beketit me 12 dhe thote se iu dha Tiedes. Mungese e tmerrshme fantazije. Vetem nje pyetje do kisha per rilindorin e paepur qe pranon ta tregoje veten budalla per partine, A JANE TE VERTETA ATO QE THUHEN NE PERGJIME???

 26. Titull i gabuar. Nuk eshte Tiede qe i eshte qepur Rames, eshte vete rilindja qe ka bere aq shume zullume saqe ndonje edhe do dale. Meqe Rama me te tijte nuk mund te rrine rehat, atehere cfare mund te beje me pak Tiede i shkrete

 27. Te vertetat e hajdarmates e salihut do dalin shume shpejt dhe pastaj do kuptoni a i ka mare zarfet e milionave ky gjermano lindori i stasit nga lulzimja,kujtoni babalen dhe 200 000eurot qe i dha salianji me urdher te lulushit,sot me vendim u denuar me burg o shpellkare pa emra por qe nga mbrapa keni stalinin leninin zigurin xixa etj shpellkare me grada

 28. Ligji i ri për Dosjet në Kuvend/ Përjashtohet Sali Berisha nga politika. Kategoritë e tjera që ‘digjen’ për të shkuarën komuniste,dhe nje here tjeter eshte iniciuar ky ligji per dekomunstizimit nga mesila doda por u hodh poshte nga pd e salihut,te shohim cfare do ndodhe kete here,ligji eshte ne kuvend

 29. I paemer i orea 19:14, pyetjet jane shume te thjeshta, ato rregjistrimet a jane autentike? A i ka dhene qeveria shqiptare 720 mije euro nga buxheti i shtetit per lobim ne favor te rilindjes? A po i paguhen 140 milione euro (me pak se ndihma me leke ne dore qe iu eshte dhene gjithe familjeve shqiptare) per Beketin? Pse nuk dergohen provat e vjedhjeve te Berishes dhe Bashes ne prokurori, mos harro qe rilindja ka patur shtate vjet kohe per te mbledhur prova dhe per te mos i lene akuzat qe te behen nga cilido idiot qe merr persiper ta tregoje me zell idiotesine e tij? Pergjigju pyetjeve te mesiperme per te treguar se nuk je thjesht nje robot i programuar.

 30. O rryp ato nuk jane autentike por jane pjese te montuara nga hajdarmataj prokurori i familjes berisha,o rryp shpellkar nuk jane paguar para beketit gjykimi vazhdon,peteri u terhoq duke thene rama u tregua i zgjuar o rryp,sa per merakun e salihut e lulushit dokumentat jane ne prokurori se per salihun per krimet e tij e per korrupsion,lulushi i shpetoje denimit me raport mjeksor per 250 milion eurot e rrkombit,provat e vrasjes si ne gerdec e 21 janar jane ne prokurori,por sistemi i prokurorise eshte akoma me shume hajdarmataj per te mbrojtur familjen Mafioze te Salihut,eshte mafja e ndertuar per 30 vjet,dhe nuk cbehet dot kollaj per 7 vjet,keshtu o Rrypi i salihut kjo eshte me e vogla qe te tregova

  1. Ore kërriç gomari. Rruga e kombit sikur të kishte kushtuar edhe dyfishi i kostos me të cilën u ndërtua, prap do të dilte me kosto më të ulët se ato kilometrat e Unazës së madhe në Tiranë që kushtonin 20 milionë kilometri.
   Megjithëato “250 milionët” që nuk ka asnjë fakt se i vodhi “Luli”, por që ju shtuan fondit të kësaj rruge vetëm ngaqë pati shëmbje në mbrendësi të Tunelit të Kalimashit, e gjithë kjo rrugë në pjesën më të madhe malore e me shumë ura, kushtonte jo më shumë se 9 milionë kilometri.
   Krahasoje me një kilometër zgjerim të unazës, pra e theksoj zgjerim të rrugës egzistuese, që hajdutëria e qeverisë Rama e kishte planifikuar ta ndërtojë me 20 milion kilometrin, për të kuptuar se kush ka vjedhur. Nëse do ti shtojmë atij kilometri të unazës, veç 20 milionëve për zgjerim, edhe qindra shtëpive e bizneseve që u shkatëruan e që kushtonin edhe ato miliona, pa llogaritur nxjerrjen në rrugë të mijra banorëve në mes të dimrit, kalohet nga penaliteti i vjedhjes e shkojmë tek krimi kundër njerëzve.

 31. Nuk ia vlen te diskutosh me ty o i paemer i ores 8:33 dhe i shume orareve te tjera. Jo per gje, por emrin tend “rryp” ose kaish sic i thone tironsit, e ke perdorur shume here duke treguar se sa i zgjuar je. E vetmja gje e sakte qe thua eshte se Basha shpetoi me proçedure, por nuk e kupton fjalen parashkrim. Natyrisht nuk ke nga ta dish se partia nuk te meson çdo gje ty. Por ne do ta dish se pse u fal Basha, duhet te kujtosh unazen e re ku nje km rruge vlente 20 milion euro. Çmim normal apo jo? Apo e ke per Milot-Balldren ku nje km vlente vetem 17 milion? Keta jane te gjithe per t”u derguar ne burg dhe per t’ju konfiskuar pasurite qe kane vjedhur. Ke degjuar gje per amnistine fiskale? Eshte e qarte se nuk kupton as termin dhe as ate qe fshihet pas atij veprimit. Por ta kesh te qarte qe te gjithe leket e vjedhura nga cilido qeveritar i ketyre 30 viteve te fundit dhe qe ka mbetur pa u transferuar jashte shtetit, plus leket e perftuara nga tregtia e droges do hidhen ne kete vend per t’u shumuar. A qe te mos harroj, nese Basha do behet (urojme qe jo) ndonjehere KM, a do ia lepish b.then edhe atij?

 32. Qe ta kuptosh se pse e perdora parashkrimin, sepse rrypi aq mend ka, parashkrimi zbatohet kur kalon nje afat i caktuar i vepres penale dhe personi qe ka kryer vepren penale nuk mund te denohet me per ate veper. Ndersa jam i sigurt se truri jot nuk e kupton fjalen proçedure, jo me ta kuptoje se si shpetoi Basha me proçedure. Jam shume i qarte se pse e ke inat Hajdarmatajn, por a mund te shpjegosh se pse nuk beri gje Arta Marku qe ndejti dy vjet ne krye te prokurorise? Apo as kete nuk e kupton?

 33. Ore kërriç gomari. Rruga e kombit sikur të kishte kushtuar edhe dyfishi i kostos me të cilën u ndërtua, prap do të dilte me kosto më të ulët se ato kilometrat e Unazës së madhe në Tiranë që kushtonin 20 milionë kilometri.
  Megjithëato “250 milionët” që nuk ka asnjë fakt se i vodhi “Luli”, por që ju shtuan fondit të kësaj rruge vetëm ngaqë pati shëmbje në mbrendësi të Tunelit të Kalimashit, e gjithë kjo rrugë në pjesën më të madhe malore e me shumë ura, kushtonte jo më shumë se 9 milionë kilometri.
  Krahasoje me një kilometër zgjerim të unazës, pra e theksoj zgjerim të rrugës egzistuese, që hajdutëria e qeverisë Rama e kishte planifikuar ta ndërtojë me 20 milion kilometrin, për të kuptuar se kush ka vjedhur. Nëse do ti shtojmë atij kilometri të unazës, veç 20 milionëve për zgjerim, edhe qindra shtëpive e bizneseve që u shkatëruan e që kushtonin edhe ato miliona, pa llogaritur nxjerrjen në rrugë të mijra banorëve në mes të dimrit, kalohet nga penaliteti i vjedhjes e shkojmë tek krimi kundër njerëzve.

 34. O rrypa e shpellkare ju merni rrkombit 60 km=1.3 milijard euro dhe nuk e mbaroje kurre salihu,6 ura te pa perfunduara,i jane shtuar dhe 300 milion euro,o rrypa dokumentet e vjedhjes se 250 milion eurove ja nxorri drejtori i transportit Arben mece ne min e lulushit ky I dergoje ne prokurori te Ina rama por salihu me skilet e drejtesise qe me reformen amerikane shkua ne pidh te semes sot e liruan me procedure alla salih raport mjeksor Majasill ne byth,o rrypa e shpellkare ju nje gje dini te beni mire shkoni Palloini fort motrat vajzat mamkat Grate coini te shqupi dhe keshtu shtoni rracen e salihut ne vicidol

 35. Ky vend përgjatë 3 dekadave, është tronditur, është dhunuar, është grabitur, është shpërfytyruar, dhe është goditur nga themelet, janë njollosur betejat dhe historia, janë shitur dhe vjedhur dituria dhe pasuria. Kjo kohë (koha e demokracisë) i ndau tashmë, në miq dhe të liq, në zullumqarë dhe hokatarë, në patriotë dhe tradhëtarë, në mirëbërës dhe taksidarë, në të shitur dhe barbarë, duke ruajtur padyshim mes këtij kaosi edhe vlera njerëzore.

 36. Janë një sërë faktesh mjaft kokëforta, të cilat ne po i rendisim një nga një. Këto jo si akuza ndaj kreut të Republikës së re, Lulzim Basha për lidhje me rusët, por çuditërisht Lulit i ndodh gjithmonë, që sapo vepron ai të dalë një rus nga pas.

  Ndoshta “dashurinë” për rusët e ka të madhe, të vjetër dhe ndonjëherë ai “rrëshket” si pa dashje, pa kuptuar.

  Le ta fillojmë nga çadra e vitit 2017, fotoja me presidentin e SHBA, Donald Trump, pagesa 1 milion e 25 mijë dollarë, në skemën e derdhjes së parave tek Nick Muzin. Kjo e deklaruar në Departamentin Amerikan të Drejtësisë, dhe ku dilte kompania Binniata Trade, e cila ishte me pronarë rusë.

  Gjatë historisë politike të Lulzim Bashës është një tjetër personazh i përfshirë në skandalet e tij në lidhje me rusët. Bëhet fjalë për shtetasin Ekim Alptekin, një person i kërkuar nga FBI-ja. Lulzim Basha është kumbar i dasmës së tij dhe në foton më poshtë tregohet sesi Luli i jep “bekimin”e martesës. Basha e ka pranuar se e njeh dhe që e ka mik.

  Alptekin së bashku me disa rusë janë përfshirë në hetimet e FBI-së, deri dhe te këshilltari Flyn dhe presidenti Trump, dhe është akuzuar për komplot me rusët.

  Rasti i tretë është marëveshja e Lulzim Bashës dhe financimi i një kompanie lobiste e cila përfundoi me largimin e ambasadores së emëruar në Shqipëri, e cila ishte një eksperte mjaft e mirë e çështjeve ruse.

  Në qershor të vitit 2018, Basha firmosi një kontratë lobimi me vlerë 40 mijë dollarë me kompaninë “Sonoran Policy Group”, për të bllokuar kandidaturën e Kathleen Ann Kavalec.

  Në atë kohë, Basha, nëpërmjet kësaj komoanie lobimi, bëri një betejë kundër saj në Departamentin Amerikan të Drejtësisë dhe më pas ajo nuk erdhi në Tiranë.

  Ky është rasti ku Lulzim Basha lufton kundër një personazhi që njeh mjaft mirë çështjet e Rusisë dhe ndaj së cilës duhet të ketë pasur jo pak frikë.

  E katërta në radhë vjen djegia e mandateve. Kujtojmë këtu telefonatën e deklaruar nga zv.ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matheë Palmer, i cili i kërkoi Lulzim Bashës të mos digjte mandatet, port ë ndiqte rrugën ligjore. Pasi Ballkani po destabilizohej dhe kishte disa forca që po e kryenin këtë veprim. Kujtojmë këtu edhe situatën në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut, etj.

  Por, Lulzim Basha refuzoi duke thënë se është një forcë tjetër madhore dhe se tashmë vendimi ishte marrë.
  Por, kush ishte “forca madhore” për të cilën fliste Basha? Mos ishin rusët? Kush e pengonte Lulin të tërhiqej nga vendimi për të djegur mandatet?

  Dhe së fundi, sërish e “rastësishme” është edhe kompania Sonoran Policy Group, LLC, e cila është bazëkontraktore e diktatorit Maduro në Venezuelë, i cili mbështetet publikisht dhe financiarisht nga rusia.

  Të gjitha këto fakte të përmendura më sipër janë të pranuara publikisht nga Lulzim Basha dhe janë me prova. Që nga fotoja e presidenti Trump dhe pagesa, tek ambasadorja që u refuzua, tek djegia e mandateve dhe telefonata me Palmer e pranuar, tek kontrata e publikuar së fundi ku del Maduro.

  Pra, të gjitha janë fakte të pakontestueshme. Të rastësishme apo jo se dalin rusët nga pas, kjo mund t’i ndodhë vetëm Lulzim Bashës së Republikës së re. Se kur del një herë rusi nga pas mund të jetë rastësi, por kur ndodh oesë herë në një periudhë jo më shumë se tre vite nuk është më e rastësishme.

  Ndoshta Luli nuk i dashuron shumë rusët, kanë më shumë ata dashuri për të. Por, faktet janë fakte. Provat janë prova. Lulzim Basha ka më shumë se pesë raste të lidhura direkt dhe indirekt me faktorët politik të Rusisë

 37. Ish-kryeministri i Shqipërisë Fatos Nano, më 13 mars të vitit 1998 realizoi një vizitë katër ditore në Izrael. Pritja për Nanon ka qënë e shkëlqyer, si për të gjithë kryeministrat shqiptarë.

  Të cilët kanë përfituar shumë nga akti heroik i shqiptarëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, që përkundër reprezaljeve të nazistëve gjermanë, nuk dorëzuan asnjë hebre. Për këtë arsye shqiptarët në sytë e izraelitëve dhe urdhëheqësve të tyre janë miqtë më të mirë, të provuar në kohërat më të vështira.

  Nano u takua me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu. Ndërsa sipas axhendës kreu i qeverisë shqiptare në atë kohë ka realizuar dhe një takim me kreun e palestinezëve, Jasser Arafat.

  Por përtej nënshkrimit të marrëveshjeve dhe takimeve të përzemërta, vizita e Nanos në Izrael i tejkaloi limitet e asaj çka u tha zyrtarisht. Mësohet se ndër takimet më të rëndësishme ka qënë ai me përfaqësuesit e shërbimit inteligjent izraelit, Modad-it të famshëm. Kreu i qeverisë shqiptare në këtë kohë shoqërohej nga njerëzit e inteligjencës shqiptare. Ndonëse nuk është bërë prezent emri i kreut të SHISH në përbërjen e delegacionit zyrtar të kryesuar nga kryeministri, pjesën teknike të takimit për palën shqiptare e ka udhëhequr pikërisht Fatos Klosi.

  Gjithë takimi është mbuluar nën “ombrellën” e bisedimeve për historinë e lashtë të marrëdhënieve mes shqiptarëve dhe hebrejve apo mes shqiptarëve dhe palestinezëve. Biseda ka qënë konkrete dhe kishte të bënte me dosjen e lidhjeve islamike të Bashkim Gazidedes, sa kohë ka qënë në krye të shërbimit sekret shqiptar.

  Fatos Klosi i mbështetur nga shërbimet inteligjente amerikane kishte nisur aksionin e zhbërjes së të gjitha celulave islamike të ngritura që nga viti 1993 në Shqipëri, nën kujdesin personal të Sali Berishës dhe Bashkim Gazidedes. Për këtë arsye, sygjeruar dhe nga amerikanët, kreu i shërbimit sekret shqiptar kërkonte dosjet që zotëronte Mosad, për pjesën shqiptare të radikalëve islamikë. Ato që mund të jepeshin, natyrisht.

  Njëherësh u kërkua dhe vendndodhja e Gazidedes, për të cilin, sipas informacioneve të mjegullta që kishte shërbimi sekret shqiptar mendohej se ishte në Katar, ku jepte mësim në një medrese. Klosi bëri të qartë se zbulimi e ekstradimi i Gazidedes do zgjidhte shumë enigma për evidentimin e krerëve radikalë islamikë në Shqipëri. SHISH ishte zotuar para shërbimeve partnere për ekstradimin në SHBA apo dëbimin e tyre jashtë vendit.

  Ish-kreu i shërbimit sekret Gazidede kishte marrë ekstraktin e dosjeve e “fjalët-kyç” të tyre me vete në azil, çka e vështirësonte zbardhjen e ngjarjeve në Shqipëri e lidhjet me islamikët radikalë.

  Sipas burimeve, krerët e Mosad kanë qënë të rezervuar në dhënien e informacioneve të detajuara, por janë përqëndruar në faktin se Shqipëria ishte kthyer në një qendër e akomodimit e stërvitjes së radikalëve islamikë. Për më tepër kanë konfirmuar faktin se Osama Bin Laden, dhe jo vetëm ai si udhëheqës i terrorit, kanë qënë për shumë kohë në Shqipëri. Berisha e Gazidede kanë qënë mikpritës të tyre.

  Agjentët izraelitë të shërbimit sekret kanë zbardhur emrat e disa prej radikalëve islamikë që gjendeshin në Shqipëri dhe në ato momente, një pjesë e të cilëve më vonë u arrestuan, eleminuan, u dëbuan apo ekstraduan. Informacionet kishin zanafillën, sipas Mosad, nga interferimi i një agjenti të tyre, me origjinë spanjolle dhe që punonte si gazetar. Ai kishte pasur afinitet pranë Berishës dhe Gazidedes. Janë bërë të ditura dhe shumat e parave të lëvruara përmes fondacioneve islamike për ndërtimin e shkollave fetare, spitaleve e xhamive, pjesa më e madhe e të cilave ishin përvetësuar nga njerëzit e Berishës.

  Ndërkohë që përsa i përket vendndodhjes së Bashkim Gazidedes, Mosad ka bërë me dije se vetëm pak kohë ka qëndruar në Katar dhe Arabinë Saudite, duke shfrytëzuar lidhjet e krijuara me “bijtë e terrorit” gjatë kohës së qëndrimit si kryetar i SHIK. Por dhe kur ka qënë kreu i Lidhjes së Intelektualëve Islamikë të Shqipërisë.

  Shërbimi sekret izraelit i ka informuar partnerët shqiptarë se Gazidede gjendej në Turqi, dhe më saktë në kryeqytetin turk, Ankara. Vendndodhjen konkrete nuk e diskutuan. Këtë e konfirmuan burime nga ky takim mes shërbimeve sekrete shqiptare dhe izraelite në Tel Aviv.

  Kaq informacione mësohet se ka marrë kreu i SHIK dhe njerëzit që e shoqëronin në Izrael. Fatos Nanos i duhej shumë ekstradimi i Bashkim Gazidedes, pasi siç e ka deklaruar dhe vetë, hapja e gojës së ish-kreut të SHIK-ut do të mbyllte më shumë gojën e Sali Berishës, i cili po punonte me të gjitha mënyrat për ta rrëzuar nga pushteti. Gjë që e bëri më 14 shtator të po atij viti, përmes grushtit të dështuar të shtetit, pas vrasjes së Azem Hajdari para selisë së PD.

  Bashkim Gazidede, pavarësisht se jetonte i izoluar në Ankara, nuk u ekstradua asnjëherë në Shqipëri me gjithë kërkesat e Fatos Nanos. Ai u kthye vetëm me ardhjen në pushtet të Sali Berishës, për t’u ndarë nga jeta në mënyrë misterioze disa kohë më vonë. Mori me vete të gjitha sekretet dhe të vërtetat e tij dhe të pushtetit të Sali Berishës.

 38. peder tiede eshte nje cop bythqire asgje me shume qe punon me honorare per nje gazet si bild qe nuk e ble njeri ne gjermani

 39. Lulzim B. e pranon se gjithçka i duket surreale.

  “Më duket sikur u zgjova nga një gjumë i gjatë. Pastaj fjeta prapë. U çova, pashë sahatin dhe u ktheva nga ana tjetër. Nuk e di. Më vijnë rrotull ca dokumente të futura në një çantë, një shtëpi e verdhë… Prishtina, Mitrovica… Aeroporti i Rinasit. Rrezik kam qenë i dërguar special i Aeroportit të Rinasit në Aeroportin e Beogradit, ku ta dish! Sa bukur: I dërguar special…”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu