• |
ide | kryesore

Buxheti gropë/ Rama tenton ta mbushë arkën me paratë e krimit

-Instant, Kryesore, Lajme

Dy goditje njëra pas tjetrës, si tërmeti dhe koronavirusi, janë shumë për buxhetin e një vendi të varfër si Shqipëria. Aq më tepër kur që prej vitit 2008, dy qeveritë Berisha dhe Rama kanë ndjekur politika të rritjes së borxhit që shkon sot në 65% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (pa llogaritur këtu borxhet e fshehura të koncesioneve dhe PPP-ve që mund ta shpien në 83% ).


Pikërisht për këtë arsye FMN e llogariti Shqipërinë si vendin e fundit në rajon që ka shpërndarë ndihmën direkte më të vogël për qytetarët e saj të prekur nga pasojat ekonomike të Covid- 19.


Po si po reagon qeveria Rama për ta përballuar këtë gjendje?

Duket se i vemi resurs i pashfrytëzuar që i ka mbetur, është çlirimi i parave që vijnë nga krimi. Dhe për këtë, në ditët e fundit, kryeministri ka ndërmarrë dy nisma: atë për amnistinë fiskale dhe atë për legalizimin e kanabisit, të cilat, sado larg njëra- tjetrës që të duken, duhen parë të lidhura së bashku.

Kuptohet që amnistinë Rama po e shet për krejt ndryshe nga ç’është. Në 20 prill në parlament ai deklaroi se këtë po e bën për të lehtësuar depozitimin e parave nga emigrantët që kanë punuar ndërshmërisht: “Ajo do të synojë lehtësimin maksimal të gjithë ayre që jetojnë në emigracion në radhë të parë dhe janë në nevojën 30 vjeçare për të formalizuar paranë joformale që kanë”, tha ai. Por ndonëse kryeministri deklaron publikisht se nga kjo amnisti nuk do përfitojnë ata që kanë bërë para përmes krimit, synimi duket se është pikërisht tek legalizimi i ta ardhurave të tyre. Të gjithë ekspertët e emigracionit shqiptar e thonë një zëri se shumica e mërgimtarëve tanë nuk e kanë luksin që t’i paguajnë një taksë shtetit shqiptar, që mund të shkojë nga 7% deri në 10% për të pastruar të ardhurat që i kanë fituar me djersë. Shumica e tyre nuk janë as aq të pasur, as nuk e kanë këtë luks. Prandaj propaganda se kjo bo bëhet për emigrantët duket se synon të fshehë diçka tjetër që nuk mund të thuhet publikisht.

Po në të njëjtën linjë janë edhe deklaratat për legalizimin e kanabisit për qëllime mjeksore. Ndonëse Rama tha se këtë projekt e ka konsultuar prej një viti me ndërkombëtarët, Bashkimi Europian nxitoi të bënte të ditur se ai nuk ka djeni për të.

Me sa duket kryeministri po përdor të njëjtën skemë që aplikoi edhe në fillim të qeverisjes së tij. Atëherë fushata e ish njeriut të tij më të afërt, Koço Kokëdhimës për legalizimin e hashashit për qëllime mjekore, ndonëse nuk u vu në zbatim, ishte një shkelje syri nga ana e pushtetit për të lëshuar sinjalin: “Mbillni sa më shumë, nuk është e ndaluar”. Dhe në fakt kështu ndodhi. Shqipëria u mbush me hashash dhe policia u bë palë me kultivuesit.

Edhe tani, pak rëndësi ka nëse projektit i shkohet apo jo deri në fund. Rama e ka dhënë sinjalin, se kjo nuk përbën një krim dhe rritësit e dikurshëm të kanabisit mund t’i kthehen zakonit të tyre, me shpresën se paratë e trafikut do të injektojnë flukse të paparashikuara në ekonominë vendase. Pra me sa duket shpresat e vetme për ta mbajtur gjallë atë, qëndrojnë tek çlirimi i eurove të krimit që pritet të vijnë nga pastrimi prej amnistisë dhe riaktivizimi i industrisë së hashashit.

©Lapsi.al


23 Comments

 1. Salih karaxhic berisha president nga trashigimtari ramiz alia marveshja e Triestes 92 berisha humb zgjedhjet lokale pastaj vjen,shkatarrim i prones publike per skrap vjedhje92-94,rrezohet kushtetuta e familjes berisha me vote nga populli,95-96lulzim i kapitalizmit berishian Piramidat vjedhje e 2miliard dollare popullit,salihu 96 fiton zgjedhjet me vjedhje ne 96% te votimit,janar 97 fillon luften veri jug hapen te gjitha pikat ushtarake ku mbahej armatim shteti i berishes shkermoqet per tre muaj,vriten nga shpellkaret e salihut 3000 njerez ne te gjithe vendi,europa vendos ardhjen e nje force ushtarake nga 18 vendet be,salihu kerkon te arratiset,por me ndihmen e izetit mbyllet ne presidence deri ne marveshjen e detyryshme te 9 marsit,97 zgjidhet president nga kuvendi i votave te vjedhura per se dyti,grusht 97 largohet nga presidenca si kriminel,5 vjet reprezalje i te gjithe atyre qe krijuan pd,reprezalja u be nga krahu i djathte gazidede,98 vrasjen e azem hajdarit dhe organizimin e grushtit te shtetit vjedhjen e tankut ne garde dhe mbajtjen dy muaj para selise se pd,salih humb zgjedhjet rresht lokale e parlamentare,2005 mbas marveshjes me nanon e meten vjen ne pushtet si i rinuar,por vesi del me shpirtin,projekti i shkatarrimit fillon fuqishem dhe ne qeveri afrohet Serbi Damir Fazllic qytetet bregdetare filluan shkatarrimin dhe vjedhjen e pronave,2007 filloje Vjedhja e shekullit rr kombit 60 km rruge 1.3 miliard euro,2008 gerdeci 30te vdekur 300 te plagosur dhe 460 shtepi te shkatarruara bilanc Lufte kjo ben qe hollivudi te bej film per Sy peshkaqenin e salihut,2009zgjedhje te vjedhura dhe kualicion me floririn Meta kater vjet Korrupsion gjigant i dyshes berisha-meta cez tia ndertime pa fund ne vijen bregdetare lufte me pronaret e tokave,2011 vrasje per kenaqesi te salih karaxhic berisha i ndihmuar nga lululzim basha etj te kater qytetareve me duar ne xhepa,salihu deklaron se do vriste dhe 300 njerez,maj 2011 vjedhja e zgjedhjeve ne tirone nga i gjithe shteti polici ushtrine shik shpellkare te ardhur nga kosova,romet komunistet kqz gjykata shkalles pare e apel ne funksion te salih karaxhic berishes dhe ne fund basha me dhune e kurbanin e nje dashi behet kryetar bashkie,2011-2013,erdhi fundi 467 koncesione te dhena nga salihu,kapja e drejtesise qe do ti sherbente pas largimit te pushtetit si nje Qen te ngordhur,7 vjet qe vjell e vjell vrer,qe kerkon Gjak kudo shikon varre arkivole,kerkon revoluciono demokratiko komunisto,ne vija te pergjitheshme ishin krimet e salih karaxhic berisha.

  1. Po kelyshet komuniste qe qeverisen Shqiperine per 70 vjet (se bashku me Nano Edvin e kompany,nga bastardi ne bastard)e bene Shqiperine vend te “Begate dhe te lumtur “,si Afganistanin e trasheguam ne 1992.
   Por me bastard si ti çfare te presim ?

 2. Po paret e burrit te ish gruas nuk do ti legalizoj ky gerdalla?po ky kete amnisti do ta bej te legalizoj paret qe ika vjedhur shqiptareve,imagjinojini pak Alfred Peza bythlepires milioner ,esa sahan lepiresa qe e kane grire me te vjedhur kete vend po presin qe tu legalizohen leket,ka llafe qe edhe Sokol masturbimi ka vene ca leke menjane pale Mero muti bashke me Carlo bolen sa kane vene te banka abi bank ,keta dhe laro te tjere pasurohen se ja mbajne Ramiut ne goje.

 3. KY NUK E KA RRUAJTUR DHE NUK E RRUAN TRAPIN PER ARKEN E SHTETIT . KY ME KETE VEPRIM KERKON TE PASTROJE PARATE E TIJA DHE TE LAROVE TE TIJ DHE SIDOMOS KERKON TE KAP INDUSTRINE ME FITIMPRURESE TE NARKOTRAFIKUT NJELLOJ SI I VELLAI I TIJ QE GJOJA ME SULMIN NGA BASTEVE E KAPI TE GJITHE INDUSTRINE E BASTEVE . KY NE ÇDO INVESTIM QE BEN APO NE ÇDO FIRME QE HEDH PYETJA E PARE E KETIJ ESHTE : PO UNE SA TITOJ ? A E DINI QE ME PASURINE QE KY KA VENE NGA KORRUPSIONI I TIJ GALOPANT KY HYNE NE LISTEN 100 MILIARDEREVE ME TE PASUR NE BOTE .

 4. Opa nje here doli nje rilepires tja marri Sales ne goje,po si su ngopen xhanem qe kane 7 vite qe vetem ja mbajne ne goje!

 5. Lazarati lulezoi kr Basha ishte nje gomar i teri,,por Rama e kultivoi me shume.
  kanadaja,Holland ,disa shtete te amerikes etj e kane legale hashashin .Ndoshta per te pastruar parate nuk eshte kjo pune se sa per ti thithur keto para qe punohen per mrekulli edhe pa banke.
  Majemi u ndertua i gjithi me kash ,para droge ..edhe sot Florida eshte kampione e klash-it.

 6. Ekonomia e shqiptareve fare shkaterruar,
  prej kesaj Kaste zuzaresh te degjeneruar,
  kur Ekonomi-Finance nje dhaskal drejton,
  tjeter vec shkaterrimit dot nuk shpreson,
  nje AhMutaj verdhacuk minister sharlatan,
  me zullume rrenoi Ekonomine ne c’do ane,
  kur e Rama ky psikopat fare nuk merr vesh,
  kuptohet qarte pse Ekonomia ka ik per lesh,
  se ky Rama bytheci qe derdellit per gjithcka,
  te flase per Ekonomi aha…bytha nuk ja mba,
  pellet ne TV kudo si gomari ky rrot karagjoz,
  kur Ekonomi-Financat i ka sterre e i ka bloz,
  asnje rritje page per buxhetore ne keto 7 vjet,
  vec nje pakete cigare per pensioniste te shkret,
  del Ramuthi si gjeli maj plehut edhe lavderohet,
  kur nga varferia rinia e jone mbare po largohet,
  dhe gazetaret servile qe pas bythes Rames rrijne,
  jane krejt memece kur eshte fjala per Ekonomine,
  se jane porsi mizat pas mutit te ky Rame-pushtet,
  dhe rrijne si te dhjere e per Ekonomi askush s’flet!

 7. Per te gjithe atyre qe Sala u ka mataruar nonat.
  Buxheti i shtetit pesoi nje ritje te papare deri ne vitin 2013.
  U arsimua nga 90% e popullsise analfabete ne 99% te arsimuar dhe iu nderuan edhe xhamat e dritareve atyre pak shkollave te mbetura nga rregjimi i kaluar.
  Mjeksia u zhvillua deri ne fshatin me te larget.
  Bujqesia pesoi nje ndryshim drastik, u thane kenetat dhe u hapen toka te reja bujqesore.
  Industria e pesoi nje hop gjigant, nga nje vend pa uzina dhe fabrika ne nje vend me industri te perparuar.
  U ndertuan qytete (kujtoj ketu Bathoren) ku rruget pastroheshin dhe laheshin cdo dite.
  U zhduk krimi i mbeshtetur ne doktrinen 500 vjecare te Lek Dukagjinit.
  U zhviluan pothuaj gjithe sportet qe regjimet e kaluara i kishin shkaterruar.
  Etj., etj…….. Nersa sot Edi Rama po i ul gjithe ate prestigj qe kombi kishte fituar nga nga udheheqja largpamese shpellaro-demokratike duke e varferuar me tej popullin e urte Shqiptar.

 8. O shpellar pse u merzite,qe ja mban Sales ne goje, mos u merzit ,aty smerzitet jotem dhe motra jote qe ma mban mua ne goje o te shkerdhefsha librin e shtepise.

 9. Buxheti grope? Mos ja hani hakun qeverise Rama aty ku ka te vetmin sukses! Se jo grope pasi gropes i shihet fundi, por Humnere e ka bo ate Buxhet ku nuk duket fundi gjekundi!
  Edhe pse nuk ka shtu asnje 5-leksh rroga per buxhetoret, edhe pse ka rrit e ka shtu taksa e mbi taksa, prap Humnera e Buxhetit vetem zgjerohet e zgjerohet dhe sa mbushet pusi me peshtyme aq mbushet kjo Humnere me projekte legalizimesh kanabisi sa kohe e shqyejne nga 4 anet zagaret e vetquajtur Rilindas.

 10. Sa bosh ka mbetur partia e “idealistëve, dhe e të djathtëve”, e atyre që pretendojnë se dikur “rrëzuan diktaturën enveriste” por që në fakt përjetojnë sot, një diktaturë tjetër çdo ditë brënda vehtes. Mblidhi Lulzim, mblidhi “pesë kamberë në një derë”, gjithmonë kur të duhet tu tregosh përralla dimri, por të paktën tregohu edhe i sinqertë me ata, shpjegoi pse Doktori nuk ta jep “vulën” e PD, dhe nuk të bën edhe ty kryetar me mandat fulltime, për të qenë i barabartë me shokët,per ju shpellkaret e salihut lulushit te kudo ndodhur qe qelbet e shurroset kete tirone ju qifshin me fis e lagje malokesh Kenia Nigeria Brazili Kuba Koreja e Veriut qe te shikoni larg nga qirja

 11. Shqiperia bota e trete ne Ballkan eshte turpi njerzimit.
  Ky komb jeton per inerci vetem per te turperuar veten ne syte e gjithe botes.

  Uroj t’ju drogoje me hashash psiko drama, te gjithe e meritojme.

  Ju qe paguani taksa dhe nuk keni marre kompensim, qeveria do t’ju japi nje ***.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.