• |
ide | kryesore

Shembja e Teatrit/ Reagime nga ambasada britanike dhe gjermane

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ambasada Britanike dhe ambasadori gjerman në Shqipëri kanë reaguar në lidhje me shembjen e Teatrit Kombëtar orët e para të mëngjesit të sotëm.


Në postimin në Tëitter, ambasada britanike shpreh shqetësimin për humbjen e mundësisë së një dialogu për çështjen e Teatrit Kombëtar. Po ashtu, ambasada shpreh shqetësimin edhe për episodet e dhunës në vendin e ngjarjes.Reagimi 

“Thellësisht të shqetësuar për humbjen e mundësisë për dialog për ndërtesën e Teatrit Kombëtar dhe episodet e dhunës në #Shqipëri. Ne mbështesim të drejtën demokratike për të protestuar dhe u bëjmë thirrje të gjithë të përfshirëve që të sigurohen që të jenë paqësorë. Dhuna minon parimet bazike të demokracisë.” 

Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf, e ka cilësuar të nxitur dhe të pakuptimitë shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. Ambasadori Zigraf bë thirrje për dialog dhe vetëpërmbajtje dhe shpreh shqetësim dhe për grumbullimin e qytetarëve në kohë pandemie.

Reagimi 

Shembja e nxituar e Teatrit Kombëtar në Tiranë agimin e ditës së sotme në atë formë, që e pamë, është për mua e vështirë për t’u kuptuar.

Pikërisht në situatën aktuale të jashtëzakonshme dialogu mes qeverisë dhe shoqërisë civile si dhe sjellja transparente e qeverisë janë veçanërisht të rëndësishme.

Ky zhvillim më shqetëson edhe më shumë nisur nga konteksti i luftës kundër pandemisë së virusit Corona, duke qenë se grumbullimet e njerëzve të ndodhura deri tani dhe ato të pritshme mund të sjellin hapa pas. U bëj thirrje të gjithë aktorëve për dialog dhe vetëpërmbajtje.

©LAPSI.AL 5 Comments

 1. PROTESTA E ARTISTEVE SHQIPTARE ESHTE PROTESTA ME PAQESORE, ME DEMOKRATIKE DHE ME E KUTURUARA QE MUND TE EKZISTOJE !

  DHE U TRAJTUAN SI KRIMINELE, ME KEQ SE BOSAT E DROGES, NGA NJE PUSHTET I DREJTUAR NGA MASKARENJ SI ERION VELIJA DHE NGA PSIKOPATE SI EDI RAMA !

  TANI HAJENI TURPIN ME BUKE EDHE JU PUTHADORET QE U SHERBYET ME SERVILIZEM PER NJE KARRIKE TE NDYRE, QE NGA ISH MINISTJA MIRELA KUMBARO ET VELLAI I SAJ PSEUDOREGJIZORI ARBEN KUMBARO E DERI TEK ATA ARTISTE QE DERI DJE I ADHURONIM, POR QE SOT S’I SHOHIM DOT ME ME SY PAS KESAJ QE BENE PER NJE LUGE ÇORBE TE PRISHUR TE LALIT ERIT !

  TANI MBAJENI ME SHENDET PER TERE JETEN DAMKEN E TURPIT SE KY POPULL NUK DO T’JUA HARROJE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  TIRP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP ! TURP !

 2. KETO AMBASADAT DHE AMBASADORET JANE KURVAT ME TE NDYRA , JANE ME ANTISHQIPTARE SE VETE ARMIQT E PERJETSHEM TE KETIJ KOMBI . KETO JANE KANCERI I KETIJ VENDI . TE PERDHUOJNE DHE PASTAJ TE KERKOJNE FALJE . HAHAHAHAHAHAHAA………PTUUUUUUUUUUU…PIDHAROPSH

 3. O Rrac e poshter kujtuat ju se do ja hidhnit paq prishjes se tetrit si me Astirin dhe ato te tjerat. Race e ndyre.

 4. Protesta masive deri në heqjen e Edi Ramës dhe ushtarit të tij Erjon Veliaj! Turp ky banditizëm i tyre. Ndërrojnë ligjin dhe prishin një ndërtesë që i përket gjith Shqiptarëve në një javë. Protesta, qeveri teknike dhe zgjedhje për Tiranën dhe Shqipërinë. Deri në revolucion. Nuk ka zgjidhje tjetër!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *