• |
ide | kryesore

Sot pritet miratimi i ligjit për kriptovalutat, paralajmërohet rreziku i pastrimit të parave

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë në seancën plenare të së enjtes “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”, i cili legjitimon kriptomonedhat.


Shqipëria bëhet në këtë mënyrë një nga të paktat vende të Europës që legalizon dhe rregullon kuadrin ligjor për monedhat virtuale.


Deri tani, në Europë vetëm dy shtete kanë marrë hapa për të zbatuar një legjislacion të caktuar për aktivet virtuale, të cilat nuk mbulohen nga kuadri ekzistues i Bashkimit Europian. Kështu, Malta ka në fuqi një ligj për aktivet virtuale, Franca e ka miratuar ligjin në prill të vitit 2019, sipas relacionit që shoqëron projektligjin.

Në relacion thuhet se synohet të bëhet rregullimi me ligj, ndalimi në rast abuzimi dhe marrja e penaliteteve në lidhje me aktivitetet virtuale dhe shërbimet e lidhura me to, duke nënvizuar se rregullimi është variant që po përqafohet në shumë vende si alternativë për kontrollin dhe mbarëvajtjen.

Tokenët dixhitalë dhe monedhat virtuale janë një lloj aktivi virtual, thelbësisht të varur nga teknologjia e regjistrave të shpërndarë (“Distributed Ledger Technology” – DLT), të cilët i japin përdoruesit të drejta përfitimi, pronësie ose mund të përdoren si instrument pagese apo mjet utilitar, në procesin e blerjes së produkteve apo të shërbimeve, shpjegohet në relacion.

Relacioni pranon se siç ka përfitime ka edhe rreziqe.

“Për të shfrytëzuar sa më mirë përfitimet që ofron kjo teknologji, por edhe për të adresuar një sërë rreziqesh të mundshme, siç janë krijimi i skemave mashtruese, apo i skemave të paautorizuara për të ofruar aktive virtuale, rreziku i përdorimit të aktiveve virtuale për të pastruar para, si dhe manipulimi i tregut, nevojitet një kornizë ligjore e plotë, në mënyrë që ky aktivitet të rregullohet” thuhet në relacion.

Në relacion pranohet se pastrimi i parave është një nga rreziqet që lidhet me përdorimin e monedhave virtuale.

Sa i takon vetëm pastrimit të parave, thuhet se projektligji adreson edhe çështje që lidhen me parandalimin e pastrimit të parave, duke kërkuar nga çdo titullar licencë-krijimin e një sistemi të sigurt dhe të mbrojtur nga risqet për të monitoruar transaksionet në përputhje me ligjin për parandalimin e pastrimit të parave dhe financimit të terrorizimit, nëpërmjet hartimit të politikave për parandalimin e pastrimit të parave dhe angazhimit të punonjësve me përvojën e duhur për raportimin e çështjeve që lidhen me parandalimin e pastrimit të parave.

Blockchain shmang rregullatorët, rrezik për pastrim parash

Blockchain është një teknologji e re dhe jo më e thjeshta për t’u kuptuar. Kjo teknologji vlerësohet se do të kërkojë vite për t’u zbatuar nga komunitete shumë më të edukuara nga pikëpamja financiare se Shqipëria për të zgjidhur problemet me standardet e sigurisë dhe për të kthyer reputacionin nga hakerimet e fundit.

Blockchain premton t’ia kthejë kontrollin e data njerëzve, por kjo së paku kërkon besimin në teknologji. Paradoksi këtu është se blockchain, në fakt, shmang pikërisht nevojën për të besuar dhe heq hallkat ndërmjetëse, si për shembull noterët, siguruesit dhe bankierët,duke na kërkuar që të besojmë në teknologji. Por si mund të besosh në teknologji, nëse kodet e blockchain janë thyer në mënyrë të përsëritur.

Nëpërmjet teknologjisë mund të kalosh pa kontrollin e bankës qendrore aksionet e një biznesi, hipotekën e shtëpisë, sigurimin e pronës apo transfertat e emigrantëve, duke shmangur sinjalizuesit e fenomenit të pastrimit të parave. Këtë funksion e kryejnë aktualisht bankat / shoqëritë financiare që duhet të njoftojnë në kohë reale pastrimin e parave për transaksione mbi 10 000 euro, ashtu si dhe noterët që e kanë të detyrueshme të njoftojnë, në rast dyshimi për pastrim parash.

5 Comments

 1. ”’ Blockchain premton t’ia kthejë kontrollin e data njerëzve,””
  Po eshte e vertete qe hakerat do ta kene shume me te veshtire te hakerojn sistemet e bankave…. por ne te njejten kohe , ngaqe Blockchain eshte shume i komplikuar per ta kuptuar dhe perdorur e ben ate gati prone te vetem nje pronari ( atij qe e ka krijuar) .
  Ne te tilla raste , keto lloj sistemesh jane shume te sigurta por asnjeri nuk e di dhe asnjeri nuk del garant se ky sistem nuk dergon te dhena private te bankave tek krijuesi i tij.
  ( Shume vite me pare Izraeli kishte krijuar programe kompjuterike te cilat ne fshehtesi te plote dergonin te dhenat e perdoruesve ne izrael )

  Pra me fjale popullore … ju mbyllet dera hajduteve oridnere ( hakerave ) dhe i hapet dera dergimit i te gjitha sekreteve te nje banke ne nje njesi te specializuar ( ne Izrael, ne japoni , ne usa , ne nje shtet europian ??? Nje dreq e di)

 2. Rrezikohet pastrimi i parave… A nuk eshte ky nje nga qellimet e kriptovalutave? Qellimi tjeter ka te beje me siguri me nje kontroll total mbi njerezit. Teorite konspirative, sado qesharake duken nganjehere, e kane nje baze.

  1. E saktë! Gjithçka tjetër përveç floririt është mashtrim dhe vjedhje. Dhe meqë jemi në temë këto kriptovalutat jane akoma dhe më keq se monedhat prej letre. Nje kontroll total ndaj financave të një njeriu, tjetri vetëm me një buton t’i heq të gjitha lekët dhe s’ke ç’bën.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu