• |
ide | kryesore

SPAK nis hetimet për shembjen e Teatrit Kombëtar

-Instant, Lajme, Të fundit

SPAK ka regjistruar kallëzimin penal të bërë nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit për kryetarin e Bashkisë Erjon Veliaj. ABC News raporton se SPAK ka nisur hetimet, por procedimi nuk është regjistruar me emrin e kryebashkiakut.

Aleanca depozitoi më 6 maj në Prokurorinë e Posaçme padinë ndaj Veliajt, duke e akuzuar këtë të fundit për “shpërdorim detyre, korrupsion i zyrtarëve që kryejnë funksion publik, kryer në bashkëpunim”.


Artistët i kërkuan SPAK-ut të hetojë ndryshimet që u bënë muajt e fundit rreth projektit të ndërtimit të teatrit të ri me privatë. Pas kësaj, SPAK ka nisur hetimetm por procedimi nuk është regjistruar me emrin e kryebashkiakut.

Ndërkohë Këshilli Bashkiak i Tiranës ka marrë vendimin për të shembur Teatrin Kombëtar.

Nga ana tjetër, ky vendim ka rritur edhe njëherë tensionet. Ditën e sotme artistët dhe Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit marshuan drejt Prokurorisë se Rrethit Gjyqësot Tiranë për të depozituar kallëzim kundër tre inxhinierëve të Institutit të Ndërtimit që kanë firmosur vendimin për shembjen e teatrit.

Jashtë dyerve të gjykatës, ata u shprehën se akti i djeshëm i firmosur nga inxhinierët e Institutit të Ndërtimit, të cilët nuk e kanë parë nga afër godinën, është kopje e një akti të vitit 2018.

16 Comments

 1. Nese SPAK nis hetimet, duhet te pezulloje veprimet per prishjen e teatrit. Ne te kundert, nuk ka asnje vlere dhe e fuqizon idene qe eshte ne varesi te politikes.

 2. Per sa kohe Theatri Kombetar nuk do te jete ne listen e monumenteve te kultures nuk ka asnje shanc qe te mos lejohet prishja e tij. Pergjegjesine per prishjen kerkojani atyre qe e hoqen ose nuk e kane vene ne listen e monumenteve.

 3. aman mer se na cate trapin, prisheni kte karakatine qe e kane pronesuar me dhune ca artiste trurrjedhur qe si le nostalgjia te jene objektive. o artiste loqe ajo seshte prona juaj por e shtetit shqiptar, ju jeni punetore me meditje sic jane artistet kudo ne kapitalizem. vetem ne shqiperi sillen artistet si ne socializem, ketu luaj une ndaj eshte prona ime
  prisheni edhe ndertoni dicka te hajrit e moderne si ter bota. po ndertojeni me paret e shtetit jo te privatit. dhe keta aktoret qe sillen sikur ta kene prone te babes te merren aty me konkurs e me kontrata vjetore te rinovueshme ne baze te performances si kudo tjeter ne shoqerite ku sundon meritokracia e jo tribalizmi

  1. O milanisto, pse nuk merr edhe shoket e tu komentues dhe te shkosh e ta shembesh teatrin. Ne keto kohe krize mund te te dyfishohet racioni ushqimor

 4. Janë ngritur sot kundër ligjit, ata që ikën nga pushteti me mbi 1 milion vota, janë ngritur sot kundër ligjit dhe institucioneve, ata që kanë gjithë jetën që nuk bëjnë dot, as rolin episodik, janë ngritur sot kundër ligjit dhe institucioneve ligjore, ata që kanë marrë dhe futur në xhepa me qindra herë sponsorizime për “skenarë dhe spektakle” dhe nuk i kanë realizuar kurrë.

  Ky është kontigjenti që ka dalë sot kundër ligjit ( dhe jo pro Teatrit Kombëtar) sepse atyre u intereson më tepër se çfardo tjetër, kaosi, anarshia, dhuna, gjaku, tmerri, thirrjet antiligjore, rrëmuja, dhe padyshim u duhet edhe Lulzimi, tek kalon natën bashkë me ata, duke deklaruar dhe kërcënuar policët, që kanë bërë dhe po bëjnë vetëm detyrën.

 5. Kjo eshte celula e pd ne teater,keta quani aktoret e teatrit popullor,apo aktoret e lulzim bashes qe bejn si debatikasit e enverit,keta do sulmojne vilat qendrat tregtare dyqanet e luksit qe lulushi beri thirrje per shkatarrim,spak te meret me deklaratat kercenuese te tipit enver duke bere thirrje per lufte kundra Bisneseve dhe pronave te tyre,bravo lulush qe na solle enverin

 6. Te gjithe ju qe jeni dakord me prishjen e teatrit, smth me vendosjen e diktatures, merrni kazma e lopata dhe shkoni e prisheni. Do paguheni me leke ne dore dhe jo me ushqim kateringu. E tha edhe vete ministrja e financave, duhet orjentuar tregu i punes nga ndertimi. Keshtu ju paguhen edhe sigurimet shoqerore e perfitoni edhe pensionin e pleqerise nese do ia arrini

 7. Nëse ky pushtet do t’i shikojë deri në fund marrëzisë për ndezjen e zjarrit te Teatri ta presin popullin te çdo institucion i uzurpuar, në Surrel dhe në qendrat tregtare dhe objektet luksoze të oligarkëve të lidhur me krimin e organizuar. Akti i luftës do të ketë përgjigjen e merituar”, tha Basha.Cecene mblidhuni nga kamza bathorja keneta laqi mamurrs mos harroni dhe mziun dhe sulmoni Pronat e kulakeve,njelloj si enveri juaj o debatikasit e salihut

 8. Popull K per nje shtet K si Shqiperia te krijuar nga hajvane hajdute historikisht. Ju hengert mortja te gjitheve qe jetoni kot dhe i hani buken planetit padrejtesisht.
  Ju shtypte morri serb, grek, zezak e kush t’ju dali perpara or primitiv mesjetar.

  Per kujtese me ju hap pak cadren:
  E keni vene re se do ti nisi Psiko Drama Shqiptaret jasht Greqise? eshte njelloj stimuli per te minimizuar mllefin e shtresave te ndryshme ie: pabuke, te izoluar, te xhindosur dhe te pashprese duke larguar keto kategori ato qe mund te bejne rezistence hajduteve me kollare e pushtet, njelloj si ne 1990 kur njerzit duhet ti dilnin per zot tokes u zhduken dhe ja u lane hajvaneve qe pollen hajvane te tjere ne mase.
  Sot ky psiko fantaksur perserit te njejten histori per tju shtypur meqe jeni nje grusht ne mes te indiferenteve idiot.

  Shani grekun , serbin, turkun, mongolin, kinzenin. Por me m** se Shqiptaret nuk ka ne planet. Prandaj u koqe shtet vuan per mend e kokes prej zanafilles se origjines se tije.

  S’ka shkelmin ne fyt do te hani te gjithe or bukurosha, te gjitheve do tu vije helmi ketije psikopati per vizite heret a vone ne forma te ndryshme.
  O dilini per balle ose hapni krahun e t’ju a ngopi nje i shkalluar sumatricet e juaja pa fe, atdhe e identitet.

  Komb K… kaq!

 9. Ipaemeri ores15.09,, Dukesh qe je ne gjumin letrargjik te ka vene idioti. Kaqe i trashe je, sa se kupton ti, qe ketu jo qe s;ka ligje, e qe asnjehere ky idioti nuk i ka zbatuar, por i ka shkelur me bythe, e morra te tere ligjet. Sot po na e trego ti ligjin, e drejtesine, na ju qe vetem drejtesi nuk njihni, por miqesi. Andaj jemi keshtu, e kemi vajtur der ketu, sepse ju ligjet i shihni sipas interesit. Si do qe te jet ajo godine, eshte pjese e monumenteve te pare artistik qe jane ngritur ne Tirane, eshte histori e artit shqiptar,. Ju, gjoja per perparimin, e keni ne mend vetem shkatrrimin e Tiranes, vetem tjetersimin, per ti humbur identitetin historik kombetar te kryeqytetit. Pa dashur te permend allishverishet politiko ekonomike me interesa, qe ju kane dale hapur, me marifetetabuzuese qe jeni mbushur, por edhe kesaj do i vije fundi. Mos u hidhni mbi ata njerz qe bejne nje detyre shoqerore, per te ruajtur, e mbrojtur ate pak kulture qe i ka mbetur qytetit, e artisteve ne historine skenike teatrore. Te rene la ta ndertojne , Tiranes iu kane zene trojet me qindra pallate kunja, e jo me qe nje teater, nese qeveria kerko ta beje, le ta beje ne nje shesh tjeter. Nese e shembin, keta kane pergjegjesi historike, e qe sdo u mbetet as varri nen dhe, por do humbin nga faqia historise per kete periudhe abuzimi, transformimi tjetersimi kombetar.Nese, populli i Tiranes, do e kuptoi kete poshtersi te pushtetit, duhet qe te ngrihet ne rrevolte, rrezistence per mbrojtjen e teatrit egzistues, e truallit, qe me aqe lakmi po i sulen hijenat rilindase.

 10. Per cilen ndertese historike flet more koqe dhe ma krahason me kompleksin e ministrive te bera ne kohe te zogut nga italia ne vitet 28-30,shiko fotot e ketyre viteve te tirones te kuptosh qe ndertesa me pupulit e gazermes ushtarake italiane eshte ndertuar ne fillim te vitit 41 per qef,meso mor koqe nga fotografite e kohes kush jane ndertesa historike dhe kush jo,por ju shpellkare kur salihu e hoqi nga monument kulture e duartrokitet dhe tani qe thote eshte monument kulture ju parap duartrokitni,nje teater qe te rriti me frymen komuniste te enverit dhe te beri ky qe je sot Debatikas i PDallkaukesh

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu