• |
ide | kryesore

Habit Edi Rama: Në Shqipëri nuk ka oligarkë, s’kam njohur të tillë deri më sot

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edhe pse ndan tendera, jep koncensione e bën ligje në favor të interesave të tyre, kryeministri Edi Rama thotë se në Shqipëri nuk ka oligarkë. Ai shprehet se s’ka njohur deri më tani asnjë person që të ketë cilësitë e oligarkut. Rama i bëri deklaratat gjatë një video-konference me gazetarë.


“Në Shqipëri nuk ka oligarkë mjafton tu referohemi tek termi dhe të nxjerrim konkluzione. Oligarkë nuk janë ata që janë sipërmarrës të pasur, përmes biznesit realizojnë të ardhura më shumë se të tjerët. Oligarkët janë ata që influencojnë drejtëpërdrejtë vendimmarrjet e qeverisë apo të parlamentit dhe diktojnë axhenda të caktuara politike në funksion të interesave të tyre. Nuk kam njohur deri më sot asnjë person që ta ketë këtë pushtet në Shqipëri, dhe nuk kemi marrë asnjëherë asnjë vendim që nuk ka qenë I diktuar nga bindjet tona dhe sigurisht nga qasja jonë në raport me interesat e vendit” , tha Rama.


12 Comments

 1. Ik or Nastradin,ty te ka dale boja me kohe.Rren sot dhe beson rrenen tende neser.Pa le’ po na e trashon edhe zerin si kerric gomari.
  IK PIRDHU MOS T’A SHOHIM MA SURRATIN.
  QENEF BODRUMI.

 2. po normal ka ndare, me eurokratet dhe oligarket te tipit Soros dhe Merkel, pushtetin dhe rrijne ne qetesi sipas metodave larg-pamiste te Anglezeve. fundja pse te duken kur i kane gllaberuar te gjitha. evropa eshte per percarje dhe oligarki. #fuckeuropeanunion

 3. Kjo eshte mese e vertete . I vetmi oligark je ti , ndersa keta te tjeret thjesht puthadoras . I ke kanalizuar gjerat ne ate menyre qe çdo “kanal ” e çon ujin vetm tek mulliri jot .

 4. Nuk ka oligarke se te gjithe punojn per ty. Ti je mbreti ti je shteti ti je biznesi ti je experti, ti je parlament presidenti dhe opozita. Ti je kucedra, ska si te lejosh oligarke ti

 5. Sa bosh ka mbetur partia e “idealistëve, dhe e të djathtëve”, e atyre që pretendojnë se dikur “rrëzuan diktaturën enveriste” por që në fakt përjetojnë sot, një diktaturë tjetër çdo ditë brënda vehtes. Mblidhi Lulzim, mblidhi “pesë kamberë në një derë”, gjithmonë kur të duhet tu tregosh përralla dimri, por të paktën tregohu edhe i sinqertë me ata, shpjegoi pse Doktori nuk ta jep “vulën” e PD, dhe nuk të bën edhe ty kryetar me mandat fulltime, për të qenë i barabartë me shokët

 6. Nga qe e kane qorruar parate i ka hikur dhe mendja. Po ti vete a ben pjese tek oligarket, me shumicen e parave qe ta ka nxjerre OSBEja? Apo investon gjetke parat e popullit te varfer, e andaj s;ke pare gjakundi oligarke,,,,,,domosdo, kur je ne tufe, asnje nuk eshte oligark>

 7. O te qifsha robt mor mashtruesi me i madh i historise. Po ligji Fusha o robqir nuk ishte ndikim nga oligarku? A ka ndikim me te madh se ky? Te vihet ligj ne emer te tij. Po sa deme u ke bere njerezve dhe Kastratin e ke mbajt ne pellembe te dores as sa e bllokove gjithe Kasharin qe ai te bente Tombino qe te mos i lagej biznesi i Benzit. Apo gjithe Kukesin e fute. Ne zjarr qe Kastrati te bente leke. Kur do vdesesh o kurve KM se boll u talle me shqiptaret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu