• |
ide | kryesore

Bylykbashi i përgjigjet Ramës: Kur Shejtani predikon Ungjillin

-Instant, Lajme, Të fundit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike dhe njëkohësisht një nga anëtarët e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore i është përgjigjur kryeministrit Rama që hodhi poshtë kërkesat e opozitës në këtë tryezë. Rama tha se nuk mund të ketë qeveri transitore para zgjedhjeve, administrata zgjedhore duhet të jetë apolitike dhe gjyqtarët e Kolegjit Zgjedhor duhet të kenë kaluar Vetingun. Por Bylykbashi u ka dhënë përgjigje këtyre pretendimeve.


“Paska dale Kryeministri Rama e paska vene perseri nga ato “vijat e kuqe” per Reformen Zgjedhore. Na thoshka se nuk diskutohet qe administrata zgjedhore do jete krejtesisht jopolitke dhe se Kolegji Zgjedhor do behet vetem me gjyqtaret qe ka perzgjedhur ai me vetingun e tij. Flet pikerisht ai qe degradoi komisionet zgjedhore ne çeta bashibozukesh politike me 30 qershor 2019. Rama na propozoka komisione me anetare nga administrate publike si gjoja te pavarur kur ODIHR rekomandon depolitizim te ADMINISTRATES PUBLIKE.


 

Pa u depolitizuar administrata publike, ky propozim do te thotë kapje e komisioneve zgjedhore nga Rama. Kerkoka edhe qe Kolegjin Zgjedhor ta ketë si vule ne xhepin e tij për te vulosur manipulimet e administratës së kapur nga qeveria. Rama eshte shejtani qe duhet yshtur dhe përzënë nga zgjedhjet! Kështu që ato vijat e kuqe do të fshihen me gomë si herë tjetër” – thotë Bylykbashi. ©LAPSI.al


5 Comments

  1. Duke qenë se z. Meta ka qenë në qeveri dhe koalicion me z. Berisha, dhe Lulzim Basha, sot kryetar i opozitës, ka qenë ministër në ate qeveri, shikoni vendimin e vitit 2007 për institucionet që janë monument kulture në Tiranë: janë 108 institucione. Qeveria e Berishës dhe Bashës ne 2007, kësaj qeverie i bashkohet edhe Ilir Meta me pas, kishte 4 vjet që mund shpallte Teatrin monument kulture, por s’e bene. Janë 108 ndërtesa në aksin kryesor të Tiranës dhe në asnjë vend nuk është Teatri Kombëtar. E dini pse? TK nuk është në asnjë vend sepse siç thoshte qeveria e Sali Berishës dhe Lul Bashës në 2007, po ua citoj vendimin: “Bazuar në përfundimin e diskutimeve të Komitetit shkencor, Këshillit Shkencor, ku IMK i dërgon Ministrisë së Kulturës, Rinisë e Sporteve listën e objekteve monumente të Kulturës, në qendrën historike të Tiranës, pra këto 108 institucione që ju përmenda, vërehet se në pikën 70 të listës, bashkëlidhur, objekti Teatri Kombëtar përmendet si ndërtesë pa vlera, duke mos u përfshirë në urdhron 122, 5/03/2007”. Në këtë urdhër të qeverisë Berisha dhe Basha, pra. Kjo është arsyeja pse unë kam insistuar gjithnjë se kjo është nje axhendë politike, si këndi i lojrave, pazari, sheshi e bulevardi. Ne kete liste kane futur gjithçka për mbrojtje, dhe jo TK”, theksoi Veliaj.

  2. JANE NJESOJ SIKUR TI KETE PJELLE E NJEJTA KURVE . MUA ME VJEN KEQ SE MOSNDRYSHIMI I SISTEMIT ZGJEDHOR FAVORIZON ME SHUME PS SESA PD DHE LSI . VAZHDO O BYLLYK VAZHDO SE PO JA BENI ME TE LEHETE RIPJELLSAVE

  3. O Bylykbash ta shpifni me shume ju si opozite sesa keta pisat e pushtetit per mos ndryshim te sistemit zgjedhor .
    Per koken tuaj e keni , do pendoheni po do jete vone . Mos oksigjenoni nje trup pothuajse te vdekur siç eshte palloshi i Anetes .

  4. Korsitë e biçikletave/ Veliaj flet për BBC: Në 5 muaj po bëjmë atë që disa qyteteve u janë dashur 50 vjet

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.