• |
ide | kryesore

Arsyet/ Pse Franca dhe Gjermania nuk e mbështetën rrëzimin e Albin Kurtit

Lajme, Të fundit

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt thotë se të kesh një krizë institucionale në kohë pandemie “nuk është e dobishme”. Në një intervistë për KTV ai tha foli për rezervat e Gjermanisë dhe Francës të dërguara LDK-së, pak para se të votohej mocioni i mosbesimit, që e rrëzoi qeverinë e Albin Kurtit.


“Pikërisht këto ishin arsyet pse ne i shprehëm shqetësimet tona. Të kesh një krizë institucionale në këtë kohë mendoj nuk është e dobishme dhe nuk është gjithçka në të cilën të gjithë aktorë politikë do të duhej të përqendroheshin tani”, – tha ai.


Ajo energji, sipas Parisit dhe Berlinit, duhet t’u kushtohet krejtësisht luftës kundër pandemisë dhe perspektivave ekonomike dhe shoqërore. Megjithatë, ai tha se përfaqësuesve diplomatikë tani iu mbetet “vetëm të ndjekin zhvillimet”.

“Kam përshtypjen se me kancelaren Merkel, që është një person analitik, deri tani ne në Gjermani e kemi menaxhuar mirë, sepse ka pasur një shkallë të lartë të përgjegjësisë dhe njerëzit thjesht qëndruan tok, sepse menjëherë u vetëdijesuam se pandemia e virusit korona është diçka që nuk kishim parë në historinë e fundit”, – ka thënë ai. ©LAPSI.al

3 Comments

 1. Pirdh o komentus pirdh. Para amerikes ka ven kembe evropa. Hidh gurin, fshi doren e pastaj bej si gore me gishtin nga amerika.
  E bukura e socialisteve kendej nga rajoni i “post” komunizmit eshte se gjithmone , HISTORIKISHT, sa kane rene nga pushteti ja kan fut per Amerike. E dun demokracine po si ti teket sorosit dhe miqve te tij perfshire merkelin macronin e shume brima te tjera.

  Kesaj i thone shantazh politik stil komunist.
  Nuk pijne une evropianet, nuk merresh dot vesh, jane akoma nocioni partis mbi te gjitha edhe mbasi te zhbehemi.

 2. Pirdh o komentus pirdh. Para amerikes ka ven kembe evropa. Hidh gurin, fshi doren e pastaj bej si gore me gishtin nga amerika.
  E bukura e socialisteve kendej nga rajoni i “post” komunizmit eshte se gjithmone , HISTORIKISHT, sa kane rene nga pushteti ja kan fut per Amerike. E dun demokracine po si ti teket sorosit dhe miqve te tij perfshire merkelin macronin e shume brima te tjera.

  Kesaj i thone shantazh politik stil komunist.
  Nuk pijne uje evropianet, nuk merresh dot vesh, jane akoma nocioni partis mbi te gjitha edhe mbasi te zhbehemi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu