• |
ide | kryesore

Drejtori i OBSH: 6 kushte për lehtësimin e masave ndaj Covid-19

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka paralajmëruar qeveritë që të menaxhojnë me kujdes vendimet për lehtësim të masave të izolimit, pasi “rreziku i kthimit të virusit është shumë real”. Ghebreyesus ka përmendur gjashtë kushte para lehtësimit të masave të izolimit;

Numri i rasteve duhet të jetë në rënie, por vëzhgimi i të infektuarve duhet të jetë i lartë;


-Sistemet shëndetësore duhet të jene të gatshme të testojnë, trajtojnë dhe izolojnë të infektuarit;
-Në spitale dhe shtëpi kujdesi duhet të ketë shpërthime minimale;
-Masat mbrojtëse duhet zbatuar në vende të punës dhe shkolla;
-Numri i rasteve të importuara duhet të jetë i menaxhueshëm;
-Komuniteti duhet të veprojnë në përputhje me “normalen e re”.

Ghebreyesus ka thënë se teksa numri i rasteve të prekura me koronavirus është duke rënë në Evropën Perëndimore, e kundërta është duke ndodhur në Evopën Lindore, në Afrikë, Azinë Juglindore, Lindjen e Mesme dhe Amerikë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, në gjithë botën janë: 3,685,129 njerëz të infektuar, 258,051 të vdekur dhe 1,208,139 të shëruar nga ky virus.

5 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu