• |
ide | kryesore

Aksioneri i Air Albania, Sinan Idrizi paditet për vjedhje 3.5 milion USD nga milioneri turk

-Instant, Kryesore, Lajme

Aksioneri i mazhoritar i Air Albenia dhe presidenti i Flamurtarit Sinann Idrizi do të përballet me një proces gjyqësor në Turqi pasi ai dyshohet se se ka mashtruar për një shumë të madhe parash biznesmenim e njohur turk Adnan Polat. Ky i fundit, i njohur në vendin e tij si Bosi i skuadrës së futbollit Gallatasarai “ka dorëzuar në Prokurorinë e Stambollit një kallëzim penal në emër të kompanisë së tij “Grupi Polat”, njofton gazeta e madhe turke Milliyet. Në padinë e tij, Polat pretendon se kishin rënë dakord me Idrizin që të blinin një kompani nafte duke i dhënë para atij, por sipas Polatit, ortaku shqiptar nuk ka bërë asgjë nga ato që kishtë marrë përsipër duke e mashtruar dhe duke i rrëmbyer 3.5 milionë USD.


Gazeta shkruan se Idrzi njihej me Adnan Polat për shkak aktiviteteve të përbashkëta në futboll. Gjatë kontakteve mes tyre, Idrizi i kishte thënë biznesmenit turk se kompania që ai sugjeronte të blinte,  “Global Fluids International” siguronte fitime të mira në tregun shqiptar dhe nëse do te ta blinte mund të negocionte ai për të.


Sipas asaj që Polat ka shprehur në padi, Idrizi i ka thënë biznesmenit turk se kompania kushtonte 17 milion dollar, por duhej thënë paraprakisht një kapar prej 3.5 milion dollarësh. Nëse shitja nuk realizohej, Polatit do t’i ktheheshin mbrapsht 3.5 milion dollarët.

Në nëntor të vitit 2016, Adnan Polat përgatiti dokumentacionin për blerjen e aksioneve të kompanisë në fjalë. Gjatë këtij operacioni, Idrizi ka telefonuar Adnan Polatin duke i thënë se kapari nuk do të kalohej përmes bankës, por do të jepej dorazi. Kështu, pasi ka firmosur marrëveshjen paraprake, Polat i ka kaluar paratë sipas asaj që kërkoi Idrizi.

Sipas lajmit të publikuar në gazetën “Sabah”, disa kohë më vonë, Idrizi e telefonoi Adnan Polatin duke i thënë se në Shqipëri në vitin 2017 kishte zgjedhje dhe se operacioni i blerjes së kompanisë do të finalizohej pas zgjedhjeve. Sipas padisë, Polati e ka pranuar këtë shtyrje.

Pas zgjedhjeve, Polati kontaktoi sërish me Sinan Idrizin dhe e pyeti për operacionin e blerjes së kompanisë, por ai i tha se blerja finale nuk mund të kryhej më.

Kështu, Polat i ka kërkuar Idrizit anulimin e marrëveshjes paraprake dhe kthimit të kaparit prej 3.5 milion euro. Por, sipas Polatit, Idrizi ka gjetur një mori arsyetimesh për të mos ia kthyer mbrapsht paratë dhe i ndjerë i mashtruar, Adnan Polat i është drejtuar prokurorisë së Stambollit duke e paditur atë për mashtrim.

Idrizi gjatë takimit të kryeministrit Rama me bosin e Turkish Airlines  Ayc ne mars 2018. Poshtë me Ramën dhe Erdoganin

 

Por, kjo aferë gjyqësore e kalon kuadrin e një thjeshtë të një çështjeje private, pasi Sinan Idrizi i dyshuar për mashtrim është edhe aksioner me shtetin shqiptar dhe atë turk në krijimin e Air Albania. 

Air Albania do projekt publik-privat-publik, me partnerë një kompani në pronësi qeveritare turke, një kompani në pronësi qeveritare shqiptare dhe një kompani private.

Albcontrol sha është kompani në pronësi të qeverisë shqiptare, përmes Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë, e cila menaxhon hapësirën ajrore të Shqipërisë, në përputhje me standardet ndërkombëtare të fluturimit.

Turkish Airlines, një nga kompanitë ajrore më të mëdha në botë, ka aksioner kryesor qeverinë turke, e cila zotëron 49,12 për qind, ndërsa 50,88 për qind të aksioneve janë në pronësi si aksione të tregtuara në bursë.

Ai ka hyrë në këtë kompani që me themelimin e saj përmes MND Investment shpk që është kompani private, e krijuar, më 7 maj 2018, vetëm nëntë ditë para vendimit të qeverisë që e bëri atë ortake në Air Albania. Kompania depozitoi një kapital themeltar prej rreth 100 mijë euro dhe është në pronësi të plotë të Sinan Idrizit.

Idrizi, një emër i panjohur për publikun, para këtij fakti nuk ka asnjë aktivitet në Shqipëri dhe nuk është shprehur të ketë ndonjë biznes në ndonjë vend tjetër të botës. Në disa pronocime publike, ai është shprehur se ka lidhje biznesi në Turqi, ku duket se ka jetuar për shumë vite para se të kthehej në Shqipëri në vitin 2014, por nuk ka dhënë asnjë detaj apo referencë publike.

E vetmja gjë që dihet për të është se nga viti 2014 ai është një nga pronarët dhe administrator i Klubit të Futbollit Flamurtari. Sidoqoftë, askush nuk e di se nga vinë paratë me të cilat ai financon Flamurtarin. 

©Lapsi.al/ Burimi Mylliet

 

22 Comments

 1. Skandalet e “bizngecmeneve” tane… Keto ngjarje prishin imazhin e Shqiperise dhe ndikojne keq ne terheqjen e investimeve te huaja.
  Thjeshte episodi i rradhes nga Lugina e Çakenjve. Nuk e di pse habitemi.

 2. Hahaha, ky ishte ai mjeshtri, qe thoshte, nuk do ta le Flamurtarin te bjere nga kategoria! Megjithse shpresa vdes e fundit. Mbase del i dyti. 😛

  Specie tipike e stanit te Ripjerdhjes. Keto specie karakterizohen ka disa vecori si psh. hajduteri, skutheri etj.

 3. Ka lidhje me GFI kjo firma e naftes. GFI qe ka koncesionin e markimit. qe e beri berisha dhe rama tha do ta pridh pastaj ur u fut aksioner vete i shtoj afatin dhe leket?

 4. Te ma gjeni nje investitor te mire qe ka sjelle katruvja Rama, Ky vetem hajdute, e maskarenj i ka per rreth, se me to i ka bere, e ben manovrat e larjeve te parase se droges e parane e vjedhur. Keta te gjithe tufe duhen futur pas hekurave, e te shtrydhen per te nxjerre parate qe kane xhvatur, se ndryshe jane siguruar ne bangat e fshehura me parate, e zhduken ne drejtim te pa ditur. Keta nuk duan tia dine per asgje, ketyre u ka zene syte paraja e haramit, andaj duhet te izolohen e te japin llogari, Shihni investitoret, apo me laborantet e spitalit qe me kapital 10000 Euro pushtojne spitale, e ambjente mbi investimin, por me shume mashtrojne e bashkepunojne me kete palo KM qe u ka hapur deren e ben pazare. Jane plot e sa te duah kesi monstrah rilindas qe ky pushtet i beri bosa me parate e taksat e popullit, Ky shtetin e ka lavatrice, e jo teritor te popullit qe punon .fiton, jeton, ky shfrytezon, vjedh, mashtron, .

 5. 143 kinema, teatro, bibloteka dhe qendra kulturore në gjithë Shqipërinë? Ato ishin 100% trashëgimi kulturore dhe aty u ndërtuan pallate me firmat e Berishës, Metës, Bashës, Nanos.

  – A e dini që shembja e teatrit ishte amnisita ku përfitojnë pafajësi të gjithë këta që shkatrruan trashëgimin kulturore shqiptare dhe morrën rryshfete për pallatet që u ndërtuan mbi ngrehinat e monumenteve kulturore?

  – A ju kujtohet Kinostudio e filmave Shqipëria e re? E shkatrroi dhe privatizoi Sali Berisha me 1 euro meter2 dhe 100.00 metra katror ja dha oligrkve. Pas saj shkriu gjithe kinematografinë shqiptare dhe sot nuk prodhohet asnjë film.

  – A ju kujtohen: Kinama Partizani, Kinema, Republika, Kinema 17 Nëntori, Kinema Agimi, Kinema Dajti, Kinema Kombinati, Kinema Jubileu, etj etj? Të gjitha u rrafshuan dhe u bën biznese private.

  – Po kinematë verore në çdo plazh ju kujtohen? Po dhjetra qytete si Durrsi, Vlora, Fieri, Elbasani që mbetën pa kinema dhe teatro?

  – A ju kujtohen biblotekat dhe qendrat kulturore? Monika Kryemadhi i ka zyrat e LSI mbi njërēn prej tyre. Dikur ajo ishte qendër kulture dhe teatër i lagjes 5 “Triana e re”. Burri i saj që ishte kryeministër e firmosi rrafshimin dhe sot janë 10 pallate aty përfshi dhe zyrat e LSI.

  – A ju kujtohet që pallati ku jeton sot Sali Berisha, dhe ku ka një kat në pronësi me familjen e tij, është ndërtuar mbi vilat 100 vjeçare që ishin monument kulture në rrugën e Elbasanit pas TVSH?

  – A ju kujtohet që Berisha dhe Meta e hoqën teatrin nga lista e objekteve të trashëgimisë kulturore?

 6. “Teatri, teatri”… por si e shiti Berisha “Hotel Dajtin”, që është i shpallur Monument Kulture,fol per shkatarrimin o loqja salihut dhe rama aty eshte,por ti nuk merresh me shkatarrimin e te gjithe prones publike dhe vjedhur nga neokomunisti salih karaxhic berisha

  1. ÇA HYNE ÇAMI KETU , TI QEKE KAR FARE . VEJE TRUNIN NE PUN O MI PROSTITUTE . LLOGJIKOJE PAK , I BI QE TI TURKUN TA KESH BAB OR KAR I PASTER, O TE QIFTE TURKU ,LABI EDHE ÇAMI BASHKE .

 7. Me mire miu i kaneleve se hajdut. Dhe mos u merzisni o rrace e paster gjysma evgjiter e gjysma budallenj. Nuk eshte faji im qe stergjyshet i qiu turku.
  Hapini librat o gjindje karash.
  Dhe mos beni me si nacionalista ju qe spiunuat vellane ju qe vrate e perdhunuat te ngjashmin tuaj.
  Me mire miu i haleve se parizit qelbesirehajdut i albanistanit, o pidharobsh.

  1. HAPI LIBRAT TI O KURVE . EVETMJA PUNE QE KENI BO GJITHMONE ESHTE SERVILIZMI , FRIKACAKUN , TINZARIA DHE HAREMIN. SHQIPTATER TA KANE QI EDHE DO TA QINE LIBRIN E SHTEPISE NE PERJETSI TY DHE TE GJITHA KURVAVE ANTISHQIPTARE SI TY O GJAK KURVE . DO NGELESH GJITHMONE GEN I SHPARTALLUAR . PRANDAJ QUAJE TURKUN BABA SE TA BONI HYZMETIN GJYSHES DERI NE RREZE , NDERSA GJYZHIT DERI NE VERRE . MOS U MERZIT SE NUK E RREGULOO MO KTE PUNE O MIUSH . MAMIN KU TA KESH O GEN KURVE

  2. o putane grek e njef historine apo futja si gjithmone sic e kan zkon grekerit ? po turku ju ju qiu mare e prape dhe ti flet akoma per histori .bordellot dhe haremet turke ishin plot me greker . ju qinte mare e prape dhe ne fund ju shisnin si kllever ne azi o putane . pse doni ta trilloni historine ? pseke mllef me shqiptaret o kurve? shqiptaret gjithmon hypsa kane qene dhe hypsa do ngelen ,kurse ju kurva keni qene dhe kurva do jeni gjithmone .

 8. Hypsat e kusherirave, hypsat e gocave te lagjes qi i qiten neper semafore? Dilni qiuni edhe ju se ca ka mbet me bo mo. Ju rrace e zgjedhur zhapikesh te lashte qe tall karin gjithe bota. Ju qe bete miliona me trupin e
  shqiptareve, ju hipokrita, gjysem gej e gjysem muter.

  1. TA PASKAN ÇU SHQIPTARET MOTREN MATAN DETIT O FISKURVE PRANDAJ PASKE MLLEF TE MADH . E RENDESISHME ESHTE QE JU KURVAVE ME GJAK TE SHPARTALLUAR NGA TURKU , JU KURVAVE TE HAREMEVE TURKE JUA KEMI QI RRACEN MARE E PRAPE GJITHMONE DHE GJITHMONE DO JUA SHKERDHEJM O TE BASARDUAR . HAJT JEVGJITEN KU TA KESH .
   TE FALA GJYSHES . DESH HARROVA TE FALA EDHE JEVGJITES QE TE KA PJELL O BASTARD .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu