• |
ide | kryesore

Nuk rikthehet demokracia, pa burg për Edi Ramën

-Instant, 2, Ide

Krimi i ndodhur në ditën e fundit të gjendjes së jashtëzakonshme, ka vetëm një autor, atë që si personazhet e romaneve më të çmendura të këtij zhanri e planifikoi krimin e tij prej 22 vjetësh.

Pavarësisht se në këtë histori kanë hyrë dhe kanë dalë shumë figura të njohura, nga Violeta Manushi tek Pandi Majko, nga Robert Ndrenika te Maks Velo, nga Aurel Plasari tek shërbyes të pështirë si Agron Hysenlliu e Erion Veliaj, autori dhe projektuesi i masakrës mbetet vetëm një.


Por sado perfid, i sofisttikuar dhe gjatë gjithë dy dekadave i veshur me mbrojtjen e pushtetit, Edi Rama ka lënë gjurmë në krimin e tij. Sot mjafton një enumeracion i tyre për të të kuptuar se ai është i pandehuri ekselent që nuk mund ti shpëtojë dot prangave.

Historia fillon në vitin 1998 kur ai u bë ministër kulture. Ndëkrohë që në publik mbante aureolën e revolucionarit që shtirej sikur tallej me aktorët e socrealizmit, ai nuk qe veçse zyrtari banal që firmoste kontrata të paligjshme.

Mes shumë e shumë mëkateve që do të zbardheshin më pas, çdo prokuror i pavarur, që do të bëjë drejtësi, mund të hapë sot kontratën e ministrit me çorape të kuqe dhe çitjane me pronarët e Bingo Ylli.

Skandaloze.

Ndërsa ministrit të kulturës ligji i lejonte të vendoste firmën vetëm për sipërfaqe që nuk i kalonin 500 metrat, ai i dha bingos plot 570 metra të Teatrit Kombëtar.

Si e bëri këtë?

Duke fallcifikuar letrat dhe duke zvogëluar hapsirën.

Cili është dëmi?

Nga 74 milionë lekë në vit që duhet të përfitonte teatri, kontrata e re i dha vetëm 4 milionë. Të tjerat shkuan në xhepat e përfituesve.

Nuk dihet nëse ky krim fillestar ka determinuar të gjithë të tjerat. Nuk dihet as nëse fshehja e tij, ka përcaktuar më pas “betejën estetike” për godinën që deri sot Europa Nostra e konsideronte si një ndër 7 perlat më të rrezikuara të kontinentit. 

Eshtë vështirë të thuhet nëse ankthit të grabitësit vitet i shtuan edhe patologjinë e pa kuruar ndaj të gjithë atyre që për arsye krejt të ndryshme donin ta mbanin në këmbë këtë monument kulture.

Ndoshta të gjithë faktorët u bënë bashkë dhe sapo pati mundësinë kur u rikthye në pushtet, Edi Rama e vuri në axhendën e tij shembjen e Teatrit.

Sipas dëshmisë që ka dhënë vetë arkitetkti danez Bjarke Ingels, Rama e ka thirrur atë diku nga mesi i vitit 2016- për ti kërkuar një projekt për teatrin e ri. Natyrisht, për të arritur këtu, ai duhet të kryente më parë një veprim tinzar, nxjerrjen nga harta e zonës së mbrojtur të kësaj godine. 

Por, manipulimet nuk mbarojnë këtu.

Publikut iu shit, madje kështu është e shkruar edhe në dokumentet zyrtare, sikur ideja e shembjes dhe gritjes së godinës së re ishte një ofertë e pakërkuar e kompanisë Fusha. Pra mashtrimi tjetër me ligjin: Fusha që e ka dorëzuar kërkesën e tij në shkurt 2018 po përdorej vetëm si koperturë për të gënjyer Këshillin Bashkiak dhe parlamentin, pasi Rama i kishte nisur tratativat që në 2016. 

Rastet ku çdo prokuror mund të hetojë vazhdojnë.

Me qenëse Fusha duhet të ndërtonte dhe kulla në një tokë shtetërore, projekti ngecte. Për “dhurimin” e atij trualli duhet të votonte me dy të tretat, Këshilli Bashkiak. Rilindja nuk e arrinte dot këtë numër votuesish, prandaj u përdhos kushtetuta, iu rrëmbyen kompetencat pushtetit lokal, dhe u vendos që rrëmbimi të bëhej me ligj special nga kuvendi(I njëjti ligj që u votua nga socialistët dhe që Meta e çoi në Kushtetuesen e pangritur ende).

Edhe ligji vetë, megjithëse sot i pavlerë, pati shkelje të mëdha për dhënien e një prone shtetërore pa garë, e cila u fshikullua edhe nga Komisioni Europian.

Nëse një prokuror do të hetojë atij nuk ka si mos i bëjë përshtypje se në krim u përfshinë menjëherë gjithë strukturat shtetërore. Sapo Fusha dorëzoi propozimin, ministria e Kulturës e shpalli atë të përkryer. Në të njëjtën kohë, brenda dy javëve, instituti sharlatan i ndërtimit, prodhoi raportin se ndërtesa mund të shembej me tërmetin më të parë (ranë dy të fortë që athere).

Po të shikohet kontrata e Fushës me shtetin ajo përbën një subjekt më vete për burg. Leja për kulla që iu dha atij, parashikonte një koificent shfrytëzimi të jashtë ligjshëm për Tiranën, dhe një intensitet ndërtimi përtej atij që lejon plani rregullues i miratuar nga vetë Veliaj.

Këtij projekti i doli boja aq keq, sa edhe ata që e gatuan në kulisa u detyruan të tërhiqen, por duke këmbëngulur sërish tek qëllimi final.

U gjet sebepi sikur Fusha nuk kishte para, për kërkesat që pretendonin artistët dhe u vendos që teatrin ta shembte-ndërtonte vetë bashkia. Megjithëse mashtrimet se shtetiit i mungonin fondet, u rrëzuan, megjithëse, kjo nuk e bënte më të detyrueshme ngritjen e godinë së re në tokën e të vjetrës, qëllimi nuk ndryshoi.

Por, pavarësisht formès  sërish u zgjodh një rrugë kriminale.

Veliaj, i tredhur nga Rama organizoi një votim klandestin në këshillin bashkiak, pa respektuar afatin 5 ditor, duke shmangur diskutimet dhe duke fallcifikuar dokumentat. Si një lake i bindur ai vendosi ti çojë ruspat teatrit.

Natyrisht, këto janë aspektet më ulërtitëse të këtij krimi që ngërthen brenda vetes edhe dhjetra të tjerë më të vegjël. Por, mjafton situata kur ai u krye, në një natë të shtune, nën gjendje të jashtëzakonshme, me një dhunë të paparë policore, pa pyetur për dy çështje të depozituara në gjykatën e pa ngritur kushtetuese, për ta bërë atë një krim të zi, perfekt. 

Si i tillë, ai është shumë më tepër se shembja e një godine historike për qëllime korruptive. Ai përbën autopsinë e një demokracie të vdekur në çdo qelizë të saj. Ai simbolizon njëkohësisht edhe pushtetin diktatorial të njëshit, edhe servilizmin e pështirë të lolove të oborrit (aktorë, inxhinjerë, gazetarë), edhe shtetin pa gjykata, edhe policinë e dhunshme dhe brutale, edhe sistemin e lidhjes së shkurtër të autokratit me oligarkët, edhe rënien e çdo institucioni demokratik që nga parlamenti deri tek Këshilli bashkiak. Pra kjo histori është simboli më i mirë shtetit monist nën të cilin po vuajmë.

Në këtë kuptim, ndëshkimi i këtij krimi me shumë gjurmë është një domosdoshmëri. Opozita që ka dalë sot në rrugë dhe që bën thirrje në rënojat e teatrit për mosbindje cilvile, duhet të betohet aty, jo për largimin e Edi Ramës, por për ndëshkimin e tij. Sepse çdo ndryshim politik i pa shoqëruar pa dënimin e autorëve të kësaj masakre do të ishte një farsë.

Ne kurrë nuk do të bindemi se ka ndryshuar diçka, nëse ky krim harrohet.

Kjo duhet bërë me çdo çmim, qoftë dhe duke shkelur mbi SPAK-un gjoja amerikan, qoftë edhe me koston se, bashkë më të akuzuarin kryesor, mund të digjen si dëme kolaterale, plot oborrtarë që i shkuan nga pas si lolo. 

Kjo duhet bërë sepse ky është krimi “par exellence”, i cili na jep mundësinë, që duke ndëshkuar personin, të mbyllim hesapet edhe me sistemin 20 vjeçar që ai ngriti.

Se paku Edi Rama, me shembjen e teatrit, na e bëri këtë dhuratë, që me një proces të vetëm të dënojmë së bashku me atë dhe gjithçka ai përfaqësoi. Tjetra është në dorën tonë.

©Lapsi.al

 

78 Comments

  1. ME VJEN SHUME KEQ BUSHAT QE LEHTESON VELIAJN !

   VELIAJ ESHTE NJE HALE E MADHE KU JANE TE PERMBLEDHURA TE GJITHA TE KEQIJAT QE MUND TE EKZISTOJNE TEK NJERIU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   PO KA TE DREJTE ! ME PENSIONIN E MAMIT BERI DASMEN NE KALANE E GJIKOKASTRES ME ATE DEBILEN PA SY NE BALLE QE TA SHOHE ME ÇFARE BIÇIMI ESHTE LIDHUR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   ÇA E KA TEATRIN ?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

   1. Bushatit i shkon pershtat termi i bicim-analist i fiksuar e ei peshtire (meqenese ka perdorur kete term per te tjeret).
    Si perherer ne shkrim i mbushur me urrejtje dhe klithma shtazarake e revolucionare – ku me sa duket me revolucionet e lidh ideja e gjyshit te tij .
    Akuza qe ai ngre se gjoja Rama po na e beka kete hata per te mbuluar korrupsionin e tij tingellon sa qesharake dhe femijeroror po aq si nje ide fikse e tipave si Bushati/Lubonja – mjafton qe ky kopuk te bente aktin qytetar e ti coj keto dyshime te tijat, qofte edhe kete shkrim te tij – dyshime pasi ne ato qe thote nuk ka fakte por supozime pas supozimesh (shpesh pa asnje bazellogjike) – ne prokurori dhe pas kesaj te na thote nese prokuroria gjoja e kapur nga Rama ja ka marre per baze keto supozime apo jo. Cdo individe shqiptar, ca me teper ky pseudo-gazetar, ka nje perjegjesi morale dhe civile qe te coje te dhenat qe kane per nje krim te mundshem ne prokurori. Dhe pas ta kene bere kete te s’jellin fakte te tjera nese prokuroret pepriqen te mbulojne nje krim – qe eshte pastaj krim i supozuar i prokuroreve gjithashtu.
    Ideja e ketij idioti se ligji duhet te merret vetem me Ramen e se gjoja nuk mund te kete demokraci pa cuar Rama ne burg eshte nje tjeter prej absurditeteve revolucionare te Bushatit qe duket se i ka marre keto ide perseri nga mesimit e gjyshit dhe te partise (ku gjyshi i tij ka qene numri 2) – ku duheshin gjetur gjithmone armiq te brendshem e te jashtem qe te futeshin ne burg e te ekzekutoheshin pasi vetem keshtu mund te nenshtroheshin e qeveriseshin “harbutet e pagdhendur shqiptar”.
    Pra Bushati trim dhe i gjitholog kerkon ne menyre konsistente (ne variantin shqip eshte ideja e te renit te Fyllit ne nje vrime) te rivendose idete e revolucionit permanent dhe luftes se klasave ne sistemin qe ai dhe Lubonja ghitholog e quajne Hibrido-kapitalisto-demokratik.
    Eshte sa per te qare e shume per te qeshur vecanerisht Toni i diskorsit te ketyre kopukeve qe flasin me sigurine maksimale qe gjen tek cdo injorant dhe gjitholog ballkanik.
    Por si mesim – ne duhet te kemi kujdes me keta palaco palo-Opinionista/revolucionar qe flasin per gjyqe dhe ndehshkime popullore. Keta se kuptojne qe viktima te te tilla ndeshkimesh e gjyqesh popullore mund te jene ata vete te paret.

    Se fundi per cdo kend qe flet per instalim te diktatures ne shqiperi – duhet pyetur nese do te kishin mundur te shkruanin dhe te flasin ato brockulla te papergheghshme qe thone ne nje diktature. Apo do te thone se e lejojne fjalen tone por kane kapur ghjithe median tjeter – dhe ne po na denojne me ligje restriktive dhe gjoba.
    Nga lind edhe pyetja tjeterr – A munden valle qe keta firaune te shrkruajne dhe thone ato qe thone ne nje media normale ne nje vend demokratik/europian pa u perballur me ligjin per shpifje dhe nxitje te urrejtjes e te akteve terroriste.
    Une e kam pergjigjen per te dy pyetjet me siper – eshte qartesisht dhe teresisht JO

  2. ME VJEN SHUME KEQ QE S’PERMEND ISH MINISTRESHEN E PSEUDOKULTURES MIRELA KUMBARON QE ISHTE NJE NGA INICIATORET E KESAJ PUNE !

   DHE VELAIN E SAJ PSEUDOREGJIZORIN ARBEN KUMBARO, FIRMETARIN KUBDRA TEATRIT !

   NJE HALE JANE TE GJITHE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. ME VJEN KEQ QE S’PERMEND KOLEGET E TU BAJGA : MERO BAZEN, KARLO BOLINON, ETJ., QE I LEPIJNE BYTHEN KETIJ PUSHTETI !

   JASHTEQITJA E KETIJ KOMBI JANE !

   MERO BAZE NDYRESIRA KA SHITUR SHQIPERINE E LE ME TEATRIN PER NJE VEND PUNE TE LALI ERI E NJE BURSE PER TE BIRIN ME PARATE E TAKSAPAGUESVE SHQIPTARE !

   YYYYYYYYYYYYY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   RRACE E FELLIQUR !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   MOS I GEZOFSHI PARATE E DJERSES SE KETIJ POPULLI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  4. NE GJYQ, TE GJITHE KETA FELLIQESIRA QE LUAJNE ME NJE VEND TE TERE DHE ME JETEN E KETIJ POPULLI !

   BOLL MË ME KETA RRUGAÇË ET RRUGAÇE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  5. Per bastardat burgu eshte mire ,duhet te perjashtohen nga Shqiperia si persona non grata, sepse Familja Rama I ka bere shume te keqija Shqiperise breza pas brezi .
   Bastardi ne shekuj.Ptuu fare e keqe !

 1. vec ne nje gje je ne kundershtim me veten e nuk jam dakort qe ky na qenka i sofistikuar…Ky esht vec force e vjedhje ne mes te dites mor vella

 2. Sot perpara syve tane u shemb ne menyren me te shemtuar te mundshme, i gjithe Teatri absurd i “Demokracive Perndeimore” me me gjithe shtojcat e saj si endra Europiane, reforma ne drejtesi etj.
  Nje dite shume e trishtuar , pior e pritshme dhe e paralajmeruar.

 3. Bravo Bushat!

  Nuk mund të themi më shumë në këtë ditë të zezë për demokracinë.

  Pa u futur në burg edvini e gjithë sorollopi i pushtuesve rilindas, dhe jo vetëm rilindas, pa u bërë një gjyq moral të gjitha mediave që përfituan nga vjedhja e këtij populli nën rilindjen, pa u nxjerrë një ligj i jashtëzakonshëm për konfiskimin e të gjitha pasurive të pajustifikuara për të gjithë politikanët, sidomos këta të fundit, nuk mund të shpresohet që ky vend të bëhet për fëmijët tanë, se ne brezi i 60-vjeçarëve nuk kemi shpresë.

 4. NJE ANALIZE E QMUAR ANDI,NA E DHA NJE SHANCE TE MIRE TE DALIM TE GJITHE DHE TA LARGOJM ME TE GJITHA MENYRAT ,EDI RAMA KA MBETUR VETEM ME CA ZAGY GAZETAR TE TREDHUR DHE MIREPAGUAR NGA TAKSAT E SHQIPTAREVE,,,

  1. fuggris ti ca dobeje pote te prishin shtepine me police per TERRORISM, do fryje syte apo doquravieteshe si vemje qe je pa shtylle kurrizore!!

   ata artiste atje nuk fryne syte..

   opozita betejen nuk e ka me teatrin as me Elvis Roshin dhe Tom Doshin apo Mark Frrokun dhe gjeneral Leshin dhe kellirelepiresin , betejn e ka me me nje sistem-aleance te ngritur nga Rama qe nderthur paret lume nga droga,police te inkriminuar , biznesmene hajdute , media te kercenuara dhe te blera here me deshire e here me pahir

   ik fshi qurret qurrash mos fry syte nga lotet kur ta hash ne bythe

 5. ” Opozita që ka dalë sot në rrugë dhe që bën thirrje në rënojat e teatrit për mosbindje cilvile, duhet të betohet sot aty, jo për largimin e Edi Ramës, por për ndëshkimin e tij. Sepse çdo ndryshim politik i pa shoqëruar pa dënimin e autorëve të kësaj masakre do të ishte një farsë. Ne kurrë nuk do të bindemi se ka ndryshuar diçka, nëse ky krim harrohet.”
  Thenja me e sakte e Andi Bushatit ne te gjitha shkrimet e tij. Bravo Bushati. Do shtoja vetem qe nese nuk behet ky premtim nga opozita, ajo behet e pabesueshme ne maksimum.

 6. Ore Bushat mire e ke dhe vertet ashtu eshte por pyetja eshte kjo: kush e shpalli gjendjen e jashtezakoshme dhe cfare kutojme me te? Sa gjere shtrihet kjo gjendje sepse Luli dje ishte ne Divjake dhe fliste gomarlliqe per kastarvecat dhe atje ne Karbunare apo ne Baldushk askush nuk di gje per kete gjendje te jashtezakoshme.
  Kjo gjendje eshte vetem tek gazetaret dhe kalimtaret sepse edhe Moniqa edhe Luli jane ne gjume..nuk askund gjendje te jashtezakonshme.Pse me 50 veta qe jane mbledhur do te rrezosh npm gazetes Ramen?
  Kurre dhe vetem kurre,
  Rama do buldozer dhe jo lapse qe i eshte thare boja apo president hajdut qe rri gjithe diten si agjensi udhetimesh duke na permendur kushtetuten qe ai vete e ka dhjere.
  Askush nuk beson me .Eksperienca e deritanishme e mos ndeshkimit te asnje nga pushtetaret Nano.Meta,Berisha,Basha,Rama te ben pa nerv .
  Pershendetje Bushat.

  1. o guerilsi karit, partizani ka pas tifoze tamam po ti je noi miush bashkie i lali erit

   Ty te ka qire ty o koqe , se tije fundi i kavallit, nuk i ka bere gje bushatit o miushi i lali erit

   andi po ben punene tij si gazetar , ate pune ka, po per tu qire je qire ti me te tere cke

   juve ju ka qi sa here i ka dasht ri, aq sa tani ju shkoni ja merrni vete ne goje, se ju ha goja dhe bytha

   gojore i boni edhe neper komente , aq bythqira jeni bo

 7. kari npidh
  u prish nje godine qe po jepte shpirt. e mbrojtur nga ca pseudoartiste te roitur e te renduar bga nostalgjia. te mbeshtetur nga ca politikane te diskredituar qe duan te perfitojne nga situata. kaq qe. populli e sheh ndaj sju bashkua. per tre dite do harrohet. do behet teatri ri sic u be stadiumi ri e robt do thone qija robt ku paskemi qen

  1. opa tironsi qiti koken miushi i karit

   shko prishkoloseun se vari karinn eshe grumbull guresh

   dhe pastaj shko boj i xhiro ne afganistan tek talebanet ta shofesh sa ta ma bytha karin e talebanit

   kur te te vin ment hajde fol per te prish objektet qe kane KUJTESE HISTORIKE or tutkun!

 8. NESE OPOZITA NUK NGRIHET NE REVOLUCION
  NESE OPOZITA NUK DENON RAMEN DHE VELIAJN
  NESE OPOZITA NUK DENON TE GJTHE KASTEN E RILINDJES
  NESE NUK NGRIHET DOLLI ME KUPAT PLOT ME GJAKUN E KETYRE KURVAVE
  ATEHERE KY VEND NUK BENE HAJER NE JETE TE JETEVE .
  NDRYSHE ABSTENOJENI KETE OPOZITE
  TRAJTOJENI KETE OPOZITE NJESOJ SI RLINDASIT
  TRAJTOJENI KETE OPOZITE ARMIKE TE KETIJ POPULLI ARMIKE TE SHQIPERISE

 9. Dje kur po degjoja intervisten e Bashes dhene nje televizioni, aty per aty i thash nje shokut tim se e ardhmja e teatrit qeka vendosur , do prishet . Jooooooooo me tha , eshte e pambundur . Degjo i thashe , e njejta gje ndodhi edhe tek astiri dhe po te njejta fjale tha edhe Balliu . Po ti degjosh me vemendje i kupton se çfare eshte vendosur ne prapaskene dhe çdo te ndodhe ne realitet . Ketu nuk ka rilindas nga njeri krah ketu ka vetem politkane nga te dy krahet qe duan veçse ta shqyejne kete vend per vete . Nese besoni ndryshe jeni te marre te gjithe .
  Revolucioni kunder te gjitheve eshte zgjidhje e domosdoshme .

 10. Nuk kam fjale . Me i zhgenjyer jam me Bashen dhe Moniken sesa me palloshin . Une jam i bindur se te tre keta perfshire dhe Presidentin Meta kater jane si nje oktapod .

 11. Qe ishte kriminel kete e dinim, por qe te tejkalonte edhe kriminelin pertej imagjinates njerezore, kete vetem nje skizofren si ai skizofreni mund ta bente.

 12. Nuk eshte ceshtja vetem te historia e nje godine.Ktu eshte puna se antiligji e oligarkia fiton kundrejt te drejtes kundrejt qytetarise.Njesoj si ne palermo ne vitet 80-te.Ku vendosnin mafiozet se cdo ndertohej.Nuk rrezimi nje godine por eshte rrezimi shpreses

 13. Kur mungon fjala gjykon palla , thote populli . Nese opozita nuk kundravepron me te njejten monedhe atehere per mua behet dyshuese dhe pjese e bashkefajsise . Nese opozita nuk ngrihet ne revolt atehere kete vend e mori dreqi pergjithmone . Nese opozita nuk nxit revolta mbare popullore ky vend nuk behet me . Por para se te ngrihet ne kete revolt pa kthim , opozita duhet ti kete premtuar revoltuesve qe neser ne pushtet Ramen , Veliajn dhe te gjithe bashfajtoret e ketij sistemi shtate vjeçar i pret vetem dhe vetem burgu . Duhet ti premtoj revoltuesveteatri se teatri do rindertohet ashtu siç ishte . Duhet ti premtoje revoltuesve nje revolucionarizim te te gjitha fushave te jetes , ti premtoje drejtesi dhe tu jape respektin qe ketj polulli i mungon prej shekujsh .
  Ne mos le ta na e thote dhe ne te zgjedhim dhe krijojme nje opozite tjeter .

 14. Artikull kapak, qe nuk do mund ti shtojme aresyetimin llogjik per krye banditin, por bashkohem be nje komentues, qe duhej te rreshtonte( si mendim) edhe Lali qelbesiren mbasi jane dy gjakpires te ekonomise. Kete artikull duhet te shohin njerezit, me qe ka naive qe jane genjyer, apo mashtruar nga kjo dyshe e rrezikeshme per te kuptuar kush na udheheqin, apo me mire kush na vjedhin e robetojne. Per mua eshte nje artikull kurajoz, bome, qe jo cdo kush gazeta e ben. Dihet, qe zorraxhinjte rilindas do e masakrojne, por Bushati as mos tua vere veshte, por te luftoi ne vazhdim per te drejtat e lirite demokratike qe po kerkon si analist, gazetar asnjanes. SUKSES BUSHAT…. Populli nese kerkon ndryshimin, le te ndjeke kete thirrje, te veproi e te shpetoi nga diktatura bandite e Rames.

 15. Bashes nuk i rruhet per kete qe po ndodh . Biles ketij i pelqen dhe i leverdis kjo gje , sepse neser ne pushtet edhe ky mund te abuzoje i qete . Keta kane rene dakort qe se bashku ta tredhin kete vend . Populli duhet te ngrihet kunder te gjitheve , kunder padrejtesive dhe nenshrimit ndryshe duhet te pranoje prangat e perjetshme . Revolucioni eshte ilaç i per kete vend .

  1. fiks dhe kur rane dakord aata te dyishin me ty ne tavolne dhe ti i the qenuk bhet kshu po mu ca do me jepni??
   nje kar ne myth te rama ….

   po ik or trap me thirrje te tipit erion veliaj:
   …partite duan te na percajne !! – a thu se nuk vuri Rama me gjthe pensionistet e PSSH ne krye te bashkise

   tani na thuj qe na do shume, sic tha dhe lali kelliraa, biles na puth dhe na perqaf……. laj dhe durt

   1. O te qifsha ropt ty , rames veliajt bashes monikes metes dhe kujtedo kurve tjeter qe eshte bere sebesp per gjendjen ku ndodhemi . nese nuk te pelqejne mendimet e mia mos i lexo or kurve . Sepse ekzistojen qorra si ty prandaj livadhisin keto kurvat e politike.

 16. KJO QE SOT EDI ROMA DHE ARJAN VELIJA E KAN BO NE KOSOV E PAT BER MILLOSHEVIQI KUR PAT MBYLL RTK POR MILLOSHEVIQI ISHTE SERB PO KTA DY QKA JON ESHT MISTER

 17. Me bashen si ti si lubonja si gjithkush qe ka qene kunder dhe si une paskemi hong mut kot . Ky qenka palaço i lindur . Lufta duhet me pare e drejtohet kunder ketij zgjebsi me emri Basha dhe asaj buçes me emrin mona dhe pastaj kunder karakurvave me emrin rama dhe veliaj . Edhe kur rinia ngrihet dhe lufton ky palaço bene grevethyeresin .
  Tani qe po shkruaj ky eshte ulur ne gjunje gjoja po proteston . Ky thjesht po ul gjakrat . Ky eshte tradhetari midis nesh , ky eshte putana qe duhet qeruar nje ore e me pare . ropt bashes , ropt mones , ropt metes .

  1. i mbyturi ne llum,shqiptaret nuk harrojne lehte as ata qe hodhen ne ere nje fshat te tere,vrane 4 Shqiptare me duar ne xhepa,i falen grekut mijera kilometra det etj.etj.keshtuqe ne burg duhet te shkoje i pari Sali Berisha dhe pastaj me radhe e me sere…

 18. Do të hysh në zgjedhje me Ramën kryeministër? Basha përplaset me gazetarët: Ai rrëzohet veç me votë, më lini se kam gjithë natën pa gjumë

 19. Ketu eshte bere muti mullar. Duhet revolucion. Duhen komplet brez tjeter oer te drejtuar kete vend. Keto jane tju qish robt majtas djathtas, posht e lart. Komplet vend pa shprese!

 20. Revolucionin e bejne te majtet dhe jo te djathtet.
  Ky revolucion do te jete borgjezo-demokratik-hajdut-islamik-kushtetues.
  Pika qe sju bie,askush nuk e rruan.
  Shikoni se mos heqin dhe Skenderbeun dhe e cojne tek Monika.
  Nano jeton ne Viene me pensionin shteteror 300 euro/muaj,Meta jeton ne keshtjelle me 11 nevojtore(njeren e ka per macen) nga varferia,Sali malsori jeton ne shtepine e vajzes ne gjirin e lalezit me 10.000 metra/katror,Basha se fundi rri me qera 5000 euro/muaj kurse Veli uriah hipi ben dy here dasmen ne keshtjellen e gjirokastres me parate e mamase dhe i fundit Ram varferia qe jeton ne bunker 10 milion euro.
  Kush do ta beje revolucionin Lesi,Bushati,Shkullaku,Baze apo Frangaj et j qe jane velur nga parate.
  Hjadutet nuk bejne revolucion por protesta si vesa e mengjezit sepse duan pjesen.
  Keq me vjen ,por kur mendoj qe Basha Ose Meta do ta merrnin ne ta ardhmen kete teater(keshtu ata kane marre gjysmen e shqiperise)per vehte,them me mire ky hajdut qe te pakten i jep ndonje kocke edhe popullit se sa Gerdeci qe vrau dhe vret perdite.
  Si thoshte parulla”Revolucionin e bejne masat,Partia i ben ato te ndergjegjshme”,a thua i erdhi koha?

 21. Quhem Kozma dhe jam nga Karbunara ku dje erdhi kryetari PD Z.Basha.Une rris kastraveca dhe Z.Basha e njihte shume mire punen e kastarvecit dhe na dha kurajo shume qe te prodhojme me shume,por nuk mori asnje kastravec me vehte .
  Tani qe lexuam keto shembje te teatrit(une dhe familja ime as qe kemi qen ndonjehere ne teater keto 30 vjet) na erdhi shume keq .Sot do te dergojme nja dy zatora me kastarveca qe tja japim pa apre protestuesve si i thahet goja.Si specialist i Kastarvecit jemi solidare me kastarvecin Basha qe te shpalle nga krevati gjendjen e jashtezakoshme.Me gjithe se nuk marrim vesh gje,por Sotiri ,prifti i fshatit na hapi syte duke na lexuar artikuj nga kjo tabela.
  Ne kemi shume eksperience per kohe lufte qe nga 1997,por kete situate te jashtezakonshme nuk e kuptojme fare,biles edhe prifti Sotir thote qe ka te beje me pasurine shteterore qe po vidhet(edhe keneta e karavastase eshte vjedhur e tera).
  Neser mbas gjumit do te nisim zatoret me kastarveca per Z.Basha.

  1. O po kur ben lokalistin dhe Tepelensi. Aty ku pula ka vetem gur e hashash. O karuc, shqiptar jemi te gjithe si ne Tepelene, Gjirokaster, shkoder, Tropoje etj etj. Mos bej sikur je lind e rrit poshte kembeve te ures Eifel.

 22. Edhe Lubonja ishte merzit bashke me Sonilen.
  NUK e di a eshte kushtetuese protest pa leje?
  Z.Meta duhet te na thote se a lejohet qe ti hane veshin K/ministrit.,nga Znj.Moniqa?

 23. Kozma Kastraveci, mos je nga mendja, apo qysh se ta ka futur ne prapanice ky idioti Rama, na qenke bere shkrimtar humorist? Keshtu ini ju, se ke vellane te pare te Tiranes, e thone se edhe ay e pelqen shume ate te gjore. E pooo keshtu pra ju kastravecet e idiotizmit, mbajeni ashtu sic ju ka mesuar partia qelbesirave qe mos tu dale me shume kroma ne popull.

 24. Neveri, neveri per doren maskarade te rilindasve komentues, qe e paskan thithur qe ne mengjes barin e partise, e jane vene ne rrjesht, se kush, e kush te lehe me shume, e te shpife, sajoje, e gerhase me teper ne portal, por si nuk na thane kurre ndonje here bemat apo idiotizmat e kryetarit te partise hibride se ci ka bere ketij populli qe po e ngordh urije e shume te tjera. Kaqe kokshtrydhur, e rrembythas jane ,,,, e hec e mos tu thuash ZAGARE,, por pas IDIOTIT.

 25. A ju kujtohet Kinostudio e filmave “Shqipëria e Re” si e rrafshoi 200.000 metra2, Berisha, Rama dhe Meta?

  Pse nuk protestuat? Apo nuk ishte trashëgimi kulturore?Shpellkare merni kastravecin dhe futeni ne bythe dhe Dhisni nga goja sa te mbaroje teatri i ri

 26. Vec prishjes se teatrit dhe shkaterrimit te shtetit “paksa’ te se drejtes, sot u vu re dicka tjeter, Veliaj ishte i nxire ne fyture. Gojet e liga thone se Veliaj eshte kercenuar me dergim dosjesh tek SPAK-u nese nuk do e shembte teatrin. I gjendur mes dy zjarresh, Veliaj pranoi oferten e shefit, por me sa duket, shefi i mesuar t’ia fuse te gjitheve, do ia fuse edhe Veliajt qe ne ditet e ardheshme do konsiderohet armiku i popullit dhe i partise. Ne burg kane nevoje per goca si Veliaj, do jete feste e madhe diten qe do iu shkoje Veliaj…

  1. SA GJYNAH PO ME VJEN PER VELIAJN, NUK PASKA DASHUR I SHKRETI POR E KA DERYTUAR SHEFI

   UAAA PO NA KEPUTET SHPIRTI PER KETE KERME TE NDYRE !

   YYYYYYYYYYYT, VELIAJ ESHTE BNJE HALE QE DUHET TE DENOHET PER TE GJITHE MASAKREN QE I KA BERE TEATRIT DHE GJITHE TIRANES ME PARATE E POPULLIT TE VARFER SHQIPTAR QE KA MARRE RRUGET E BOTES !

   BOLL !!!!!!! AS EDHE NJE FIJE TE VETME MESHIRE PER RRENUESIT TALEBANE TE JETES TONE !

 27. O trote kari jo funksional i lulushit qe kina te ka shpartalluar motren vajzen mamin me kohe qe kur salihu te solli ne tirane o bythqiri funksional i salihut

 28. z.Bushati bej nje artikull per kete lejfenin e bashkise per fytyr gomen e rilindjes Veliajn . Une e dija veçse mashture , hajdut dhe genjeshtar patetik por ky qenka komplet idiot . Ne nje monolog qe paska bere dje , ky na tregon se idiotesia nuk paska fund . Fytyrgomesia e kesaj monstre eshte ne nivelet me idioteske qe mund te kete ky rruzull.
  Shikojeni ne Youtube linkun “Erion veliaj : Teatri i vjeter iku, nuk do t’ja japim privatit projektin e ri ” . Shikojeni nga minuta 6:10 dhe do te habiteni se deri ku arrin ky peshtiresia e ketij njeriu .

 29. Gjatë dy viteve të fundit, e ardhmja e Teatrit Kombëtar ka ngjallur shumë kundërshti dhe PD, për oportunizëm të qartë politik është bërë palë me atë pakicë artistësh që kanë ngulur këmbë në ruajtjen e godinës. Shumë deklarata publike, shumë kërcënime dhe akuza, por në çdo moment, Lulzim Basha mund të kishte ngritur një padi në gjykatë për të pezulluar planin dhe për ta shfuqizuar plotësisht atë. Kjo do të ishte shumë më e efektshme se kërcënimet për luftë, nëse vërtet qëllimi kryesor i PD do të ishte ruajtja e objektit.

  Për ata që e kanë kujtesën e shkurtër: Teatri Kombëtar, në fillim të viteve 1990 u shndërrua në bingo. E gjithë salla e Teatrit Eksperimental u vendos në funksion të lojravë të fatit me vendim të qeverisë së Berishës. E njëjta qeveri, ideoi në mesin e viteve 1990 prishjen e Teatrit dhe ngritjen në vend të tij të një kulle, ku dy katet e para do të ishin teatër dhe pjesa tjetër apartamente dhe hapësira biznesi. E gjithë historia e Teatrit Kombëtar provon vetëm një gjë. PD kurrë nuk ka pasur ndonjë interes që ta ruajë këtë godinë, madje qëllimi i tyre ishte të zëvendësonin Teatrin me godina biznesi dhe jo me një Teatër të ri modern. Por, duke nuhatur mundësinë që kjo çështje e ndjeshme mund t’a shpërblejë me kapital politik, vendos të ngjitet në bord. E fundit, a mos vallë ishte Basha dhe Kryemadhi ata që deklaronin se Teatri do të prishej mbi trupat e tyre dhe se do të flinin në godinë derisa qeveria të tërhiqej? Ku ishin ata mbrëmjen që u vendos të prishej godina?

  1. Knotraten per bingo e ka dhen edi o klluf. mushi xhepat ate kohe

   sot teatrin e prishi edi o klluf, xhepat po i mbush dhe sot

   i vetmi kryeminister qe prish teater, edi rama eshte.

   eshte qe eshte te prishe dhe kullen e pizes se eshte e shtremet o klluf

 30. Sulltani i Surrelit live me dashnoren, Elvi Margaritin e Kultures paralel me protesten .. ky idiot i shpifur tani mendon ti beje rivalitet popullit hapur fare! Te qifsha rropt o plehre se na i shpife

  1. mos e prish gojen ….Bushati ka te drejte, po nuk e pa burgun Edi Rama ska per ta pa njeri! kontigjent krimi ordiner. nje 10 vjecar e ka hak me shullazin ne te njejten qeli

 31. Po me plas shpirti!
  Shoh nje popull te gozhduar pas bukes se perditshme, te karantinuar nga frika,te neperkembur nga e drejta, te shfrytezuar ne palc per nje cope buke.
  Shoh nje popull te mpire nga kujtesa ,te demoralizuar nga demokracia e shitur !
  Shoh nje Shqiperi te bere cope ne pasurite e saj te grabitura .
  Shoh nje toke te perdhunuar ne virgjerine e saj natyrore.
  Shoh burime te dhunuara.Njerez qe perndicen kur thone te vertetat.Shoh fjalen e lire qe burgoset me gjoba e mbyllje,shoh njerez ne Insitucionet e te burgosurve e internuarve qe sapo thone te vertetat largohen.Gjithkund vetem njerez te c,moralizuar , te rame pertoke nga nytesia por te patinuar nga pamja ,pa rudha me nderhyrje trupi , fytyre sikur trupi i tyre te mos ishte ne dinjitetin e Zotit!
  Kudo ku merret nje rroge, perfitim kane vetem njerez te pamoral,indiferente,qylgji,te pa ze ,vetem per te bere show jane te paret. Kemi makina luksi ne njerez panjerezi, dyqane luksi per te nenshtruarat e te pispillosurat dhe lista pa fund per buken e perditshme.
  Shoh Kosoven martire te marre mendsh nga te njejtet qe skane as fe as atdhe.,por lekun kane padron .
  Me dhemb shpirti per Herojt e Teatrit Kombetar per sakrificen e tyre te jashtzakonshme , te gjate per te mbrojtur at pak dinjitet qe ikishte mbetur ne kete vend .
  Zhduku nje memorie ky i pashpirt !
  Shoh nje polici e administrate sherbetore te nje njeriu qe s,i ka mbet gja tjeter prej njeriu,vec dhunues i popullit te tij , qe s,ka kurgja te perbashket me popullin e tij.
  Ai ka tradhetuar cdo interes kombetar.
  Shoh te gjith perfaqesuesit e shteteve e te Europes qe heshtin e bejne sehir e kur populli don te ngrihet per te rrezuar kete sistem mafioz kriminal na thot jeni jashte rregullave demokratike.E per gjemen qe ben Edi Rama me banden e tij e ata qe rrine prapa tij ne fshehtesi, heshtin!

  Ku je ambasadore e Amerikes ku je me fjalet qe iu drejtove popullit shqiptar ku je Amerike,ku je Europe ? A nuk po shihni , a nuk po degjoni se c,behet ne Shqiperi ?
  .Ky i pashpirt ben cfare te doje me shqiptaret e pasurite e Shqiperise sikur te ishin te nenes e ju heshtni e nuk nderhyni! A mos jeni armiqte e maskuar te Shqiperise e Kosoves?!
  Pse Sazani nga zone ushtarakepse u be zone turistike ?
  Pse ne pandemi behen e zhbehen ligje ?
  C,far nguti emergjence pati nderhyrja naten
  per teatrin ?
  Ma shpjego o i madhi Kadare? A je zgjuar ti krenaria kombetare?
  Apo ke humbur ne iluminim (LLeshin ia pate sugjeru kaloresit si president?)
  Cfare mantel kenii veshur o krenaria e kombit?!
  Supozohet se figura e presidentit perfaqeson Unitetin Kombetar .
  Ku jeni ju ish president ,
  nuk ndiheni se ju ka caktu komoditet rilindja -vdekje e rames?
  Po ju Meta ,pse nuk e thirrni popullin per te shperndare parlamentin ilegjitim,
  qeverine ilegjitime, zgjedhjet ilegjitime?

  Kushtetuta eshte per te mbrojtur te drejtat themelore te njeriut,cfare mbroni te gjith ju ?
  Cfare eshte kushtetuta pa te drejtat themelore te saj ?
  Pergjigju popullit tim Juri Kim , pse heshtje varri zonja qe vjen nga demokracia ?
  Per cfare ju sherben ju dhe Europes njeriu i nates befasise se nates qe shkel te drejta dhe ka uzurpuar cdo institucion ?
  Cfare leksione demokracie mund te na jepni ju kur heshtni para ketij udheheqesi nate pa fe,pa atdhe?
  Po ju more socialiste pse heshtni? Identifikoheni edhe ju me te ? Asnje fjale askush nuk flet:Jeni heshtje varri se vetem ashtu keni qene e jeni!

  S,kam kujt t,i drejtohem mbi kete dhe !

  Dhimbjen time te pamate po ta drejtoj ty o Hyj!

  Po me plas shpirti!

  Kerkoj DREJTESINE TENDE!

 32. E DEGJUAT BASHEN O BUSHAT? PO DESHTOI REFORMA ZGJEDHORE ATEHERE FAJTORE ESHTE PS . A ESHTE NE TEREZI KY NJERI??????????? APO MOS DUHET TE BEJ TESTIMIN E MENDJES??? O BUSHAT DHE TI O LUBONJA , DHE TE GJITHE JU OPOZITARE TE PERJETSHEM PERVISHJUNI NJE HERE KETIJ IDIOTI , PERVISHJU SE NA MORI NE QAFE TE GJITHEVE . KY QENKA ME KAR SE RAMA .

 33. Por, ajo që të bën përshtypje, është fakti se Berisha mban me vete tri badigardë të fuqishëm.

  Ajo që nuk kuptohet, është fakti se përse Berisha mban kaq shumë njerëz pas vete kur del në publik dhe kush i paguan ata, pasi tashmë ai është thjesht një njeri civil, që nuk ka asnjë post publik.

 34. Mëkatet e mëdha morale dhe cektësia e intelektit i kanë çuar kundërshtarët pushtetkërkues deri aty sa të shpallin se “Vendi drejtohet nga një kriminel dhe hajdut ordiner. Rama është hajduti që i vjedh shqiptarët, është mashtruesi që i gënjen, është xhelati që i dhunon. Prishja e TK është një akt lufte i Ramës ndaj qytetarëve shqiptarë”. Kjo është deklarata e Lulzim Bashës, njeriut që iu shpërdoroi 230 milion euro shqiptarëve kur ishte Ministër Transporti dhe e mbylli gjyqin me procedura pa u shpallur i pafajshëm, është deklarata e njeriut që kur u vranë katër njerëz të pafajshëm në bulevard ishte Ministër i Brendshëm dhe as u thirr dhe as dha ndonjëherë shpjegime para drejtësisë, megjithëse kishte qenë 10 metra mbi kokat e e gardistëve që hapën zjarr dhe vranë njerëzit e pafajshëm (mbi tarracën e Kryeministrisë). Ky “engjëllor” deklaronte më vonë se “në 21 janar kemi zbatuar vetëm ligjin”. Ky është nënshkruesi i Marrëveshjes kundërkombëtare të Detit me Greqinë, autori i falsifikimit të votave për bashkinë e Tiranës në 2011 dhe për kryesimin e PD-së tre vjet më vonë. Është i njëjti person që mëton të bëhet kryeministër dhe që guxon t’iu vendosë të tjerëve “vijat e kuqe”. Në të vërtetë, po të kishte shtet ligjor në vend të shtetit shërbëtor të “elitave” qarkulluese politike, ky duhej të ishte në burg sot dhe jo të na jepte leksione morale dhe kushtetuese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu