• |
ide | kryesore

Vuçiç betohet: “Gjeni president tjetër, unë se firmos njohjen e Kosovës”

-Instant, Kryesore, Lajme

“Unë nuk do ta nënshkruaj kurrë me dorën time njohjen e Kosovës”. Presidenti i Republikës së Serbisë, Aleksander Vuçiç, i ka deklaruar televizionit serb RTS thotë se firma e tij nuk do të jetë mbi asnjë dokument që ka  si rezultat njohjen reciproke.“Ata po thonë që e duan njohjen nga Serbia dhe unë s’mund të them që do të pranojmë pavarësinë e Kosovës. Nëse ata (serbët) e kanë dikë që mund të bëjë një gjë të tillë, le ta zgjedhin, zgjedhjet presidenciale do të jenë në më pak se një vit” deklaroi Vuçiç për RTS në një intervistë për Samitin e Zagrebit, emërimin e Miroslav Lajçakut dhe për çështjen e dialogut Kosovë – Serbi.


Por, presidenti serb ka bërë edhe një kthesë 180 gradë kur është pyetur lidhur me shkëmbimin e teritoreve. Ai që më parë i kishte folur popullit të vet për një sakrificë të vështirë dhe që më pas përkrah Hashim Thaçit u pati kërkuar ndërkombëtarëve që ti linin ata dy djem jo problematikë të gjenin një marëveshje, deklaroi se “Unë s’kam kurrfarë ideje se s’i mund të duket zgjidhja”.


Lexo me tej:

Coptimi i Kosovës/ Vuçiç demaskon keq Thaçin dhe Ramën

Plot një vit më parë, në një intervistë në Pink TV në fillim të majit fill pas samitit të Berlinit presidenti serb qe treguar hakmarrës ndaj disa opozitarëve të tij dhe disa vendeve perendimore (nënkupto Gjermaninë) që e kishin kundërshtuar idenë e shkëmbimit të territoreve. 

“Ju pyes juve cila është zgjidhja tani, përveç që Kosova në të ardhmen, jo me vullnetin tim, sepse unë nuk do ta pranoj, do ta fitojë pavarësinë dhe sovranitetin në tërë territorin e saj të plotë. Pastaj unë do të pyes shumë nga ata që protestuan dhe thanë shumë gjëra – pse e keni bërë këtë dhe si është e mundur që nuk keni qenë në gjendje të shikoni realitetin dhe keni penguar që Serbia të fitojë diçka për popullin dhe vendin e saj” pati thënë një vit më parë ai.

Andi Bushati:Dështimi i propagandistëve të idesë së Vuçiçit

Edhe në shkurt të këtij viti presidenti serb kishte përsëritur të njëjtën ide: “Unë kuptova porosinë e njerëzve, ishte një shans i shkëlqyeshëm për ne, por e humbëm atë”, tha Vuçic për TV Happy duke iu referuar marëveshjes me shkëmbim territioresh. Kreu i shtetit serb shtoi atëhere se për këtë çështje do të bëhet edhe më të keq në të ardhmen, pavarsisht se ai vetë është i zhveshur nga përgjegjësitë. “Unë do ta mbroj popullin serb, por mbajini mend fjalët e mia edhe për 20 vjet: kemi pasur një shans, por nuk kemi pasur vetëdije dhe mençuri të mjaftueshme”, tha ai.

Pavarësisht nga këto ai tani deklaron se nuk ka kurrëfarë ideje se si do të jetë zgjidhja e ardhshme mes Kosovës dhe Serbisë, por meqë është në prag fushate elektorale ai betohet se nuk do ta nënshkruajë kurrë njohjen e Kosovës.

©Lapsi.al

18 Comments

 1. Sa te jete Kurti i hani mutin Kosoves.
  Kurt mbahu fort se asnje nuk can trapin,por ti mbroje me gjoks pule Kosoven se po ta marrin prap.Ate kosove qe e more qyl fare .
  Por liri nuk eshte e lire.

 2. Kur Vucic deklaron boterisht,se ai-pra Serbia-nuk do e njohe kurre Kosoven,per cfare mareveshje,grine sallate Grenellat,Borrellnat,me shoke,qe u dashka firmosur Kosova,me Serbime?Duke e quajtur teritor Serb,gjithe Kosoven,nuk paska nevoje per “mareveshje”,por vetem per nje VKM te Vucicit,per te urdheruar Kosoven,si pjese e teritorit Serb.Dhe per kete VKM,nuk ka nevoje jo me per nderhyrjen e Grenellave,por as perkrahjet e Liderave te Ballkanit si Thaci,Rama,Isa i LDK,me shoke…..ndersa Borrelli,te shkoje ne Beograd ,si perfaqesues i Vucicit ne shtepine e pleqve te Beogradit………

 3. ose ka noi sinjal qe marreveshja sdo behet,dhe vuqiqi eshte OK me qendrimin e tij, ose Vuqiqi po lu lojen qe njerezit te thone aman se marreveshja te behet, kjo e dyta eshte target- i i rradhes.

  dhe me e keqja , sipas Alex Sorosit dhe te gjithe fijeve te tij ne rajon dhe ne BE , duan te na thone qe nese Serbia do thote OK,Europa do e fuse ne BE dhe Kosova do thote jo dhe do mbese jashte

  dmth po sktheu syte amerika nga ballkani Europa ose du shume po shume vite ose e le sic eshte. varet nga ekuilibrat e brendshem. Por per sa kohe jane keto muhabete ne media, duan te na thone qe ekuilibrat ne kete rast nuk duken mire.

  ne te vertete ne nuk i dime dhe nuk dime e as kemi mundesi si ti marrim vesh .

  media kazanben punen e e saj

 4. More zoti Vucic,hic mos e vrit mendjen per te firmos njohjen e Kosoves!Ke Thacin,bile ma fort edhe Edi Ramen,qe firrmosin ne vendin tend,bashke me Isen e LDK-Pacoll me shoke,per ta bere Kosoven,krahine te Serbise,bile duka ja cunguar edhe nga disa te drejta,qe ka patur,prej kohes se Titos! Dhe pastaj,Grenelli,Borrelli me shoke duhet te dalin ne pension,duke mos harruar edhe Mogherinin-komunisten italiane te kohes se Duces,dhe Vucic,mos harro t’i japesh nje pension special,se edhe gjykata speciale,me siguri do te jete dakort.

 5. Për konsum të brendshëm ( lexo mut për shkije ).
  Kur ky soj-muti, sikurse Thaçi, thotë diçka, duhet ditur se ndodhë e kundërta.
  Era kutërbon nga këta.

 6. Mos ju kunderveni Serbit, se e ka vellane ketu ne Shqiperi, e mbase i thote ndonje llafe veshi, ashtu si edhe per te tjerat qe ka thene, e mbase ia kthe trurin. Pastaj, napolo,,,,po sikur tia kete mbushur mendjen Rama Vucicit qe ta thote kete shprehje per interesat e tije? Cfare nuk pritet nga kjo dyshe pushtash politik ne kurriz te popujve. Ndofta ky i joni( Rama) mundet te jete edhe me i sofistikuar ne te tilla shprehjesh, sepse eshte nga goja, por dhe nga shpirti sterre, qe Kosoven e ka pare per impuls politik ne sherbim te sektit te partise se tije, e jo se na eshte nacionalist, apo kombetar. Me keto politika qe po dalin nga dita ne dite si sythe pranverore, do dale edhe e verteta se kush, eshte Rama.

 7. Të rroni vetë Luli, vrasës me pagesë! T’ju kenë uratën b*thlëpirësat që po thinjen duke pritur të bëhesh kryeministër e të “kapin nai gjo”

 8. Vucic-Thaci-Rama,po bejne kerdine,ju torrollaket,merruni me Lulin,a do kapi,apo jo,”nai gjo”.Te denoncosh “bukurite”qe kane nder mend dhe po perpiqen ,ta bejne Vucici me keta kelyshet tane,vetem nje idiot,mund ta kuptoje,se po pret Lulin,te behet kryeminister.Por idiotet,po na shtohen aq shue,saqe harojne te kene edhe emrat e tyre,bile “I paemer”,po behet edhe si pseudonim ,per te gjithe idiotet.Aq i ka dhene Zoti,megjithate i meshiroj!

 9. Ore sterkungulli i rilindasve te qelbur,,,,Si nuk te thahet gurrmazi qe ne cdo koment je akoma 7 vite larg, por leh si qen i zgjebosur me apologji qe s;kane lidhe me artikullin, Kaqe kaqol, i pa mend e sakat nga truri qenke, sa qe keta komentuesit qe flasin objektivisht, ti injoranti sektit, i ofendon me banalitetin e kryetarit tuaj psikopat. Jeni semure edhe ju zagaret nga korona Rama, andaj lehni kuturru ne kete portal.

 10. Kryemadhi u bën “gjëmën” Metës dhe Bashës: Njëri ka kapur floririn, tjetri Rrugën e Kombit, por Ramën nuk e mundin dot,lexo cfare thote mona o alidems,pastaj meru me te tjeret,mos u trego kaq rrotKari o shpellkari alidems

 11. Pushti, ipaemer, me goje gjerizi, analfabet i deklaruar ne portal, i kufizuar nga dialogu, e i mangut ne tru, e fizik ndofta, te tere fuqine e shprehjes ia le banalitetit e prejardhjes se origjines se tije. Te kam keshilluar per nje vizite tek psikiatri or idiot, sepse je i rrjedhur, e shkaterruar nga morali personal e familjar, se politik, je kaqoli, i kaqoleve, te kemi ne vend te nje koneje qe leh sa per te ndegjuar se je dhe ti, por kush ta fershelle ty, or goje zgjebe i ardhur nga qelbesirat rilindase. Ato banalitete shihi e i kane familja jote mbare e prape, e po deshe qe te na hapesh gojen, beje luften e vokobolarit personale, e te shohesh, se ku do dalesh. Ke lindur e je pa breke, por do ti varim ne qafe ty e sorollopit te qelbanikeve. Maskara.

 12. Ti alidems cecen mos na habit me dialogun prej profesori te lindur ne bodrumet e shqupit te ndihmuari me master xixa stalin e zigur vazhdo ha supen e salihut te syri i Qimit te zenit

 13. Prokuroria e Posaçme njoftoi dje se ka nisur hetimet për disa ish-anëtarë të Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese, disa nga të cilët janë shkarkuar nga Vetingu për pasuri të pajustifikuara. Po cilat janë pasuritë që gjyqtarët nuk justifikuan dot me të ardhura të ligjshme, sipas Komisionit të Vetingut? Ish-anëtari Gjykatës Kushtetuese Gani Dizdari është pjesë e listës së ish-gjyqtarëve që po hetohet nga SPAK. Dizdari, në bazë të hetimeve nga Komisioni i Vetingut, nuk justifikon një apartament në Tiranë, depozitë 5.272 euro, tre hua në vlerat 23.000 euro, 36.000 euro, 20.000 euro, makinë të blerë 900.000 lekë, 15.000 euro shpenzime për mobilimin e apartamentit si dhe 19 këste pagesa qiraje.

  Ish-anëtari i Gjykatës së Lartë, Tom Ndreca, i njohur si gjyqtari që mbylli dosjen e 21 Janarit si dhe për certifikimin e përmbysjes së zgjedhjeve për Bashkinë e Tiranës, në 2011, duke shpallur fitues Lulzim Bashën pas fitores së Edi Ramës me një diferencë prej 10 votash, është shkarkuar pasi ka fshehur një makinë, ka bërë deklarime të pasakta për pasuti të tjera, nuk justifikon 1 392 336 lekë, ka bërë deklarim të rremë në lidhje me çmimi e blerjes së një garazhi, ndërsa bashkëshortja dhe fëmijët kanë pasuri të tjera. Tom Ndreca po hetohet nga SPAK-u.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu