• |
ide | kryesore

Kreu i Vetëvendosjes Tiranë i bashkohet protestës: Teatri do të ngelet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kreu i Vetëvendosjes në Tiranë, Boiken Abazi i është bashkuar protestës tek Teatri dhe teksa citon Europa Nostrën shton se Teatri mund dhe do të ringrihet.

Abazi i kërkon Policisë të çlirojë sheshin pasi vendimet nga Bashkia dhe qeveria janë të paligjshme.


“Teatri mund dhe do të ringelet. Në këto raste qytetarët ngrihen në rezisencë. Të lirohet territori i zaptuar na vendime anti- ligjore. Kërkojmë nga Policia të çlirojnë sheshin e Teatrit. Teatri i përket artistëve dhe popullit, jo qeverisë dhe diktaturës.”- u shpreh Boiken Abazi.

7 Comments

  1. Keta do kthyer ne kosove o koqe, se jane si fera qe i jep pak liri te marin edhe te drejtat eshte njesoj si nje organizate jo qeveritare te shkoje ne kosove edhe te demostroje, aman se late name

 1. Rama beri nje akt te pashembullt sot, gati si Berisha ne 97 – BASHKOI TE GJITHE SHQIPTARET DHE NUK KA BETON DHE KORDON POLICOR QE MUND T’I MBAJE GJATE

 2. As për Kullën Ejfel, simbolin e Francës, nuk ka patur unison qëndrimesh kur është lartuar, madje nuk ka as sot. Çështja është se kundërshtarët e tij, dje dhe sot, ku veçon i madhi Mopasan, nuk patën kurrë mandat për të diktuar shijen e tyre.

  Në këtë pikë, ithtarët e mosprishjes, kanë patur mundësinë, siç e kanë ende, të faktorizohen politikisht dhe të garojnë me kauzën e tyre për një mandat përfaqësimi. Kështu mund t’i tregonin vendin Edi Ramës e mbanin në jetë godinën e tyre.

  Gjykuar në këtë linjë të regullit demokrat, Rama ka shumicën me vete dhe në çështjen e Teatrit. Sepse, duke mbrojtur zëvëndësimin e të resë me të vjetrën që nga ’99, ka ç’prej atëhere bilanc fitues në gara elektorale si për Tiranën e si për Shqipërinë. Kjo e ezauron dhe tezën e referendumit.

  E ka gabim, po bën një krim(trashëgimor)? Mundet. Por politikisht dhe demokratikisht është në rregull: ka garuar me idetë e tij, ka fituar, e prej tyre ka një mandat.

  Askush s’i ka penguar e s’i pengon kundërshtarët e tij, përfshirë dhe katërshen e mësipërme, të bëjnë të njëjtën gjë, për të patur dhe ata një ditë një mandat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu