• |
ide | kryesore

Ambasada e SHBA sugjeron sistemin zgjedhor danez ‘D’Hondt’

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Zbardhet takimi i 2-të mes kryeministrit Rama dhe ambasadores amerikane Yuri Kim që si kryefjalë ka pasur Reformën Zgjedhore.

SHBA tashmë kërkon një sistem zgjedhor në Shqipëri me lista të hapura, dhe për këtë ka dhënë si shembull modelin zgjedhor danez.


Sistem proporcional rajonal me votim preferencial është propozimi i ambasadores amerikane që i është dërguar edhe tryezës së Reformës Zgjedhore.

Por çfarë është sistemi zgjedhor danez?

‘D’Hondt’ quhet ndryshe dhe është i përbërë nga dy lista ku tek e para është lista e hapur ku mund të votohet preferencialisht kandidati për deputet kurse tek e dyta është ajo e mbyllur kombëtare ku votohet partia respektive.

14 Comments

 1. Po psee or mik duhet te vendosin partite per sistemin tone zgjedhor. Ua kemi lene ne dore shume here kete gje dhe e kane katranosur.
  Pse mos ta zgjedhe vete populli si te perfaqesohet, me referendum.

  Personalisht jam per sistem maxhoritar me lista te hapura dhe balotazh. Te ndertohet harta zgjedhore e shqiperise me 140 minirajone (psh bashkite e vogla kane 1 deputet, ato te medha me shume).

  Ne kte menyre sigurohet llogaridhenia perpara elektoratit dhe perfaqesim me i drejtperdrejte. Gjithashtu personalitetet lokale te pavarur kane shans te barabarte me partite qe kane zhgenjyer gjithmone, me deputete qe nuk dine as rrugen per ne zonen e tyre.

 2. Nuk e ka fajin sistemi e patericat e Rames , cfar do sistemi te behet Rama do i vjedhi zgjedhjet ,shume thjeshte :1)Duke blere komisioneret e PD 2) Duke ndryshuar kutite e votimit gjate transportimit ne kzaz sepse dihet policia eshte militante e PS dhe ata pollice te ndereshem heshtin se i heqin nga puna . Kaq ben Rama e nuk ka nevoje te bleje votat . Zgjedhjet e ndereshme behen vetem me votim elektronik dhe me sistem mazhoritar . Kusht kryesore per zgjedhjet te lira e te ndereshme eshte vetem largimi i Rames nga kryeministria . Sa per propozimet e patericave ne sistemin zgjedhor me lista te hapur Jane pordhe me rigon . Vetem sistemi mazhoritar me indetifikim e votim elektronik , largimi i Rames nga qeveria , denimi i personave qe vodhen votat ne 2017 do bejne te mundur zgjedhjet te lira e te ndereshme

 3. Labeve ti hiqet e drejta e votes .
  Si krahine me njerez te pa zhvilluar , komunista dhe turq!
  Per te gjitha te keqiat qe i kane bere vendit , E.Hoxha,ERama,F Nanua ,…..
  per 100 vjete nuk duhet te votojne , pastaj shikojme e bejme!

 4. Sistemi danez eshte OK! Por kryesorja eshte te ulet nr i deputeteve.80 deri max 100 deputete duhet te kete parlamenti shqiprar.nr prej 140 vetem rrit kostot dhe shton mundesine qe ne parlament te hyjne persona te pavlere !Po ashtu i jep mundesi partive te medha te bojn allishverishe ne dem te vendit!

 5. menyra se si rrine perversi tregon shume , servilizem , mungese dinjiteti , ne zyren e tij e shtetit Shqiptare ambasadroja e Ul me Dinjitet ky parvers me nje perulesi te nebveritshme.

 6. Kjo me ngjan si ajo perralla ne oren 7.00. Tre ambasadore vetem per ti treguar ketij karoministri qe ta shohe nje here sistemin danez te zgjedhjeve??? Tre nga ambasadoret e vendeve me te rendesishme per ti kerkuar me lutje (pasi i kane shkruar ne zyre) ketij mostre qe aman shikoje nje here sistemin danez te zgjedhjeve se ndofta eshte me i miri per ju??? Jo more jo, kur te vijne tre amabasadore, me te rendesishmit, ne zyre vijne te te japin Ultimatum! Ambasadoret, per me teper keta, nuk jane postiere per te sjelle e per te rekomanduar nje draft sistemi zgjedhor. Megjithate te presim edhe 12 dite, sipas afatit, dhe te shohim “sa i pershtatshem” eshte sistemi danez i zgjedhjeve. Ketij i kane shkuar ne zyre dhe i kane lene ate letren me “teknikalitete” …..

 7. kapobande ambasada pas takimit me kriminelin rama sinkronizojne manipulimin e zgjedhjeve te ardheshme ,perkundrejte valixheve me dollare qe marrin prostituta dhe rrugacet amerikane .si gjithmone ne momente delikate per ramen bande ambasada do te zhvendose vemendjen nga krimineli rama dhe do te siguroje nepermjete presioneve perkundrejte opozites manipulimin e zgjedhjeve .fotografia e kesaj geishe koreane duhet ngjitur me ate te rames dhe veliajt dhe jo duhet peshtyre por do lyer me mut.

 8. Rames do t’i pelqente edhe per faktin se kryeministri danez doli lakuriq ne postera gjate fushates dhe i fitoi zgjedhjet.
  Ki ini ka tashme padishim eksperience ne kete drejtim

 9. sistem9i danez mund te aplikohet pasi te jete foruar sistemi i dejtesise i pershtateshem ne shqiperi eshte sistemi maxhoritar me lista te hapura qe populli te njohe per ke voton

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu