• |
ide | kryesore

Aktorët që luajtën në filma njerëz të zakonshëm

-Instant, Paparazzi, Slider

Kohëve të fundit jeni mësuar të shihni filma të zhanreve të ndryshme: romancë, dramë, komedi, horror etj, që janë bazuar nga jeta reale.

Këtë mund ta mësoni nga regjisorët e këtyre filmave, aktorët, skenaristët madje edhe nga punëtorët e setit të xhirimeve, shkruan BrightSide. A e keni menduar ndonjëherë si duken këta njerëz që aktorët kanë luajtur role me emra dhe eksperienca të tyre.


The Greatest Showman -rolin e të cilit e luan aktori Hug Jackman, por personazhi i vërtet që fshihet pas pseudonimit dhe titullit të këtij filmi quhej Phineas Taylor Barnum.

Ky  njeri kishte krijuar një cirk që udhëtonte në vende të ndryshme me artistë të jashtëzakonshëm.

Erin Brockovich- rolin e të cilës e luan aktorja e famshme amerikane Julia Roberts paraqet gruan e vërtetë me të njejtin emër e cila lufton për të drejtat e njerëzve në një qytet që vuajn nga gazi i një kompanie elektrike. As në jetën e përditshme ajo nuk kishte një diplomë si jurist por ajo e arriti qëllimin e saj me anë të intelegjencës dhe vendosmërisë që zotëronte.

Loving Pablo- një film në të cilin aktori Javier Bardem paraqet hisotorinë e jetës së një transportuesi drogash Pablo Escobar, duke ekspozuar kështu se si ai u bë një milioner dhe njeri i fuqishëm me anë të aktiviteteve kriminale. Filmi u bazua më shumë nga historia e një gazetare e cila ishte e dashuruar në Pablon.

The Aviator- ku paraqitet një njeri shumë I pasur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, rolin e të cilit e luan Leonardo DiCaprio. Personazhi i vërtet në të cilin është bazuar filmi quhet Howard Hughes puna në linjat ajrore e tij e bëri atë të njohur. Në moshën 27 vjeçare ai kishte themeluar një kompani për krijimin e aeroplanëve më shpejtësinë më të madhe ndonjëherë dhe linjës ajrore.

1 Comment

  1. Këto përkthime duket sikur bëhen me Google Translate
    Shumë të dobëta … Një gjymtyrim i panevojshëm i gjuhës shqipe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu