• |
ide | kryesore

Erdhi dita që Kadarenë ta mbrojë Elisa Spiropali

-Instant, Lajme, Të fundit

Kur ka shkruar një nga romanet e tij më të famshëm, që i thurrte lavdi betejave të Gjergj kastriotit me turqit, as me imagjinatën e tij mbi njerzore Ismail Kadare ta ketë menduar se do të vinte një ditë që në politikën shqiptare do të mbrohej nga ajo që njihet si Mamica. Elisa Spiropali në tentativë për të mbrojtur Skënderbeun e saj ka fshikulluar të gjithë ata që bashkë me të kanë përdhosur dhe emrin e Kadaresë: “Guxuan deri aty këta të dashuruar me mendimin ndryshe sa të sulmonin edhe Ismail Kadarenë, me gjuhë të fëlliqur, duke bërë gjyqe popullore. Po ç’janë këta mo, gardistë të kuq janë këta, këta qenkan mbrojtës të revolucionit kulturorë? Jo kulturë nuk kanë ata , po nuk dinë ku lidhet gomari”, tha në parlament Spiropali duke mbrojtur shembjen e teatrit.


Por nëse Kadare nuk mund ta ketë imagjinuar se do të vinte kjo ditë, me siguri as lexuesit e tij se kanë shpënë nëpër mend se shkrimtari i tyre do të kishte nevojë për mbrojtje nga një grua që ndryshoi look pasi punoi si doganiere.


©Lapsi.al

24 Comments

  1. urp e shkuar turpit eshte me te mbrojt nje buce rugesh si spiropali

   Fiks!

   Kadare eshte shkrimtar i mire por me te mbrojt Spiropali me mire te fshihesh ca dite

   Fshihu o shkrimtar se doli llumi te te beje pis, po te ishe Ketu do te te ishin cuar per riedukim Rilindasit e Rames, ose do te te kishin lene ne dore fadromen, SIC TE COI ENVERI NE FERME

 1. KUR TE MBRONE NJE HAJDUTE SI ELISA SPIROPALI ,KY ESHTE OFENDIMI MS I MADHE QE MUND TA MAR NJERIU

 2. Pyetja e saj : Çjane keta mo ?Pastaj gardiste te kuq,ne fakt eshte komuniste te kuq !Pastaj vjen gomari !?!Varferi e paimagjinate niveli,turp e faqja e zeze per te ata qe te kane vene aty dhe ata qe votojne per kesisoj monstrash !?
  V.O :E more perqindjen e kontrates se mekebesit te Bashkim Ulajt per Kolonjen,ta solli Erioni i vogel,hajdut i madh !2.2 ml euro,uaaaauuuu !Dore e mire,vdekshi plehra hajudte.

 3. Dhe ku qendron problemi ketu? keni pritur ndonje gje te mire nga ” prindert” qe shkatrojn arsimin ne cdo nivel dhe narkotizojne vendin hapur jo ne fshehesi. Apo nga ” prinder” hajdut qe kriminalizojne cdo qelize te shoqerise?!

 4. Dhe sa per “lukun”….Ah po a e pate o njerez Rudina Hajdarin ,mbreme tek Fevziu???!!!
  Keto jane kllounet,qe ndryshojne “lukun”,sapo bahen me pare….
  Ndrehyrje ,nderhyrje pa fund ne fytyrat e vajzave showbeach-it dhe tashi edhe te politikuceve.
  VAJZAT SHQIPTARE TE SHOWBEACH-it,gati per per filmat “PORNO HUB”.
  Urime per perparimin!!!!!!!!
  E duam Shqiperine si t’gjitha kurvat,
  E duam Shqiperine si t’gjitha kurvat,
  E duam Shqiperine si t’gjitha kurvat…..

 5. MER E SHEMTUAR NJERI I SHEMTUAR NE TE GJITHA FUAHAT E JETES …….. SA PER KADAREN ME KUJTOHET NE VITIN 2011 CONTE LETRA TE HAPURA KU ESHTE APO KA VAJZEN DYPLLOMATE TANI ……………………………………… SA KEQ SA GJYNAH KUSHE E MBRON ISMAILIN ……………………
  1

 6. I ke lexu ndonje liber Kadarese ose te pakten i di ngjyren e kapakut o baxhelle mavi qe po na tregon kulturin ti fshatare barkthate

 7. Askush nuk e di, por Elisa ne boten e cudirave do mbronte doktoraturen me figuren komplekse te letersise shqiptare Don Kishotin e Mances te shkruar nga poeti i madh rilindas Taulant Fshatrat Librazhdas. Por qenja pjese e G99 beri qe ta mbroje me vepren epike dhe klasike te Kadares Miguel Servantes de Saavedra, veper qe flet per bemat e gjeneralit te madh napoleonian, i cili pasi mori pjese ne betejen e Vaterlose, organizoi revolucionin borgjez francez ne Taxhikistan menjehere pas betejes se Lepantos. Me Skenderbeun nuk u mor fare se kishte shume shkrime per te dhe duke qene se per te kishte shkruar shkruar poeti i madh bullgar Dante Alighieri, u mor me shume me serbin Monteskje. Por ylli i kultures shqiptare, Elisa Ministrja, ka shume inat arabin Emanuel Kant pikerisht per bindjet e tij pro Trump.

 8. Kaq posht kemi ren mo popull diskutojm per karakurven e semaforeve qe eshte ne qeverin e super kurvit qq i ka then babait te vet qe ti s je babai im se me ke shkerdhyer gruan🤮💩.Doni me 🙈.

 9. Turp e shkuar turpit eshte me te mbrojt nje buce rugesh si spiropali

  Kadare eshte shkrimtar i mire por me te mbrojt Spiropali me mire te fshihesh ca dite

  Fshihu o shkrimtar se doli llumi te te beje pis, po te ishe etu do te te ishin cuar per riedukim Rilindasit e Rames, ose do te te kishin lene ne dore fadromen

  ik o kadare rri ne parsi se ste ben dot gje rama aty ,

 10. Kadareja e ka mbrojtur vehten qysh se iku ne France e u strehua per sigurine e vazhdimin e jetes atje, pvaresisht, se nga nje here na hedh ndonje sy, apo thote ndonje llafe. Per meritat e shkrimeve nuk mund ta analizojme ne, ama , per qendrimet ndaj sistemeve, e qeverive , qe ka qene aktiv, e tani , apo sot, kur problemet kohore, te shkelura nga kjo qeveri ,ai nuk ka thene asnje fjale, apo sic thone nuk ka bebezitur, te le pershtypie te hidhur, sepse populli apo njrezit e miqte e tije prisnin nje reagim . Per teatrin nuk tha asnje opinion, as qe te shembej, e as qe te ruhej per aqe vlera sa kis, por heshtja e beri njesh me veprimin e mafiozit Rama, e kjo paksa si cudi, se mbase ka filluar edhe ai interesa familjare me Ramen per ndonje kothere, sic ia ka hedhur, e kjo ia ka mbyllur ndergjegjen zotit Kadare.

 11. Moj Elisa moj-NJERZIT NUK JANE TE TERE TE ZGJUAR ,TE MENDSHEM ,TE SHKOLLUAR sic je ti ,nje pjese me te vertete nuk e dine si lidhet -Gomari-por ama ti e ditkerke edhe si lidhet edhe si shumohet gomari se ne mes te gomereve dhe te gomaricave po ben kariere politike.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu