• |
ide | kryesore

Teatri/ A janë të përçarë Europa dhe SHBA për qëndrimet rreth regjimit të Tiranës?

-Instant, Kryesore, Lajme

Më në fund pas ditëve të tëra heshtje dhe dy takimeve të ambasadores Yuri Kim me kryeministrin, selia e rrugës së Elbasanit ka guxuar të bëjë një vërejtje kundër qeverisjes së Edi Ramës.


Sipas njoftimit të bërë në faqen zyrtare, “Ambasadorja theksoi (në takimin me kryeministrin) rëndësinë që ka gjithëpërfshirja dhe diskutimet e mirëmenduara në qeverisje”.


yuri kim zuri kim

Youri Kim duke dale sot nga kryeministra

Pra, po ta shohësh me sy kritik ndaj qeverisë, kjo tërheqje veshi mund të interpretohet si një akt i nxituar dhe unilateral në shembjen e teatrit.

Gjithsesi, duke u krahasuar me qëndrimet e paraardhësve që në vitin 2016 e quanin luftën kundër drogës “një histori suksesi”, apo zgjedhjet vandale të Dvroranit në Gjykatën Kushtetuese si “një hap që duhej përshëndetur”, këto vërejtje me pikatore mund të shihen si një devijim nga linja e mbështetjes pa kushte për autokratin e Tiranës.

Por, sado të tilla të jenë në njërën anë, ato duket se kontrastojnë fort me qëndrimet e mbajtuar nga vendet europiane.
Menjëherë porsa u shemb godina e teatrit, Ambasada Britanike dhe ambasadori gjerman në Shqipëri reaguan që në orët e para të mëngjesit.

Në postimin në Twitter, ambasada britanike shprehu shqetësimin për humbjen e mundësisë së një dialogu për çështjen e Teatrit Kombëtar. Po ashtu, ambasada u shpreh shqetësimin edhe për episodet e dhunës në vendin e ngjarjes.

Ndërsa Ambasadori i Gjermanisë në Tiranë, Peter Zingraf, e cilësoi të nxituar dhe të pakuptimtë shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar. “Shembja e nxituar e Teatrit Kombëtar në Tiranë agimin e ditës së sotme në atë formë, që e pamë, është për mua e vështirë për t’u kuptuar” shkroi ai.

Edhe në strukturat e larta të BE mosaprovimi qe i dukshëm: “Dënoj shembjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë të dielën, e cila shkon kundër vlerave europiane si ruajtja e trashëgimisë kulturore, sundimit të ligjit dhe dialogut transparent.
Frikësimi dhe përdorimi i dhunës ndaj protestuesve, shoqërisë civile, artistëve si dhe politikanëve të opozitës janë të papranushme”, deklatoi Donald Tusk, ish- kreu i Këshillit Europian, njëkohësisht president i PPE, pas shembjes së teatrit që u shoqërua edhe me akte dhune policore. Ndërsa Komisioni Evropian shprehu keqardhje që prishja e Teatrit Kombëtar u bë pa dialog me shoqërinë civile. “Është e vërtetë që shembja e Teatrit Kombëtar ndodhi në një kohë kur kërkuam dialog midis autoriteteve dhe shoqërisë civile, para se vendimi të bëhej i pakthyeshëm. Keqardhje që thirrjet tona nuk u ndoqën nga autoritetet kombëtare dhe lokale”, deklaroi Ana Pisonero, zëdhënëse e KE-së për zgjerimin, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve.

Pra nuk do shumë mund për të kuptuar se ka një diferencë mes qëndrimeve të SHBA dhe atyre të vendeve europiane në raport me qeverisjen në Shqipëri. A mos vallë autokrati i Tiranës ka arritur të notojë në shtegun e ngushtë të mosmarrëveshjeve ndërmjet perendimorëve? A mos vallë po përsëritet i njëjti skenar si në Prishtinë?

Vështirë të arrihet në konkluzione me këto të dhëna. Por ajo që është e dukshme, është se qëndrimi i ambasadës së SHBA ishte shumë më i tërhequr se ai i pjesës tjetër të ndërkombëtarëve.

©Lapsi.al

46 Comments

  1. Dmth edhe Kosoven do e zberthejne si teatri?! Ke plotesisht te drejte: tani mund te zberthejne gjithcka dhe s’i hyn asnje gjemb ne kembe

  2. Shikojeni me vemendje foton, si sillet Edvini me nderkombetaret , bythelepires !
   Krahasojeni me menyren sie sillet me Shqiptaret!!!
   Njeri me dy fytyra !🤮🤮🤮

 1. kimi sikon si ti mbushe xhepin rama . kjo qe beri sot nuk eshte asgje vetem nje perkedhelie te karko shtetij dukej nje deklerate ku ti thohej jep llogari per gjithe keti vuajtje qe i ke krijuar shqipetareve

  1. A ma shpjegon dot cfare ke dashur te thuash zoteri?! Kam gjysem ore qe e lexoj dhe vetem po trashem gjithnje e me shume pa kuptuar asgje!

   1. paske probleme me aftesine konjitive zogu ….. ka nje site ku mund te besh ushtrimeonline, nuk eshte se do zhvillohesh, dmth trapi mbetet trap, por sdo behesh legen psh

   1. Shif si u katandis ukraina nga qeveritaret e kapur nga zyrtare te larte amerikane. Perdite dalin pergjime dhe nisin hetime mbi presidente dhe ishpresidente duke bere afera me baiden apo kerin, ne dem te interesave kombetare

  2. Vetem te Lapsi. Do lexosh budalliqe te ketij lloji.
   QENKA PERCA EU me USA. Per teatrin.
   O shullak te lumt kur gjen idiota, dhe tall trapin.

  1. as i ha fare per sum-rrelsin, ka planete saj.
   do marre noi lek dhe ajo i si i ndrituri amb. LU me peshqit e mamit te vet ne kirgizstanin e arrirre dhe te praruar!

 2. ANDI BUSHATI DHE FATOS LUBONJA PO I TURPEROJN ME FAKT DHE ARGUMENTE ZAGARET E EDI RAMES DHE LAL ERIT thotë:

  ANDI ,MBREME E KE DHJERE NE SURRAT AT ZAGARIN E LAL ERIT ME FAKTE DHE ARGUMENTA,POR EDHE KUR MUC NANO GENJEU DIQKA ,EDHE AT E PALOSE ME TURP DHE NUK FOLI ME KURR ,E FUTI BISHTIN NDER SHALE, TE GARANTOJ SE NUK PERBALLET ME ME JUVE,SIQ NUK KA BYTH MENTOR NAZARKO NGA EMISIONI TE YLLI RAKIPIT

 3. Hej njerez, a nuk e dini a keni harru se ne Manze miku yne strategjik amerikan na ka rrasur disa mijra (numrin askush nuk e thote) muxhahedine iraniane qe nuk i pranon askush ti mbaje, duke na bere target te Republikes Islamike te Iranit? Se helbete, atje ne Ameriken mike nuk gjenden dot 2 pellembe vend per ti strehuar.
  Ato mijra muxhahedine te strehuar ne Manze jane rrufepritesi i qeverise Rama per ndonje rrufe amerikane. Kurse per ne shqiptaret ato muxhahedinet jane nje shenjester e mire per nje Republike Islamike qe i trembet dhe Amerika vete.
  Hajt njatjeta, pershendetje nga kampi “Ashraf-3” ku akoma vazhdon mbajtja e ramazanit…Allahu na ruajte!

  1. Ore njeri, të shikoj se komenton pa lidhje në çdo problem apo lajm qeveritar shqiptar dhe fut si argument muxhahedinët . Ç’a po të prishin ty ato ?! Çfarë do të thuash për ato shqiptarë që Bota u hapi dyert e kur vjen puna nuk lan gjë pa bërë ,duke prishur imazhin tonë nëpër Botë ?! Mos duhet të digjemi të gjithë , i thatë e i njomë edhe ne?! Të na kthejnë edhe izolojnë në Shqipëri si në kohë të monizmit . . . Ku shkoi e drejta e njeriut për të qenë i lirë …, se kërkojmë të mos na diskriminojnë ,por jemi populli më racist në Botë , mendoj …

 4. Por, ajo që të bën përshtypje, është fakti se Berisha mban me vete tri badigardë të fuqishëm.

  Ajo që nuk kuptohet, është fakti se përse Berisha mban kaq shumë njerëz pas vete kur del në publik dhe kush i paguan ata, pasi tashmë ai është thjesht një njeri civil, që nuk ka asnjë post publik.Per ju shpellkaret e salihut

  1. Ej Ethem Lalaj moj Gomarica madhore! Nuk ke goje te thuash shpellKar ti se paku qe je Katunar 100 karatesh. Atij Saliut se paku i dihet katundi
   Po katundet e Tau Balles, Dam Gjiknures, Ulluk Manjes, Lesh Sander Llesh, Gent Kak, Lindit maloke Nikoll i di ti Ethem bythqiri?
   Nuk ke si ti dijsh se ato katundet e tyre nuk gjenden neper harta fare. Ashtu sikur dhe katundi yt or plak bythqire qe ke harru emrin por jo huqin e pederasit.

 5. Por, ajo që të bën përshtypje, është fakti se Berisha mban me vete tri badigardë të fuqishëm.

  Ajo që nuk kuptohet, është fakti se përse Berisha mban kaq shumë njerëz pas vete kur del në publik dhe kush i paguan ata, pasi tashmë ai është thjesht një njeri civil, që nuk ka asnjë post publik.

 6. Rama shet cdo interes kombetar dhe korrupton me parate e krimit. Ky eshte thelbi i suportit qe i japin nderkombetaret te ashtuquajtur perfaqesues te shteteve demokramute.

 7. E duam apo nuk e duam Enver Hoxhen , nje fjale i ka fjale i ka dal e vertet ” Amerika eshte xhandar i kombeve ” . Ma merziten keta politikan Amerika , Amerika, Amerika, ku do tia dije Amerika per shqipetaret ajo duke perdorur servilet politikan te te gjitha kraheve lufton per interesat e saje . Kujtohuni kush e rrezoje pushtetin nje partaiak ne vitet 90 Amerika apo demostratat e studenteve ? Per dei sa kohe te kemi politikan servil ndaj Amerikes ( sidomos ata te PD) kryemashtruesi bashke me sektin e tije do e mbajne pushtetin edhe 40 vjet te tjera . Per cfar i duhet takimi i Lulezim Bashes me me ambasadoren e Amerikes kur kjo e fundit ka inkurajuar prishjen e teatrit kombetare sepse dite me pare takoje kryemafiozin Rama ? Ku jane vijat e kuqe z Basha , dei tani Rama i ka shkelur te gjitha vijat e kuqe e cfar bere ? nje vrim ne uje . Basha mund te jete kryeminister shume i mire por nuk ka kocke per ta permbysur kete kriminel kryeminister me emrin Edvin Kristaq Rama , prandaje leshoja vendin nje tjetri i cili duhet te shporre kete fatekeqesi kombetare . Per ta shporrur kete regjim nuk duhet te degjoshe cfar thote Amerika e te tjere por te ngrihet populli ne revolucion per shembur Ramen dhe futur prapa hekurave e te behen zgjedhjet e lira e te ndereshme e po erdhi PS prap ne pushtet bravo i qofte sepse shqipetaret ate qeveri meritojne .

 8. Amerika ju ka vu vizen e kuqe me 21 Janar 2011, Sali Berishes dhe Lulzim Bashes. 1000 pal zgjedhje me u ba, PD-LSI nuk fitojne. Kan vra protestues.
  Saliu si Enveri, ka derdh gjak. Komunistet me emnin PD duhen largu nga skena politike dhe te ngrihet nji e djathte e vertete. At’her mund ta largojme Ramen.
  Harrova
  Ramen e rrzojne( i rruejn karin)
  Shkerdhaku, Bythshati dhe Iqim Pyka. Hahahaaa

 9. CNA INTERESON NE CFARE MENDON ZNJ. KIM APO MIQTE E RAMES….MIQTE E RAMES E DINE QE E MAJTA SHQIPTARE SKA LIDHJE FARE ME TE MAJTEN INTERNACIONALE!

 10. Asgje te re nga fronti i perendimit. Nga corba e Berlinit (qe i mbushi barkun derisa mori pushtetin), tek ajo e Washingtonit. Por edhe corba e “kimit” do mbaroje e si padronit paraardhes do ia permbyse kupen. E nisi ne lige ne brez kur Nano e mori ashtu thonj paprere, e sot me eskavator gjigand pas kur te zgrab prone e pasuri.

 11. Shqiperia per ameriken eshte bire e fundit e kavallit. Vetem politikanet tane bejne sikur ne jemi qendra e botes dhe te i gjithe i kane syte nga ne. Mos prisni as nga amerika e as nga europa por merrni fatin e familjeve tuaja ne dore. Te gjithe sebashku kemi nje fuqi qe ska polici e Lesh qe ta perballoje. Nqs jeni te kenaqur me cpo ndodh rrini hani qofte e pini kafe, ne te kundert llafet jane te teperta. Albanistani eshte kthyer si Sinaloa ne Meksike ku cdo gje kontrollohet nga mafia e droges nen mbrojtjen e Policise.

 12. Shihen nje mori komentesh qe jane larg realitetit. USA ose Trump po te doni, ka nje qellim, te beje me cdo kusht marreveshjen mes Kosoves dhe Serbise. Shkurt termat e marreveshjes kane pak rendesi per daje Semin. Per mikun e Rames Vucic ka rendesi qe te marre dicka ne kembim qe te mos kete kundershti te medha brenda Serbise, ne te kundert marreveshja nuk behet. Daj Semit ndarja ose jo nuk i intereson fare, por BE eshte plotesisht kunder, sepse Ballkani eshte fuci baruti ne Europe dhe po plasi, demton edhe Europen. Konkluzionet nxirrini vete… Po Basha pse nuk del hapur kunder ndarjes se Kosoves? A nuk u takua Kim me Ramen edhe te enjten apo te premten dhe a mund te jete diskutuar edhe ceshtja e teatrit? Po pasi te zgjidhet problemi Kosove-Serbi cili do jete qendrimi i USA nepermjet Yuri Kim? Ka disa pikepyetje ne kete ceshtje. Lam formuar nje mendim, por ndoshta ai nuk eshte i sakte. Prandaj po bej pyetje qe gjithkush ta mendoje me koken e vet dhe te mos beje supozime te kota mbi anesine apo paanesine e US Embassy. Nje keshille, kur te kerkoni pergjigje per pyetjet e mesiperme, mos degjoni ato qe thuhen, por mundohuni te kuptoni ato qe nuk thuhen sepse aty eshte e verteta. Te pakten beni lidhje me faktet historike ne republikat e bananeve sic fatkeqesisht eshte kthyer atdheu yne i dashur.

 13. Politikë me gjeste: Pse Lulzim Basha ka nisur të nxjerrë këmishën mbi pantollona?O shpellkare llapaqenolloge kthehuni ne katunin tone shqiperi lereni ameriken

 14. Mëkatet e mëdha morale dhe cektësia e intelektit i kanë çuar kundërshtarët pushtetkërkues deri aty sa të shpallin se “Vendi drejtohet nga një kriminel dhe hajdut ordiner. Rama është hajduti që i vjedh shqiptarët, është mashtruesi që i gënjen, është xhelati që i dhunon. Prishja e TK është një akt lufte i Ramës ndaj qytetarëve shqiptarë”. Kjo është deklarata e Lulzim Bashës, njeriut që iu shpërdoroi 230 milion euro shqiptarëve kur ishte Ministër Transporti dhe e mbylli gjyqin me procedura pa u shpallur i pafajshëm, është deklarata e njeriut që kur u vranë katër njerëz të pafajshëm në bulevard ishte Ministër i Brendshëm dhe as u thirr dhe as dha ndonjëherë shpjegime para drejtësisë, megjithëse kishte qenë 10 metra mbi kokat e e gardistëve që hapën zjarr dhe vranë njerëzit e pafajshëm (mbi tarracën e Kryeministrisë). Ky “engjëllor” deklaronte më vonë se “në 21 janar kemi zbatuar vetëm ligjin”. Ky është nënshkruesi i Marrëveshjes kundërkombëtare të Detit me Greqinë, autori i falsifikimit të votave për bashkinë e Tiranës në 2011 dhe për kryesimin e PD-së tre vjet më vonë. Është i njëjti person që mëton të bëhet kryeministër dhe që guxon t’iu vendosë të tjerëve “vijat e kuqe”. Në të vërtetë, po të kishte shtet ligjor në vend të shtetit shërbëtor të “elitave” qarkulluese politike, ky duhej të ishte në burg sot dhe jo të na jepte leksione morale dhe kushtetuese.

  1. E ke gabim si gjithmone moj Gomarica madhore Ethem bythqire Lalaj!
   Se pari marrveshja me e frekset detare ku Greqia e beri si deshi u firmos ne Krete aty ky e vune ate Ditmir Bushatin te kercente dhe valle greke.
   Sa per ato te vraret e 21 Janarit kafsho gjuhen moj kurve se ate qe shtiu kunder tyre Edi Rama e kandidoi per Kryetar Bashkie vjet.
   Sa per ato 230 milion Euro qe shpifi ai kurva vocerr Brace, Prokuroria e pati Bashen pa imunitet, e ka pa imunitet dhe as dje as sot nuk ja mba bythka ta dergoje ne gjygj e ta mbertheje me fakte sepse FAKTE NUK KA dhe nuk denohet njeri me fjalet e Erion Braces se nuk jemi ne 1945.
   Keshtu pra oj Gomarica madhore Ethem Lalaj, shko tok me Qero Bazen e kontrolloni me mire se si e mban kemishen Basha brenda a jashte pantallonave dhe raportojani Rames kur te dale nga haleja e ti fshini bythen.

 15. ndryshimet mes Be dhe Bandes usa konsiston se keta te fundit jane tipike rrugace sepse ne mes te rrugaceve alabake qe jane keta te fundit ndryshimi eshte shume i madh .keta jane tipik alabak te pacipe alashqiptarce.te rradhe amerika nuk ka qene kurre e perfaqesuar me kuvar,prostituta bythe cpuar qe e kane per mburrje qe .ihen ne bythe ,te koruptuar arrogante te pacipe ekuivalente te edvin kafshes.le te beje nje sondazh .dhe do te shofe qe jane vetem 10& perkrahes te saj te cilet jane perfaqesues te asaj kaste qe e shanin dhe burgosnin njerzit qe per 50 vjete ishin filo amerikane.85% qe kane qene filo amerikane jane kthyer ne anti amerikane per shkak te identifikimit te bande ambasade si perkrahese dhe zedhenese e krimileve ne shqiperi,n,q,s Z Ylli Manjani shprehet se kujt i plasi bytha cfare thote ambasada amerikane une them kujt i plasi kari

 16. Ne na jane perçare intelektualet, ku zerat e anti-konformisteve zhurmohen me regji shteterore nga konformist te zellshem si Ndrenika e Kadare.. Nderkombetaret vijne e ikin, kurse Shqiperia mbetet aty, gjithnje e me e varfer e me e rrenuar…

 17. zot cfare idiotesh jane keta PeDet

  a eshte e percare USA meEU per regjimin e Tiranes ? hahahah ……USA dhe EU shef te Edi Rama njeriun duhur per kryeminister dhe e mbeshtet

 18. 143 kinema, teatro, bibloteka dhe qendra kulturore në gjithë Shqipërinë? Ato ishin 100% trashëgimi kulturore dhe aty u ndërtuan pallate me firmat e Berishës, Metës, Bashës, Nanos.

  – A e dini që shembja e teatrit ishte amnisita ku përfitojnë pafajësi të gjithë këta që shkatrruan trashëgimin kulturore shqiptare dhe morrën rryshfete për pallatet që u ndërtuan mbi ngrehinat e monumenteve kulturore?

  – A ju kujtohet Kinostudio e filmave Shqipëria e re? E shkatrroi dhe privatizoi Sali Berisha me 1 euro meter2 dhe 100.00 metra katror ja dha oligrkve. Pas saj shkriu gjithe kinematografinë shqiptare dhe sot nuk prodhohet asnjë film.

  – A ju kujtohen: Kinama Partizani, Kinema, Republika, Kinema 17 Nëntori, Kinema Agimi, Kinema Dajti, Kinema Kombinati, Kinema Jubileu, etj etj? Të gjitha u rrafshuan dhe u bën biznese private.

  – Po kinematë verore në çdo plazh ju kujtohen? Po dhjetra qytete si Durrsi, Vlora, Fieri, Elbasani që mbetën pa kinema dhe teatro?

  – A ju kujtohen biblotekat dhe qendrat kulturore? Monika Kryemadhi i ka zyrat e LSI mbi njërēn prej tyre. Dikur ajo ishte qendër kulture dhe teatër i lagjes 5 “Triana e re”. Burri i saj që ishte kryeministër e firmosi rrafshimin dhe sot janë 10 pallate aty përfshi dhe zyrat e LSI.

  – A ju kujtohet që pallati ku jeton sot Sali Berisha, dhe ku ka një kat në pronësi me familjen e tij, është ndërtuar mbi vilat 100 vjeçare që ishin monument kulture në rrugën e Elbasanit pas TVSH?

  – A ju kujtohet që Berisha dhe Meta e hoqën teatrin nga lista e objekteve të trashëgimisë kulturore?

 19. Dikush që ka komentuar si fqinj të Ashraf 3
  Fqinji i Ashrafit nuk është dhe nuk ka emër.Ai është një mercenar i regjimit iranian unë jam i kënaqur që duke arrestuar terroristët e regjimit iranian dhe duke dëbuar ambasadorin e tij dhe duke mbyllur qendrat e tij terroriste, ne do të kemi më shumë garanci që vendi ynë nuk do t’i nënshtrohet terrorizmit dhe fondamentalizmit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu