• |
ide | kryesore

Presidenti i PPE-së dënon shembjen e Teatrit: Një akt kundër vlerave europiane

Arkiva, Lajme, Të fundit

Presidenti i Partisë Popullore Donald Tusk bëri një reagim të ashpër kundër aktit të qeverisë për shembjen e Teatrit Kombëtar. Ish kreu i Këshillit Europian, që drejtoi Europën për katër vitet e kaluara e cilësoi të prapranueshme dhunën ndaj artivë dhe opozitës.

“Dënoj shembjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë, të dielën, një akt kundër vlerave europiane, si ruajtja e trashëgimisë kulturore, shteti i së drejtës dhe dialogu transparent. Intimidimi dhe përdorimi i dhunës kundër protestuesve, shoqërisë civile, artistëve, si dhe politikanëve të opozitës është i parapranuëshëm. Sundimi i ligjit, pavarësia dhe liria e medias, si dhe lufta kundër korrupsionit duhet të mbizotërojnë për përspektivën europiane të Shqipërisë. Shpreh mbështetjen time për PD në luftën e saj demokratike për një Shqipëri më të mirë. “


Donald Tusk, si një nga mbështeësit më të mëdhenj të integrimit europian të Shqipërisë, në cilësinë e Presidentit të Këshillit Europian, u nderua nga Edi Rama me medaljen “Ylli i Mirënjohjes”, në shtator të vitit të kaluar

6 Comments

  1. Reagim i forte, por keto gjera duhet t’i thoshte atehere kur ia jepte vleren posti prej Presidenti Keshilli. Sa per deklarata partie Rama e le edhe nje shekull pa qethur. Meqe ra fjala cfare dreqin bejne PPE-te duke zgjedh ne krye nje nga njerezit me pak popullor ne Europe?!

  2. O Donald, o mjeshter. A e pe tani se cfare specie skizofrene na qeveris?! Nqs nuk e ke kuptuar akoma, vari trapin atehere!

  3. Donald mavria. Sa ishe ne post I rrahe shpatullat. Tani I kilikos shputen e kembes. Edhe ti I ke hequr nje tulle teatrit me sjelljen tende te djeshme.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu