• |
ide | kryesore

Manipulimi i madh i News 24/ Rama fillon punë si regjizor i Real Story

-Instant, Kryesore, Lajme

Kushdo që ka dashur të ndjekë sonte debatin e kryeministrit me gazetarët për shembjen barbare të Teatrit Kombëtar ka mbetur i habitur kur ka parë regjinë dhe skenografinë e emisionit. Gazetari Sokol Balla kishte lënë studion e tij dhe ishte vendosur në godinën e rikonstruktuar të Operas, pikërisht aty ku Rama zgjodhi të bëjë një vizitë propagandistike ndërsa në bulevard zhvillohej protesta e parë e artistëve.


Edhe në rastin e parë edhe në ndryshimin e studios së emisionit manipulimi ishte i njëjtë: Duhej treguar se lideri suprem nuk është vetëm ai që shkallmon e dhunon protestuesit dhe fut fadromat në mesnatë, por edhe ai që ndërton dhe rinovon si në këtë rast.


Ky manipulim skandaloz ka dy aspekte. Nga njëra anë ai përdhos institucionin ende të virgjër të drejtuar nga Zana Çela. Si mundet që në një vend që ende nuk e ka shpallur me ligj diktaturën, një drejtoreshë opere pa bërë inagurimin apo shfaqen e parë, ta dhurojë mjedisin e saj për aktivitetin politik të shefit të qeverisë?

Përsheshi i radhës..."/ Rama provokon pak metra larg protestës ...

Ndoshta sepse Rama e konsideron veten edhe më të rëndësishëm se Saimir Pirgu apo Ermonela Jaho në skenën operistike. Mendoni pak sikur ende pa e shkelur artistët, opera e Vienës apo La Scala të kthehej në teatër politike.

Manipulimi i dytë dhe më i rëndë është ai i televizionit News 24 që parashutoi në sallën e zgjedhur nga Rama edhe drejtuesin e vet Robert Rakipllari edhe gazetarin kryesor, Sokol Balla. Gjithçka kishte të bënte me një “mis en scene” të shëmtuar. Një kran i madh të lodhte duke nxjerrë jo pamje nga debati i nxehtë, por nga salla e sapo rinovuar, llozhat e ndriçuara enkas, tavani i lartë i ribërë. Qëllimi ishte: ju flisni ç’të doni po ai që akuzoni është artisti i veprave të mëdha.

(Shikoni si ndriçohet figura e liderit nga punonjesit e operes te rikonstruktuar nga buxheti i shtetit dhe te pa inaguruar ende me shfaqe)

Në vitin 2017, Rama kërkoi edhe atëherë nga News 24 kur emisionin e drejtonte Ylli Rakipi, që gazetari ta shpërngulte studion e vet në kalanë e Gjirokastrës. Përgjigjja e drejtuesit të “Të Paekspozuarit” ishte jo e prerë: “Ne kemi një studio, je i mirëpritur”. Natyrisht emisioni nuk u bë dhe Rama u ftua në studio më miqësore.

Spektakli madhështor i Ramës në skenën e Operas të Sokol Ballës

Por me sa duket nga Irfan Hysenbelliu, pronari i News 24, Rakipi u hoq me këtë qëllim. Në mënyrë që në ditë të vështira të bëheshin emisione si ky, që studion e transferonin nga selia e saj, në kantieret e suksesit të rilindjes. Më shumë se çdo debat Real Story i sotëm kishte për qëllim jo promovimin e kryeministrit brutal, por lartësimin e artistit që ndërton. Ai qe organizuar me regji të Edi Ramës.

©Lapsi.al   

 

49 Comments

  1. RAMA. Per mua eshte nje hero.
   Te kesh aq durim qe te degjosh ata te tre qe flisni kot e bertisnin pa lidhje.
   Te isha un ne vend te rames. I kisha qire ne byth te 4, bashke me ballen qe bente sikur drejtonte emisionin. Hero hero.

   1. Edhe rrugeçët gojë ndyrë e harbutë, i kanë herojtë e tyre.
    Dy metroshi që edhe një firmë bojaxhishë do ta kishte përzënë me shqelma për mënyrën arrogante të komunikimit, çuditërisht ka 7 vite që e duron ky popull që ta qeverisë si kryeministër.

  2. O lapsi ..po ku kupton ky popull injorant e i tredhur nga keto shkrime..ky kenaqet duke pare dritae kesaj salle dhe do shkoj me k..re vare ne dore perseri per te votuar per ripjellje e kallam deshtakut.

 1. Sokol Dorina eshte bere me keq se ERTV qe zhvendos studion ne nje ambjent jo te televizionit qe perfaqeson,
  Ja ke bere qoken mire Hitlerit tone. Brravo, te lumte kyci:)

  1. Sokoli aktroi sh keq e sh ndyre mbreme. Nje teater i shemtuar me aktore te gjithe te lodhur e kryeaktorin maskara… e mori supen dhe news24 dhe Sokol dora

 2. Edhe te tre gazetaret, me gjithe respektin per ta, tregohen te padinjitet qe qendrojne ne ate studio dhe degjojne fyerjet e nje deliranti ne krize abstinence.

 3. Aleanca për Teatrin transformohet në Lëvizjen për të hequr vettingun dhe ONM nga Kushtetuta,e bukura dhe modernja ju ben te ndjeheni keq,e bukura ju vret o shpellkare

  1. hahhaah e bukura dhe modernja na ben te ndjehemi keq ne shpellareve thote ky “parizieni”. O “parizien” Patosi, si thu ti vene minat katedrales Notre-Dame meqe eshte ndertuar para 300 e ca vjetesh ( me pupulit sic ka qejf lali ta quaje) dhe te bejme nje “Florida room” me xhama si projekti “modern” i Bjarkes?

  2. Kur josefina rikonstruktoi kuvendin u hollet perpjete si shpellkare, harrove, a nuk ju pelqen e bukura dhe modernia edhe juve? Asnje ska fol per teatrin e operes, problemi eshte rama qe perdor cdo gje per te mashtruar.

 4. SOKOL SALLAKU NJE BYTHLEPIRES I QELBUR I EDI RAMES,NJE SHOW I SHEMTUAR NGA KOL SKYPE-ja MASTURBON PER FAQE TE ZEZE

 5. Hysen kapteri eshte oligark ,ai hoqi nga news 24 dy gazetare dinjitoze Rakipin dhe Krasten me kerkese te kreut oligarkik Rama,dhe jo mos transferonte studion ne teatri i operas.Sa per Sokol Ballen ai masturbohet dhe kur lepin bythen e padrinos.Turp!Gazetaret e ftuar dinjitoze,me kujtuan nje debat televiziv ne vitet 90 ku nje panel gazetaresh bene te djersiste Miteranin e Frances .Kuptohet ky toni as skuqet as zverdhet per djersitje s’behet fjale.

 6. Pse pranojne keta analiste te behen pjese e kesaj maskarade?! Ata duhet ta lene te flase me vehte ose me Sokol Pallen… Ai duhet te flase vetem para drejtesise tani, nuk ka nevoje te ricikloni justifikimet e tij… E zhgenjyer!

 7. Sa te kete tipa si Kol Dorina, ky vend kenete do jete! Thjeshte News24 po ushqen prapaganden e poturegjatit. Shume e ulet per nje TV!

 8. Ore,po Gjekmarkaj c’ben akoma ne ate panel.
  Doriana e abuzon dhjetera here me prerje fjale, trashje zeri, dhe presion.
  Me t’bo presion Doriana… ejjjj……🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️

 9. E para nuk ke ca pret nga mender news 24 dhe nga as ndonje tel tjeter . dhe e dyta per ata qe e kane kujtesen e shkurter sa her ka rinovuar kinemat me pas i ka prishur. Provat i ka bere.

 10. Po dhe me naivi ne kete vend e di qe levizja e palles nga topi te newsi u be e dirigjuar per ta kapur hapsiren televizive me interes qytetar dhe kritike ndaj qeverise qe zinte te paekspozuatit e rakipit. Topin e kapi me benin totalisht, dhe levizja real storit u fiancua nga rama qe me nje gur vrau dy zoq. Po se begetin si e persekutoi nga qe ndjente rezik nga gazetaria e lire dhe kritike.

 11. Ne gjyqin e Nurenbergut eshte denuar dhe nje regjizore e operatore gjermane ( shume e talentuar) e cila talentin e saj e vuri ne sherbim te nazizmit me sakt ne rritjen e figures se Hitlerit si nje udheheqes mitik per popullin gjerman. Filmi ne ate kohe ka lojtur nje rrol te madhe ne propogandimin e imazheve te nje individi ne raport me popullin, e njejta mentalitet u ndoq dhe nga kinostudja Shqiperia e rene Shqiperine komuniste e sot kete gje po e bejne TV. Kjo ne thelb eshte diktature.

 12. Muti plak km Surrels po mut plak Surrels ngelet.I erdhi dita dhe keti muti qe qelbi mbar kombin💩💩💩💩💩💩💩🙈🙈🙈🙈💩💩💩💩💩💩💩💩💩🙈🙈🙈🙈🙈💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩💩

 13. Aleanca për Teatrin transformohet në Lëvizjen për të hequr vettingun dhe ONM nga Kushtetuta,kush ishin diktatoret mbreme o shpellkare,salihu nje here qe doli me gazetaret te fevziu dhe nano e quajti komunist dhe te gjitha daljet e salihut u bene pa gazetare,te kishte qene mbreme salihu ata te tre nuk do kishin Varre sot o cecenet e salihut

  1. hahaha ca na the o bob. Saliu qe ti e ke aq inat mund te kete 1000 te zezat por nuk flet kurre sikur ka nje tufe grenzash ne bythe qe po e pickojne sic flet idhulli yt Rama. Krahaso intervisten e tij mbreme te Fevziu perballe gazetareve (te majte) dhe asnjehere nuk u nxeh por kthen pergjigje si njeri dhe nuk i ben bisht asgjeje. Ndersa intervistat qe jep Rama jane te gjitha agresive, sikur ke ndonje te pavionit 17 perpara, intimiduese duke ironizuar te tjeret a thua se ky eshte Jezu krishti.

   E fundit, Saliu eshte kriminel por habitem si e keni lene nje kriminel ka 7 vjet pa ja kopsitur dosjen?

 14. Sa keq qe ju ka ngel ora te Saliu, o sufllaqexhi. O adhurues te diktatures dhe menderelepires.

  Ne emisionin e mbremshem nje element i droguar, dmth krejtesisht i papergjegjshem, fliste brockulla si ghithmone per t’iu shmangur pyetjeve.

  Nje drejtues emisioni i njeanshem dhe i papergatitur. Agresiv me Gjekmarkajn.

  Gazetaret duhet te ngriheshin dhe te iknin, ta linin me fjale ne goje. Leqe nuk duhet te kishin shkuar fare aty, per t’i bere reklame atij teatri si kabare.

 15. Rama nuk ja del dot pa letrat higjenike Made in Balla. Njerin e ka ne parti tjetrin e ka si Zar shetites neper media “Aty ku ka nevoje Rilindja”.

 16. Kush mbreme ate Ramen ne TV ka par,
  eshte bindur mire se eshte krejt Gomar,
  nuk e zinte vendi, ne karrige duke leviz,
  thua dikush nga pas bythen po ja cembis,
  pelliste si kerrici qe kujton se di gjithcka,
  kur idene fare c’thote as ka patur e as ka,
  turfullonte gallofi ilacet duket s’pati pire,
  si per te vertetuar qarte qe esht vec kellir,
  Fashizmi e ndertoi – thote per Teatrin pra,
  kur dhe Kryeministrine nga Fashizmi e ka,
  hajde or Rame, veri kazmen Kryeministris,
  ose mbyll gojen edhe marrezi mos prrallis.

 17. Irfani Hysenbelliu eshte I zhytur ne borxhe ndaj bankave dhe furnitoreve deri ne fyt. Sa per skenaret tashme jemi mesuar me keto dhe me e mira eshte beni si une ,nuk e shoh fare kete kanal. Hiqeni nga lista ne TV

 18. MUNGUAN NE ATE TURP SOLEMN VETEM EDHE 2 ZAGARET E TJER CARLO BOLJA DHE MERO GELBAZA thotë:

  ZAGARET ,SOKOL BALLA DHE SKENDER KURVA MINXHOZI PO JU THOT EDI RAMA JUR JA FUSIN LLAPEN NE BYTH SI PO VJEN ERA ATA THONE SHUME MIRE,NE ATE SHKALLE KAN DEGRADUAR.

 19. Si nuk iritohet ky popull nga keto palaço si keta dy legena bashke me Eri qelbesiren.
  Populli fle.
  100 vjet me pare Fonica shkruante :

  As buke as brek s’ju lane
  Ju punoni ata hane
  Nuk ju lane aspak ndere
  Qe keni keni pasurine perhere

  As nder as turp as gjak s’kini
  Unji kryet dhe rrini.
  O shqiptar…….
  …………….
  Zemerohu njehere
  As krenare po veç te dhjere

 20. Ja dhe leja e ndërtimit për ndonjë kompleks në breg të detit për Irfanin u miratua. Rendësi ka qe në këtë rast nuk patën nevojë të paguanin nën dorë shefin. Mjaftoi opera me njërin që i bie me dorë , tjetri ulë pantollat për të treguar plagët dhe regjisori byth…rë Zoti Rama që drejtonte nga mesi i salles. Do na zemerohet Top-kanali dhe Klani se pse nuk ishin ata të parët, qe tja lëpinin bythën Kryeministrit në sallën e re.

 21. Ca mban me lek ky milet keto kellira televizione e ndjek keto qelbsa politikan e analist e gazetar dhe i fut edhe ca komente mbrapa. ncncncncnc Nuk behet me jo nuk behet.

 22. I paemer kur te te shkoje kari i zezakut

  ne gryke se ne bythe ke kohe qe e mban. Hajde behu burre dhe pranoje qe je kurveburre. Mos kujto se je me i mire se nje zezak, ti dhe 90% e kesaj gjindje jani pa dinjitet. Ty zezaku te ben vetem mire.

 23. Postimi i saj në Twitter, vjen pas tryezës së Ilir Metës me partitë opozitare, ku ju kushtua rëndësi një forumi të quajtur Këshilli Politik, i cili sipas propozimit të Metës, do të merrte fuqi mbiparlamentare, për të miratuar reformën zgjedhore dhe për të bërë amendime të Reformës në Drejtësi.

  Propozimi i Ilir Metës duket se kushtëzon qartazi miratimin e reformës në drejtësi nga opozita me koncesione që Qeveria duhet të bëjë për reformën në drejtësi. Në një farë mënyre, Ilir Meta po përpiqet për herë të dytë, pas vitit 2019, të shkëmbejë hyrjen në zgjedhje me reformën në drejtësi.O bythqiret e salihu ju fisni per salihun sot qe eshte ne ngordhje pa pushtet dhe ju pelqen ju duket i qete,por une fola ne kohen qe ai vriste burgoste kercenonte,kete te fundit e beri dhe mbreme kundra bolinos qe nuk ndodhej ne studio,se perballe ai te rruan koqet por ju vazhdoni te hani supen e tij

 24. 24tv, eshte ne konkurence me Klanin, andaj po i serviloset Rames se kerkon qe thelat qeveritare ti marre ky( 24tv) tani. Per aktrimin e mbremshem, te tera ato qe thohen per sallen, e inskenimi per atje, ka qellimin e propagandes se felliqur fille pas shembjes se teatrit, duhej te na i paraqiste ne emisionin SKUTH’ te Sokol Balles, si afirmuar pro Ramist, andaj ai emision nuk pati asnje vler, por vetem anti vlere. Sot eshte e ditur qe me Ramen vetem anti vlera, e rrokopatje do kemi. Lum ata qe e duan , me pakice, e mjer per ne, qe se shohim, e degjojme dot per fatkeqesine.

 25. Karantina apo ndoshta mosha e thyer, ende nuk e dime, po japin efekte te pakthyeshme te Sali Berisha. Pasditen e sotme ai publikoi një lajm, nga ato te qytetarit dixhital qe shpesh e nxjerrim bllof, sikur kunati i kryebashkiakut i Erion Veliaj kishte bërë dasmë në kalanë e Arbanës. Por, nuk kaloi shume dhe Berisha e fshiu postimin, duke kuptuar se Veliaj nuk ka kunat, pasi bashkeshortja e tij eshte vajze e vetme.

  Gjithsesi, lajthitja e Berishes mbeti. Nuk dihet nese dikush tallet me doktorin në këtë moshë, por kjo nuk është hera e parë që ai bëhet përhapës i fake neës nga faqja e tij në FB. Ka dhe nga ata që thonë se në fakt, me këtë goditje “alla kunatçte” Berisha ka dashur të godasë Lulzim Bashen sepse pikërisht kunati i tij quhet Erion. Të jetë kjo vallë arsyeja e lajthitjes së doktorit këtë pasdite maji?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu