• |
ide | kryesore

Moska nuk e përjashton shkëmbimin e territoreve

-Instant, Lajme, Të fundit

Për Rusinë, shkëmbimi i territoreve nuk përbën një tabu nëse ai pranohet nga Serbia.   Kjo hipotezë dhe idetë tjera të ngjashme “mund të vlerësohen vetëm nga Prishtina dhe Beogradi” ka thënë ambasadori i Rusisë në Beograd, Aleksandar Botsan Kharcenko në intervistën për gazetën “Politika”.


“Aktualiteti i idesë së ‘ndarjes së Kosovës’, ashtu si edhe çdo ideje tjetër, mund të vlerësohet vetëm nga dy palët” ka thënë ai duke theksuar se secila zgjidhje e mundshme e çështjes së Kosovës duhet të konfirmohet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, përmes miratimit të një rezolute të re, e cila do ta zëvendësonte rezolutën 1244.


Duke theksuar se kriter kryesor për Moskën është “që zgjidhja të jetë e pranueshme për Serbinë”, ai ka thënë se ajo duhet bërë pa imponim të skemave të jashtme apo afateve kohore duke iu referuar këtu nxitimit tv dërguarit special amerikan Grenell. Kharcenko po ashtu ka nënvizuar se për inkuadrimin e Moskës në dalogun Kosovë-Serbi, e domosdoshme para se gjithash është kërkesa e Beogradit.

3 Comments

 1. Akoma mendojn kelyshet e Rusis dhe Serbis Hashim Thaq bytha, Rexhep Qosiqi, Edvin pordha qe te shesin dhe coptojn Shqiperine por ta harrojn keta bije kurvash se do shesin vendin tone pasi ka djem Shqiperia akoma bile dhe me ta forte se ju shkon mendja homosexuleve .

 2. HASHIM THAQI DHE EDI RAMA ZAGARET DHE BYTHQIRET E ALEXANDER VUCIC DHE RICHARD GRENELL,

 3. Strumbullari i kesaj Ceshtjeje nuk eshte Fakti se a do te bejne kompromise Shqiptaret me Serbet per ceshtjet qe i konfrontojne midis tyre.
  Pika numer nje qendron ne Faktin qe Serbia nuk njeh Pavaresine e Kosoves e si situate e tille nuk e sheh Kosoven si partner te barabarte ne bisedime apo vendime qe mund te merren si rezultat i ketyre bisedimeve apo kompromiseve te imagjinuara.
  Pra vetem ne formatin international mund te kete bisedime midis Serbise e Kosoves si dy Shtete te pavarura e sovrane.
  Cdo vendim i cfaredo lloji tjeter pa kete format do te thote automatikisht se ceshtja eshte nje veprim administrativ i brendshem i shtetit Serb (d.m.th. harrojeni pavaresine e Kosoves).
  Por me qesharak eshte fakti qe presidenti aktual Serb ben presion me eksistencen e tij ne krye te detyres se tij zyrtare si ballance kunder pavaresise se Kosoves apo ne fund te fundit te ardhmes se Serbise ne strukturat e BE.
  Ne Europe me keto mendime mund te fitosh vetem nje buzeqeshje paliative me mendimin :
  Who the Fuck do you think you are?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu