• |
ide | kryesore

Arsyet pse seksi të mbron nga koronavirusi

Lapsi Leaks

Njerëzit nxiten të kryejnë marrëdhënie seksuale në karantinë me gjithë masat e rrepta të distancimit nga koronavirusi. Por Drejtori i Përgjithshëm i Autoritetit Shëndetësor danez, Soren Brostrom thotë që rreziqet që lidhen me seksin janë të parëndësishme dhe nënkupton se përfitimet janë më të shumta. Ai thotë se distancimi shoqëror nuk përfshin seksin nëse çifti janë në një marrëdhënie të qëndrueshme.


Koronavirusi hyn në traktin e frymëmarrjes nga thithja e pikave të prodhuara nga kollitja, teshtitja ose frymëmarrja dhe nuk përhapet përmes spermës ose lëngut vaginal. Brostrom nuk mund të përjashton që afërsia fizike është një rrezik i marrjes së virusit, por thotë se seksi çliron stresin e lartë të këtyre ditëve, forcon zemrën dhe mushkëritë. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *