• |
ide | kryesore

Ambasadorja e SHBA fut në sherr Ramën me Metën

-Instant, Kryesore, Lajme

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Yuri Kim u ka dhënë një tjetër mesazh politikanëve shqiptare. Pasi akuzoi se ka një pakt pas krahëve për të vrarë refoormën në drejtësi, diplomatja amerikane tregohet edhe më e drejtpërdejtë.

Yuri Kim thotë se nuk duhet të vazhdohet më me lojëra, duke u shprehur se reforma në drejtësi dhe reforma zgjedhore janë të domosdoshme që Shqipëria të mund të hyjë në familjen e madhe europiane.


“Ne duam që Shqipëria të jetë një aleat i fortë i SHBA dhe duam që të jeni pjesë e familjes europiane. Reforma Zgjedhore dhe reforma në drejtësi janë të domosdoshme. Mjaft më me lojëra! Është koha të realizohet reforma zgjedhore dhe ajo në drejtësi, siç drejtuesit i kanë premtuar popullit shqiptar, ashtu sikundër populli shqiptar pret”, – tha ambasadorja e SHBA.

Gjatë ditës doli para medieve vetë Presidenti Meta që thotë se nuk është platforma e tij për daljen nga kriza (lexo të plotë këtu) shkak për këtë zemërim të amerikanëve. Meta tha platforma u është dorëzuar diplomatëve dhe palëve që në prill duke akuzuar kryeministrin Rama si gënjeshtar.

“Që Platforma për Integrimin Europian (Non Paper) i është paraqitur Ambasadores së SHBA që më 8 prill 2020 është FAKT. Që Rama GËNJEN nuk është më lajm as për të huajt” – shprehet Presidenti.

“Unë nuk po negocioj, dua plotësimin e 14 pikave. Këto i dinë ambasadorët e BE dhe SHBA. Ilir Meta do ta diskutojë këtë çështje, dhe është i gatshëm që të kërkojë hetim për reformën në drejtësi. Ilir Meta është ballë lartë pasi ka kërkuar transparencë. Maskat kanë rënë tani, përgjegjësinë ta marrin ata që bëjnë gjëra pas kurrizit të shqiptarëve”, – tha Meta në konferencën për shtyp.

“Që unë s’gënjej IM e ka shkruar vetë, se unë nuk quhem Yuri Kim dhe s’di që Ambasadorja e SHBA të mbulojë edhe shërbimin postar + po t’i kisha marrë ato pika do i kisha shkruar pse më duken si pika vaji e uthulle që duhen ndarë, se ndryshe thyhet ena e Kushtetutës&Integrimit” – ia ktheu Rama.

“Presidenti nuk më ka dorëzuar asnjë platformë, por jam gati të ulem në çdo moment me të, me opozitën brenda/jashtëparlamentare e me partnerët e Reformës në Drejtësi, që t’i vëmë pikat mbi “i” të gjitha pikave të të gjitha palëve në shqip/anglisht, se teatri ra, iku e na la.”

Jemi në prag të miratimit të Planit të Veprimit për Negociatat në Këshillin Kombëtar të Integrimit, s’ka rast më të mirë që Presidenti, Opozita, Institucionet e Drejtësisë,Partnerët Ndërkombëtarë për Drejtësinë dhe Integrimin, të mblidhen URGJENT në një tryezë me karta të hapura

Presidenti t’i lerë apelet natën për 20 burra e ditën për 11 pika! Opozita t’i lerë ultimatumet trupore e sharjet fëminore! Të dy bashkë ta lenë teatrin e mbledhjeve të komitetit të shpëtimit, se Shqipëria, parlamenti, qeveria, s’kanë kohë të luajnë “e ka kush e ka” dezhurnin🎭”- shkroi Rama.

Duket se muaji i mjaltit gjatë pandemisë mbaroi mes Metës dhe Ramës. Pas shembjes së Teatrit duket se të dy janë kthyer në llogoret e mëparshme. ©LAPSI.al

21 Comments

 1. zograf ishalla nuk e lexoj gabim po po te ngushtohet laku , per ne fyt e kam llafin me kupton, te shohim do vazhdosh te besh qyfyre e te gajasesh mamicen dhe taulant kokshpullen apo e ke bere hesap cdo gje

  1. Unë e lexoj në anë të kundërt me ty.

   Nuk e di se çfarë mund të shpresoni nga reforma në drejtësi?

   Trego një rast që ka funksionuar.

   Mjafton të kujtosh që prokurorja Arta Marku u zgjodh në shkelje të kushtetutës e reformës.

   Po dhjetra akuza për korupsion, që tek Astiri e deri te Teatri, ku ka qenë veprimi i reformës?

   A nuk të duket sikur ambasadorja do të spostojë vëmendjen, nga një çeshtje aktuale si krim shtetëror, te një axhendë reforme që nuk do ta përmbyllim asnjëherë?
   Kur fusin hundët lloj-lloj ambasadorësh që shkojnë e vijnë dhe nuk e njohin thelbin e problemit që është vetëm 1: Edvin Kristaq Eskobari.

 2. Postimi i saj në Twitter, vjen pas tryezës së Ilir Metës me partitë opozitare, ku ju kushtua rëndësi një forumi të quajtur Këshilli Politik, i cili sipas propozimit të Metës, do të merrte fuqi mbiparlamentare, për të miratuar reformën zgjedhore dhe për të bërë amendime të Reformës në Drejtësi.

  Propozimi i Ilir Metës duket se kushtëzon qartazi miratimin e reformës në drejtësi nga opozita me koncesione që Qeveria duhet të bëjë për reformën në drejtësi. Në një farë mënyre, Ilir Meta po përpiqet për herë të dytë, pas vitit 2019, të shkëmbejë hyrjen në zgjedhje me reformën në drejtësi.Meta eshte ne sherr me veten kaq e thjeshte eshte

 3. O Ilir,
  si mund te besohesh ti qe edhe kur je kapur me presh ne duar e filmuar qarte fare, e ke mohuar dhe ke korruptuar gjykaten bashke me pisin Sali.
  Ti ke fat qe jeton ne nje vend ku populli ka dy virtute; ligesin dhe budadallekun. Ne cilindo vend tjeter normal te botes do kalbeshe ne burg.

  1. Ej Ethem bythqir Lalaj i ores 18:32, vazhdoje vazhdoje ligjeraten!
   …pastaj me kete Ilirin e pisit Sali ai Krye-Pisi Rambytha ndau pushtet ne 2013 dhe e beri President te Republikes!
   Apo e beri President Saliu or Rrotkaristi Nr-1 i Rames ne rrjetet sociale Ethem Lalaj Gomarica madhore?

 4. fiks e ke thene ..i fut ne sherr….se ishin pajtuar te dy vetem me prish reformen..dilni shani ambasadoren po ju a mbajti ..si kurva do e votojne dhe reformen zgjedhore…bashke me ate lul trapin

 5. Lufta sjell zhvilim, çfarëdolloj qoftë ajo, por këtu është fjala për veprime pa armë. Le të jenë në konflikte dhe në sherr të vazhdueshëm , sepse Rama do edhe presidencën njëkohësisht me të gjitha pushtetet tjera që ka grabitur. Është i pangopur me gjithçka ka katranosur në këtë vend. Kakistokracia që ka instaluar , e ka vërbuar e shurlluar. Si nuk u ngopët me Elverin e na dashki edhe Edverin pasardhësin e nërkyer. Turp! Turp! Turp!

 6. Te dy, NJI MUT I NDARE N’DYSHE….
  Me(u)ta asht shkaktari i te gjitha te keqiave per 7-10 vitet fundit.Te dy jane peshqeshe te njeri tjetrit.
  Ilir QENEFI me Edvin MUTIN.

 7. Postimi i saj në Twitter, vjen pas tryezës së Ilir Metës me partitë opozitare, ku ju kushtua rëndësi një forumi të quajtur Këshilli Politik, i cili sipas propozimit të Metës, do të merrte fuqi mbiparlamentare, për të miratuar reformën zgjedhore dhe për të bërë amendime të Reformës në Drejtësi.

  Propozimi i Ilir Metës duket se kushtëzon qartazi miratimin e reformës në drejtësi nga opozita me koncesione që Qeveria duhet të bëjë për reformën në drejtësi. Në një farë mënyre, Ilir Meta po përpiqet për herë të dytë, pas vitit 2019, të shkëmbejë hyrjen në zgjedhje me reformën në drejtësi.

  1. Boll or kaqol kopjove ato llapaqitjet e Qero Bazes te Uturaku TemA. Sa per kujtese po ai Qero Baze ka thene se Edi Rama ne gjygjin e divorcit atesine e Grigorin ja faturoi bab Kristaqit. Kopjoje se eshte nga i njejti autor.

 8. Një ditë pas thirrjes së SHBA-së, opozita letër Gjiknurit dhe Hajdarit: Ejani takohemi të hënën për ‘Zgjedhoren’Pse u zbuth basha o ceceni salihut ke ky komenti lart,Po kaq loqe je more kopili I kodoshit salih me kucken e pd nder vite,e di cilin ke per babe o loqe

  1. Nje dite pas thirrjes se SHBA-se opozita leter Gjiknures dhe Hajdares : Ejani takohemi te henen per ‘Zgjedhoren’
   – Teksti dhe muzika nga Mender Baze, orkestroi vete autori.
   Per ta recituar si papagall neper portale i bie detyre pastaj ndonje budalle si ky – i paemri i ores 14:58

 9. Karantina apo ndoshta mosha e thyer, ende nuk e dime, po japin efekte te pakthyeshme te Sali Berisha. Pasditen e sotme ai publikoi një lajm, nga ato te qytetarit dixhital qe shpesh e nxjerrim bllof, sikur kunati i kryebashkiakut i Erion Veliaj kishte bërë dasmë në kalanë e Arbanës. Por, nuk kaloi shume dhe Berisha e fshiu postimin, duke kuptuar se Veliaj nuk ka kunat, pasi bashkeshortja e tij eshte vajze e vetme.

  Gjithsesi, lajthitja e Berishes mbeti. Nuk dihet nese dikush tallet me doktorin në këtë moshë, por kjo nuk është hera e parë që ai bëhet përhapës i fake neës nga faqja e tij në FB. Ka dhe nga ata që thonë se në fakt, me këtë goditje “alla kunatçte” Berisha ka dashur të godasë Lulzim Bashen sepse pikërisht kunati i tij quhet Erion. Të jetë kjo vallë arsyeja e lajthitjes së doktorit këtë pasdite maji?

  1. Ethem Lalaj oj Gomarica madhore ke harru or bythqire plak se Ramuthi yt postoi publikisht nje video ne Algjeri duke u betu se ishte perleshje demostrues me police ne Spanje?
   Te jete valle kjo or Ethem bythqiri lajthitje e Ramuthit apo tallje kari me Ramuthin ne rang nderkombetar?
   Shko e pyete ca ate Uturakun e Rames ate Mender Bazen

 10. Te nderuar komentues te majte e te djathte si dhe te sektit rilindja , nuk keni perse fyeni njeri tjetrin , argumentoni me fskte e llogjikshem . Shume nga ju permendni akoma Sali Berishen ( i cili ka bere gabime ne jeten e tije politike , por me pak se te tjeret) sikur ky eshte fajtori domethene vazhdon avazi ” fajin e ka Saliu ” harruat o te uruar Saliu ka 7 vjet ku nuk e pyet njeri. Ju pemendni Bashen si pengus i reformen ne drejtesi , po me thoni ore uruar si e saboton reformen ne drejtesi Basha kur eshte jashte parlamentiti e ka celesat e kashtes , ( tani po bindem se largimi i opozites nga parlamenti ka qener me se i drejte sepse Rama tani doli lakuriq e zbuloje tiparet e diktatorit, nuk po pyet asnje istutucion vendas e nderkombetare ) . Tani u kuptua se shkaktaret e vetem te deshtimit te reformen Jane Rama e Meta , ku bazohem ne kete perfundim : 1) u kujtohet se ligjet per prokurorin , ato 9 ligje qe ishin ne kundershtim me kushtetuten u aprovuan nga PS e LSI , ne qoftese LSI nuk votonte ato nuk votoheshin 2) U kujtohet emerimet ne gjykaten kushtetuese ishin lojra midis Rames e Metes se po te donin e fomonin gjykaten kushtetuese per 10 dite 3) U kujtohet kur parlamenti ilegjitim vendosi per largimin e Metes nga presidenza ishte loje sepse dihesh se pa gjykates kushtetuese presidenti nuk e shkarkonin dot e Prandaje nuk formohet gjykata kushtetuese . U kujtohet dekreti i Metes ne mitingun e fundit te PD para votimeve te 30 qershorit ku situata po ashpersohej e qeveria Rama po lekudej Meta nxori dekretin e anullimit te zgjedhjeve te 30 qershorit i cili ishte fallco se nuk kishim gjykate kushtetuese e kete karrem e hengri opozita osé i pelqente ta hante sepse po i shpetonte protesta nga duart , protestuesit nuk po pembajeshin e ishin ne te drejten e tyre . 4) Opzita nuk mori mori pjese ne zgjedhje e per mendimin Tim mire beri se Ramen nuk ka zgnedhje te lira e te ndereshme, por ne fakt opozites i pelqeu dekreti ( e hengri karremin) 5 ) meqense nuk u zbatua dekreti i presidentit per zgjedhjet 30 qershorit ai duhet te shperndante parlamenti , perse nuk e beri sepse nuk kishte gjykate kushtetuese e kjo dihej e kjo tregon se ishte loje e Rames me Meten . 6) ne daten 2 Mars Meta beri mitingun madheshtore( kuptohet me ndihmen e PD ) kunder qeverise e nderkombetareve , ku te gjithe shpresonin se do shperndahej parlamenti . Meta u gjynjezua para protestuesve e puthi flamurin e u betua se pas dy javesh do shperndante parlamentin ( e kjo dihesh PA gjykate kushtetuese nuk e shperndante dot ) edhe ketu opzita e ” hengri karremin ” 7 ) Meta e tregoje fytyren e vertet kur dekretoje kodin penale per te denuar ata te cilet moren pjese ne .mitingun e 2 Marsit sepse keta protestojne gjithmon 8) Meta tradhetoje e i perdori te gjithe ata persona te nderuar si Bianku , Licaj, si dhe regnizori i nderuar Bujar . sepse Licaj , Budina , Lelaj, e shume te tjer u dhunuan nga policia Duke u mbeshtetur nga kodi penale i dekretuar nga Meta 9 Meta tallet me aleancen per mbrojtjen e teatrit kur thote se ka bere denoncimin ne gjykaten kushtetuese kur gjykata nu egziston kjo eshte kulmi i talljes . Prandaje keshilloje PD te kete kujdese nga pabesia e Metes ( Basha ka rene ne gropen e kucedrave nga te gjitha krahet prandaje duhet mbeshtetursepse nga Basha kryeminister kan frike te gjithe te korrupuarit si te djathte , si te PS , si teLSI sepse kan frike nga shteti ligjor Prandaje sulmohet thuajse nga 90% e ” analisteve ” e medjave te gjitha llojeve Duke futur edhe TV Syri i cili e sulmon indirekt me elozhet qe i ben Metes si dhe Berishes .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu